Sega Master System Flash Cart

freaktmp

Expert
Joined
20 Απρ 2009
Μηνύματα
9.352
Αντιδράσεις
9.500
Σαν νεος προσήλυτος στην θρησκεια του Krikzz, ειπα και εγω να παρουσιασω το Flash Cart που εφτιαξε για το SMS, με ονομα SMS Master Everdrive.

Οικονομικο, απλο, λειτουργικό και απροβληματιστο, αποτελει την τελικη λυση στο θεμα SMS FLash Cart. Ειναι περιττό να πουμε οτι ειναι must have για ολους τους Sega Maniacs!

Απλα γραφεις ολα τα παιχνιδια, homebrews, demos κλπ που εχουν βγει ποτε για SMS σε μια καρτα SD 2GB, την βαζεις στο Cart, το καρφωνεις στο SMS και εισαι ετοιμος να πεταξεις! Το δικο μου ειχε ηδη την πιο προσφατη εκδοση OS οποτε ουτε αυτο δεν χρειαστηκε να κανω.

Μερικες φωτογραφιες.

Μπρος:

2011-06-14-20h15m29.JPG

Πισω:

2011-06-14-20h15m40.JPG

Στην κονσολα:

2011-06-14-20h14m51.JPG

Αρχικη οθονη:

2011-06-14-20h12m49.JPG

Επιλογη παιχνιδιου:

2011-06-14-20h13m14.JPG

Shinobi και τα μυαλα στα καγκελα:

2011-06-14-20h14m17.JPG

Οθονη About:

2011-06-14-20h13m41.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλορίζικο και καλό λιώσιμο! Πόσο πήγε το μαλλί σύνολο; Δεν είναι λίγο επίφοβο το κάρτ χωρίς περίβλημα; (Απο άποψη αντοχής)
 
Γυρω στα ?55 μαζι με τα εξοδα αποστολης. Γενικα σαν τεχνικος Η/Υ ειμαι συνηθισμενος σε γυμνες πλακετες και δεν μου κανει ιδιαιτερη εντυπωση. Δεν θυμαμαι ποτε να εχω χασει κατι απο στατικο, αλλα ετσι κι αλλιως αποφορτιζομαι απο συνηθεια πλεον.

Ισως καποιας στιγμη να ασχοληθω να το ντυσω, αλλα γενικα ειναι χαμηλα στις προτεραιότητες μου.
 
ενδιαφέρον,από συμβατότητα πως είναι;

πάντως στο θέμα του "ντυσίματος" ,από ότι έχω δει μπορεί να μπει εύκολα σε κανονικό cartrige του master system

sm13.JPG
 
Captain Kal είπε:
Υπάρχει κάτι παρόμοιο για NES?
Υπαρχει το PowerPak. Δεν ειναι ακριβως φτηνο, αλλα ειναι εξισου λειτουργικο με τα προιοντα του Krikzz.

http://www.retrousb.com/product_info.php?cPath=24&products_id=34

Καποια στιγμη θα βαλω φωτογραφιες και απο αυτο.

krem13 είπε:
ενδιαφέρον,από συμβατότητα πως είναι;
Λενε οτι ειναι 100%. Αλλα και 99% να ειναι, εμενα δεν θα με χαλαγε καθολου. Συν οτι εχει εξαιρετικο support!

Εγω παντως δεν εχω διαπιστωσει κατι να μην παιζει.
 
Ωραίο.... Καλορίζικο. Στη σελίδα του λέει --- 32kb FRAM for game saves keep---- . Μπορείς να κάνεις save? Σε ποια παιχνίδια?
 
Στα παιχνιδια που υποστηριζαν save να υποθεσω. Δες το βιντεο:

 
Το καλύτερο θα ήταν να μπορείς να κλείσεις το κάλυμμα, έτσι ώστε να έχεις ενα flawless Master System, χωρίς να σκονίζονται τα εσωτερικά του.

Τώρα θυμήθηκα οτι ΑΚΟΜΑ δεν έχω πάρει Master System. Damn... και μου λείπει γιατί ήταν η δεύτερη κονσόλα μου ever. :/ /emoticons/unsure@2x.png 2x" width="20" height="20" />
 
Παρα πολυ καλο.Σκεφτομαι και γω σοβαρα να αγορασω της snes και nes εκδοσεις.
 
Εγώ θα παραγγείλω αύριο την Mega Drive έκδοση, κυρίως γιατί επιτρέπει την αναπαραγωγή και Master System παιχνιδιών. Απο το TotoTEK (αν αυτό είναι καλό μαγαζί βέβαια...) Κάνει κοντά στα 63 ευρώ με έτοιμη θήκη, so, imma get it and then review it! :D
 
Η συμβατοτητα με SMS παιχνιδια ειναι σχετικα χαμηλη. Αν το παρεις ειδικα για αυτο το λογο θα απογοητευτείς.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To Είδα και πήγα αμέσως στο support forum και έλεγε οτι υπάρχουν προβλήματα του Master System λόγω incompatibilities μεταξύ των διαφορετικών μοντέλων (M1, M2) Sega Megadrive και Master System ενώ και τα regions έχουν και αυτά τα προβλήματά τους. Πολλοί κατέβασαν διαφορετικά roms σε μορφή .bin αντί να κάνουν convert τα ήδη υπάρχοντα με διάφορα αποτελέσματα. Δεν με χαλάει το ψάξιμο πάντως και το γεγονός ότι είναι για Mega Drive, σημαίνει οτι θα παίζει κυρίως Mega Drive παιχνίδια.
 
Πίσω
Μπλουζα