Rygar's Mac Plus...

phil_vr

RetroNuts!
Joined
7 Μάρ 2007
Μηνύματα
1.944
Αντιδράσεις
62
Αυτος o Rygar, δεν φτανει που δημιουργησε ενα ολοκληρο thread για τα μηλα της μηλιες και τα σκουλικια τους (!), το παρατησε κιολας! Λοιπον, το λιγοτερο που περιμενω να κανεις Rygar ειναι ενα εκτεταμενο τεστ/review/test drive/λυσιμο-αρμολογηση του Mac

Plus, ολα αυτα με φωτο με τρελη αναλυση ( ;) ). Οχι τιποτα αλλο αλλα ειναι κριμα ενα τετοιο μηχανακι να φαει review απο εμενα στο στυλ:

"Την πρωτη μερα που αντικρυσα απο κοντα τον 520 STFM, διπλα του υπηρχε ενα υποτυπωδες μηχανημα με μια μινιατουρα οθονη, ενα πληκτρολογιο που του ελειπε το αλλο μισο (function keys, arrow keys), ενα ποντικι με ενα πληκτρο που και τυφλος να ησουν δεν θα το εχανες, και ενα drive στο στυλ Clive Sinclair χωρις eject button!! What the hell κατασταση δηλαδη.."

13551.jpg

Oποτε Rygar, ετοιμασε τον παγκο σου, βγαλε οινοπνευματα και διαλυτικα και καθαριστικο κιτ, σταυροκατσαβιδα και μυτοτσιμπιδα και ετοιμασε για τον μαγκα που σου ερχεται ενα review οπως του αξιζει! Και κοιταξε να το κανεις οπως πρεπει να μπει και στο Phoenix ρε συ!
 
Υπερευχαριστώ!!!!! Ηδη βλέπω κάποιον εκεί στη γωνία να έχει βάλει τα κλάματα... :p (να'ξερε και το κόστος.... :p :p)

Πωπω!! Αλλη μια σουπερ αγορά, σε άριστη κατάσταση! Το άξιζα άλλωστε. 8 μηνες είχα να αγοράσω, τι στο καλό!

phil_vr είπε:
"Την πρωτη μερα που αντικρυσα απο κοντα τον 520 STFM, διπλα του υπηρχε ενα υποτυπωδες μηχανημα με μια μινιατουρα οθονη, ενα πληκτρολογιο που του ελειπε το αλλο μισο (function keys, arrow keys), ενα ποντικι με ενα πληκτρο που και τυφλος να ησουν δεν θα το εχανες, και ενα drive στο στυλ Clive Sinclair χωρις eject button!! What the hell κατασταση δηλαδη.."
Χαχαχα. Αυτό θα ήταν ή το Mac 128k ή το 512. Τέτοιο πληκτρολόγιο είχαν.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ρε παιδια ακομα και τωρα η ομορφια του ειναι το κατι αλλο.

Για μενα ειναι το πιο ομορφο μοντελο που εχει φτιαξει η apple και ας μην εχει αυτο το φουτουριστικο design που εχουν τωρα τα apple.

Καλοριζικο Rygar!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πραγματικά το πιο όμορφο μήλο....

ακόμα και σήμερα αισθητικά παραμένει πολύ μπροστά...

καλορίζικο Νίκο
 
Παιδιά εχετε κανα καλό δικηγόρο; Ηδη δέχομαι απειλές για τη ζωή μου!! χαχαχαχαααααααααααααααααα
 
Στο τσακ κρατιεμαι Rygar.. αντε να δω ποσο τυχερος θα εισαι αν δεν κανεις review στο πρωτο Fuchsia Mac Plus, μιας και εχω ενα Fuchsia Krylon Fusion που εχει ερωτευτει παραφορα το σχηματακι του Plus και θελει να γινει ενα μαζι του!!! :)
 
Plink είπε:
πραγματικά το πιο όμορφο μήλο....ακόμα και σήμερα αισθητικά παραμένει πολύ μπροστά...

καλορίζικο Νίκο
Θυμάσαι εκείνο το Plus στο Error Code; Πες σου φίλου σου ότι τώρα θα έχω το δικό μου, που θα δουλεύει κιόλας. Και θα είναι και πιο άσπρο από το δικό του το βρωμιάρικο... :D

phil_vr είπε:
Στο τσακ κρατιεμαι Rygar.. αντε να δω ποσο τυχερος θα εισαι αν δεν κανεις review στο πρωτο Fuchsia Mac Plus, μιας και εχω ενα Fuchsia Krylon Fusion που εχει ερωτευτει παραφορα το σχηματακι του Plus και θελει να γινει ενα μαζι του!!! :)
Φιλ η τρελή ανάλυση και το Μακ εξαρτώνται από σενα... ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπον παιδια ακουστε και αυτο:

Εψαχνα εχθες τις κουτες με τα αρχαια που εχω (εψαχνα καλωδιο για amstrad σε RCA) και βρηκα εναν macintosh plus οπως ο εικονιζομενος! Ειναι σε "κιτρινη" κατασταση αλλα δουλευει, λειπει το τερμα αριστερα-πανω πληκτρο. Ειμαι χαρουμενος επειδη δεν θυμομουν καν οτι ειχα αυτο το μηχανημα!!!! Μαζι βρηκα και τον αυθεντικο εκτυπωτη apple image printer.

