Saturn swap or modchip?

morpheus

RetroActive
Joined
29 Οκτ 2008
Μηνύματα
213
Αντιδράσεις
1
peira ena saturn edo kai liges meres kai psaxno na vro ena boot cd i kana magazi pou na to tsiparei!!!kserei kanenas tipota?
 
το saturn δεν τσιπαρετε το ειχα και εγω ...το μονο που μπορεισ να κανεισ για παιχνιδια ειναι να άνοιξης το καπακι του και να βαλης στο πισω μεροσ του εχει ενα διακοπτη σα λαμακι

αυτο τιλιξετο με ταινια να ειναι κλειστο και μετα ψάξε ενα παιχνιδι original .

βάλτο απανω και κανε αλλαγη μετα το σημα του saturn με το γραμμενο και τελος.
 
kati akousa oti to to model1 de tsiparetai.to model2 mallon tsiparetai alla de kserw kapoio katastima!!!!sxetika me to saturn system disk ksereis kati?
 
Model1 = swap

Model2 = modchip

Αν κανεις ενα καλο search στο forum θα βρεις πληροφοριες.

Κανε edit τα ποστ σου διοτι τα Greeklish απαγορευονται και θα διαγραφουν
 
Μηπως ξερεις τι ακριβως παιζει με το saturn system disc και τι ακριβως ειναι αυτο?σχετικα με τσιπαρισμα ξερεις καποιο καταστημα?
 
Και το Model1 μπορεί να τσιπαριστεί, απλώς πλέον είναι δύσκολο έως αδύνατο να βρεις το τσιπάκι.

Για το model2 δες εδώ http://home.clara.net/robwebb/shop/saturn/saturnhard.htm

Ελλάδα δεν παίζει να βρεις κατάστημα να στο κάνει....

η μόνη λύση να το παραγγείλεις και να το εγκαταστήσεις μόνος σου..2 κολλήσεις είναι
 
Saturn modchip?

Κοίτα ΕΔΩ

και γενικά για ότι χρειάζεται να μάθεις κοίτα και ΕΔΩ

Γενικά το site του racketboy είναι εξαιρετικό...
 
ευχαριστω πολυ!!!!οποιαδιποτε αλλη βοηθεια ειναι δεκτη.!!!!
 
Υπαρχει και γνωριζω καταστημα που να πουλαει και να κολαει τσιπακια για saturn.. Αν εισαι προθυμος να δωσεις περιπου 100? (στην καλυτερη) στειλε μου πμ. Σαν σημειωση να πω, πως δεν ειναι γνωστος/φιλος, αλλα ουτε και θα τον συνιστουσα λογω των υπερβολικων τιμων του. Αν πεθαινεις ομως να το κανεις, δεν γνωριζω καποια αλλη λυση.
 
Getta Robo είπε:
Υπαρχει και γνωριζω καταστημα που να πουλαει και να κολαει τσιπακια για saturn.. Αν εισαι προθυμος να δωσεις περιπου 100? (στην καλυτερη) στειλε μου πμ. Σαν σημειωση να πω, πως δεν ειναι γνωστος/φιλος, αλλα ουτε και θα τον συνιστουσα λογω των υπερβολικων τιμων του. Αν πεθαινεις ομως να το κανεις, δεν γνωριζω καποια αλλη λυση.
Έλεος ...αυτό δεν είναι μαγαζί.....κλέφτης είναι!

Άκου πάνω από 100?..!!!! και όλο καθαρό κέρδος γιατί μάλλον τα τσιπάκια θα του έχουν ξεμείνει από την εποχή του σάτουρν....
 
Το racketboy είναι κορυφή, εγώ από εκεί είχα πάρει και το εγκατέστησα μόνος μου. Βέβαια το πρώτο πράγμα που θα έλεγα ότι πρέπει να κάνεις είναι να ανοίξεις το Saturn και να διαπιστώσεις ποιό ακριβώς μοντέλο είναι, εγώ ήμουν τυχερός και είχα το Model 2 (32-pin) Saturn που έχει και 99% ποσοστό επιτυχίας στο τσιπάρισμα.

http://www.racketboy.com/saturn-modchip/installation.htm
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο racketboy εχει καιρο που εχει σταματησει να τα διαθετει (τουλαχιστον οταν ειχα τσεκαρει τελευταια φορα)

Και ο Rob μια χαρα ειναι και πιο φθηνος.Εχουν πει οτι πασχει στο "aftersales" αλλα what the heck,τσιπακι παιρνεις οχι διαμερισμα :)
 
Εδώ πάντως λέει ότι υπάρχουν διαθέσιμα modchips
 
racketboy ειναι καλός...αλλά πολύ ακριβότερος + πιο ακριβά μεταφορικά λόγω αμερικής...

