Seven Brides for Seven Brothers (1954)

αριαδνη

candy fan
Joined
29 Μάρ 2010
Μηνύματα
14.095
Αντιδράσεις
15.418
Δεν ξέρω τίποτα σχεδόν για την σειρά, είναι απλά, μακρυνή παιδική ανάμνηση και δεν ξέρω καν αν έχει προβληθεί από την Ερτ, ούτε που να την κατατάξω.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είχα παρακολουθήσει κάποια επεισόδια, κυρίως από τη μεγάλη αγάπη που είχα (και έχω ακόμη) στην ταινία του 1954 "Επτά νύφες και επτά αδέλφια".

Η ταινία είναι μιούζικαλ, μεταφορά στη μεγάλη οθόνη μιας πολύ πετυχημένης παράστασης του Μπροντγουέι.

Η υπόθεση έχει ως εξής: Κάπου στην αμερικανική δύση ζει η οικογένεια Πόντιπι. Οι γονείς έχουν πεθάνει και την οικογένεια αποτελούν επτά αδελφοί, με μεγαλύτερο και αρχηγό τον Άνταμ κι ακολουθούν έξι ακόμα βιβλικά ονόματα, κατά τη σειρά του αμερικανικού αλφαβήτου. Κάτι η μεγάλη απόσταση που χωρίζει την οικογενειακή φάρμα από την κοντινότερη πόλη, κάτι η απουσία γυναίκας, τα επτά αδέλφια έχουν γίνει σχεδόν άγριοι κι ο Άνταμ αποφασίζει πως πρέπει να παντρευτεί. Κατεβαίνει στην πόλη και κάνει πρόταση γάμου στην ορφανή Μίλι. Παντρεύονται και φεύγουν αμέσως για τη φάρμα όπου η Μίλι συνειδητοποιεί πως ο άντρας της περιμένει απ' αυτή να βάλει μια τάξη στο χάος. Τα καταφέρνει θαυμάσια, οι κουνιάδοι της ξυρίζονται, καθαρίζονται, μαθαίνουν τρόπους και χορό κι αρχίζουν να συνειδητοποιούν πως τους λείπει η γυναικεία συντροφιά. Ένα βιβλίο του Πλουτάρχου που διαβάζει η Μίλι τους κάνει γνωστή την ιστορία της απαγωγής των Σαββίνων από τους Ρωμαίους, το βρίσκουν εξαιρετική ιδέα, κατεβαίνουν στην πόλη και απαγάγουν έξι κοπέλες. Είναι χειμώνας, μια χιονοστιβάδα πέφτει και αποκλείει την οικογένεια Πόντιπι και τις απαχθείσες από τον υπόλοιπο κόσμο. Η Μίλι διώχνει έξαλλη τον Άνταμ και τ' αδέλφια του από το σπίτι, στο οποίο μένει εκείνη με τα κορίτσια. Μέχρι να έρθει η άνοιξη, τα έξι αδέλφια και οι έξι υποψήφιες νύφες έχουν ερωτευτεί μεταξύ τους και όταν ο δρόμος ελευθερώνεται και καταφθάνουν οι οπλισμένοι γονείς τους, αντί για μακελειό γίνονται έξι ακόμα γάμοι.

Αυτά όσον αφορά το θεατρικό και την ταινία.

Η σειρά, απ' ό,τι θυμάμαι, κρατάει την αρχική ιδέα των επτά ορφανών αδελφών και του γάμου του μεγαλύτερου Άνταμ (που τον υποδύεται ο Ρίτσαρντ Άντερσον) με την ορφανή Μίλι που έρχεται να ζήσει μαζί τους στην οικογενειακή φάρμα. Δεν ακολουθεί όμως πιστά την εξέλιξη της ιστορίας καθώς η λογική του αυτοτελούς επεισοδίου μιας τηλεοπτικής σειράς προϋπέθετε πολλές πλοκές και συνεχείς αλλαγές στα προβλήματα που αντιμετώπιζε η οικογένεια. Νομίζω πως το βάρος δινόταν στο να κρατηθεί η οικογενειακή φάρμα παρά τις οικονομικές δυσκολίες και στην επιθυμία πολλών αδελφών να φύγουν για να κάνουν αλλού την τύχη τους. Η μνήμη μου δεν έχει κρατήσει πολλές λεπτομέρειες πέρα από το ότι ο δεύτερος αδελφός ήταν ένας μουσάτος που νομίζω πως ήταν καθηγητής ή δάσκαλος κι ο μικρός αδελφός, ένα πιτσιρίκι που συνεχώς έμπλεκε σε περιπέτειες, ήταν ο Ρίβερ Φοίνιξ.
 
Ρετροφαν χίλια ευχαρισώ για τις πληροφορίες :) ώστε η σειρά υπήρχε στην ερτ και δυστυχώς στο τιουμπ δεν έχουν ανεβεί πολλά επεισόδια. Ο Φοινιξ ειναι γλύκας από το λίγο που είδα , επίσης υπάρχει ένας αδελφός καλός στο τραγούδι.
 
Αφου κατοχηρώθηκε στις ταινίες γουεστερν , να και το τραιηλερ της ταινιας του 54'
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα