Scorpions:Αγαπημένο LP

Scorpions:Αγαπημένο LP

  • Lonesome Crow

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Fly to the Rainbow

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • In Trance

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Virgin Killer

    Ψηφοφορίες: 1 50,0%
  • Taken by Force

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Lovedrive

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Animal Magnetism

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Blackout

    Ψηφοφορίες: 1 50,0%
  • Love at First Sting

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Savage Amusement

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%

  • Συνολικοί ψηφοφόροι
    2

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.794
Αντιδράσεις
4.282
Ορματε και αιτιολογηστε!

Lonesome Crow

Fly to the Rainbow

In Trance

Virgin Killer

Taken by Force

Lovedrive

Animal Magnetism

Blackout

Love at First Sting

Savage Amusement
 
Χμμμμμ. Μεγαλο δίλημμα. Αντε ας βαλω το Love at first sting γιατί όλα τα κομμάτια είναι ένα κι ένα, κατ'εμέ παντα. Αλλα και το Lovedrive είναι διαμάντι. Μπορώ να κάνω 2 επιλογές; Οχι ε; :D
 
Virgin Killer. έχει το Hell cat. ;)
 
love at first sting...Γιατί έχω πολλές αναμνήσεις απ' τα νιάτα μου...(τα πολύ εεε??γιατί ακόμα νέα είμαι)
 
Savage Amusement.. ο πρωτος δισκος που αγορασα ποτε. Need I say more? :)

Rythm of love, walking on the edge, every minute every day, believe in love.. ποιο να παρεις και ποιο να αφησεις. Και περιεχει φυσικα τους δυναμιτες media overkill, we let it rock...you let it roll. Και με το καλυτερο τους look χωρις καπελακια και ιστοριες..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα έχω ακούσει τα albums τους και μ'αρέσει περισσότερο το "Love At First Sting" κυρίως για τα 2 διαμάντια "Rock You Like A Hurricane" και "Still Loving You"...νομίζω επίσης ότι θα έπρεπε να είναι μέσα και το album "Crazy World" μόνο και μόνο για τα κομμάτια "Wind Of Change" & "Send Me An Angel".Έχω αγοράσει από τα carrefour με 10? μόνο,ένα 3πλό best of με τα καλύτερά τους!

http://en.wikipedia.org/wiki/The_Platinum_Collection_%28Scorpions_Album%29
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ ψήφησα το Taken by Force! Βέβαια από το Fly to the Rainbow μέχρι το Taken by Force (Εποχή του μεγάλου Uli Jon Roth), όλα είναι κορυφαία! :D


Απλά το ψήφισα επειδή έχει το πιο σκοτεινό και σκληρό ήχο σε συνδυασμό με υπέροχες δυνατές μπαλάντες! (Ρε παιδιά ας μπει στη λίστα το Crazy World και το Face the Heat)
 
To Lovedrive. (Πρώτος δίσκος χωρίς τον Uli Jon Roth)

Περιέχει κλασικά κομμάτια Always Somewhere, Coast to Coast και το Holiday
 
leykh είπε:
(τα πολύ εεε??γιατί ακόμα νέα είμαι)
Εγώ είμαι πιο μικρός! :baby2:

thebest20 είπε:
νομίζω επίσης ότι θα έπρεπε να είναι μέσα και το album "Crazy World"
Ελα ντε! Μολις το διαπίστωσα. Αλλα δε θα επηρέαζε την ψόφο μου, και να ηταν στη λίστα.
 
Να ρωτήσω?Υπάρχουν b-sides και bonus tracks των Scorpions?Απλά να γράψετε τίτλους,επειδή στη wikipedia που κοίταξα δεν τα έχει!
 
Love at first sting και για μένα :D
 
Ο νικητής διαφαίνεται ξεκάθαρα. Τελικά είμαστε πολύ ερωτιάρηδες! :D
 
Ωραίο poll και χαίρομαι που δεν βλέπω τις πατατοκαλλιέργειες μετά το Savage Amusement... Δύσκολη η επιλογή μεταξύ Fly to the Rainbow και In Trance, αλλά τελικά το Fly βγήκε νικητής με ελάχιστη διαφορά.
 
