She-Ra Princess of Power (1985)

noxrider

RetroMaNiaC
Joined
13 Δεκ 2008
Μηνύματα
814
Αντιδράσεις
68
Η She-Ra εμφανίζεται πρώτη φορά στην animated ταινία The Secret of the Sword,με πρωταγωνιστή τον He-Man και θα ακολουθήσει και ανεξάρτητη animated σειρά με πρωταγωνίστρια την ίδια.Ως δίδυμη αδερφή του He-Man έχει και αυτή σπαθί που την μεταμόρφωνε από πριγκίπισσα Adora σε παντοδύναμη She-Ra και το άλογο της αντίστοιχα σε μία εκδοχή του Πήγασου.

Παραπλήσια εκδόχη του He-Man γενικότερα σε όλα τα επίπεδα(παραπλήσιοι εχθροί κτλ.)

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλή παιδική σειρά, το έβλεπα στις αρχές του 90 στο junior tv και σε τοπικά κανάλια της Ζακύνθου αργότερα (εκεί να δείτε ρετρό κινούμενα σχέδια που παίζουν καθημερινά)...

Η Σήρα, ο Πηγασος και ο αιώνιος κακός ο Χορντ ή κάπως έτσι.

Ρε τι βλέπαμε μικρά...
 
την εβλεπα και εγω, σε καποια τοπικα καναλια νομιζω (οπως και πολλα αλλα παιδικα, που δεν ηταν και ευρεως γνωστα).

Απορια : εσεις, σε ποιο καναλι την βλεπατε
 
Την εποχή που έβλεπα She-Ra δεν υπήρχαν ιδιωτικά κανάλια,έπαιρνα βιντεοκασέτες απο το video club πακέτο με He-Man.Δεν γνωρίζω ποιά περιφερειακά κανάλια έβαζαν τη σειρά.
 
noxrider είπε:
Την εποχή που έβλεπα She-Ra δεν υπήρχαν ιδιωτικά κανάλια,έπαιρνα βιντεοκασέτες απο το video club πακέτο με He-Man.Δεν γνωρίζω ποιά περιφερειακά κανάλια έβαζαν τη σειρά.
Σωστος! Ο HE-MAN κτλ δεν επαιζαν στην κρατικη τηλεοραση, μονο μετα τα εδειξε η ιδιωτικη. Θυμαμαι ακομα την τιμη ενοικιασης. 50 δρχ. HE-MAN, SHE-RA, SHAZAM, BLACKSTAR πηγαιναν πακετο.
 
Λορένα είπε:
Απορια : εσεις, σε ποιο καναλι την βλεπατε
Στα ελεύθερα δορυφορικά κανάλια που προβάλλονταν στη Θεσσαλονίκη, τέλη της δεκαετίας του 80, λίγο πριν την έλευση της ιδιωτικής τηλεόρασης...
 
ΚΑΤΙ ΣΑΝ SPIN-OFF ΤΟΥ ΗΕ-ΜΑΝ.. ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΑΠΕΥΘΥΝΟΤΑΝ ΣΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ..
 
megatron γράφε σε παρακαλώ με μικρά γράμματα.
 
Νοίκιαζα βιντεοκασέτες με τον He-man και το επεισόδιο της She-ra ήταν κολλητά μετά το επεισόδιο του He-man.

Είχαν και οι δύο αντίστοιχους φίλους, εχθρούς, τα κάστρα τους.

Η πλάκα ήταν ότι ζούσαν σε διαφορετικές διαστάσεις αν θυμάμαι καλά, παρόλο που ήταν δίδυμα αδέρφια και σε ένα επεισόδιο συναντήθηκαν. Κορυφαία στιγμή!
 
