Shinobi X (Review)

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.309
Αντιδράσεις
5.812
Tα shinobi ειναι απο τα αγαπημενα μου παιχνιδια και οταν ειχα πρωτοακουσει για το shinobi X (EU) Η Shinobi Legions (USA) ειχα καποιους ενδιασμους για το πως θα ηταν στο saturn.Τελικα οταν κυκλοφορησε και το απεκτησα χαθηκε καθε ενδιασμος που ειχα και παραμενει ενα απο τα αγαπημενα μου shinobi.

Αναλαμβανετε τον ρολο του shinobi που κυνηγαει μια μυστηριωδη οργανωση που δημιουργει βιοτεχνολογικα οπλα για να κυβερνησει τον κοσμο.Τα πραγματα ομως ειναι ακομα χειροτερα γιατι ο κακος της υποθεσης εχει απαγαγει και την αδερφη σας.

Το shinobi X αποτελειται απο 9 πιστες γεματες εντονη δραση και οικεια χαρακτηριστηκα που θα ευχαριστησουν και τους εμπειρους στον κοσμο του shinobi παικτες αλλα και τους νεους.Οπως συμβαινει σε ολα τα παιχνιδια shinobi αντιμετωπιζεται ορδες απο νιντζα και διαφορα πλασματα αλλα αυτη την φορα συναντατε και μυθικα τερατα οπως δεινοσαυρους,αλοκοτους κακους ακομα και μια νυχτεριδα τερας που υπαρχουν στο τελος καθε επιπεδου.Για να πολεμησετε ολα αυτα χρησιμοποιειτε τα κλασικα οπλα των παιχνιδιων shinobi την katana τα αστερακια και την μαγεια των νιντζα οπως και το αλμα πανω σε τοιχους,σκαρφαλωμα κτλ.υπαρχουν και καποιες νεες κινησεις οπως η ψηλη και χαμηλη αμυνα και η ικανοτητα να αποκρουεται τα αστερακια που πετουν οι εχθροι επιστρεφοντας τα στους ιδιους.

Ευτυχως για μενα δεν εκαναν τρισδιαστατο το shinobi x αλλα παρεμηναν στην κλασικη συνταγη αλλα με καποιες βελτιωσεις.Τα τοπια τα μοντελα των χαρακτηρων και τον εχθρων ειναι πολυ ομορφα φτιαγμενα και η δραση ζωηρη και τελεια οπως τα προηγουμενα shinobi.Ι ιστορια επισης απεικονιζεται με εξοχο τροπο με εξαιρετικα Full motion videos.O ηχος επισης ειναι πολυ καλος οπως και η διαλογοι και στην ευρωπαικη εκδοση το soundtrack και λιγο η μουσικη ειναι διαφορετικη και θυμιζει τα κλασικα shinobi.

Ωσοι ειστε λατρης των shinobi παιχνιδιων δεν πρεπει να χασετε αυτο το διαμαντι.Κραταει γερα την μαγεια των προηγουμενων shonobi και ωσοι δεν το εχετε παιξει ακομα και τωρα λιγες μερες πριν μπουμε στο 2012 παιξτε το και ειμαι σιγουρος οτι θα το απολαυσετε και θα περασετε ευχαριστες ωρες μαζι του.

Μα που να εβαλα την katana μου :biglaugh:

 
Ειχε φαει κυνηγητο λογω των FMV cutscenes οι οποιες προσωπικα δεν με ενοχλουν καθολου (το opening sequence το θεωρω εξαιρετικο) και των digitized χαρακτηρων (με χαλασε λιγακι). Επισης πολυ katana και λιγοτερα shuriken :)

Εδω ολα τα cutscenes (απο την Ιαπωνικη εκδοση με υποτιτλους)


Βλεποντας το video μου αρεσε πολυ η μουσικη. Νομιζω οτι πρεπει να εντοπισω την Ιαπωνικη εκδοση!
 
Φιλε wally προσωπικα εχω παιξει και την ευρωπαικη και την αμερικανικη εκδοση και οπως αναφερω στο review το soundtrack αλλα και λιγο η μουσικη στη ευρωπαικη εκδοση ειναι διαφορετικη και θυμιζουν πιο πολυ τα κλασικα shinobi.Την ιαπωνικη δεν την εχω παιξει αλλα απο το βιντεο που ανεβασες η μουσικη ειναι εξαιρετικη.
 
Ωραιο το review φιλε μου μπραβο σου!
 
Ευχαριστω φιλε DREDD.Ετσι απλα να θυμομαστε μερικα απο τα χιλιαδες παιχνιδια που εχουμε παιξει και να τα μαθαινουν και ωσοι δεν ετυχε να τα παιξουν.
 
Τωρα θα με κανεις να παιξω το Shinobi παλι ..
 
DREDD είπε:
Τωρα θα με κανεις να παιξω το Shinobi παλι ..
Σοφη σκεψη αυτη φιλε.Αυτος ειναι ενας απο τους σκοπους του review εξαλου :D Και αν παιξεις το κλασικο Arcade shinobi να το τερματισεις μονο με την katana και χωρις αστερακια να το ευχαριστηθεις παραπανω.
 
Δυσκολο μεν αλλα θα το προσπαθησω
 
οντως ειναι πολυ δυσκολο.Προσωπικα μετα απο τοσα χρονια με κλειστα ματια το κανω που λεει ο λογος.Το εχω γραψει και σε αλλο θεμα αλλα θα το γραψω και δω.Η καμπινα σου ειναι ολα τα λεφτα :bow:
 
να σε καλα φιλε μου ευχαριστω πολυ.
 
Πάντα είχα αυτήν την αποροία ... Τι νόημα είχε ένας shinobi να ντύνεται στα λευκά ; ...
 
Ωραιο review Billy (τωρα το ειδα) . βεβαια το παιχνιδι δεν με πολυπειθει.. αν ειναι να παιξω shinobi προτιμω του md η ακομα και το πολυ καλο του game gear!!
 
Θυμαμαι να ειχα ασχοληθει παρα πολυ λιγο και το παρατησα μετα για αλλα παιχνιδια. Τα 2 του gamegear ητανε και παραμενουν στην κορυφη!! Εχουν και απιστευτο soundtrack!
 
ωραιο review φιλαρακι μου..

το παιχνιδι μοιαζει με το κλασσικο arcade shinobi, αρκετα..

αρα οντως αξιζει μια ευκαιρια..
 
Πίσω
Μπλουζα