Shenmue II

SegaFan

Retro Member
Joined
18 Νοέ 2007
Μηνύματα
114
Αντιδράσεις
0
Μια σύντομη ερώτηση.

Υπάρχει διαθέσιμη .χείμαρρος έκδοση του shenmue 2 χωρίς JP speech & missing sounds;

Γιατί αν δεν υπάρχει , είμαι αποφασισμένος να το πάρω από το ebay..

Έχω τη γνωστή έκδοση "perfect series pal" αλλά λείπουν πολλές ομιλίες(σε ορισμένους npcs εμφανίζει μόνο το κείμενο)..

Επίσης αν γνωρίζει κάποιος πως να διορθώσω τα black borders που εμφανίζονται στην οθόνη θα ήταν θαύμα(gameshark &action replay cdx +rgb cable δεν βοήθησαν)..
 
Όλα τα Shenmue II ήταν με JP speech. Δεν μεταγλωτίστηκε ποτέ το speech λόγω των προβλημάτων της Sega και του "θανάτου" του DC. Μάλλον τυχεροί είμαστε που κυκλοφόρησε και Ευρώπη κιόλας...Αμερική δεν το βγάλανε καν.

Nομίζω πάντως ότι είναι καλύτερα και πιο ατμοσφαιρικά με JP speech από τα σχετικά μέτριας ποιότητας Αγγλικά που είχε το πρώτο Shenmue.

Επίσης λόγω της διαφοράς χωρητικότητας μεταξύ GD-ROM και CD-R, κάτι έπρεπε να θυσιαστεί για να χωράει σε κοινό CD 80 λεπτών, οπότε πήγαν περίπατο μερικά speeches κλπ. Πλήρες είναι μόνο το TOSEC .gdi dump (που είναι ακριβές αντίγραφο του GD-ROM και μάλιστα το έχει κάνει ο υποφαινόμενος), που όμως δεν παίζει στην κονσόλα αλλά μόνο στους NullDC και Makaron emulators. Και φυσικά όπως κάθε emulation έχει και αυτό μερικά προβληματάκια.

Ετυμηγορία; Αν θέλεις τέλεια απόδοση, τα σκας για το original. :)
 
Αν θυμάμαι καλά είχε βγεί και για ΧΒΟΧ. (Είναι μάλιστα στην λίστα συμβατότητας με το 360).
 
Καλά θυμάσαι, απλώς ο Segafan ρώταγε συγκεκριμένα για DC rips. :)
 
Καλά θυμάσαι, απλώς ο Segafan ρώταγε συγκεκριμένα για DC rips.
Το κατάλαβα. :) Απλά ήθελα να το ξέρουν και οι έχοντες ΧΒΟΧ (ή 360). Η έκδοση για ΧΒΟΧ είναι ακριβώς ίδια με του DC, απλά έχει 5.1 ήχο.

Ο.Τ. .gdi rip για το Armada, που να παίζει σε emulator υπάρχει?
 
Eυχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια.

Βρήκα μια έκδοση του SM2 99' RIP ,αλλά μόνο τα cds 1&4.

Tέλος πάντων , θα το (ξανα)πάρω το game.

Πριν μερικά χρονάκια το είχα το game , αλλά το δάνεισα σε ένα συμμαθητή μου...χάθηκε...και κατέληξε αγύριστο μέχρι και σήμερα.

Και όσον αφορά τα black borders , δουλεύει μια χαρά στην HDTV μου....χωρίς boot disk...περίεργο..
 
Captain Kal: υπάρχει GDI rip του Armada (πάλι δικό μου, LOL), αλλά η τρέχουσα έκδοση του NullDC δεν το τρέχει. Δεν ξέρω αν τα καταφέρνει ο Makaron που πρόσφατα έκανε πολύ σημαντική βελτίωση της συμβατότητας του και πλέον ξεπερνάει τον NullDC σε κάποιους τομείς λόγω MMU support. Δυστυχώς απαιτεί joypad και εγώ είμαι κλασσικός πληκτρολογιάκιας! :)

SegaFan: ελπίζω να γνωρίζεις ότι πάρα πολλά recorders έχουν πρόβλημα με τα 99 min CDs (σταματάνε να γράφουν περίπου στο 92'). Οπότε αν ψάξεις για 99 min rip, σιγουρέψου ότι το recorder σου μπορεί να το γράψει. Προκαταβολικά σου λέω ότι ξέρω σίγουρα ότι NEC και Pioneer δεν μπορούν.

