Schneider Euro PC και βοήθεια!

cutlaroc

RetroActive
Joined
10 Φεβ 2011
Μηνύματα
287
Αντιδράσεις
11
Καλησπέρα σε όλους ,

επανήλθα μετά από ένα χρονικό διάστημα απουσίας όπως ανέφερα σε άλλο πόστ μου λόγω διαφόρων προσωπικών προβλημάτων και υποχρεώσεων...

Χαίρομαι που που ξαναβρήκα όσους γνώριζα εδώ και στεναχωρήθηκα που έχασα τη περσινή πίτα...θα επανορθώσω όμως με τη φετινή.... :)

Στο θέμα μας λοιπόν,

πριν από κάτι μήνες μια φίλη μου με πληροφόρησε ότι παρατήρησε σε μια ντουλάπα στη δουλειά της έναν (μεταφέρω πιστά τα λόγια της) υπολογιστη πληκτρολόγιο με ενσωματωμένη δισκετα μπροστά...

Αρχικά ο νους μου πήγε στον Amstrad cpc 6128 αλλά η μοίρα έμελλε να μου παίξει περίεργο παιχνίδι...

Σκάει λοιπόν πριν μια βδομάδα (διότι έπρεπε να κανονίσουν το θέμα πρωτόκολλο καταστροφής κτλ κτλ με την εταιρεία) με μια κούτα και μόλις την ανοίγω βλέπω εκπληκτος έναν....

Schneider Euro PC!!!!

Η αλήθεια είναι οτι το είχα ξεχάσει αυτό το μηχάνημα διότι το είχα δει 2 φορές στη ζωή μου στο σπίτι ένος οικογενειακού φίλου όταν ήμουν μικρός και η αλήθεια είναι οτι δεν πήγε το μυαλό μου με τίποτα...

Το Euro PC λοιπόν μου ήρθε μόνο το πληκτρολόγιο ξεροσφύρι χωρίς τίποτε άλλο...τίγκα στη σκόνη - βρώμα και πρέπει να το καθαρίσω...

Προβολή συνημμένου 95267Προβολή συνημμένου 95266Προβολή συνημμένου 95265

Εδώ θέλω τα φώτα σας...

1)Ξέρει κανείς πως ανοίγει το κασόνι (lol) για να το καθαρίσω; Μετά από λίγο ψάξιμο έχω κάποια ιδέα έστειλα και μύνημα σε ένα τύπο που έκανε review σε ένα blog αλλά δε θέλω να σπάσω τίποτα σε κάποια προσπάθεια αν δεν είμαι σίγουρος...

2)Στο θέμα της τροφοδοσίας υπάρχει καμία μόντα; μπορώ να το συνδέσω με κάποια άλλη οθόνη;

3)software;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Υ.Γ.: προσπάθησα να ανεβάσω τις φωτογραφίες μέσω του άλμπουμ αλλά κράσαρε η σελίδα και τα κουμπιά Insert και Done δεν υπάκουαν...Κάνω κάτι λάθος;
 
Ωραιο ευρημα!!!Λοιπον εχουμε και λεμε:

1)Ξέρει κανείς πως ανοίγει το κασόνι (lol) για να το καθαρίσω; Μετά από λίγο ψάξιμο έχω κάποια ιδέα έστειλα και μύνημα σε ένα τύπο που έκανε review σε ένα blog αλλά δε θέλω να σπάσω τίποτα σε κάποια προσπάθεια αν δεν είμαι σίγουρος...

Εδω φαινεται πως ανοιγει (μαλλον αυτο ειδες)..για αρχη καθαρισε το απο εξω και ασε το εσωτερικο αφου δουμε οτι λειτουργει


2)Στο θέμα της τροφοδοσίας υπάρχει καμία μόντα
;

Ναι..το pinout ειναι αυτο:

Untitled.jpg

Οποτε πρεπει να μετατρεψεις τροφοδοτικο pc...

μπορώ να το συνδέσω με κάποια άλλη οθόνη;




Mεσω scart ναι,αλλα θες κυκλωματακι δες εδω

3)software;

Το πιο ευκολο..

Γενικα θες καποιες γνωσεις για να κανεις δουλεια.. :xm:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
angel_grig είπε:
Ωραιο ευρημα!!!Λοιπον εχουμε και λεμε:1)Ξέρει κανείς πως ανοίγει το κασόνι (lol) για να το καθαρίσω; Μετά από λίγο ψάξιμο έχω κάποια ιδέα έστειλα και μύνημα σε ένα τύπο που έκανε review σε ένα blog αλλά δε θέλω να σπάσω τίποτα σε κάποια προσπάθεια αν δεν είμαι σίγουρος...

Εδω φαινεται πως ανοιγει (μαλλον αυτο ειδες)..για αρχη καθαρισε το απο εξω και ασε το εσωτερικο αφου δουμε οτι λειτουργει


2)Στο θέμα της τροφοδοσίας υπάρχει καμία μόντα
;

Ναι..το pinout ειναι αυτο:

Προβολή συνημμένου 95268

Οποτε πρεπει να μετατρεψεις τροφοδοτικο pc...

