Rpg's που μας κάνανε να χάσουμε τον ύπνο μας

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.309
Αντιδράσεις
5.812
Ολοι μας εχουμε παιξει και παιζουμε rpg's σιγουρα ομως υπηρχαν καποια που μας εκαναν

μην ξεκολαμε απο πανω τους και να ξενυχταμε πανω απο το χειριστηριο της καθε κονσολας που παιζαμε!

Aνοιγω αυτο το θεμα για να γραφουμε απο 1 εως 3 rpg's για τις εξης κονσολες που μας εκαναν να χασουμε τον υπνο μας.

Φυσικα σιγουρα υπαρχουν περισσοτερα για τον καθενα μας αλλα ας γραφουμε μεχρι 3 γιατι δεν θα τελειωσουμε ποτε.

Rpg's σε κονσολες οπως :

nes,snes,master system,megadrive+sega cd,sega saturn,nintendo64,game cube,,playstation 1,playstation 2,dreamcast.

Φυσικα και σε emulators να τα εχει παιξει καποιος αντι για τiς κονσολες δεν υπαρχει προβλημα.

Να τα δiκα μου:




  • nes-final fantasy iii, the legend of zelda, dragon quest iii.
  • Snes-zelda a link to the past, dragon quest v, final fantasy v.
  • Master System-ultima iv quest of the avatar, miracle warriors seal of the dark lord, lord of the sword.
  • Mega Drive+sega cd-lunar eternal blue, lunar silver star, shining force ii.
  • Playstation 1-final fantasy vii, dragon quest vii, breath of fire iii.
  • Sega saturn-grandia, shining force iii scenario i, shining the holy ark.
  • N64-zelda ocarina of time, zelda majoras mask, paper mario.
  • Playstation 2-dragon quest viii, grandia iii, star ocean till the end of time.
  • Dreamcast-skies of arcadia, grandia ii,shenmue.
  • Game cube-zelda the wind waker, paper mario the thousand year door, tales of symphonia
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Amiga Dungeon Master

Βασικά αυτό. Το μοναδικό RPG που έπαιξα μέχρι να το τερματίσω, αλλά δεν μπορώ να πω πως έχασα τον ύπνο μου.

Έπαιζα λογικές ώρες, απογεύματα προς βράδυ κυρίως.
 
@metalcandyman το θέμα που άνοιξες είναι πολύ ενδιαφέρον και θα σου πρότεινα να αρκεστούμε

στα 3 καλυτερα Retro Rpg παιχνιδια τις επιλογής μας απο τις πιο αγαπημένες μας ρετρό κονσόλες που είχαμε.

Ειμαι σίγουρος οτι υπάρχουν παιδιά απο εδώ που είχαν παίξει τέτοιου είδους παιχνίδια μόνο σε μια η' άντε δυο κονσόλες που είχαν αγοράσει όταν ήταν σε μικρότερη ηλικία οπότε μάλλον δυσκολεύει την κατάσταση εάν θες να αναφέρουν σε όλες τις κονσόλες ξεχωριστά όπως έκανες εσύ μιας και απο οτι κατάλαβα εισαι πολύ φανατικός των παιχνιδιών αυτών!!! :)

Ο λόγος που σου έκανα edit στο αρχικό σου μήνυμα είναι γιατί μου άρεσε παρά πολύ και είδα οτι έτσι όπως το είχες διατυπώσει δεν είχε ανταπόκριση και ίσως μπερδευόταν τα μελή μας με τον λόγο που σου ανέφερα παραπάνω, οπότε στο σουλούπωσα λιγο να είναι πιο ελκυστικό και το χώρισα σε παραγράφους μιας και έτσι δεν κουράζει αυτον που το διαβάζει και έτσι θα σου απαντήσει κιόλας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τον ύπνο μου τον έχασα μόνο με PC RPGs. Καλά και τα JRPG στις κονσόλες, αλλά τόσο πορωτικά δεν ήταν!

Θα βάλω πρώτο το Might & Magic VI που ήταν πραγματικά τεράστιο και έφαγα σχεδόν ένα καλοκαίρι μέχρι να το εξαντλήσω ολοκληρωτικά (μόνο σε αυτό και το Civilization 2 ο χρόνος που "έγραψα" μετριέται σε μήνες...) καθώς και το απαράμιλλο Baldur's Gate.

Έχω παίξει και πάρα πολλά άλλα, αλλά κανένα δεν "μέτρησε" όσο αυτά τα δύο.
 
Πολυ ωραια φιλε circleag συμφωνω με της διορθωσεις σου.
 
