Septic Flesh - Rotting Christ. Ογκόλιθοι στην Ελληνική Σκηνή

Emerencios

RetroN00b
Joined
18 Ιαν 2007
Μηνύματα
24
Αντιδράσεις
0
Δυστυχώς ή ευτυχώς, η εγχώρια μέταλ σκηνή δεν έχει λάβει τη δημοσιότητα και την αναγνώριση που της πρέπει. Αρκετά αξιόλογα συγκροτήματα έχουν κάνει την εμφάνισή τους καταδικασμένα να περιφέρονται σαν ανήσυχα πνεύματα με το demo ανά χείρας.

Ανάμεσα στη γενική μαυρίλα όμως των δισύλλαβων, (Ρου-βας, Βίσ-συ, Βαν-δή κ.τ.λ.) ξεχωρίζουν σα φωτεινή αψίδα θριάμβου της ποιοτικής μέταλ μουσικής δυο μεγάλα συγκροτήματα που, αψηφώντας τις όποιες δυσκολίες στην πολύχρονη διαδρομή τους, συνεχίζουν να δημιουργούν μουσικούς ύμνους. Αναφέρομαι βέβαια στους Septic Flesh και τους Rotting Christ. Με δίσκους όπως το ΕΣΟΠΤΡΟΝ και το NON SERVIAM πραγματικά μπορεί κάποιος να ισχυριστεί ότι η ελληνική σκηνή έχει να επιδείξει ταλαντούχους ανθρώπους που διακατέχονται από καλλιτεχνικό οίστρο.

Η επανασύνδεση των Septic Flesh προσωπικά με γέμισε με μεγάλη χαρά και αναμένω με αγωνία το νέο τους μουσικό πόνημα. :cool:

Υ.Γ. Είθε ο μεγαλοδύναμος να ρίξει «Κεραυνό Κυβερνητό» πάνω στα κεφάλια των εγχώριων μουσικών παραγωγών μπας και δούμε άσπρη μέρα...
 
... και χθες ήταν απλά αυτοί που έπρεπε...

Septic Flesh – Virtues of the Beast

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδια θα την πω την αμαρτια μου. Αυτες οι μπαντες ηταν και ειναι απιστευτα υπερεκτιμημενες. Απλα ηταν οι μονες ελληνικες μπαντες με αρκετα καλα κονε ωστε να προβληθουν προς τα εξω. Τεχνικα υστερουσαν τραγικα σε σχεση με αναλογες μπαντες του εξωτερικου. Απλα λειτουργησε η λογικη της ψωροκωσταινας.

Γνωμη μου παντα...
 
Χαίρομαι που προλείανες το έδαφος για το σχόλιο που μπήκα να κάνω: ποτέ δεν ήμουν οπαδός της σκηνής (περιστασιακά και στην απ'έξω ίσως), αλλά όπως και να το κάνεις, το να τους χαρακτηρίζεις ώς 'ογκόλιθους' επειδή βασιλεύαν στους τυφλούς...

Όταν έχεις μία σκηνή που είναι έτσι κι αλλιώς πολύ περιορισμένη με σχήματα που δεν ξέρουν πού παν τα τέσσερα, Live που αν μαζέψουν 100 άτομα είναι καλά, δεν μιλάς για ογκόλιθους αλλά μάλλον για πετραδάκι...

My 2c :)
 
Δεν ειναι θεμα πληθυσμου,κοινου και trend.

Στην Ελληνικη σκηνη υπηρξαν μεγαλες μπαντες που απλα ηταν too much,too soon για τις συνθηκες που επικρατουσαν.

Αν δεν ηταν πετρινα τα χρονια θεωρει κανεις οτι οι Crush,οι Vice Human,οι Sarissa και τοσα αλλα σχηματα δεν θα ειχαν τεραστια καριερα στη παγκοσμια μεταλικη σκηνη??

Τωρα αν το περιοριζουμε στους Septic Flesh,δεν μου αρεσει η μουσικη τους αλλα τα γουστα ειναι σαν τις μυτες.Μπραβο τους παντως που ξεπερασαν τα συνορα αν και δεν ειναι οι πρωτοι Ελληνες που το καταφερνουν
 
Wally είπε:
Δεν ειναι θεμα πληθυσμου,κοινου και trend.
Δηλαδή βρε συ Γουώλλη, σε ένα υποθετικό σύμπαν που η κλασσική μουσική, ας πούμε, δεν ακουγόταν πουθενά, έβαζες τον Βάγκνερ να παίξει πιάνο στη μέση μιας ερήμου και αυτό ήταν η καριέρα του, θα τον χαρακτήριζες "ογκόλιθο"; Ο χαρακτηρισμός ανήκει σε καλλιτέχνες και performers που αφήνουν ένα ίχνος ναααααα, που επηρρεάζουν, που μένουν στη συλλογική μνήμη και φαίνονται από παντού, όχι μόνο σε ένα μικροθρεντάκι ενός niche φόρουμ...
 
Θεωρησα οτι ηταν προφανες οτι το ποστ μου δεν αφορουσε το "ογκολιθους" που ειπε ο Emerencios αλλα τους "τυφλους" που ανεφερες εσυ...
 
Μια φορα ο αγαπητος Alucard μου εστειλε ενα youtube link...πηγα εκει και τρομαξα :bash: Νομιζω οτι ακουσα τα 30 πρωτα δευτερολεπτα και εκλεισα το tab φοβισμενη :animeek: Συμπαθα με φιλε Alucard...ειμαι λιγο φοβιτσιαρα! :D
 
Πρόσφατα είδα live τους Flesh στο Gagarin.... Η απόλυτη απογοήτευση!!!!

Μίλάμε για αγνή παρθένα ελληνική κακομοιρια! Η μπάντα βγήκε χωρίς τον Σωτήρη (πλήκτρα, κιθάρα, καθαρά-μελοδικά φωνητικά), ο Σπύρος (μπάσο, βοθρέ φωνή) ενδιαφερόταν περισσότερο να σηκώνει το μπάσο ψηλά και να ποζάρει παρά να παίζει, ο ήχος τόσο μπάσαρισμένος που όλη η "μελωδία" (οι δισσολίες και τα προηχογραφημένα πλήκτρα) χάνονταν στο άγνωστο! Διάρκεια: μία ώρα και 15 λεπτά... και πολύ κράτησε....

Χάλια μαυρα.

Επίσης ο Σπύρος δεν έχανε ευκαιρία να μας θυμίζει κάθε λίγο και λιγάκι ότι μέχρι πρότεινος ήταν (η μπάντα) σε tour με Cradle of Filth και Satyricon.... :cry:
 
Τι εχει να πεις κανεις για το τελευταιο αλμπουμ των Rotting Christ?

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Septic Flesh, ΑΠΛΑ [edit]

[edit]"Septic Flesh..." The YouTube account associated with this video has been terminated due to multiple third-party notifications of copyright infringement.

 


Sorry about that.[/edit]


ωραίο thread :cool:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wally είπε:
Δεν ειναι θεμα πληθυσμου,κοινου και trend.Στην Ελληνικη σκηνη υπηρξαν μεγαλες μπαντες που απλα ηταν too much,too soon για τις συνθηκες που επικρατουσαν.

Αν δεν ηταν πετρινα τα χρονια θεωρει κανεις οτι οι Crush,οι Vice Human,οι Sarissa και τοσα αλλα σχηματα δεν θα ειχαν τεραστια καριερα στη παγκοσμια μεταλικη σκηνη??

Τωρα αν το περιοριζουμε στους Septic Flesh,δεν μου αρεσει η μουσικη τους αλλα τα γουστα ειναι σαν τις μυτες.Μπραβο τους παντως που ξεπερασαν τα συνορα αν και δεν ειναι οι πρωτοι Ελληνες που το καταφερνουν
...ενστασις!οχι κ ο Παπακωστας διεθνη καριερα ρε συντροφε..πριν 2-3 χρονια τους ειχαμε δει στο underworld και γελαγαμε..

για τα αλλα 2 γκρουπ που ανεφερες,να πω οτι για μια μεγαλη καριερα δεν αρκει μονο το ταλεντο.αυτα. :)
 
Θα επρεπε να εχω συνηθισει πια, αλλα δεν εχω ρε [edit]. Υπαρχουν τοσες μπαντες παιδιων, με φρεσκες ιδεες, μουσικες ικανοτητες και ταλεντο. Αλλα παντα σε αυτη τη χωρα βασιλευουν οι μετριοι με τα κονε. Θα μου πειτε και αυτο μια ικανοτητα ειναι.

Εχω μια παραξενια. Δεν νοω συγκροτημα που να παιζει live και να ακουγεται σαν σχολικο συγκροτημα να διασκευαζει τα κομματια τους. Δεν μπορω να βλεπω να σπρωχνονται σε διοργανωσεις μετριοι ενω αλλοι που ειναι αξιοι να μην εχουν καμια τυχη.

Οσες φορες εχω δει τους SF εχω ξενερωσει 100% με την ελληνικουρα του πραγματος. Στα θετικα τους για να ειμαι δικαιος μετραω την προσεγμενη αισθητικη των εξωφυλλων και φωτογραφησεων τους. Υπαρχουν και καποια αρκετα συμπαθητικα κομματια, αλλα μεχρι εκει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Alucard είπε:

Είναι καλό να επανατοποθετηθεί.

Κάπου εκεί έχουμε καταντήσει. Μπας και μείνει η ιστορική μνήμη από heavy metal συγκροτήματα, γιατί τα ελλαδικά σχολεία διδάσκουν...
 
οχι ρε μαστορα..μη χαλας τη διαθεση..Αγγελικη Ηλιαδη ψηφιζουμε για [edit] και καπακι Σουλειμαν μη χασουμε τη συνεχεια..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γιατί θα πέσει το ταβάνι να μας πλακώσει (και δε θα έχει άδικο αν αφήνουμε τέτοια κομμάτια).

Τρόμος, δέος, μένος, δαίμονας.

 
rotting christ,thou art lord,exhumation,spitfire κορυφαιοι.innerwish παρα πολυ καλοι.επισης πολυ καλη μπαντα οι raw silk,λιγο πιο hair κατασταση.τωρα [edit] τυπου septic και κατι firewind εγω προσωπικα δε γουσταρω.τεσπα κουβεντα να γινεται.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συμφωνούμε σε Rotting Christ & Exhumation....

Septic flesh έχω ακούσει ελάχιστα....

Firewind όμως, τους έχω λιώσει - μιας και οι καταβολές μου προέρχονται κυρίως από powermetal! Μπορεί να μην σ' αρέσουν, αλλά δε χωράει αμφιβολία ότι είναι αρκετά καλοί (ή τουλάχιστον ο ένας από αυτούς....) για ν' ακουστεί το όνομά τους παραέξω! ;)
 
Πίσω
Μπλουζα