μπορώ να το συνδέσω με κάποια άλλη οθόνη;




Mεσω scart ναι,αλλα θες κυκλωματακι δες εδω

3)software;

Το πιο ευκολο..

Γενικα θες καποιες γνωσεις για να κανεις δουλεια.. :xm:

angel_grig σ'ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση σου...

Με τα ηλεκτρονικά δεν τα πάω καλά όμως... ούτε ξέρω να φτιάξω το κύκλωμα ούτε κατάλαβα καν τι είδα :(

Ούτε μόντα με το τροφοδοτικό μπορώ να κάνω... :(

Η οθόνη του 1512 ταιριάζει να την κοτσάρω πάνω; θα κάνει δουλειά η θα τα κάψω όλα; :)

Όσο για το καθάρισμα ναι εκεί το είδα και μπορεί να διακρίνει κάποιος και την ερώτηση μου στο τέλος... :)

Τι να κάνω; :cry:
 
cutlaroc είπε:
(...) Υ.Γ.: προσπάθησα να ανεβάσω τις φωτογραφίες μέσω του άλμπουμ αλλά κράσαρε η σελίδα και τα κουμπιά Insert και Done δεν υπάκουαν...Κάνω κάτι λάθος;
Για να μη χαλάσουμε το θέμα..... Διάβασε αυτό και στείλε με πμ ακριβώς με το τι έκανες, για να βρούμε τι συμβαίνει! ;)
 
Ωραίο απόκτημα cutlaroc. Ένα από τα λίγα PCs της δεκαετίας του 80 που θα μπορούσαν να θεωρηθούν όμορφα!

Το αυτοκόλητο "Made in West Germany" θα προβληματίσει αρκετούς νεώτερους :)

Καλή συνέχεια στην αποκατάσταση του.
 
cutlaroc είπε:
Η οθόνη του 1512 ταιριάζει να την κοτσάρω πάνω; θα κάνει δουλειά η θα τα κάψω όλα; :)

Τι να κάνω; :cry:
H οθόνη του 1512 ταιριάζει μια χαρα και μαλιστα σου δινει τις τασεις που χρειαζεσαι,μονο που θελεις 2 καλωδια:ενα για να μετατρεπει το βυσμα τροφοδοσιας και ενα για το video.Aυτα βεβαια δεν μπορεις να τα κανεις μονος σου...εαν δεν μπορεσει καποιος θα μπορουσα αλλα οχι αμεσα αφου ο χρονος μου ειναι περιορισμενος :( ..
 
Εχει ο κουμπαρος μου ενα τετοιο, με χαλασμενο τροφοδοτικο απο οσο μου εχει πει, και δε του εχω ριξει ουτε βλεφαρο γιατι βαριεται να το βγαλει απο την ντουλαπα που ειναι καταχωνιασμενο!

Δεν ετυχε να το δω ποτε live δηλαδη! Και ειναι κατι το σπανιο για μένα τουλαχιστον!

Ωραιος οσο αφορα το αποκτημα λοιπον!!!

Η μοντα για να το τροφοδοτισεις παντως δεν ειναι ιδιαιτερα δυσκολη απο τη στιγμη που εχεις τα pinouts.

Το φυσακι λογικα θα μπορεσεις να το βρεις σε καταστημα ηλεκτρονικων. Παρε το πολυ πολυ μαζι σου το "πληκτρολογιο" να τους δειξεις τι θελεις και να σου δωσουν το σωστο!

Σε καταστημα υπολογιστων θα πας να βρεις ενα καλωδιο προεκτασης για την 24πινη φυσα του τροφοδοτικου! Πανω απο 5? δε πληρωσα ποτε μου για τετοιο πραμα.

Αν θες να κανεις λιγο πιο σωστη δουλεια θες κι ενα διακοπτακι On/Off για να ανοιγοκλεινεις το ΑΤΧ τροφοδοτικο που θα χρησιμοποιησεις.

Απο εκει και περα ειναι απλα θεμα να "σφαξεις" την 24πινη προεκαταση, να κρατησεις μονο οσα καλωδια σου χρειαζονται και να συνδεσεις σε αυτη, το νεο βυσμα και το διακοπτακι.

Παρομοια δουλεια με αυτη που εκανα εγω για να δωσω τροφοδοσια στον 1640 μου.

Οσο αφορα την οθονη του 1512. Απο οσο θυμαμαι ειναι λιγη ιδιαιτερη η κατασταση εκει μιας και το συστημα γραφικων του 1512 ειναι μισο μεσα στην κεντρικη μοναδα και μισο μεσα στην οθονη! To Euro Pc ειναι και αυτο μεν CGA, αλλα μαλλον θα πεσεις σε ασυμβατοτηα! Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να βρεις ενα converter απο CGA σε VGA και να χρησιμοποιησεις ετσι ενα οποιοδηποτε VGA μονιτορ που ειναι πιο ευκολο να βρεθουν.
 