Όσο για την απώλεια, φοβάμαι ότι θα το μετανιώσεις μόλις δεις πόσο κοστίζει το Shenmue 2 στο Ebay. ;)
 
Captain Kal: υπάρχει GDI rip του Armada (πάλι δικό μου, LOL), αλλά η τρέχουσα έκδοση του NullDC δεν το τρέχει. Δεν ξέρω αν τα καταφέρνει ο Makaron που πρόσφατα έκανε πολύ σημαντική βελτίωση της συμβατότητας του και πλέον ξεπερνάει τον NullDC σε κάποιους τομείς λόγω MMU support. Δυστυχώς απαιτεί joypad και εγώ είμαι κλασσικός πληκτρολογιάκιας!
OK Θα δοκιμάσω το Makaron με το rip (Kallisto) που έχω, και θα σου πώ. Thanks m8 :thumbup:
 
Μέσα σε 3+ μήνες , έχω προσπαθήσει άπειρες φορές να το πάρω μέσω ebay, αλλά δυστυχώς , στο τέλος κάποιος θα πεταχτεί και θα το πάρει για +1$/Ε...Ε.Λ.Ε.Ο.Σ.

Σήμερα , Σήμερα , Σήμερα...ναι σήμερα , κατάφερα και τους άλλαξα τα φώτα, και έκανα την υψηλότερη προσφορά.

Πληρώνω , όλα ωραία και καλά , ώσπου λαμβάνω ένα μήνυμα από τον πωλητή:

Thanks for buying the item,

Unfortunately, I am only ableto accept payment through a bank account linked to Paypal because I don't have a premium account. Your payment with the credit card has shown up but I am going to go ahead and deny it. If this is a problem let me know.

Sorry for the inconvenience

Jeff
..."Να του σπάσω το κεφάλι ή κανά χεράκι να μην ξαναπληκτρολογήσει μήνυμα;"..σκέφτηκα.

Του απάντησα , και του ξεκαθάρισα πως δεν μπορώ να πληρώσω με αυτόν τον τρόπο , αφού δεν έχω συνδέσει τον τραπεζικό λογαριασμό μου με το paypal.

Ελπίζω (για το καλό του..χαχα) , να σκεφτεί καλά τι θα μου απαντήσει...

Ο τύπος έχει rating 100% , και πουθενά δεν ξεκαθάριζε ότι χρειάζεται να έχεις paypal me linked bank account.

Edit :

Πάντως ακόμα δεν έχει αποδεχτεί την πληρωμή:

File Type To/From Name/Email Amount Date Status Details ActionPayment To Jeffry H*** -$71.00 USD May 13, 2008 Unclaimed Details
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελικά δέχτηκε την πληρωμή , και όλα φαίνεται να κυλούν ομαλά(βρήκα και εγώ μέρα να κάνω αγορά -- ΤΡΙΤΗ & 13 --).

Πραγματικά είναι δύσκολο να καταλάβει κανείς πόσο εκνευριστικό είναι να σου παίρνουν ένα item στο οποίο προηγείσαι πάντα, με +1$/Ε , και μετά από τόσες αποτυχημένες προσπάθειες , να κερδίζεις , και να σου έρχεται ένα τέτοιο ηλίθιο μήνυμα από τον πωλητή!

Βέβαια , φταίω και εγώ , γιατί παλιότερα που μοίραζα τα dc games σαν καραμέλες , τα έδινα με το σκεπτικό : "Ε καλά μωρέ , ας δώσω το παιχνίδι , στο κάτω-κάτω έχω PSX ν' ασχολούμαι"...

Τώρα βέβαια , που βλέπω πόσο συλλεκτική&συναισθηματική αξία έχουν κάποια πράγματα , το έχω μετανιώσει.
 
Για να εξιλεωθεις πηγαινε και ψηφισε στο Poll που εχουμε στο Portal ;)
 
Χμμ..δε βλέπω κάποιο ανοιχτό poll στο portal (!).
 
Τολμώ να πω ότι πλέον έχω και τα δύο Shenmue στην συλλογή μου. Το πρώτο για το Dreamcast, και το δεύτερο για το XBOX. :D
 
Έχω xbox 360 , και μου είχε περάσει απ' το μυαλό να πάρω την xbox version, αλλά δεν μπορείς ν' απολαύσεις ένα sega game σε άλλο μηχάνημα....

Μπορεί να μη βγάζει νόημα σε λογικούς gamers , αλλά εμείς οι sega-καμμένοι , απλά δεν είμαστε λογικοί :) ..
 
Πίσω
Μπλουζα