SCE Studio Liverpool (PSYGNOSIS)

circleag

RetroJunkie™
Joined
14 Οκτ 2008
Μηνύματα
2.405
Αντιδράσεις
517
Ψαχνοντας για ρετρο εταιριες παιχνιδιων στο ιντερνετ βρηκα οτι η Psygnosis υπαρχει ακομα αλλα εχει ονομαστει SCE Studio Liverpool και εχει αγοραστει απο την Sony...

info :

http://en.wikipedia.org/wiki/SCE_Studio_Liverpool

http://www.mobygames.com/company/psygnosis-limited

http://home.iprimus.com.au/danmcpharlin/purpleowl/home.html

http://www.rogerdean.com/sfae.html

Το site της εταιριας SCE Studio Liverpool ειναι :

http://www.development.scee.net/

Αραγε θα νοσταλγουν καμια φορα τις παλιες καλες μερες τους οι Founders David Lawson και Talbot Smith ;
 
Ιστορικότατη εταιρία, με καταπληκτικά παιχνίδια...

Για μένα το όνομα Psygnosis αποτελούσε εγγύηση ποιότητας και κορυφαίων παιχνιδιών.

Από το 1993 αποκτήθηκε από τη Sony και με αυτή έδωσε το τεράστιο μπαμ στις πωλήσεις και το hype του playstation, με τη δημιουργία του Wipeout και με τις υπόλοιπες άριστες παραγωγές της...

Και πως εξαργύρωσε το ευχαριστώ της σε μια τέτοια εταιρία η Sony;

Της άλλαξε όνομα και λογότυπο, μετατρέποντάς την σε δικό της εσωτερικό στούντιο με σχεδόν αποκλειστικό σκοπό την παραγωγή της σειράς Wipeout...

Τίποτα δεν έμεινε από την εταιρία του παρελθόντος, ούτε πρόκειται να δούμε κάτι άλλο εκτός από ιπτάμενα οχήματα αγώνων από μια εταιρία που σίγουρα είχε πάρα πολλά ακόμα να προσφέρει στο χώρο του gaming...

Thanks Sony... :(

Ουφ, τα είπα και ξαλάφρωσα.
 
Απαραδεκτη η Sony που κατεστρεψε μια τετοια εταιρια που ειχε εκτος απο πανεμορφα παιχνιδια και το πιο ομορφο logo.

psygnosis.gif


Aπο τα πιο ομορφα Logo στην ιστορια των Computer Games companies.
 
Όντως από τα πιο όμορφα...
 
H πλάκα είναι ότι το Destruction Derby πούλησε περισσότερο από το Wipeout, ως πιο mainstream παιχνίδι. Αλλά τη μεγαλύτερη επιρροή είχε φυσικά το Wipeout που συνέδεσε το PS με την Club Culture και έκανε το gaming "cool".

Θυμάμαι τότε ότι πήγαινα στο King Size και είχε PS με το Wipeout για να παίζεις. Ποτέ μέχρι τότε δεν είχα δει κάτι παρόμοιο σε Club.
 
Μάλλον πιο πολλά Formula 1 παιχνίδια έβγαλε παρά Wipeout...
 
μιας και υπάρχει αυτό το θέμα ευκαιρία να εκφράσω κάτι που θα ήθελα πολύ αλλά μάλλον δεν πρόκειται να γίνει...μια συλλογή με όλα τα παιχνίδια της psygnosis που είχαν βγει σε amiga για το psp (psvita πλέον) . μου κάνει εντύπωση μάλιστα που η sony,έχοντας δεκάδες ip από την psygnosis,δεν έχει σκεφτεί να κάνει κάτι τέτοιο...

κάτι τέτοιο δηλαδή

attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
SHadow of the Beast και Puggsy ! Ααααχχχ ... !