Δεν είμαι πολύ των RPGs, αν και έχω "ψιλαφήσει" αρκετά απο τα γνωστότερα παιχνίδια ρόλων. Παρ' όλα αυτά, 3 παιχνίδια που με έκαναν να κολλήσω λίγο περισσότερο απο τα υπόλοιπα είναι τα:

Shining the Holy Arc - Saturn

The Legend of Thor 2 - Saturn

Silver - Dreamcast
 
Final Fantasy VIII : ΕΠΟΣ!

Το πρώτο RPG που έπαιξα στο Playstation και δε θα το ξεχάσω! Πολύ καλό story και χαρακτήρες...

Τα RPGs στα 16-bit δε με κέρδισαν ποτέ!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
δεν είμαι και πολύ των rpg... και ιδίων των κονσολών...

από τα λίγα όμως που έχω ασχοληθεί (σε pc) εκείνο που με κέρδισε και είναι από τα αγαπημένα μου παιχνίδια ever, είναι το diablo 1.

εκπληκτική ατμόσφαιρα-μουσική και πολύ δυνατό -για την εποχή του- gameplay.

 
Planescape Torment, diablo 1, Baldur's Gate. Σε PC όμως :)
 
Σε PC φυσικα, τα εξης:

Planescape Torment

Baldurs Gate II

Icewind Dale

Morrowind

Ultima 8 Pagan
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Amiga Επίσης Dungeon Master και Eye of the Beholder I & II (θυμάμαι το Ι μισό καλοκαίρι το έπαιζα) και η αγαπημένη μου τετραλογία Pool of Radiance, Curse of the Azure Bonds, Secret of Silver Blade και Pools of Darkness
 
Θα μπορούσα να πω αρκετά που έχω παίξει σε κονσόλες και μερικά σε PC, αλλά δεν μπορώ να τα αποκαλέσω καθαρά RPG. Για μένα καθαρό RPG είναι αυτό που αναπτύσσεις έναν χαρακτήρα ουσιαστικά, γίνεσαι αυτός ο χαρακτήρας, μπαίνεις στον κόσμο του και μπορείς να τον αλλοιώσεις με τις αποφάσεις σου.

Οπότε αμέσως αμέσως έχω περιοριστεί σχετικά σε τίτλους.

Το πρώτο πράγμα που μου ήρθε στο μυαλό είναι σίγουρα το πρώτο Fallout. Πραγματικά απίστευτο παιχνίδι και σε αρκετά ρεαλιστικά πλαίσια, τόσο που με έβαλε σε σκέψεις για την ανθρωπότητα και πόσο ατομικά θα δρούσε ο καθένας για την επιβίωσή του. Μόνο καπάκια δεν άρχισα να μαζεύω :p .

Δεν μου έρχεται κάποιο άλλο στο μυαλό. Παιχνίδια όπως το Baldur's Gate δυστυχώς δεν κατάφερα ποτέ να μπω στον κόσμο τους, αν και προσπαθώ τώρα με το πρώτο Baldur's Gate.

Από τα υπόλοιπα RPGοειδή όπως μου αρέσει να τα λέω, πολύ αγαπημένα είναι τα εξής:

Diablo 1 (για την απίστευτη ατμόσφαιρά του, κάτι που έλειπε από το 2)

Chrono Trigger

Grandia 1

Zelda Link's Awakening

Legacy of Kain : Black Omen

Freedom Force (αν και είναι περισσότερο strategy μάλλον)

Silver (στο PC,το οποίο ύστερα από χρόνια κατάφερα να το τερματίσω μόλις πριν ένα μήνα, χάρηκα πολύ που είδα κάποιον να το έχει συμπεριλάβει στην λίστα του στην προηγούμενη σελίδα :) )

Hype The Time Quest

Alpha Protocol

Quest For Glory V (άλλη παιχνιδάρα, αν και ξέφυγε από τα προηγούμενα)

Betrayal In Antara

Castlevania Symphony of the Night

Και σίγουρα πολλά άλλα τα οποία ξεχνάω τώρα!
 
Οντως το silver ειναι πολυ καλο rpg.Eγω το εχω τερματισει στο dreamcast και οχι στο pc αν και εχω δει πως ειναι στο pc.Το μονο κακο για μενα ειναι οτι μου φανηκε αρκετα ευκολο τοτε που το ειχα τερματισει και επειδη ο χειρισμος του ηταν βασισμενος στο pc υπηρχε μια σχετικη δυσκολια στο χειρισμο του στο dreamcast.
 
Καθαρόαιμα rpg ε;;;

Nintendo DS : Final Fantasy III, Final Fantasy Tactics Grimoire of the Rift (τα έσκισα και τα δύο)

PC : Titan Quest, Diablo II, Diablo I.

PSP : Final Fantasy Crisis Core.

Τα Legend of Zelda δεν νομίζω να πιάνονται για full scale rpg. Αλλά έχω τελειώσει τα παρακάτω :

Nintendo 64 : Ocarina of Time, Majora`s Mask

Gamecube : Windwaker, Twilight Princess

Nintendo DS : Phantom Hourglass
 
Μπα, νομίζω ότι ο χειρισμός του στο Dreamcast ήταν μάλλον καλύτερος στο Dreamcast. Γενικά είχε ένα θέμα με αυτό αν και δεν είχες τόσο πρόβλημα από ένα σημείο και ύστερα, ήταν όντως αρκετά εύκολο και οι δευτερεύοντες χαρακτήρες δεν χρειάζονταν πάρα πολύ.

Απλά μου άρεσε πάρα πολύ πόσο απλό είναι σαν ιδέα και πόσο όμορφο κόσμο έχει. Πραγματικά τρομερή δουλειά!
 
Ακριβως οπως το ειπες.Μετα απο καποια ωρα συνηθιζες τον χειρισμο αλλα γενικα ηταν λιγο δυστροπος.Το παιχνιδι ηταν στα γραφικα ιδιο στυλ με το final fantasy vii δηλαδη χοντροκομενοι χαρακτηρες και Pre-render περιβαλον και πολλοι που εβλεπαν μονο αυτα απαξιωναν το παιχνιδι.Ειχε ομως πολυ καλη ιστορια κτλ και το ειχα απολαυσει οταν το επαιζα.

divined είπε:
Καθαρόαιμα rpg ε;;; Nintendo DS : Final Fantasy III, Final Fantasy Tactics Grimoire of the Rift (τα έσκισα και τα δύο) PC : Titan Quest, Diablo II, Diablo I. PSP : Final Fantasy Crisis Core. Τα Legend of Zelda δεν νομίζω να πιάνονται για full scale rpg. Αλλά έχω τελειώσει τα παρακάτω : Nintendo 64 : Ocarina of Time, Majora`s Mask Gamecube : Windwaker, Twilight Princess Nintendo DS : Phantom Hourglass
Φιλε divined δεν ξερω αν το twilight princess για game cube το πηρες απο ελλαδα αλλα σε ζηλευω γιατι εγω δεν μπορεσα να το βρω και το ηθελα για game cube.Eχω τερματισει τα παντα απο zelda και 100% το twilight princess στο wii αλλα δν το απολαυσα ωσο ηθελα λογο του Wiimote.Μπορει να το συνηθισα καπως μετα αλλα γενικα ειμαι φανατικος των gamepad.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πωπω...από που να αρχίσω και που να τελειώσω. Ως τελειομανής gamer Μου αρέσει πάντα να φτάνω τους χαρακτήρες στο βέλτιστο δυνατό επίπεδό τους. Επομένως, έχω σπαταλήσει σε 2D rpg από 20 έως 100 ώρες. Έχουμε και λέμε!!

Zelda - ALTTP

Secret of Mana

Chrono Trigger

Terranigma

Soul Blazer

Actraiser

Final Fantasy II

Secret of Evermore

Illusion of Time

Lufia

Mystic Quest

Breath of Fire 2

Harvest Moon

Lagoon
 
geo2004z είπε:
Πωπω...από που να αρχίσω και που να τελειώσω. Ως τελειομανής gamer Μου αρέσει πάντα να φτάνω τους χαρακτήρες στο βέλτιστο δυνατό επίπεδό τους. Επομένως, έχω σπαταλήσει σε 2D rpg από 20 έως 100 ώρες. Έχουμε και λέμε!!
Zelda - ALTTP

Secret of Mana

Chrono Trigger

Terranigma

Soul Blazer

Actraiser

Final Fantasy II

Secret of Evermore

Illusion of Time

Lufia

Mystic Quest

Breath of Fire 2

Harvest Moon

Lagoon
Eτσι ακριβως ειμαι και γω.Σε ολες της κονσολες αλλα ειδικα στο snes εχω τερματισει τα παντα με πολυ αγαπημενα τα final fantasy iv,v,vi dragon quest v,vi lufia 1,lufia 2 rise of the sinistrals.
 
metalcandyman είπε:
Eτσι ακριβως ειμαι και γω.Σε ολες της κονσολες αλλα ειδικα στο snes εχω τερματισει τα παντα με πολυ αγαπημενα τα final fantasy iv,v,vi dragon quest v,vi lufia 1,lufia 2 rise of the sinistrals.
Rpgάκιας βλέπω όπως κι εγώ. Βεβαίως ξέχασα να αναφέρω τα εξαιρετικά Final Fantasy V και Seiken Densetsu 2 που τα έπαιξα πρόσφατα σε εξομοιωτή. Κρίμα, πολύ κρίμα που δεν κυκλοφόρησαν στην Ευρώπη αυτά τα διαμάντια.
 
Πίσω
Μπλουζα