Robocop Review

telonio

Immense Cult RetroFigure
Joined
19 Ιουλ 2006
Μηνύματα
4.514
Αντιδράσεις
2.359
33en1ba.jpg


2qv7gvc.jpg


2w2lc8y.jpg


ΠΑΙΞΤΕ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν θυμαμαι καλα...

Serve the public trust

Protect the innocent

Uphold the Law

Απο τα καλυτερα movie-tie-ins στα 8bit micros και απο τα πιο προσεγμενα reviews του GRM.
 
Έτσι ακριβώς...

...και με το κείμενο, να έχει συνταχθεί, στον ενεστώτα χρόνο...

Blast from the past!

Wally είπε:
...απο τα πιο προσεγμενα reviews του GRM.
 
Καλά, θα με κοροϊδεύετε τώρα, αλλά τεσπα:

Τα αλυσοπρίονα μικρός τα έβλεπα σαν... σκακιέρες! Tον τύπο δηλαδή με το αλυσοπρίονο εγώ τον έβλεπα σαν να κρατούσε μια σκακιέρα και να την έσκαγε στο κεφάλι του Robocop! (7-8 χρονών βλέπετε)

:biglaugh:

Στο θέμα μας τώρα, πρόκειται για παιχνίδι που του είχα αφιερώσει άπειρες ώρες όπως πολλοί φαντάζομαι, και που πια το έπαιζα στα τυφλά από ένα σημείο και μετά (πυροβολούσα πριν εμφανιστούν οι εχθροί κλπ.) όπως πολλοί φαντάζομαι.
 
Φοβερο Review! για ενα φοβερο Game! Ωραιος!!
 
Εύγε Telonio! άψογος! Μακάρι να είχα και εγώ τον χρόνο για να φτιάξω και εγώ τα review μου με τόσο "περιοδίστικο" τρόπο! Καταπληκτικό παιχνίδι! Μόλις εχτές το έπαιξα στην έκδοση για Atari ST! Στον Amstrad, Robocop και Batman της Ocean ήταν Must!
 
Wally είπε:
Αν θυμαμαι καλα...1. Serve the public trust

2. Protect the innocent

3. Uphold the Law
4. Classified

Από τις καλύτερες μεταφορές (μαζί με το Μπάτμαν ίσως), και βεβαίως η CPC έκδοση έσκιζε. Αξίζει να δείτε την έκδοση του Robocop για CPC Plus, θυμίζει πραγματικά 16bit μηχάνημα...

Α! Θυμάμαι ότι πάντα όταν πήγαινα στο επίπεδο που προσπαθείς να σώσεις την κοπέλα, είχα αρκετή ενέργεια (τςςςς!), κι έτσι απλά σκότωνα την κοπέλα και μετά με την άνεσή μου τον κακοποιό :D
 
Απλά το αγαπημένο μου παιχνίδι στον αμστραντ μαζί με το batman the movie!Δεν ξέρω πόσες δεκάδες φορές το είχα τελειώσει.
 
Giama είπε:
Τα αλυσοπρίονα μικρός τα έβλεπα σαν... σκακιέρες! Tον τύπο δηλαδή με το αλυσοπρίονο εγώ τον έβλεπα σαν να κρατούσε μια σκακιέρα και να την έσκαγε στο κεφάλι του Robocop!
Που να έβλεπες και την έκδοση για C64 δηλαδή....
 
:animlaugh: Σκακιέρες? ΑΑΑΑχχ! δεν μπορώ!!! θα πεθάνω από τα γέλια! χαχαχα ...ΜΠΟΥΧΑΧΑΧΑΧΑ... ''ο σχιζοφρενής δολοφόνος με την σκακιέρα''!!! :D
 
:worship:

Τέλειο παιχνίδιιιιι!!!! Ωρες ατελείωτες!!! Πολύ ωραίο review Μάριε!

Η μέγιστη ανατριχίλα όμως ήρθε, όταν άκουσα το τρίπτυχο "Serve the public trust, protect the innocent, uphold the law" από τα ηχεία του 1084.
 
Robocop & Batman the movie... το δίδυμο της επιτυχίας !! :D

...το telonio επιστρέφει δυναμικά με ένα ακόμα άψογα στυλιζαρισμένο review, πάνω σε ένα απο τα καλύτερα και πιό πολυπαιγμένα παιχνίδια του αγαπημένου μας οκτάμπιτου.

(σχόλια και συγκρίσεις με την commodore έκδοση)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστώ μάγκες για τα καλά σας λόγια. Με σκλαβώνετε! :D
 
Ένας κλασσικός τίτλος από την Ocean, η οποία ήταν μαστόρι στο να φτιάχνει platform shoot'em ups από licences ταινιών...

Το Robocop ήταν ένα από τα πρώτα της, και αρκετά επιτυχημένο...

Όταν είχα ακούσει από τον ST μου, το Robocop να μου λέει "Serve the public trust, Protect the Innocent, Uphold the law" είχα πορωθεί και εγώ!

Ομορφιές!!! Άψογος telonio! :thumbup:
 
Σε ευχαριστώ DINO! Φίλε μου καιρό έχω να δω δικό σου review και αρχίζω να ανησυχώ!
 
παιρνω μαθηματα ........!μπραβο πολυ καλο review, αντε πασχα με robocop!!!kαι στον amstrad ειχε ηχο με τις 3 εντολες η κανω λαθος?
 
Φυσικά έχει speech στον amstrad. Όχι μόνο με τις εντολές αλλά και μόλις εμφανιζόταν η αρχική οθόνη ακούγεται αρκετά καθαρά: Robocop.
 
DINO είπε:
Ένας κλασσικός τίτλος από την Ocean, η οποία ήταν μαστόρι στο να φτιάχνει platform shoot'em ups από licences ταινιών...
Mάλλον τ' ακριβώς αντίθετο: η Ocean είχε το ταλέντο στο να φτιάχνει μέτρια/απαίσια παιχνίδια βασισμένα σε διάσημα francises. :p
 
@Vetus: μεγάλο λάθος, τα περισσότερα conversions από ταινίες που είχε κάνει η Ocean στα οκτάμπιτα διακρινόντουσαν για τα υψηλά για τα δεδομένα της εποχής production values και το playability τους, κάτι που αντανακλάται και στα reviews της εποχής αλλά και στις μνήμες αμέτρητων (τέως...) πιτσιρικάδων. Ειδικά το Robocop ήταν από τα καλύτερα και έγινε πραγματικό blockbuster.
 
Vetus είπε:
Mάλλον τ' ακριβώς αντίθετο: η Ocean είχε το ταλέντο στο να φτιάχνει μέτρια/απαίσια παιχνίδια βασισμένα σε διάσημα francises. :p
ειδικά στα 8μπιτα το όνομα της ocean ήταν εγγύηση για τουλάχιστον καλό παιχνίδι! Καθόλου τυχαίο που πολλά από τα special reviews στο pixel αφορούσαν παιχνίδια της.

Συγκεκριμένα το ρομποκοπ ήταν νουμερο 1 για τουλάχιστον ένα χρόνο στα τοπ τεν του περιοδικού και όχι μόνο!
 
Πίσω
Μπλουζα