Πώς και δεν έφτιαξαν καμία συνέχεια τόσο καιρό ; Ειδικά το 1ο έχει απίστευτο δυναμικό και θα μπορούσαν να το εκμεταλευτούν για αμύθιτα κέρδη .
 
iliekater είπε:
SHadow of the Beast και Puggsy ! Ααααχχχ ... !Πώς και δεν έφτιαξαν καμία συνέχεια τόσο καιρό ; Ειδικά το 1ο έχει απίστευτο δυναμικό και θα μπορούσαν να το εκμεταλευτούν για αμύθιτα κέρδη .
Βασικά το SotB δεν είναι της Psygnosis (η οποία απλώς έκανε το publishing), αλλά της Reflections, η οποία βρίσκεται 5-6 τετράγωνα από το σπίτι μου (και σκέφτομαι να στείλω βιογραφικό για δουλειά άμεσα), ενώ πλέον αποτελεί στούντιο της Ubisoft και τελευταίος τίτλος που έβγαλε ήταν το Driver: San Francisco...

Δεν γνωρίζω βέβαια αν διαθέτει ακόμα τα δικαιώματα...
 
Επίσης το SOTB πάσχει από ένα πρόβλημα... Δεν έχει gameplay!
 
Ελπιζω να εννοεις μονο τα πρψτα 2 γιατι το SOTB 3 ηταν απλα ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ κυριως σε gameplay. Οι γριφοι ηταν τοσο δυσκολοι οσο επρεπε, είχες 3 ζωες και φυσικα δεν εχανες ενεργεια με το παραμικρο.
 
Και το δευτερο SOTB καλο gameplay ειχε. Δυσκολο, unforgiving αλλα καλο.
 
Βασικά, και το πρώτο είχε gameplay (εξίσου πολύ δύσκολο όμως)...
 
Τίτλοι τέλους για το SonyStudio Liverpool ή αλλιώς Psygnosis

Aλλο ενα ασχημο νεο για τον χωρο των videogames.H sony ανακοινωσε το κλεισιμο του sony studio liverpool η Psygnosis οπως ειναι πιο γνωστο.H εταιρια που μας χαρησε τα shadow of the beast,wipeout,Discworld,colony wars,G-police,Deastruction Derby και αλλα πολλα σταματαει να υπαρχει.

Ο λογος για το κλεισιμο της συμφωνα με την sony ειναι ο εξης:

''Θεωρησαμε πως εστιαζοντας τα επενδυτικα μας σχεδια σε αλλα Studios που δουλευουν αυτη τη στιγμη επανω σε νεα συναρπαστικα projects θα ημασταν σε ισχυροτερη θεση για να προσφερουμε το καλυτερο δυνατο περιεχομενο στους καταναλωτες''

Εγω εχω να πω το εξης.Αντε γεια ρε $ony καταστροφη των videogames που νομιζεις οτι απευθηνεσε σε προβατα.Να σβησεις απο τον gaming χαρτη να ησυχασουμε :rant:
 
Εγω εχω να πω το εξης.Αντε γεια ρε $ony καταστροφη των videogames που νομιζεις οτι απευθηνεσε σε προβατα.Να σβησεις απο τον gaming χαρτη να ησυχασουμε
Νομίζω ότι δεν έχεις ξεπεράσει ακόμα το γεγονός, ότι ή Sony δεν έβγαλε το CDRom addon για το SNES, αλλά το PS1 :p .

Τέλος μιας εποχής. Αν και μου είχε κακοφανεί που αγοράστηκε από την SONY (αν και τα Wipeout και Colony Wars είναι εξαιρετικά), δεν έπαυε να είναι μια ξεχωριστή εταιρεία :cry: .
 
Captain αυτο ειναι το λιγοτερο με το cdrom.Tην απεχθανομαι την sony για πολλους και διαφορους λογους ωσο δεν φανταζεσαι.
 
Εγώ την εταιρεία στο μυαλό μου την θεωρώ τελειωμένη από την στιγμή που παράτησε την αμίγκα(και αυτή)!

Έκτοτε δεν έπαιξα ποτέ τίτλο της...δεν έτυχε!

Δεν είχα ποτέ κονσόλα οπότε...
 
Πράγματι, τα Colony Wars ήταν εκπληκτικά, όπως είπε και ο Captain.

Και κάτι από τη Wikipedia:

Eurogamer was told by an unnamed source, that at the time of its closure, Studio Liverpool was working on two PlayStation 4 launch titles. One was a Wipeout title described as "dramatically different", the other was a motion capture based game along the lines of Splinter Cell.
 
Πολύ λυπηρά νέα... Μακράν η αγαπημένη μου ομάδα παιχνιδιών... τι να πρωτοθυμηθώ... :(
 
Πίσω
Μπλουζα