Se7en (1995)

ΤΑΚΗΣ

Retro Member
Joined
18 Ιουν 2010
Μηνύματα
141
Αντιδράσεις
75
Τα σέβη μου στους ρετρολάγνους. Ο γράφων απεχθάνεται τις σπλατεριές και προτιμά τα χαμηλότονα αλλά ατμοσφαιρικά θρίλερ. Ως εκ τούτου, το ''7'' είναι ό,τι καλύτερο.

Ταινία του '95, οριακά ρετρό, πρόκειται για ένα απο τα καλύτερα ψυχολογικά θρίλερ του Χόλυγουντ. Σε μια μόνιμα βροχερή παρηκμασμένη πόλη, διαπράττονται φρικιαστικά εγκλήματα ατόμων που βαρύνονται με κάποιο απο τα επτά θανάσιμα αμαρτήματα. Οι Μπραντ Πιτ και Μόργκαν Φρήμαν παίζουν εκπληκτικά τους αστυνομικούς που κυνηγούν τον psycho δολοφόνο, που υποδύεται σε μικρή αλλά άψογη εμφάνιση ο Κέβιν Σπέισι.

Το τέλος θρυλικό, όταν το πρωτόδα έκανα κανα πεντάλεπτο να συνέλθω.

[edit] dead picture [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Eγω λατρευω μεχρι αηδιας της σπλατεριες αλλα και το se7en ειναι ολα τα λεφτα.Πολυ καλο ψυχολογικο θριλερ απο τον σκηνοθετη David Fincher και τον σεναριογραφο Andrew Kevin Walker οπως και πολυ καλες ερμηνειες αλλα επειδη τον μπραντ πιτ τον εχει συνηθησει ο κοσμος σε αλλου ειδους ταινιες στη συγκεκριμενη δεν ελαβε τοσο πολυ την εκτιμηση που επρεπε να λαβει απο αρκετο κοσμο.Και οπως ειπες φοβερο το τελος του.
 
Κορυφαίο απλά. Όντως το τέλος είναι όλα τα λεφτά!! Απο τα έργα που σου μένουν τη πρώτη φορά που θα το δεις.
 
"What's in the Box?"... φοβερό αλλά κατάμαυρο φινάλε...
 
Από τις πλέον εκπληκτικότερες ταινίες - όχι μόνο στο είδος της, αλλά και από ερμηνείες!....

Εκπληκτικός ο Morgan Freeman (όπως πάντα) και ένας αρκετά καλός Brad Pitt (ο οποίος επισκιάζεται από τον επιβλητικό Freeman, κατά τη γνώμη μου).

Ταινιάρα κι επιβάλλεται να τη δει κάποιος, είτε είναι φαν του είδους, είτε όχι...
 
Την είχα δει στο σινεμά, Μάρτιο του '96. Θυμάμαι ότι από την έξοδο απ' τον κινηματογράφο μέχρι το σπίτι, ένιωθα παγωμένος αναλογιζόμενος τι ήταν αυτό που είχα δει (μη όντας φαν του είδους, πρέπει να πω).

Πνιγηρή όλη η ατμόσφαιρα του έργου και εντελώς αρρωστημένο το φινάλε. (Εννοείται ότι ξαναμαναείδα την ταινία αργότερα και στο βίντεο, για να εμπεδώσω όσες λεπτομέρειες μου διέφυγαν στο σινεμά!) :eek:
 
metalcandyman είπε:
και πολυ καλες ερμηνειες αλλα επειδη τον μπραντ πιτ τον εχει συνηθησει ο κοσμος σε αλλου ειδους ταινιες στη συγκεκριμενη δεν ελαβε τοσο πολυ την εκτιμηση που επρεπε να λαβει απο αρκετο κοσμο.
Οταν βγηκε η ταινια δεν ηταν και τοσο γνωστος ο Brad Pitt. Χωρις να λεω οτι δεν τον ηξερε και κανεις, τοτε αρχισε να φτιαχνει ονομα. Εγω πρωτη φορα τον ειδα στο Interview with a Vampire την προηγουμενη χρονια. Τον ειχα δει και στο Thelma And Louise αλλα ουτε που τον θυμομουν.
 
Το se7en φυσικά και δεν είναι σπλατεριά. Είναι ένα καλοδουλεμένο σε όλα τα επίπεδα αφηγηματικό αστυνομικό θρίλερ (με πολλές σκηνές βιάς και αίματος) υψηλού μπάτζετ. Φυσικά καραγουστάρω σπλαττεριές (ακόμα και σκουπιδαριό για να ρίχνω γέλιο), αλλά η σύγκριση μεταξύ ειδών ταινιών είναι άτοπη. Και το Hannibal το έχουν χαρακτηρίσει πολλοί σπλάττερ, αλλά καμία σχέση.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αγαπημένη ταινία με καταπληκτικό φινάλε!!!

Και ο Σπέισι που δεν αναφέρεται στους τίτλους έναρξης για να μην προδοθεί ποιος είναι, ήταν τρομερός!!
 
Εκπληκτική ταινία, φοβερή! Ερμηνείες, ατμόσφαιρα, πλοκή, σκηνοθεσία, φινάλε κορυφαίο ... Την είδα στο "Αττικόν" με 2 κολλητούς μου και κάναμε κανα 2 ώρες να συνέλθουμε... Στο είδος της νομίζω οτι πλησιάζει το τέλειο...
 
Πίσω
Μπλουζα