Saturn : Αντάπτορας HDMI για τις μοντέρνες TV’s

DarkSynbios

RetroMasteR
Joined
19 Νοέ 2007
Μηνύματα
1.535
Αντιδράσεις
207
Τον τελευταίο καιρό ψαχνω μια εναλλακτικη για να συνδεσω το Saturn στην τηλεοραση λογω οτι δεν εχει υποδοχη Scart. Εχω αγορασει και επιστρεψει καποιους converters απο scart σε hdmi που ηταν απλα αθλιοι. Για το Framemeister δεν γινεται λογος γιατι οι τιμες του εχουνε φτασει στο Θεο. Μετα απο αρκετο ψαξιμο και παρουσιασεις κατέληξα οτι το RAD2x απο την Retro Gaming Cables ειναι ιδανικη λυση για οσους θελουνε plug n play λυση.


Υπαρχουν και για αλλες κονσολες οπως Mega Drive, Snes κ.α.
 

Συνημμένα

  • 1CB1FCA5-D2DD-4480-BB8B-1F9DE4D17DA7.jpeg
    1CB1FCA5-D2DD-4480-BB8B-1F9DE4D17DA7.jpeg
    17,3 KB · Προβολές: 2
Το αγορασες; Το εχεις στα χερια σου;

Οντως ειναι καλα τα RAD2X, αλλα σαν εξειδικευμενοι μετατροπεις ειναι για αυτους που εχουν μονο μια-δυο κονσολες ή βαθιες τσεπες. Για οσους εχουν πολλες κονσολες που θελουν να συνδεσουν με HDMI πιο οικονομικη επιλογη ειναι το Retrotink ή το OSSC.
 
Εχω δει το Review του RetroRGB και ειναι πολυ καλος ανταπτορας!
Δυο σκεψεις:
  1. Αγορα απο UK ειναι ρισκο λογω τελωνειου
  2. Με τα διπλα λεφτα τσιμπας OSSC και εχεις μια λυση για ολα
 
Δεν εχω αφησει θρεντ σχετικο που να μην το βαζω λολ ,αλλα μιας και μας διαβαζουν και νεοι ,τεσταρισμενο και πολυ καλη δουλεια κανει αυτο.
 
Εχω δει το Review του RetroRGB και ειναι πολυ καλος ανταπτορας!
Δυο σκεψεις:
  1. Αγορα απο UK ειναι ρισκο λογω τελωνειου
  2. Με τα διπλα λεφτα τσιμπας OSSC και εχεις μια λυση για ολα
1. Απο οσο ξερω δεν υπαρχουν τελη πλεον, οτι μου εχει ερθει μεχρι τωρα και μεγαλο ποσο απο Αγγλια ολα μια χαρα. Το λενε και οι ιδιοι οι πωλητες.

2. Το γνωριζω το OSSC, αμα ειναι να συνδεσεις το Saturn για παραδειγμα καλο ειναι να εχεις το component.
 
1. Καλη φαση απλα παραθετω ποστ μελους κοινοτητας παραδοσιακου ξυρισματος που ειμαι και εγω μελος
Άρτι αφιχθέν πακέτο από το Ηνωμένο βασίλειο, Εκτελωνιστική εργασία 40€ Έκδοση διατακτικής 12,90€ Αποθήκευτρα 12,11€
2. Scart RGB?
 
Ρε παιδιά, μόνο εγώ δεν βλέπω τόσο τραγικό το να παίζω ρετρό κονσόλες σε μοντέρνες τηλεοράσεις όπως είναι (με AV καλώδιο ή Scart); Δηλαδή εντάξει φυσικά μια πιο καθαρή εικόνα είναι πολύ καλύτερη αλλά αν θέλω άλλα 50 ευρώ για κάθε κονσόλα φτάνουμε σε μεγάλο ποσό μετά. Τι να πω συμβιβάζομαι και ως έχει η κατάσταση. Και για να είμαι απόλυτα ειλικρινής πιο κακή εντύπωση μου έκαναν κάποια παιχνίδια του PS2 που τα τρέχω μέσω PS3 βέβαια παρά ακόμη και NES.
 
Στις καινουργιες τηλεορασεις δεν υπαρχει καν SCART πλεον
 
Ειναι τοσο τραγικο; Αναλογα την τηλεοραση, τις κονσολες, τα καλωδια και το ποσο σοβαρα το παιρνεις το πραγμα η απαντηση αλλαζει.

Κατ' αρχην οπως ειπε ο @Wally δεν υπαρχουν πλεον καινουριες τηλεορασεις με αναλογικες εισοδους. Συνεπως αν ξεκινας το αθλημα τωρα ή χαλασει αυτη που εχεις και αναγκαστεις να αλλαξεις, τοτε εχεις προβλημα. Θα μπορουσες να παρεις μια μεταχειρισμενη, αλλα για λιγα περισσοτερα λεφτα παιρνεις μια καινουρια που θα ειναι πολυ καλυτερη σαν τηλεοραση και θα εχει και εγγυηση.

Η πρωτη εναλλακτικη ειναι να βρεις μια παλια crt για τις κονσολες σου. Αν δεν βρεις τζαμπα απο κανα φιλο/συγγενη, μπορεις να αγορασεις μια μεταχειρισμενη για 20-40 ευρω.

Οπως ειπα παραπανω αυτα τα RAD2X ειναι για οσους εχουν μονο μια ή δυο κονσολες. Συνεπως η δευτερη εναλλακτικη, αν εχεις πολλες κονσολες, ειναι να αγορασεις ενα Retrotink ή OSSC. Θα κανεις μια φορα το εξοδο και μετα θα εισαι καλυμμένος για ολες τις περιπτωσεις (και με εξαιρετικη ποιοτητα απεικονισης).
 
Ειναι τοσο τραγικο; Αναλογα την τηλεοραση, τις κονσολες, τα καλωδια και το ποσο σοβαρα το παιρνεις το πραγμα η απαντηση αλλαζει.
Μιλάω για HD TV με κονσόλες SNES, NES, Master System, Mega Drive κυρίως.
 
Σκεψου οτι αν εχει αναλογικες εισοδους, οταν βαλεις επανω παλια κονσολικα, η τηλεοραση (βασικα ο εσωτερικος upscaler) θα προσπαθησει να σου κανει deinterlace το σημα και μετα upscale στην αναλυση του πανελ. Ολα αυτα κοστιζουν σε lag. Προσθεσε και το υπαρχον lag που εχουν ολες οι LCD...

Με το OSSC και αντιστοιχες λυσεις, ταϊζεις την τηλεοραση κατευθειαν ετοιμο σημα και δεν χρειαζεται να δουλεψει ο εσωτερικος upscaler.
Πολλα απο αυτα τα μηχανακια, προσθετουν και scanlines και λοιπες ομορφιες...και ολα τα παραπανω χωρις lag. ;)
 
Ρε παιδιά, μόνο εγώ δεν βλέπω τόσο τραγικό το να παίζω ρετρό κονσόλες σε μοντέρνες τηλεοράσεις όπως είναι (με AV καλώδιο ή Scart); Δηλαδή εντάξει φυσικά μια πιο καθαρή εικόνα είναι πολύ καλύτερη αλλά αν θέλω άλλα 50 ευρώ για κάθε κονσόλα φτάνουμε σε μεγάλο ποσό μετά.

Εξαρταται τι απαιτησεις εχει καποιος απο το retro gaming.Εννοειται για οσους παιζουν σε μοντερνες τηλεορασεις τα ρετρο παιχνιδια μια χαρα παιζουν και οι ρετρο κονσολες με την συνδεση av και scart στις μοντερνες τηλεορασεις.

Μπορει να μην εχουν καμια σχεση με τα γραφικα της δεκαετιας 80 - 90 αλλα και απο αλλους retro gamers που εχω διαβασει λενε οτι συνηθιζει το ματι σιγα σιγα στις μοντερνες τηλεορασεις και μετα παιζεις μια χαρα.Μπορει στις αυθεντικες κονσολες να μην εχεις την πιο καθαρη εικονα οπως πχ με το framemeister για καθαρα pixels με πιο συγχρονη εικονα στα παιχνιδια αλλα σε αυτη την περπτωση μπορει καποιος να παρει και τις mini κονσολες που εχουν ενσωματωμενο hdmi και pixel perfect γραφικα η τον πιο φθηνο upscaler ossc σε σχεση με τον framemeister για hdmi γραφικα.

Τωρα η crt τηλεοραση αφορα την παλια εικονα των παιχνιδιων και ειναι αλλη συζητηση.Ετσι κι αλλιως τωρα σχεδον ολοι τα ρετρο παιχνιδια σε μοντερνες τηλεορασεις τα παιζουν ειτε με av - scart ειτε με emulators και συνδεση hdmi ειτε και με εναν φθηνο μετατροπεα av σε hdmi και οσοι φτιαχνουν και καμπινες συνηθως lcd οθονη βαζουν που την συνδεουν ευκολα με hdmi.

Παντως οπου και να παιζει καποιος τα retro παιχνιδια σημασια εχει να ειναι ευχαριστημενος και να διασκεδαζει με αυτα ειτε παιζει με fraimemaister και ossc σε συγχρονη τηλεοραση ειτε με av - scart σε συγχρονη τηλεοραση ειτε σε crt τηλεοραση.
 
Ξεχασαμε να αναφερουμε το lag. Η ποιοτικα της εικονας ειναι τελικα κατι το υποκειμενικο. Το lag ομως δεν ειναι και ειναι κατι που κανει την ζωη του gamer δυσκολη.

Οι περισσοτερες lcd τηλεορασεις που εχουν αναλογικες εισοδους, εχουν απο μετριο εως σοβαρο προβλημα με το lag.
 
Η ποιοτικα της εικονας ειναι τελικα κατι το υποκειμενικο.
Στο θεμα της ποιοτητας της εικονας δεν υπαρχει κακη η καλη εικονα στα συγχρονα η στα ρετρο παιχνιδια.Ο καθενας εννοειται παιζει οπου του αρεσει το retro gaming.Ειτε με τα αυθεντικα crt ρετρο γραφικα σε crt tv ειτε με lcd γραφικα για τις μοντερνες τηλεορασεις.

Και μιας και ειμαστε σε θεμα με το saturn αυτες τις μερες επαιξα και αρκετα παιχνιδια στην αυθεντικη κονσολα και τερματησα και την παιχνιδαρα shinobi x.Φοβερα γραφικα στις πιστες του παιχνιδιου και εξαιρετικο gameplay. :thumbup::thumbup::thumbup:
 
Οπως ειπα παραπανω αυτα τα RAD2X ειναι για οσους εχουν μονο μια ή δυο κονσολες. Συνεπως η δευτερη εναλλακτικη, αν εχεις πολλες κονσολες, ειναι να αγορασεις ενα Retrotink ή OSSC. Θα κανεις μια φορα το εξοδο και μετα θα εισαι καλυμμένος για ολες τις περιπτωσεις (και με εξαιρετικη ποιοτητα απεικονισης).
Παντως για να εχει πιο καθαρη εικονα απο το av - scart που γραφει παραπανω σε lcd - led τηλεοραση μπορει πανευκολα και απο τους emulators απρνεργοποιοντας στον mega drive emulator (fusion) το filtered.Για τον emulator snes9x απενεργοποιηση την επιλογη bilinear filtering και για το nes στον emulator nestopia απενεργοποιηση απο τα settings την επιλογη bilinear interpolation.

Kαι οι κονσολες mini οπως εγραψα παραπανω εκτος του οτι πιανουν λιγοτερο χωρο εχουν ενσωματωμενο hdmi για πιο καθαρα γραφικα σε μοντερνα τηλεοραση χωρις να χρειαζεται upscaler framemeister κλπ.

Πχ το mega drive mini που δειχνει και στο βιντεο.

 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα