Service για μηχανη προβολης Super 8

drspiros

RetroActive
Joined
17 Αύγ 2008
Μηνύματα
564
Αντιδράσεις
324
Γεια σας φιλοι. Εχω μια παλια μηχανη προβολης (μοντ. ELMO SOUND HiVISION SC-18 http://www.filmmakercentre.it/elmohivision.jpg) με ενσωματωμενο telecine παρακαλω, η οποια δουλευει ακομα αρκετα καλα, αλλά λογω παρελευσης αρκετων ετων σε αχρηστια, θα ηθελα να της κανω ενα υποτυπωδες service. Γνωριζετε καποιον που ασχολειται με αυτα, ή, αν οχι, ξερετε τι υλικα πρεπει να χρησιμοποιησω (λαδι, βαζελινη κτλ.); Ευχαριστω

Υ.Γ. Την ειχα παρει θυμαμαι το 1990 απο το Μοναστηρακι 20.000 δρχ (με τα σχετικα παζαρια). Τωρα βλεπω οτι πωλειται στο διαδικτυο 200-300 ευρω. Δεν ηξερα οτι εχουν ακομα περαση αυτες οι μηχανες. Παντως εγω δεν τη δινω ουτε με τα διπλα, ειναι πλεον ο ορισμος του συλλεκτικου κομματιου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Dr Spiros πολύ ωραίο κομμάτι έχεις στη κατοχή σου. Δεν το λες ακριβώς telecine μια και δεν έχει ηλεκτρονική έξοδο εικόνας. Είναι μια ενδιάμεση κατάσταση, πολύ χρήσιμη όταν δεν είσαι σε απόλυτα σκοτεινό δωμάτιο, που χρειάζεται κανονικά. Αλλιώς τα 100watt της λάμπας της είναι μια χαρά. Ψάξε για λάμπα XENOPHOT. Δίνει 20% περισσότερο φως. Επίσης το μεγάλο ατού της μηχανής σου είναι η στερεοφωνικός ήχος. Λίγες μηχανές έχουν τέτοιες κεφαλές. Ακόμα πολύ καλή είναι και η χωρητικότητα των μπομπινών που μπορείς να βάλεις απάνω. Μπομπίνα 800 ποδιών είναι μπόλικη.

Τώρα όσον αφορά το service, χρειάζεσαι manual. Άλλα σημεία θέλουν γράσο, άλλα λαδάκι και άλλα πρέπει να μείνουν εντελώς στεγνά. Πάντως αν προσπαθήσεις το λεπτό λαδάκι SINGER για ραπτομηχανές είναι must και μυρίζει υπέροχα. Για γράσο πρέπει να προτιμήσεις γράσο σιλικόνης. Πρόσεχε μερικά γράσα έχουν στη σύσταση τους δυνατά διαλυτικά και μπορεί να σου κάνουν ζημιά. Τα σπέυ (απόφυγε τα) μπορεί να σου διώξουν γράσα που πρέπει να παραμείνουν ή να σου κάνουν ζημιά στα πλαστικά. Ιδιαίτερη προσοχή στην οθονίτσα.

Στη Αθήνα υπάρχει ένας μάστορας. Χρήμα να έχεις όμως. Αυτές οι δουλειές σε vintage αντικείμενα χρεώνονται τσουχτερά Αν θέλεις τη διεύθυνση θα στη στείλω με PM.

Να είσαι καλά

Αντώνης
 
Πάτε όπου αλλού [EDIT - καταγγελιες ειναι εκτος κανονισμων]. Πήγα μια super 8 SILMA

τον Νοέμβριο 2015. Έχουν περάσει 4 μήνες μέχρι σήμερα και ο άνθρωπος ούτε που ασχολήθηκε! Και

όχι μόνο αυτό, αλλά όταν τηλεφώνησα 2-3 φορές με κορόιδευε λέγοντας πως είναι σε φάση

επισκευής και μάλιστα μου είπε και το κόστος! Αφήστε που σου λένε ότι θα σε πάρουν σε λίγα

λεπτά τηλέφωνο να σου πουν πότε θα είναι έτοιμη και ποτέ δεν παίρνουν! Για τέτοια κοροϊδία

μιλάμε! Έτσι μιας και δεν μου έλεγαν τίποτα αναγκάστηκα να πάω ο ίδιος αρχές Φεβρουαρίου και τότε μου έσκασε

το παραμύθι πως ξέχασε να ασχοληθεί ( 4 μήνες ) αλλά εντός της εβδομάδας θα μου τηλεφωνούσε δίνοντας μου

το λόγο του ότι θα ήταν έτοιμη!!! Φυσικά ούτε φωνή ούτε ακρόαση...μάλλον θα πάω να την πάρω

πίσω και δε θα ξαναπατήσω. ΝΤΡΟΠΗ!!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολυ συχνο φαινομενο αυτο στην Ελλαδα με τους μαστορες...Σε βαζουν να περιμενες μηηηνες και μετα σου λενε οτι δεν ειναι ετοιμο ακομα ή δεν εχουμε ανταλλακτικα. Μια φορα ο πατερας μου ειχε παει ενα panasonic vhs για επισκευη που ειχε χαλασμενο ασανσερ. Μετα απο 4-5 μηνες του λεει "ετοιμο ειναι". Τον πληρωνει ο πατερας μου ενα 100σταρικο και...το βιντεο δεν το ειχε ακουμπησει ΚΑΝ! Ηρθε στην ιδια κατασταση απο τοτε που του εδωσε..
 
Πίσω
Μπλουζα