Schneider EURO PC2 "saved by the bell...again"

trecool

RetroWannaBe
Joined
16 Νοέ 2007
Μηνύματα
88
Αντιδράσεις
0
...Again, γιατί είναι ο δεύτερος υπολογιστής που είχα την ευτυχία να σώσω απο την καταστροφή!...

Η κατάστασή του...σαν να βγήκε από το κουτί.

Τόπος διάσωσης... [edit] Πυλαία Θεσ/νικη.

Από το κουτί της ανακύκλωσης.

Μόλις γύρισα λοιπόν από το γνωστό υπερμαρκετ, μετά από έναν καλό καβγά με την υπεύθυνη των 400 euro, η οποία πήρε πολύ, μα πολύ σοβαρά την δουλειά της, και τον πολύ "άγριο" υπάλληλο Security να μου κλείνει την πόρτα με την κορμοστασιά του σαν αν λέει "πάνω από το πτώμα μου θα περάσεις".

Στην αρχή νόμιζα πλάκα με κάνανε και το πήρα στο χαβαλέ. Αφού πήρα το "πληκρολόγιο" κατα τα λεγόμενα την υπεύθυνης, γύρισα να δω για τα υπόλοιπα. Βλέπω λοιπόν μια σακούλα με την οθόνη και τα παρελκόμενα. Κάπου εκέι άκουσα να με φωνάζουν. ΟΚ, εντάξει, είναι λίγο "κάπως" η κατάσταση, αλλά να μου αρπάξει ο σεκουριτάς την σακούλα από το χέρι και να πετάξει με δύναμη ξανά μέσα στο κουτί σαν να θέλει να με "πονέσει" δεν το περίμενα.

Δεν λέω, δύσκολο να εξηγήσεις μια τέτοια κατάσταση, αλλά πολύ δύσκολη όταν για τον άλλον βρήκε ξαφνικά απέκτησε νόημα η δουλειά του και βρήκε ευκαιρία να ξεσπάσει τα νεύρα του.

Εντάξει έχουν ένα point κάπου, αλλά συμπεριφέρονταν λες και τους έκλεψα το μαγαζί. Ξεκίνησα να μιλάω σαν άνθρωπος για να εξηγήσω την κατάσταση, και αρχίσαν τις ειρωνείες.

Φαντάζομαι υπάρχει κάποιος που είχε μια ανάλογη εμπειρία. Θα ήθελα τα σχόλια σας...

Behold

Προβολή συνημμένου 62042

ps. Συγνώμη για το ύφος αλλά είναι φρέσκο το περιστατικό
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραίος ο Euro PC, αν και μόνο το "πληκτρολόγιο" :biglaugh:

Κακώς συνέβη οτι συνέβη, καθώς ο κάδος ανακύκλωσης βρίσκεται, φαντάζομαι, εκτός του κυριου καταστήματος (σε εσωτερικό χώρο μεν, αλλά εκτός καταστήματος όπου βρίσκονται τα ράφια).
 
Έτσι ακριβώς. Δεν μπορεί να πεί κάποιος οτι πήρα κάτι μέσα από το κατάστημα. Ουτε μεσα στο κατάστημα ήταν, ούτε πτοσ πώληση ήταν... Κάποιος τα άφησε σε ένα κουτί, κάποιος άλλος τα πήρε. Δεν υπέγραψε τίποτα :)

Έτσι μου έρχεται να πάω αύριο το πρωί πάλι...

Το EuroPC είναι αυτό που λένε "mint":)

0002.jpg

IMG_1922.jpg
 
Σε καταλαβαινω απολυτα γιατι μου εχουν κανει το ιδιο!Ελεος !Στην ανακυκλωση πανε βρε παιδια!Πιστευω οτι τα καταστηματα εχουν κερδος απο αυτη την δουλεια δεν εξηγειται αλλιως!Ευτυχως εχω διασωσει αρκετο πραγμα αλλα τελευταια εχουν αγριεψει!
 
Από τα πιο ωραία PC μηχανάκια! Πανεμορφο!
 
Πραγματικά όμορφο και πολύ ποιοτικό στην κατασκευή. Φέρνει πολύ από Acorn στα πλαστικά του...

Να πάρει... θέλω την οθόνη, PSU και καλώδια!... θα σκάσω... Αλλά όπως είπε και ο angel_grig, τα πράγματα έχουν αγριέψει...
 
Και εμένα με κάτι φίλους σε πολύ-πολύ γνωστό κατάστημα υπολογιστών στο κέντρο της Αθήνας δεν μας άφησαν με τίποτα να πάρουμε ένα XBox που ήταν πεταμένο στην ανακύκλωση, μαζί με DVD remote κλπ.

Αλλά βαρεθήκαμε να το κάνουμε θέμα, ήταν και εντός του καταστήματος ο κάδος...
 
Με γεια και μπράβο που επέμεινες και το πήρες, κι εγώ είχα παρόμοια ευκαιρία αλλά όταν ξαναγύρισα στο κατάστημα είχεαδειάσει ο κάδος. Καλά κάνεις και το μοιράζεσαι για να ξέρουμε τι παίζει. Τίθεται βέβαι ένα θέμα αν τα αντικείμενα που βρίσκονται εντός τέτοιων κάδων θεωρούνται ιδιοκτησία της εταιρίας διαχείρισης ανακύκλωσης και ποιος και υπό ποιες προυποθέσεις νομιμοποιείται να πάρει κάτι από μέσα. Π.χ. αν πετάξω εγώ κάτι δικό μου και μετά μετανοιώσω δεν μπορώ να το πάρω πίσω? Και πως αποδεικνύεις το οτιδήποτε αφού γίνονται όλα ανώνυμα? Και ο σεκιουριτάς του καταστήματος δεν νομίζω να έχει τέτοια αρμοδιότητα.
 
Ανεξάρτητα από το καθεστώς στους συγκεκριμένους κάδους, το συγκεκριμένο είναι από τα αγαπημένα μου μηχανήματα.

Πριν το post σου ακόμα έψαχνα να βρω κάποιο λειτουργικό με πορτοκαλί οθόνη. Απ' όσο θυμάμαι το συγκεκριμένο έχει σκέτη hercules κάρτα, ούτε καν τις dual. Σε αυτό είχα παίξει πρώτη φορά το παιχνίδι από το avatar μου. Αν τύχει και το βρω πουθενά (δυστυχώς δεν μπορώ να πληρώσω αυτόν τον καιρό την retro αξία του, μόνο αν το βρω σε άνθρωπο πρόθυμο να το δώσει σε κάποιον που θα έχει κάποια χρησιμότητα) πραγματικά θα τον έχω σε κανονική λειτουργία μαζί με έναν 6128 που επίσης αναζητώ.

Ήταν εξαιρετικά αξιόπιστο (και ακριβό) μηχάνημα στην εποχή του πάντως.. Με drive ήσυχο και αθάνατο, οθόνη πεντακάθαρη και πληκτρολόγιο μαγικό συγκρινόμενο με τα υπόλοιπα που κυκλοφορούσαν τότε. Από τις mercedes που όλοι θέλαμε :D
 
φωτο δικια μου απο το μακρινο 93-94 ...

2012-10-21 18.55.25.jpg
 
Ξεκινώντας σιγά σιγά να φέρω το μηχάνημα σε λειτουργική κατάσταση κόλλησα με το καλημέρα.

Θα ήθελα τη βοήθειά σας αν γνωρίζει κάποιος το pinout από αυτή τη θύρα.

image.jpg

Συνήθως έχει 6+GND pins αλλά αυτή είναι διαφορετική...

Αν όλα πάνε καλά, θέλω να τον συνδέσω σε vga με τον GBS-8220 converter που έχω...
 
Αν δεν κανω λαθος εχει κανονικη CGA εξοδο. Το εχεις δοκιμασει το μηχανημα με CGA οθονη να δεις αν δουλευει;
 
Φίλε freaktmp το πρόβλημά μου στη φάση αυτή είναι οτι δεν μπορώ να το ρευματοδοτήσω. Είμαι στα τυφλά. Τώρα σκέφτομαι μήπως στους ακροδέκτες, πάνω στη μητρική, γράφει κάτι...

Δυστυχώς δεν έχω CGA monitor, αλλά πιστεύω πως αυτό που έχω θα κάνει δουλειά.
 
Ευχαριστώ για τη βοήθειά, αλλά το πρόβλημά μου είναι οτι το port της τροφοδοσίας είναι διαφορετικό. Δεν είναι σαν αυτό. Το δικό μου έχει 4 pins και δεν έχω βρει τίποτα σχετικά. Σας παραπέμπω στην φωτό λίγο παραπάνω...
 
Nαι πραγματι το δικο σου ειναι διαφορετικο...μαλλον θα πρεπει να το ανοιξεις γιατι αλλιως δυσκολα θα βγαλεις ακρη...
 
Πίσω
Μπλουζα