Scart to HDMI upscaler

theoritikos

RetroMasteR
Joined
2 Ιουν 2006
Μηνύματα
1.226
Αντιδράσεις
120
Ψάχνοντας για upscaler η αναζήτηση με έφερε σε ένα μηχάνημα το οποίο, σύμφωνα με τον κατασκευαστή, μπορεί να κάνει upscale στα 720/1080p.

Η τιμή του είναι μάλλον λογική (σε σύγκριση με το framemeister/xrgb mini).

Κάποια reviews και συγκριτικά βίντεο λένε πως κάνει καλή δουλειά, αλλά διστάζω να το αγοράσω επειδή είναι άγνωστης προελεύσεως.

Το μηχάνημα είναι αυτό Προβολή συνημμένου 138890

Το έχει κανένας retromaniac στην κατοχή του να μου πει την γνώμη του? :)
 
Δεν έχω τέτοιο upscaler αλλά εδώ είναι ένας τύπος που κάνει review το συγκεκριμένο που αναφέρεις.

[video=youtube;yIuU5jR-Zog]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το εχω τεσταρει με τα παντα. Για τα λεφτα του ειναι τελειο. Σε crt vga monitor μεσω hdmi σε vga adaptor, η εικονα ειναι κρυσταλλο, mega drive, snes, κλπ δεν τα εχω ξαναδει ποτε τοσο κρυσταλλινα, παρα μονο σε emulator.

Αν βρεις αυτο το συγκεκριμενο που εχει στο video του telonio, παρτο χωρις δισταγμο αμεσα. Ναι ειναι κινεζια, απλα θελει λιγο προσοχη. Απαλα το κουμπωμα scart, και το βαλε βγαλε τυχον audio καλωδιου. Ειδικα για το τελευταιο, καλυτερα παρε ενα scart σε composite ανταπτορακι για παρεις τον ηχο πριν τον περασεις απο το μηχανημα, γιατι εχει λιγο μαπα εξοδο. Αν κανεις ολα αυτα θα εισαι κομπλε
 
Το'χω βαλει και εγω στο ματι το συγκεκριμενο,ατιμα CC.
 
Εγω παντως πηρα πραγματα απο το ebay χρησιμοποιωντας visa εθνικης χωρις προβλημα. Το ιδιο και amazon και απευθειας paypal κλπ κλπ. Δεν νομιζω οτι υπαρχει πλεον περιορισμος.
 
Lol μεχρις στιγμης δεν εχω μπλεξει με τα "γνωστα" τρυκ. :D
 
Δεν μιλησα για καποιο τρυκ. Τα παραγγειλα κανονικα οπως παλια και δεν ειχα κανενα προβλημα.
 
Ναι γραψαμε μαζι ..πηγαινε στον Γρηγορη,το δικο σου ποστ μου δωσε δυναμη να δοκιμασω τον ορθο τροπο!
 
Δοκιμασε και πες μας!!!αν δεν πιασει....πμ! :p
 
Καλό το scart to hdmi, κανένα κύκλωμα για το ανάποδο έχουμε υπόψη (ή τουλάχιστο vga to scart);
 
freaktmp είπε:
Δεν μιλησα για καποιο τρυκ. Τα παραγγειλα κανονικα οπως παλια και δεν ειχα κανενα προβλημα.
Δυστυχως εφαγα πορτα απο την εξωτικη ανατολη και σε αυτο και σε ενα αλλο αντικειμενο.
 
Ηρθε,θα του κανω ενα test drive με το Cube πρωτα να παιξω λιγο Rogue Squadron να ζηλευει ο Γουαλης και μετα ενα τεστακι με το Ν64 παλι με RG (αν και στα Ν64 διαβασα να μην περιμενω πολλα αυτη η ομιχλη που εχει γραφικως δεν σωζεται με τιποτα) ...αυτα προς το παρον εχουν scart ,για να αξιοιοπησω τα υπολοιπα κονσολικα πρεπει να αγορασω σκαρτοανταπτορς για Saturn ,ΜD κτλ κτλ δεν θυμαμαι και τι αλλο υπαρχει κατι που επρεπε να εχω κανει ηδη.


Καμμια αλλη ιδεα προς χρηση αυτου του μηχανακιου υπαρχει;;



Θα γραψω εντυπωσεις συντομα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Περιμενουμε εναγωνιως
 
Moλις χτυπησα 2 σκαρτακια ενα για το Σατούρν και ενα για MD,CD,32X ευκαιρια με το μηχανακι του θρεντ να βγουν απο την ντουλαπα οι παλιοκονσολες να αναπνευσουν και να αναψουν οι πυκνωτες μετα απο παρα πολυ καιρο.


Του MD θα ειναι για λιγο βεβαια απο την μια εχω ενα πεντακιλο κονσολικο με ολα τα add-ons απο την αλλη την ευκολια ps3 pad-emu-hdmi-lcd,τον Σατούρν που λεγαμε και στον χωριο μου θα τον τιμησω αρκετα.
 
Τον upscaler τον έχω και εγώ στην κατοχή μου εδώ και λίγο καιρό.

Η ποιότητα κατασκευής του είναι καλύτερη από αυτό που περίμενα. Το κουτί είναι μεταλλικό και όχι πλαστικό όπως νόμιζα.

Η εικόνα που δείχνει στην οθόνη είναι ελαφρώς φωτεινότερη και πιο "θερμή" από το κανονικό, αλλά παίζοντας με τις ρυθμίσεις της tv αυτό μπορεί να φτιαχτεί εύκολα.

Μια άλλη μου ανησυχία ήταν αν μπορεί να δεχτεί και να επεξεργαστεί pal 50 σήμα, επειδή αντίστοιχες υλοποιήσεις στο παρελθόν δεν μπορούσαν να το επεξεργαστούν σωστά. Ευτυχώς αυτό δεν ισχύει σε αυτό τον upscaler, κάνοντας το συμβατό με όλα τα pal μηχανήματα.

Μπορεί να δεχτεί composite με scart αντάπτορα όσο και rgb scart σήμα, αλλά εικόνα κρύσταλλο θα δείτε μόνο με rgb scart καλώδιο ή rgb modded μηχάνημα.

Στο composite δείχνει εικόνα με λίγα 'νερά'.

Επίσης έχει πολύ μεγάλη σημασία τι ποιότητας είναι τα καλώδια που έχετε. Στα πολύ φτηνιάρικα κάνει αρκετά 'νερά'.

Τελευταίο και σημαντικό.Στην δικιά μου τηλεόραση παρατήρησα ενα ανεπαίσθητο input lag σε 'γρήγορα' παιχνίδια.
 
Εγώ το έχω εδώ και καιρό...σε cpc 6128 παίζει τέλεια! Δυστυχώς δεν κατάφερα να το κάνω να δουλέψει με την α1200 μου αλλά μάλλον εκεί φταίει το σκαρτ μου! Κονσόλες δεν έχω οπότε δεν ξέρω τι κάνει!
 
Σπύρο πως συνδέεις τον 6128 με τον upscaler; Μετά βγάζει scart θύρα για τηλεόραση;
 
Λογικα τον amstrad με το scart του στο κουτακι και απο το κουτι φευγει HDMI στην TV.
 
Πίσω
Μπλουζα