Βασικά για αρχή άνοιξέ το, ξύλωσε την μπαταρία και δες τι ζημιά έχει προκαλέσει. Δεν μιλάω καν υποθετικά, είμαι σχεδόν σίγουρος πως θα έχει βγάλει ζουμιά, το θέμα είναι πόσα. Είναι τέτοια η θέση της που τα 9 στα 10 "για ανταλλακτικά" που πωλούνται στο ebay τους την έχει κάνει η μπαταρία.

Ίσως επίσης πριν μπεις στη διαδικασία να φτιάξεις τροφοδοτικό να ήταν πιο σώφρον να "σφάξεις" μόνο κάποια προέκταση molex βάζοντας προσεκτικά αλλά χύμα τα καλωδιάκια στην υποδοζή του βύσματος για να δεις αν ακόμα και χωρίς οθόνη κάνει "μπιπ".

btw, η κάρτα γραφικών του είναι Hercules, ούτε καν CGA... :) αλλά ξεκίνα με τα βασικά και βλέπουμε στην πορεία, δεν είναι εύκολη περίπτωση το συγκεκριμένο pc.
 
Ευχαριστώ πολύ παιδιά η βοήθεια σας είναι απίστευτη... Θα πάω στον Μπέσκα στην Αργυρούπολη (για όσους τον ξέρουν και είναι και ο πιο κοντίνος μου που πιστεύω οτι γνωρίζει απ'αυτά) για το βύσμα και τα σχετικά... Θα πάρω το πληκτρολόγιο μαζί μου εννοείται γιατί αλλιώς θα με κοιτάει σαν εξωγήινο :) Όσο για το ATX δε μου φαίνεται δύσκολο να το συνδέσω...θα δείξει , θα επανέλθω με πρόοδο :)
 
Εαν θες μπορω να σου δωσω τροφοδοτικο απο euro-PC, εγω εχω το europc-2 αλλα πρεπει να ειναι το ιδιο.

Θα χρειαστεις και μια οθονη για την δοκιμη.
 
Ευχαριστώ Mike αλλά εσύ μετά τι θα έχεις για το euro-pc 2 σου;
 
Nαι αυτο εννοουσα, οτι μπορεις να το παρεις ωστε να τσεκαρεις το μηχανημα. Δεν θελω να σε απογοητευσω, αλλα το 90% αυτων των μηχανηματων δεν παιζει, ειτε λογω διαρροων της μπαταριας (που βρισκεται στη μεση της μητρικη και σε οποιαδηποτε κατευθυνση και να τρεξει κανει ζημια), ειτε λογω προβληματων και σβησιματων των eproms. Αρα εγω προτινα να δοκιμασεις το μηχανημα και σε περιπτωση που ειναι ΟΚ, να ασχοληθεις και να βρεις λυση για το τροφοδοτικο και την οθονη.
 
Νομιζω το Euro PC II εχει αλλου τυπου βυσμα...τουλαχιστον απο οσα ειδα στο youtube ψαχνωντας πληροφοριες για το μηχανημα.
 
ChrisD είπε:
Νομιζω το Euro PC II εχει αλλου τυπου βυσμα...τουλαχιστον απο οσα ειδα στο youtube ψαχνωντας πληροφοριες για το μηχανημα.

vαι έχει άλλο βύσμα... το δείχνει και στο βίντεο

...

το απόγευμα σας έχω update απ το σπίτι...γιατί είμαι δουλειά τώρα... :)

Για ρίξτε ένα βλέφαρο και πείτε μου πρέπει να ανησυχώ;

WP_000103.jpg

έχω κι άλλες φωτογραφίες απ το άνοιγμα αλλά θέλω να κάνω full παρουσίαση...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλο δεν ειναι παντως!

Το συντομοτερο ξηλωσε την μπαταρια και καθαρισε το.

Δες τι ειχα κανει σε μια αντιστοιχη περιπτωση.
 
το καθάρισα χτές με μια μπατονέτα και καθαρό οινόπνευμα αλλά δεν έφυγε όλο θα το ξανακάνω σήμερα... είναι πολύ σκληρό θα δοκιμάσω με οδοντόβουρτσα αν είναι...
 
Στο λινκ με το βιντεο φαινεται το τροφοδοτικο του euroPC2, ειναι τυπου "ps2" οπως τα ποντικια για pc.

Το euroPC-1 τι βυσμα εχει?
 
Έχει 7-πινο και βρήκα σήμερα σε κατάστημα με ηλεκτρονικά οπότε θα κάνω τη μόντα με το ΑΤΧ, το θέμα είναι να δουλεύει όμως...
 
cutlaroc είπε:
Για ρίξτε ένα βλέφαρο και πείτε μου πρέπει να ανησυχώ;

Προβολή συνημμένου 95411

έχω κι άλλες φωτογραφίες απ το άνοιγμα αλλά θέλω να κάνω full παρουσίαση...
Αν δεν εχει κανει ζημια στις πιστες εισαι ΟΚ..πιθανως να την γλυτωσες...ειδομεν
 
Πίσω
Μπλουζα