Scart [MegaDrive I]

Cabal

Retro Member
Joined
25 Αύγ 2011
Μηνύματα
119
Αντιδράσεις
4
Παιδιά μήπως γνωρίζει κανείς που μπορώ να βρώ καλώδιο scart για Mega Drive I ??? Είναι το Ιαπωνέζικο γιατί έχω και Ευρωπαικό και δεν κάνει (η κονσόλα) ;

Ευχαριστώ
 
Καπου στο τελoς σε "εχασα"

Στο ebay θα βρεις σε τιμες που ξεκινανε απο ~7 λιρες
 
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Εννοώ ότι το Ιαπωνικό (MD) ειναι SECAM και το Ευρωπαικό (MD) PAL και ότι δεν είναι συμβατά μεταξύ τους...
 
NTSC και PAL50 για την ακριβεια

Νομιζω οτι δεν θα εχει θεμα παντως...πχ εδω το καλωδιο λεει οτι ειναι για ολα τα MD I

Δυστυχως δεν εχω JAP MD σπιτι για να δοκιμασω το RGB scart Μου για να σου πω...
 
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις την πενταπολική έξοδο του γιαπωνέζικου MD, με καλώδιο από πενταπολικό σε RCA το οποίο δουλεύει 100% γιατί το χρησιμοποιώ κι εγώ στο δικό μου. Δες το παρακάτω link :

http://www.ebay.com/itm/BRAND-NEW-AV-AUDIO-VIDEO-CABLE-SEGA-GENESIS-1-RCA-/370538131443?pt=Video_Games_Accessories&hash=item5645cb2ff3

Ελπίζω να σε βοήθησα και είναι και φθηνό το δικό μου το πήρα απο εδώ στην Ελλ΄δα 4,5 ευρώ αν θυμάμαι καλά
 
Το παράδειγμα που σου έδωσα στο link μόλις τώρα παρατήρησα οτι δεν είναι διαθέσιμο στην Ελλάδα αλλά έχει κι άλλα στο ΕΒΑΥ κράτα την φωτογραφία σαν οδηγό γι αυτό που σου προτείνω. Πάντως απο τον συγκεκριμένο πωλητή στην Αμερική έχω ψωνίσει 2 φορές τώρα δεν ξέρω γιατί δεν το στέλνει στην Ελλάδα πιστεύω ότι αν του στείλεις μήνυμα θα στο στείλει.
 
Ευχαριστώ πολύ...

Θα του στείλω ένα μάιλ...
 
Σήμερα τυχαία βρήκα ένα παλιό καλώδιο που είχα πάρει μαζί με το MD πριν από πολλά πολλά χρόνια από το Athens Club...Κάποιο πρόβλημα όμως έχει...Ξέρει κανείς να του ρίξει μια ματιά ;
 
Πίσω
Μπλουζα