Sharp HC-4600 {Παρουσίαση}

xlife

RetroN00b
Joined
30 Μάρ 2015
Μηνύματα
5
Αντιδράσεις
0
Πριν λίγο καιρό μου χάρισαν το συγκεκριμένο handheld PC - Αν και θα ήθελα σαν DOS-άκιας να ήταν το HP LX200 ή οποιοδήποτε της σειράς LX

Προβολή συνημμένου 137343

Δεν είχε τροφοδοτικό και oi μπαταρίες (λειτουργίας και μνήμης) ήταν τελειωμένες.

Βρήκα ένα τροφοδοτικό ακριβώς με τις απαιτήσεις του sharp και του άλλαξα και την μπαταρία μνήμης (CR-2032)

Προβολή συνημμένου 137344

Το sharp HC-4600 κυκλοφόρησε το φθινόπωρο του 1998. Ήταν ένα πολύ δυνατό μηχάνημα για την εποχή του. Το λειτουργικό σύστημα είναι τα windows CE 2.0 αλλά αναβαθμίζεται με την αγορά διαφορετικής ROM. Ο επεξεργαστής MIPS χρονισμένος στα 73Mhz αποδίδει καλά σε όλες τις προεγκατεστημένες εφαρμογές. Η μνήμη ROM είναι 16MB και η μνήμη RAM άλλα 16MB.

Προβολή συνημμένου 137345

Το πληκτρολόγιο, αν και έχει μικρά κουμπιά , είναι αρκετά άνετο για γενικές εργασίες.

Προβολή συνημμένου 137351

Η οθόνη του ,διαγωνίου 6.5" ,είναι τεχνολογίας DSTN και ίσως κουράσει με πολύωρη χρήση. Oι γωνίες θέασης είναι αρκετά "στενές".. θα έλεγα οτι για να έχουμε την απόλυτη ευκρίνεια πρέπει να κοιτάζουμε κάθετα την οθόνη. Ένα άλλο αρνητικό της οθόνης είναι η χαμηλή απόκριση, που αγγίζει το δευτερόλεπτο. Έτσι όταν κλείσουμε ένα πρόγραμμα τότε αυτό χάνεται αργά.. Τα χρώματα που απεικονίζονται είναι 256 και είναι αρκετά για την εποχή του. το touch της οθόνης είναι αρκετά πρωτόγονο αλλά είναι φυσικό για εκείνη τη δεκαετία-όπως καταλαβαίνεται είναι απαραίτητο το stylus που δυστυχώς δεν έχω

Προβολή συνημμένου 137346

Η επικοινωνία με τον υπολογιστή γίνεται η με την ενσωματωμένη υπέρυθρη σύνδεση , ή με την σειριακή θύρα. Να τονίσω οτι έχει και ενσωματωμένο fax/modem αν και δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω γιατί χρειάζεται κάποιον αντάπτορα που δεν έχω..

Προβολή συνημμένου 137347

Δέχεται κάρτες PCMCIA TYPE I και TYPE II.Έχω βρει μια κάρτα wifi με ενσωματωμένο αναγνώστη καρτών CF που νομίζω θα βολέψει πολύ ώστε να γίνει ξανά λειτουργικό. Τέλος το sharp 4500-4600 είχε ένα top περιφερειακό, την κάμερα pcmcia που δυστυχώς δεν την έχω και είναι λίγο δύσκολο να βρεθεί...

Προβολή συνημμένου 137348

Προβολή συνημμένου 137349

Προβολή συνημμένου 137350

Τα Windows CE είναι στα γερμανικά γιατί τέλειωσε η μπαταρία και χάθηκε το αρχείο του εξελληνισμού απο την εδώ αντιπροσωπεία.. Ψάχνω το Αγγλικό, αλλά και να μην το βρω δεν με πειράζει

ΥΓ. Οι εικόνες είναι απο κινητό..
 
Όμορφο. Την εποχή που κυκλοφόρησαν αυτά είχα βάλει στο μάτι να πάρω ένα HP με Windows CE. Νομίζω Jornada ηταν το μοντέλο που ζαχάρωνα. Δεν το πήρα όμως στο τέλος.
 
Mια χαρα μηχανημα για την εποχη του...καποια στιγμη πρεπει να κανω παρουσιαση τα HP 200lx που εχω.. :D
 
angel_grig είπε:
Mια χαρα μηχανημα για την εποχη του...καποια στιγμη πρεπει να κανω παρουσιαση τα HP 200lx που εχω.. :D

γκρρρρ ...

χάχαχα ε κάντο να το δούμε... πιτσιρικάς ήθελα να πουλήσω τον υπολογιστή μου για να πάρω ένα lx!!!
 
Πολύ ωραίο μηχάνημα / απόκτημα ! Με γεια :D
 
Πολύ ωραίο μηχανάκι. Δεν είναι ρετρό όμως, δεν εμπίπτει στα χρονικά πλαίσια του φορουμ. Ισως να μεταφερθεί σε καποια άλλη κατηγορία.
 
Πίσω
Μπλουζα