Saturn vs Dreamcast!!!!!

telios_s

Banned
Joined
22 Ιουλ 2009
Μηνύματα
115
Αντιδράσεις
0
Αν και δεν ειμαι sega fan (ειμαι nintendακιας οφειλω να ομολογησω ομως οτι μονο η sega ειναι ο αξιος μισητος εχθρος μου! :D )ανοιγω αυτο το θεμα γιατι παντα με ετρωγε μεσα μου ποια ηταν η καλυτερη κονσολα εκ τον δυο..Απτην μια το αρκετα αδικημενο Saturn που στο οπλοστασιο του εχει θρυλικους τιτλους οπως το θεικο Panzer dragoon saga..Και απτην αλλη το τεχνολογικο τερας για την εποχη του Dreamcast με Shenmue κτλ....Εχω πλεον καταληξει επειτα απο παρα παρα παρα (το παρα το ειπα?! :D ) πολυ σκεψη και πηγαινοντας κοντρα σε πολλους οτι το Saturn υπερεχει στα σημεια λογο παιχνιδιων,αλλα αυτο θα το συζητησουμε μαζι.................Ας ξεκινησουν οι φαγομαχιες.!!!.....
 
Λιγο περιεργο το βρισκω αυτο το thread - πραγματικο vs μεταξυ Sega οπαδων για 2 αγαπημενες τους κονσολες (και διαφορετικων "γεννεων") δεν νομιζω οτι μπορει να υπαρξει.
 
Δεν θα σπείρεις τη διχόνοια ανάμεσα μας Στέλιο!

Αρνούμαι να συμμετέχω στο διαβολικό παιχνίδι σου :p
 
Χεχε διαβολικο παιχνιδι...Και ομως υπαρχει κοντρα αναμεσα στις δυο αυτες κονσολες..

Και η καθε μια εχει τους δικους τις οπαδους,ανεξαρτητα αν η μια ειναι 32 και η αλλη 128 bit(Μηπως δεν υπαρχουν πολλοι nintendαδες που μισουν το N64 και το θεωρουν την αιτια της πτωσης της Ninty?)Tο μεν saturn ηταν η αρχη της πτωσης της sega το δε dreamcast την ολοκληρωσε..Και απευθηνομαι και σε μη sega fans για την γνωμη τους.
 
Εγώ πάλι θα παίξω. :)

Ρίχνω μερικές ιδέες και πείτε μου αν συμφωνείτε. Δεν θεωρώ ότι έχω κάνει εξαντλητική λίστα γιατί είναι όσα σκέφτηκα στα γρήγορα και σίγουρα θα μου λείπει και κάτι καραμπινάτο. Το βράδυ ίσως έχω χρόνο να το σκεφτώ σοβαρότερα.

Σημειώνω μόνο το εξής: Φίλε telios_s, το να ζητήσεις από οποιονδήποτε Sega fan να προτιμήσει κάποια από τις 2 κονσόλες με βάση τα παιχνίδια σαν σύνολο είναι σαν να ρωτάς πατέρα ποιό από τα δίδυμα παιδιά του αγαπάει περισσότερο. Μπορεί να έχουν επιμέρους διαφορές και υπέρ ή κατά, αλλά τα λατρεύεις για αυτό που είναι! Αν επιμένεις να το πάμε έτσι, τότε θεώρησε το παιχνίδι ισόπαλο.

Που πλεονεκτεί το Saturn:

-Πολύ πιό αθόρυβο μηχάνημα! (αχ αυτό το drive του DC...)

-Πολύ εύκολη αλλαγή της εσωτερικής μπαταρίας με καινούρια.

-Καλύτερος βασικός controller.

-Έχει καλά ποδοσφαιράκια!

Που πλεονεκτεί το Dreamcast:

-Ευκολία χρήσης backup χωρίς καμμία ανάγκη modding.

-3D γραφικά (και κατ' επέκταση 3D παιχνίδια) που βλέπονται άνετα ως σήμερα.

-Ύπαρξη πληθώρας emulators και homebrews (αυτό βασικά θα έπρεπε να είναι "ευκολία προγραμματισμού" αλλά το βλέπω από οπτική γωνία end user)

-Video output (υποστήριξη VGA κλπ)

Που θεωρώ ότι υπάρχει ισοπαλία με θετικό πρόσημο, δηλαδή και τα 2 μηχανήματα είναι καλά:

-2D γραφικά (και κατ' επέκταση 2D παιχνίδια). Κορυφαίες κονσόλες για 2D Fighters και 2D shooters.

-Αξιοπιστία του μηχανήματος.

-Ύπαρξη πολλών άριστων exclusives και arcade ports.

Που θεωρώ ότι υπάρχει ισοπαλία με αρνητικό πρόσημο, δηλαδή και τα 2 μηχανήματα έχουν πρόβλημα:

-Ελλιπής ή ανύπαρκτη υποστήριξη από εταιρίες όπως η Electronic Arts και η Konami.

-Πολλά από τα καλύτερα παιχνίδια δεν ήρθαν ποτέ στην Δύση.

-Ελλείψεις σε συγκεκριμένους τομείς. Πχ στα RPG, όσα υπάρχουν είναι μεν αριστουργήματα αλλά λίγα σε ποσότητα.
 
Δεν τίθεται δίλημμα.

ΚΑΙ Saturn ΚΑΙ Dreamcast!!!! ;)

Και Megadrive και Μaster System και Game Gear και...

...Ε, SEGA να είναι... ;)
 
Πίσω
Μπλουζα