Sidewinder

Turrican

RetroManiaC
Joined
28 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.278
Αντιδράσεις
139
Πολλά διαστημικά παιχνίδια έχουν περάσει κατά καιρούς από τα χέρια μας. Πολλά διακρίθηκαν και άλλα καταδικάστηκαν στην αφάνεια και στη λήθη. Ονόματα όπως αυτά των Gunbird και Ikaruga γεμίζουν τους πιο καινούριους με αναμνήσεις και ταυτόχρονα δίνουν το στίγμα γιατί πράγμα μιλάμε!

Αναφερόμαστε σε μια κατηγορία παιχνιδιών που έκαναν θραύση κυρίως στις αίθουσες των coin-up και στις κονσόλες και ορίζονται ως κάθετου scrolling Shoot 'em up’s. Χαρακτηριστικό τους είναι ότι δημιουργούν άμεσα τρομερό εθισμό και παρενέργειες σε αυτούς που τα παίζουν!

Πολλοί βετεράνοι των συγκεκριμένων παιχνιδιών πάσχουν από παρατεταμένο τρέμουλο του δείκτη του χεριού (λόγω του Fire φυσικά ) Και από διαταραχές του ύπνου, αφού ξυπνάνε ουρλιάζοντας κάθιδροι μέσα στα άγρια χαράματα βλέποντας εκατοντάδες εχθρικά πυρά να τους περικυκλώνουν από παντού κάνοντας την απόδραση τους πρακτικά αδύνατη.

f_Sidewinder0m_45b95f6.jpg


Sidewinder! Η περιπέτεια αρχίζει!

f_Sidewinder0m_41133b2.jpg


Η εισαγωγική εικόνα μας προδιαθέτει για τη δράση!

Κλείνοντας αυτή τη σύντομη αναφορά περνάω απευθείας στο προκείμενο που δεν είναι άλλο από το φοβερό Sidewinder! Αναπτύχθηκε από την Synergistic Software, και κυκλοφόρησε στους 16 bit υπολογιστές κάτω από τη σημαία της γνωστής μας Mastertronic. Ο συγκεκριμένος τίτλος έκανε την εμφάνιση του και στις αίθουσες των Coin-up στην πλατφόρμα Arcadia*.(*Θυμάστε τα coin-up που ήταν βασισμένα στην πλακέτα της Amiga ; ). Στο παιχνίδι κάνουμε τα τυπικά για την κατηγορία πράγματα. Ελέγχουμε ένα διαστημικό σκάφος και πρέπει να καταφέρουμε να περάσουμε ζωντανοί μέσα από τα επίπεδα του παιχνιδιού. Εμπόδιο στα σχέδια μας είναι τα εχθρικά πυρά που ”εξακοντίζονται” κατά εκατοντάδες από τα διάφορα εχθρικά σκάφη και τις λοιπές επίγειες εγκαταστάσεις(ακόμα και από μέρος της πανίδας του πλανήτη)! Μικρή ανάσα μας δίνουν μερικά Power-ups υπό τη μορφή extra – όπλων όπως ταχυβόλο auto-fire!

f_Sidewinder0m_a2e61ea.jpg


Εδώ τα γραφικά θυμίζουν και λίγο Xenon!

Το παιχνίδι χωρίς να χαρακτηρίζεται Bullet hell παρόλα αυτά έχει τον τρόπο του να δοκιμάζει τα νεύρα μας καθώς το επίπεδο δυσκολίας του είναι αρκετά υψηλό.Τα γραφικά του χωρίς να είναι κάτι το ιδιαίτερο κρίνονται ικανοποιητικά.Σαν να βλέπετε ένα βελτιωμένο Zaxxon χωρίς την ισομετρική προοπτική! Καλές εντυπώσεις αφήνει το scrolling που είναι αρκετά ομαλό.

f_Sidewinder0m_7840cac.jpg


Χμμμ! Να επιτεθώ ή να μην προκαλέσω καλύτερα;

Τέλος στον τομέα του ήχου έρχονται και τα μεγάλα χαμόγελα. Υπέροχες sampled εκρήξεις εξακολουθούν να εκπλήσσουν ακόμα και τον σημερινό gamer και σίγουρα είναι το δυνατό σημείο του παιχνιδιού! Αλλά αυτό που για εμένα συμπληρώνει το σύνολο είναι η φοβερή και άκρως αναγνωρίσιμη επική μουσική σύνθεση που ακούγεται στην εισαγωγή του παιχνιδιού(sampled) και μας έρχεται από τα παλιά! Την είχα ακούσει σε δεκάδες demo του Atari ST αλλά ποτέ δεν ήξερα την προέλευση της!

f_TNP27071180m_728c0c2.jpg


Η προέλευση του νοσταλγικού εισαγωγικού μουσικού θέματος!

Την έγραψε λοιπόν ο φοβερός David Whittaker και αποτέλεσε έναν ύμνο των 8bit!! Μιλάμε για το εκπληκτικό Panther που” ερμήνευσε” ο C64 το 1986 στο ομώνυμο παιχνίδι! Όποιος έχει Sid player ας ρίξει μια ματιά στο sid!

Sidewinder ένα παιχνίδι που δεν μπορούμε να πούμε ότι το θυμούνται σήμερα πολλοί αλλά σίγουρα προσφέρεται για στιγμές βρισίματος εεεε ….Χαλάρωσης ήθελα να πω!
 
Το παιχνίδι βγήκε ένα χρόνο μετά το Goldrunner, την ίδια χρονιά με το Xenon και 2 χρόνια πριν το wings of Death. Το έτρεξα στο STEEM μετά το review σου και έχμμ.. δεν μπόρεσα να ασχοληθώ πάνω από 5 λεπτά πριν κάνω reset το emulated ST μου. Δεν ξέρω πως θα μου φαινόταν αυτό το παιχνίδι το 1988 αλλά αφού έχω παίξει Xenon, goldrunner, WoD και Lethal Xcess... nope.


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κάπου είχα διαβάσει ότι Ινδοί προγραμματιστές, είχαν κυκλοφορήσει

μια "πειραγμένη" έκδοση του SIDEWINDER με τίτλο "PAKI-BASHING".

Αντί για διαστημόπλοιο, έλεγχες έναν ... Ινδό πάνω σε ιπτάμενο-χαλί,

και οι αντίπαλοι ήταν όλοι ... Πακιστανοί ! :animeek::animeek:
 
Turrican ωραιο review +1000 απο 'μενα γι΄αυτο που μου θυμισες
 
ChrisTOS είπε:
Το παιχνίδι βγήκε ένα χρόνο μετά το Goldrunner, την ίδια χρονιά με το Xenon και 2 χρόνια πριν το wings of Death. Το έτρεξα στο STEEM μετά το review σου και έχμμ.. δεν μπόρεσα να ασχοληθώ πάνω από 5 λεπτά πριν κάνω reset το emulated ST μου. Δεν ξέρω πως θα μου φαινόταν αυτό το παιχνίδι το 1988 αλλά αφού έχω παίξει Xenon, goldrunner, WoD και Lethal Xcess... nope.
Οπωσδήποτε δεν μπορεί να συγκριθεί με τα μεγαθήρια που ανέφερες! :)

exetlaios είπε:
Κάπου είχα διαβάσει ότι Ινδοί προγραμματιστές, είχαν κυκλοφορήσει μια "πειραγμένη" έκδοση του SIDEWINDER με τίτλο "PAKI-BASHING".

Αντί για διαστημόπλοιο, έλεγχες έναν ... Ινδό πάνω σε ιπτάμενο-χαλί,

και οι αντίπαλοι ήταν όλοι ... Πακιστανοί ! :animeek::animeek:
Ρε συ exetlaie κάτι μου θυμίζει αυτό που λες αλλά δεν μου έρχεται όσο και να στύβω το μυαλό μου! Έγραψες!!! :)

johnk10 είπε:
Turrican ωραιο review +1000 απο 'μενα γι΄αυτο που μου θυμισες
Σε ευχαριστώ johnk10 για τα καλά σου λόγια! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχμμμμμμμ, κοντά πέσατε, περίπου 7500 χιλιόμετρα μακρυά :p

To paki-bash είναι δημιούργημα των Bad Brew Crew (h' BBC για αυτούς που ξέρουν ;) ). Θα γίνει release και αυτό στην ώρα του ,μέχρι τότε έχουμε ανοίξει και ένα section στο forum μας για τα παιδιά :)

P.S. Turrican, ευχαριστούμε για τη διαφήμιση :p (στο πρώτο screenshot αναφέρομαι ;) )

P.P.S. Διάβασα "sidewinder" και μου ήρθε στο μυαλό ayto. Αααααα :( . Όσο για το παιχνίδι, ίσως το έχω bootάρει πριν χρόνια.Ήταν από αυτά που τα έτρεχα για 5-10 δευτερόλεπτα ... Boot, run, "Πω πω χάλια ", reboot.....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
exetlaios είπε:
Κάπου είχα διαβάσει ότι Ινδοί προγραμματιστές, είχαν κυκλοφορήσει μια "πειραγμένη" έκδοση του SIDEWINDER με τίτλο "PAKI-BASHING".

Αντί για διαστημόπλοιο, έλεγχες έναν ... Ινδό πάνω σε ιπτάμενο-χαλί,

και οι αντίπαλοι ήταν όλοι ... Πακιστανοί ! :animeek::animeek:
μα νομιζω ειχε σχετικο αρθρο το Pixel καπου στις 10 πρωτες σελιδες του στα τευχη καπου μεταξυ 65-85 ......
 
Nemo είπε:
μα νομιζω ειχε σχετικο αρθρο το Pixel καπου στις 10 πρωτες σελιδες του στα τευχη καπου μεταξυ 65-85 ......
Pixel? Τι είναι αυτό; Άαααα ναι, αυτό που χρησιμοποιούσα για να ψήσω τις ρέγγες μου (Και φυσικά ,το άναβα με το τροφοδοτικό της a1200 :diablotin: :diablotin: :diablotin: :diablotin: :diablotin: :diablotin: :diablotin: )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπόν, άρχισα να διαβάζω παλαιότερα reviews, που έχουν "ανέβει" στο forum, και γι'αυτό να περιμένετε νεκρανάσταση αρκετών threads. :D

Και ξεκινάω από αυτό...

Φίλε Turrican, όσο και αν ακούγεται απίστευτο, το παιχνιδάκι αυτό δεν το έχω παίξει ποτέ!

Θα το τσεκάρω, μόνο και μόνο γιατί πορώθηκα από αυτά που γράφεις για τον ήχο του!

Ωραίο review Turri!
 
Είδες; Ανακάλυψες και την αγάπη μου για την μουσική του Panther!!! ;)

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια DINO! :)
 
Turri μολις βρηκα χρονο να ασχοληθω με το παιχνιδι αυτο τωρα που εχω σωρεια απο STFM! Μια χαρα παιζει, αν και πρεπει να εδωσε μαθηματα δυσκολιας στο R-TYPE, μιας και σε προχωρημενα επιπεδα γινεται απλα απανθρωπο! Παρ' ολα αυτα ειναι fun, απλο και pure 80's!
 
Απίθανος!!!!!

Θα πρέπει να έγινε στο σπίτι σου της .....εκρήξεως!!!!! :cheers:

Πάντα πυροβολείς Phil!!!!! :thumbup:
 
Πίσω
Μπλουζα