Το "κιτρινισμα" ειναι αρκετα σοβαρο, αλλα κατι θα σκεφτω.

Τι να τον κανω ομως, δεν εχω ιδεα απο apple...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πως γίνεται να ξεχάσεις ότι είχες τέτοιο μηχάνημα; 8)
 
Πραγματικα δεν ξερω τι εχω...

Ειναι λιγο βρωμικο αλλα θα το στρωσω.

και κατι αλλο: το εικονιζομενο εχει προβλημα στο κουμπι του φλοπυ? γιατι και το δικο μου ετσι ειναι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ γιατί τα πληρώνω αυτα, μπορεί να μου πεις κανείς;;; :( Ενώ άλλοι δε θυμούνται καν ότι καποτε τα είχαν; :( Παράλλοι βρίσκουν Falcon στα σκουπίδια; :( Παραπαράλλοι βρίσκουν 6128 σε πολυκαταστήματα; :( (μα άσχετο εντελώς;;; )
 
Και εγω (δηλαδη ο πατερας μου!!!) το ειχε πληρωσει τοτε, αν και θυμηθηκα (FLASHBACK) οτι το πηραμε μεταχειρισμενο. Ρε δεν ξερεται τι κρυβουν αυτες οι περιβοητες "ΚΟΥΤΕΣ ΜΕ ΑΡΧΑΙΑ" που εχω στην αποθηκη.

Αλλα μαλλον θα παει για πουλημα, δεν ξερω πως να το λειτουργησω, δεν θυμαμαι...
 
mike είπε:
το εικονιζομενο εχει προβλημα στο κουμπι του φλοπυ? γιατι και το δικο μου ετσι ειναι.
Aπλα δεν εχουν κουμπι Mike.. Η Apple μεσα στην απεριοριστη σοφια της ειχε την φαεινη ιδεα να κανεις την δισκεττα eject μονο μεσα απο το desktop! Ποτε δεν καταφερα να βρω λογικη σε αυτο.

Περισσοτερες λεπτομερειες μπορει να δωσει ο Rygar οταν τελειωσει το restoring του Mac που του εστειλα (Aντε ρε να ανεβασεις καμια καλη φωτο να βλεπει ο κοσμος!!) :)
 
Μικε, το eject ειναι ηλεκτρονικό :cool: . Η apple ήταν πολύ μπροστά από τότε. Δεξιά της υποδοχής του φλοπιού(!) έχει μια τρυπίτσα. Είναι για το manual eject, με χρήση ενός λεπτού π.χ. συνδετήρα, σε περίπτωση που κολλήσει μεσα η δισκέτα, όπως συμβαίνει με τα CD/DVD readers. Αμα βάλεις δισκέτα μη αναγνωρίσιμη, την πετάει έξω. Επίσης να σου τονίσω, ότι το φλοπι του ειναι 800Κ, και ναι, οι αμιγκοδισκέτες παίζουν μια χαρά, αρκεί να τις φορμάρεις ως 800Κ μεσα από κάποιο παλιό MacΟS. Το Macos 10 δεν ξέρω εάν υποστηρίζει τόσο παλιό φορμά. Ρώτα τον salaxi, ξέρει πολύ καλά, και ίσως σου δώσει και καμια δισκέτα με λειτουργικό. Μη βάλεις OS πάνω από 7. Το 6.0.8L ειναι η τελευταία καλή έκδοση γι'αυτό. Εχει 8Mhz CPU και οτιδήποτε μεγαλύτερο, θα σέρνεται.