Νομιζω πως αξιζει να αναφερθει και η ατυχια της She-Ra, η οποια δεν προλαβε να βγει στη μικρη οθονη ανανεωμενη οπως οι υπολοιποι ηρωες της σειρας το 2002. Αφου αντεξε 2 κυκλους η νεα σειρα "He-Man and the Masters of the Universe", σταματησε παροτι οι δημιουργοι εκαναν σχεδια για τον 3ο κυκλο.

Και μεσα στα σχεδια του 3ο κυκλου ηταν και η νεα εκδοση της She-Ra.

Στη φωτο παραθετω την κλασσικη της εμφανιση απο την παλια σειρα, και τη νεα στην σειρα του 2002. Επισης τις κουκλες της που ειχαν κυκλοφορησει παλια, αλλα και την καινουργια η οποια μπορει να την ειδαμε ποτε σε δραση στη σειρα, φαινεται ομως πως κυκλοφορησε ως φιγουρα. Γιατι οχι αλλωστε, με τετοιες καμπυλες...

picture.php


Οι φωτο απο τις φιγουρες ειναι απο το ιντερνετ, και οχι δικες μου... που τετοια τυχη...
 
Η αγαπημενη μου παιδικη σειρα!

Υποθεση:

Η Αντορα βρισκεται στην υπηρεσια του ρομποτοειδες Χορντακ σαν λοχαγος του και υπηρετει το κακο. Νομιζω ηταν στην πρωτη η δευτερη ταινια που μαθαινει απο τη μαγισσα του μαγικου σπαθιου οτι ο Ανταμ δηλαδη ο ΗΕ-ΜΑΝ ειναι ο διδυμος αδελφος της που δεν γνωρισε ποτε γιατι οταν ηταν μωρο στη κουνια της την αρπαξε ο Χορντακ με τους μπραβους του και γι αυτο δε γνωρισε ποτε την οικογενεια της. Ο ΗΕ-ΜΑΝ κρατειτε αιχμαλωτος του Χορντακ μεσα σε ενα μηχανημα που του εξουδετερωνει τις δυναμεις του. Η Αντοτα πλεον ΣΗ-ΡΑ που εχει ανακαλυψει τη δυναμη του μαγεμενου σπαθιου τον ελευθερωνει και μαζι φευγουν για τα μαγεμενα δασοι να ενωθουν με τους αλλους επαναστατες κατα του Χορντακ.

Αυτο που μου εκανε ποιο πολυ εντυπωση περα απο τις ωραιες ζωγραφιες με τα υπεροχα χρωματα :) ηταν τα gadget που ειχαν που μετα απο 10 20 χρονια κυκλοφορησαν στο εμποριο. Χαρακτηριστικα θυμαμαι σε ενα επεισοδιο οπου η Κατρα και η Σηρα βρισκονται σε ενα υπογειο βασιλειο που το κατοικουνε γατες εκει σε καποια φαση μιλαει η Κατρα με τον Χορντακ μεσα απο ενα ρολοι που φοραει η Κατρα στο χερι της και που μπορει να βλεπει ο ενας τον αλλο αυτο εμαθα οτι κυκλοφορησε πριν τεσσερα χρονια στην Αμερικη. Και γενικα θεωρω οτι αυτο το παιδικο κρυβει πολλα μηνυματα.

shera21.jpg
 
Το βασικό μύνημα συνοψίζεται στο "Αγοράστε τα παίχνίδια μας κοριτσια".
 
Τελειο παιδικο καθε φορα που ο he man & η she ra μεταμορφωνονταν εποιανα κ εγω ενα παιδικο σπαθι κ μεταμορφωνομουν σε γαλαξιακο μαχητη!!!!!

(Βεβαια οταν ο λαιονο απο τους thundercats εποιανε το σπαθι, εκει εδινα τα ρεστα μου!!) :p :p

Κ ειχαν πολυ πετυχημενους κακους!!hordack skeletor η αλλη με τα ματια μεσα απο την κοκκινη καπα θα ξαναβγουν αραγε τετοια παιδικα???? ::) : :) ::)

Α ξεχασα πως τα βρισκει τωρα κανεις αυτα γιατι σε dvd δεν υπαρχουν μεταγλωτισμενα!!