In trance γιατί εκτός του ότι ήταν το πρώτο μου από Scorpions ήταν (και είναι) από τους πιο "true" δίσκους τους.
 
uli for ever....τον ειχα δει πριν 1 χρονο στο fuzz και επαιζε 3 ωρες ο αρχοντας. Λοιπον.....Virgin Killer......
 
Να ρωτήσω?Υπάρχουν b-sides και bonus tracks των Scorpions?Απλά να γράψετε τίτλους,επειδή στη wikipedia που κοίταξα δεν τα έχει!

Απάντηση στον τhebest20

Και βέβαια υπάρχουν! Στο επίσημο site πρέπει να τα αναφέρουν κάπου...

Για παράδειγμα εγώ κόλλησα μαζί τους με το που άκουσα στο ραδιόφωνο το Edge of Time! Bonus track του Best Deadly Sting, του 1995. Ίσως το καλύτερο bonus του συγκροτήματος μαζί με το αδικημένο Living for tomorrow.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ότι και να πω για τους scorpions είναι λίγο. Τους χρωστάω πολλά, ειλικρινά. Μέχρι το 1996 που ήμουν 15 χρονών, όσο απίστευτο και αν ακούγεται δεν άκουγα πολύ μουσική. Μου άρεσε λίγο η κλασσική μουσική και από τραγούδια μόνο όσα περιέχονται στο "Σταυρό του νότου" του Μικρούτσικου. Εκείνη τη χρονιά ένας φίλος γράφει στον αδερφό μου μια κασέτα με επιλογές των scorpions. Άρχισα να την ακούω, και τρελάθηκα. Ακόμα θυμάμαι τη σειρά των τραγουδιών που είχε φτιάξει. In trance - Sails of Charon - Rock u like a hurricane - blackout - you give me all I need - Big city nights - No one like you - Lovedrive - Holiday - Is there anybody there - The Zoo - Walking on the edge - Rythm of love. Ίσως κανένα -δυο ακόμη που δε θυμαμαι... Από εκεί και έπειτα άρχισα να ακούω και άλλα πράγματα. Ήθελα να ξεκινήσω να κάνω μαθήματα κιθάρας απλά και μόνο για να παίξω τα κομμάτια των scorpions, έστω και τη ρυθμική κιθάρα, αλλά τελικά τρώγοντας ανοίγει η όρεξη.... Μετά άρχισε η συλλογή δίσκων. Θυμάμαι που είχα καταχαρεί όταν είχα κάνει συμφωνία με τον αδερφό μου να παίρνω εγώ όλα τα albums και εκείνος όλες τις συλλογές.. :) Ο φίλος μας που μας είχε γράψει την κασέτα, ήταν ακόμα πιο τρελός από εμάς. Τα είχε όλα, αλλά ήθελε και το lonesome crow, που τότε (1996) δεν κυκλοφορούσε εδώ σε CD. Και το κάνει παραγγελία από γερμανία σε ένα μαγαζί και πληρώνει 2000δρχ για το CD και 18000δρχ μεταφορικά. Φανταστείτε τη χαρά μου όταν έτυχε να πάω στο ίδιο μαγαζί χωρίς να το ξέρω καν, και να βρω πως είχε φέρει 2-3 αντίτυπα και τα πουλούσε 1999δρχ. Πήρα ένα και μάλιστα το συγκεκριμένο είχε μέσα το μπροστινό φύλο του CD εις τριπλούν.... Τέλος πάντων, για να μη σας κουράζω, να πω ότι ψήφισα το blackout. Μ'αρέσουν όλα εξίσου σχεδόν, και φυσικά στα πρώτα η αποθέωση είναι τα κιθαριστικά μέρη του θεού του Roth, αλλά κατά τη γνώμη μου η πιο θρυλική σύνθεση των scorpions είναι με τους rarebell, jabs και buchholz, και στο blackout είναι στην καλύτερη στιγμή τους χρονικά, μετά την εγχείρηση του meine.....
 
Πίσω
Μπλουζα