phil_vr είπε:
Aπλα δεν εχουν κουμπι Mike.. Η Apple μεσα στην απεριοριστη σοφια της ειχε την φαεινη ιδεα να κανεις την δισκεττα eject μονο μεσα απο το desktop! Ποτε δεν καταφερα να βρω λογικη σε αυτο.
Η λογική του λειτουργικού ειναι "Κάνω mount τη δισκέτα, ο χρήστης γράφει και σβήνει ό,τι θέλει και αφου επιλέξει eject, ολοκληρώνω όλες τις αλλαγές που έγιναν σε αυτήν". Περιττό να σας είπω, πώς έτσι παίζει και το Unix όταν κάποιος συνδέσει ενα Zip drive (που έχει ηλεκτρονικό eject) και κανει MOunt ενα zipάκι. Αν πατήσετε το Eject, δε θα γίνει τίποτα. Εάν υπήρχε κουμπί για eject, τότε υπήρχε κίνδυνος ο χρήστης να αφαιρέσει τη δισκέτα, προτού ολοκληρωθούν όλες οι file-copy/delete ενέργειες. Βεβαια σε νεώτερα μοντέλα της LC σειράς(1993-94 και ύστερα), υπάρχει το κλασσικό κουμπάκι eject (τέλος το ηλεκτρονικό eject δηλαδή) αλλά αυτά τα συστήματα υποστηρίζουν λειτουργικό OS 8 και ανω και δεν ξέρω πώς λειτουργεί το εν λόγω OS με τις δισκέτες...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπον ασχοληθηκα λιγο με το "χαμενο" μου apple. Ειναι το mcintosh plus 1MB. Δεν καταφερα να βρω το καλωδιο που συνδεει το πληκτρολογιο με το case. Μοιαζει σαν καλωδιο τηλεφωνικης γραμμης(?). Να δοκιμασω ενα απο τηλεφωνο? Ο επεξεργαστης βρισκεται στο case (αυτο που γραφει 20SC και λεει οτι ειναι σκληρος???) ή στην οθονη με το φλοπυ? Αν δεν συνδεσω τον σκληρο, παιζει και μονο του (οθονη και πληκτρολογιο)? ο εκτυπωτης λεγεται imagewriterIIplus και δεν το συνδεσα ακομη. Πολυ δυσκολα μου φαινονται ολα, δεν εχω ιδεα. Αλλα θα ανεβασω φωτο, μεσα στη εβδομαδα. Ελπιζω να ασπρισει λιγο, με το καθαρισμα.
 
Το 20SC ειναι σκληρός δίσκος SCSI 20MB. Πρώτα ανοίγεις αυτό, περιμένεις μερικά δευτερόλεπτα να σπινάρει ο δίσκος και μετά ανοίγεις το σύστημα. Η CPU ναι, βρίσκεται στη μοναδα που ειναι και το φλοπι (SCSI CPU δεν υπάρχει απ'ποσο ξέρω :D :D:D). Βρες τηλεφωνικά φισάκια 4πινα και θα σου πω σύντομα ποιό καλωδιάκι πάει πού. Θες και ειδική τηλεφωνική πρέσα για να το φτιάξεις. Παρε μια που να φτιάχνει και UTP έτσι για να την έχεις. Προσοχή υπάρχουν και 6πινα φισάκια, αλλά χρησιμοποιούνται μονο τα 4 μεσαία πινς, αφήνοντας κενά τα 2 ακριανά. Μην παρεις τέτοια γιατί απλά δε χωράνε να μπούν. Και ναι, ενα απλό τηλεφωνικό καλώδιο ειναι μια χαρά, χωρίς βέβαια τα φισάκια γιατί θα φτιάξεις αλλα. Και αν το καλώδιο ειναι και σπυράλ για ορίτζιναλ ρετρό αίσθηση, ακόμα καλύτερα. Επίσης, μπορείς να μπεις σε ενα μίνι λειτουργικό αλλά δεν ξέρω το συνδυασμό πλήκτρων. Αλλωστε δεν είχα ποτέ Plus. :D Μη φανταστείς όμως ότι μπορείς να κάνεις και πολλά. Ισα ίσα για demo...
 
Να κατσω να φτιαξω καλωδια??? δεν προλαβαινω να ασχοληθω, εχω το καινουργιο μου saturn, τον νεο 6128 και το νεο atari, δεν προλαβαινω ουτε αμιγκα να ανοιξω!

Αν δεν βρω το καλωδιο θα το ξαναβαλω πισω στην κουτα με τα αρχαια!

Falcon σε σκουπιδια??? να γινω σκουπιδιαρης καλυτερα.

Τον δικο μου falcon τον εχει φιλος μου, αλλα και εγω ειχα πεταξει πριν 3 χρονια τρια G4 που μου χαρισαν απο εταιρια γιατι δεν ειχαν οθονες και ποντικια! Εχω κρατησει μονο τα πληκτρολογια με το σημα apple!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ σου είπα, κάντο ενυδρείο να τελειώνεις. :)
 
Rygar είπε:
Εγώ γιατί τα πληρώνω αυτα, μπορεί να μου πεις κανείς;;; :( Ενώ άλλοι δε θυμούνται καν ότι καποτε τα είχαν; :( Παράλλοι βρίσκουν Falcon στα σκουπίδια; :( Παραπαράλλοι βρίσκουν 6128 σε πολυκαταστήματα; :( (μα άσχετο εντελώς;;; )
Μα ποιοι είναι αυτοί οι αχρείοι που βρίσκουν Falcon στα σκουπίδια ! Αν τους πιάσω.... :D :D:p

Νικολή καλορίζικος ο Mac ! Είναι πράγματι ένα dream machine !!

Θυμάμαι ακόμα με τι δέος τους χάζευα στο Αμερικάνικο περίπτερο στην ΔΕΘ, πιτσιρικάς γαρ !!!

A true classic !!! A must have !!!

Άιντε να χαθείτε ....συγκινήθηκα πάλι !!!
 
Πίσω
Μπλουζα