Κ οι κασετες εχουν εξαφανιστει........!!!!!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπον εχω παραξενες εντυπωσεις απο τη Ση-ρα (καθως και τον Χι-μαν). Ηταν σειρες οι οποιες για καποιο παραξενο λογο δεν ειχαν προβληθει απο την τηλεοραση αλλα μπορουσες να τα δεις μονο στο βιντεο. Παροτι τον Χι-μαν τον επαιξε ο Αντ1, η Σι-ρα δεν παιχτηκε ποτε.

Επειδη λοιπον αργησα να εχω βιντεο, ολεσ οι αναμνησεις που ειχα απο Ση-ρα ηταν οταν επαιζε τυχαια το βιντεο σε καποιο σπιτι που πηγαιναμε επισκεψη. Φυσικα αποκλειεται να πας επισκεψη για να δεις αλλα παιδια και να μπαστακωθεις στο βιντεο, οποτε επαιζε μονο του και εγω απλα ειχα εβλεπα εικονες ενω παιζαμε. Επισης αρνιομουν να μπω σε ενα "τριπακι" που δε θα μπορουσα να ακολουθησω (αν μου αρεσε, τι θα εκανα; :Ρ) Οποτε για μενα η Ση-ρα ηταν παιδικο "αλλης κατηγοριας" που απευθυνοταν σε παιδια "αλλης κατηγοριας" (που ειχαν βιντεο :p )

Παντως μου την εσπαγε επειδη το ονομά της μου θύμιζε τη Σύρο, και επίσης ήταν ξανθιά χαζογκόμενα :Ρ
 
Η SHE-RA προβαλλόταν στο Τζούνιορ τιβι και στα κανάλια της περιφέρειας κάθε μέρα γύρω στο 95-98 (το έχω ξαναπεί νομίζω)
 
HE - Man

SHE - Ra

see a pattern here?

Για να μαθαίνουν τα παιδιά τα γένη έγινε.
 
Saulot είπε:
HE - ManSHE - Ra

see a pattern here?

Για να μαθαίνουν τα παιδιά τα γένη έγινε.
Εγω μικρος πιστευα οτι το Χι-μαν βγαινει απο το Χ οπως λεμε "Αγνωστος Χ", "Μυστηριος Χ", "Δοκτωρ Χ", και αυτο επειδη δεν ήξερε κανένας την πραγματική του ταυτότητα σαν πρίγκηπα Άνταμ :D

Μετα, εμαθα αγγλικα ::)
 
Ειχα πετυχει περσυ στο 902 το επισοδειο που μαθαινουν οτι ειναι αδερφια!!!!Γενικα αν καποιο καναλι "σπρωξει κασετα"(δικη μου εκφραση μην απορειτε!!)θα βαλει το συγκεκριμενο!!!
 
Σωστός!!! Αυτά ήταν παιδικά!!!! Αξέχαστες αναμνήσεις!! Εγώ έχω ακόμα όλες αυτές τις βιντεοκασσέτες!!! Και spiderman and his amazing friends:)
 
Και εγώ το έβλεπα σε βιντεοκασσέτες, αλλά στην Κρήτη έπαιξε και στο Κρήτη TV (νομίζω και σε μικρότερο κανάλι, το Μοίρες TV; το Μεσσαρά TV; Κάτι εκεί στο νότο του Νομού Ηρακλείου) μετά το '89.

Saulot είπε:
HE - ManSHE - Ra

see a pattern here?

Για να μαθαίνουν τα παιδιά τα γένη έγινε.
Ακόμα κι αν μπορείς να μάθεις κάτι για το γυναικείο φύλο από τη She-Ra, δεν ξέρω τι είδους ανδρικό πρότυπο ήταν ο He-Man :Ρ
 
Πίσω
Μπλουζα