Εγώ ετοιμάζομαι να πάρω ένα από RobWebb αυτό τον καιρό...

το after sales δεν νομίζω ότι μας πολυενδιαφέρει...
 
Για τον RobWebb έχουν ακουστεί γενικώς τα χειρότερα στο νετ.

Κοινώς, αν τυχόν το τσιπάκι είναι χαλασμένο ή δεν ταιριάξει στο Saturn σας, ξεχνάτε την παραμικρή πιθανότητα επιστροφής χρημάτων ή αντικατάστασης. Έχει συμβεί επανειλλημένα για να είναι τυχαίο.

Για τον Racketboy μπορώ να εγγυηθώ και προσωπικά.

Πέρα από το δικό μου που ήρθε και μπήκε απροβλημάτιστα, είχα αγοράσει και ένα δεύτερο αργότερα για λογαριασμό φίλου. Αυτό χάθηκε στο ταχυδρομείο αλλά ο Racketboy έστειλε δεύτερο χωρίς την παραμικρή αντίρρηση ή φασαρία. Το μόνο που ζήτησε ήταν να χρεωθεί συστημένο στην δεύτερη αποστολή ώστε να υπάρχει μια στοιχειώδης εξασφάλιση, κάτι το οποίο το βρίσκω λογικό ως αίτημα.
 
hm...δεν ξέρω τόσες λεπτομέρειες.

Προσωπικά δεν έχω ψωνίσει από κανέναν από τους δύο...αλλά τώρα με προβληματίζεις...

Ένας φίλος μου από Αγγλία...μου λέει τα καλύτερα για τον RobWebb, αλλά δεν ξέρω τώρα τι να πιστέψω....
 
Για να μην νομίζεις ότι το λέω μόνο εγώ, ιδού άλλος ένας από το GRM εδώ.

Δεν έχω χρόνο να κοιτάξω και για διεθνή forums αυτή την στιγμή, πάντως η φήμη του είναι μέτρια στην καλύτερη των περιπτώσεων...

EDIT: ακόμα και τα "ψιλά" γράμματα στο site του μυρίζουν μπελάδες:

By making a purchase, buyers agree to the following terms and conditions of sale. It is the buyers responsibility to check that what they are buying from me is suitable for their needs. Items returned as faulty are checked for unauthorized modification and/or dismantling - in this case returned items may be refused at my discretion. In all cases delivery costs and processing costs (such as paypal's seller payment processing fees) are nonrefundable, unless I am at fault. I am not responsible for items going missing in the post/mail, therefor I recommend using a delivery service with a tracking number and/or requesting insurance, both iof which are always available. If your purchase does not work when you receive it you should inform me immediately. These terms and conditions are subject to change without notice.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παντως σε εμενα η συναλλαγη και το προϊον απο τον Rob ηταν τζιτζι
 
Maddog καλά εννοείται ότι σε καμία περίπτωση δεν σε αμφισβήτησα...

Το disclaimer του τύπου...λίγο ακραίο..αλλά όχι εντελώς παράλογο...

σκέψου πόσοι χάλασαν το τσιπάκι τους και το γύρισα πίσω...ή πόσοι πήραν λάθος τσιπάκι και έψαχναν να βρουν δίκιο μετά...

Να τώρα πετάχτηκε και ο Wally και είπε ότι όλα ήταν κομπλέ στη δική του αγορά...

Τελικά έχω καταλήξει ότι σε αυτού του είδους τις αγορές όλα είναι ρίσκο...σίγουρα και για τον racketboy αν ψάξεις θα βρεις παράπονα φαντάζομαι...

Πάντως...εγώ ακόμα δεν έχω αποφασίσει από που πρέπει να το πάρω....
 
Plink, δεν έχεις και άδικο ότι όλα παίζονται...σίγουρα υπάρχουν αρκετοί ικανοποιημένοι "πελάτες" και στον RobWebb. Αν δεν ικανοποιούσε κανέναν θα το είχε κλείσει το μαγαζί εδώ και καιρό φαντάζομαι.

Απλώς θεώρησα σκόπιμο να ενημερώσω γιατί έχω ακούσει παράπονα άνω του μέσου όρου, ενώ για τον Racketboy ξέρω από πρώτο χέρι ότι είναι εντάξει σε τυχόν πρόβλημα.

Η τιμή πάντως είναι όντως καλύτερη στον RobWebb.
 
Πίσω
Μπλουζα