Scientists pack terabytes onto DVDs

keeper7k

Human RetroDatabase
Joined
9 Ιαν 2006
Μηνύματα
2.599
Αντιδράσεις
22
Jerusalem (Israel) - A company called Mempile has developed a prototype storage device which uses a DVD-like disc capable of eventually storing up to 1 Terabyte worth of data in a semi-transparent disc. It has 200 physical layers of about 5GB each on this disc. That's enough to store more than 250,000 MP3s, 115 full-length DVD movies, or 40 full-length HD movies on each disc. Researchers believe the technology will yield multi-TB discs that could fit in your coat pocket.
Check here (έχει και φωτογραφίες :p )
 
Αυτό χρειάζομαι! :D

Μόλις διαπίστωσα πως τα 50 GB που σχεδίαζα να κατεβάσω πρέπει να περιμένουν γιατί οι 3 σκληροί δίσκοι που έχω ΔΕΝ έχουν συνολικά τόσο διαθέσιμο χώρο!:mad:
 
50gb e? ti kalo tha katevaseis? :D
 
Μονο και μονο τα CHD του ΜΑΜΕ είναι 50GB :D
 
polla pramata einai 50gb... opos merh tou PSX "tosec" ....
 
:) Από PSX είμεθα καλυμμένοι... :D ...αλλά όχι...

τα CHD του MAME είναι ελεύθερα προς κατανάλ...εεε..εννοώ προς download στο Θόλο της Απόλαυσης οπότε δε βιάζομαι.

Εξάλλου τα περισσότερα δεν είναι ακόμα playable σε αξιοπρεπείς ταχύτητες οπότε τζάμπα ο χώρος στο σκληρό.(Καμιά 25αριά γίγα από αυτά τα έχω σε ντιβιντιά παρεπιπτόντως).

Απλά έχω καιρό να δω κάτι καινούρια πραγματάκια ;) και πρέπει να ανανεωθεί λίγο η βιβλιοθήκη μου... :D

Anyway μόλις κατάφερα να γράψω καμιά 10αριά ντιβιντάκια backup οπότε θα μου επιτρέψετε να ψιλοκάψω το μοντεμάκι... :cool: :tease:

edited:Όσοι το προλάβαν το είδαν ;)
 
Πολύ όμορφες....ζωγραφιές έχει ο θόλος!!!!!!!!
 
Πίσω
Μπλουζα