Sluban - Ausini.. τα underdogs των brick games

phil_vr

RetroNuts!
Joined
7 Μάρ 2007
Μηνύματα
1.944
Αντιδράσεις
62
Τα Lego αποτελουν τον ακριβο μονοδρομο στα brick games? Think again!

Προσφατα εκανα μια βολτα στο τμημα παιχνιδιων σε μια "πορτοκαλι" αλυσιδα πολυκαταστηματων και χαζευα το πλοιο του Τουβλογεννη (Brickbeard's Ship) καθως δεν ειχα ασχοληθει ποτε με τα μεγαλα σετ της Lego περα απο μικρα σετακια και το βενζιναδικο της Shell που ειχα πιτσιρικας, και ετσι ειχα το μαραζι με τα πειρατικα της σειρας τους. Απο την αλλη δεν χαζευα καθολου τα 125 ευρω (!!) που κοστιζει ολο το πακετο και στεναχωριομουν πως εχουν ξεφυγει ολα τοσο στις τιμες σε κατι που προοριζεται σε παιδια και λογικα θα ηθελε καποιος να κανει ενα ομορφο και κυριως ανεξοδο δωρο σε παιδια και σε ανηψια διχως να σπαταλησει τα υπερογκα ποσα που ζητουν. Να μην τα πολυλογω ξεμεινα να το χαζευω και φυσικα να μην το αγορασω. Την επομενη περασα μια βολτα απο μια "εμπριμε" αλυσιδα πολυκαταστηματων για κατι ψιλολογια και οπως παντα χαζευα λιγο τα παιχνιδια. Εκει ειδα κατι που δεν περιμενα, συνηθισμενος στο καταστημα της περιοχης μου δεν φερνουν Playmobil ουτε Lego στο τμημα παιχνιδιων τους. Απο μακρια ενα μεγαλο κουτι φαινοταν σαν πειρατικο αλλα δεν εδειχνε για playmοbil. Πλησιαζοντας ειδα πως προκειται για ενα κανονικο και μεγαλου μεγεθους πειρατικο πλοιο στυλ Lego αλλα οχι της Lego. Αυτο δεν το καταλαβα απο το κουτι και τις φιγουρες αλλα απο την τιμη που ειχε στα 19.90 ευρω που τοσο κανει ενα πολυ μικρο πακετακι της Lego. Λεω κατι δεν παει καλα εδω.. και αρχισα να επεξεργαζομαι το κουτι. Η εταιρεια ειναι η Sluban που ειναι μια Ολλανδικη εταιρια που εισαγει με το δικο της ονομα τα 'Lego' που κατασκευαζουν στην Κινα και στην Κορεα. Αν το ψαξουμε λιγο παραπανω, θα βρουμε μια παλιοτερη εταιρεια την Enlighten που την εκλεισε η Lego με μηνυσεις, γιατι εφτιαχνε πανομοιοτυπα themes στα τυπου Lego παιχνιδια που κατασκευαζε (Αναμεσα στα αλλα και το πασιγνωστο και πανακριβο πια Black Seas Barracuda!). Η Κορεατικη εταιρεια αυτη (Enlighten) μεταλλαχθηκε σε μια αλλη (Loongon) και εξακολουθει να υπαρχει με σαφη αποκλιση πια απο τα πιστης αντιγραφης themes της Lego, και ετσι ερχονται στην ευρωπη με την επωνυμια Sluban της Ολλανδιας.

attachment.php
attachment.php


Το καρφι στο φερετρο της Εnlighten.. Το Black Pearl (η Black Seas Barracuda replica), η καλυτερη τους δημιουργια που εγινε αφορμη για μηνυσεις απο την Lego. Το επιμαχο προιον ηταν η σταγονα που ξεχειλησε το ποτηρι για την Lego, καθως μιλαμε για το ιδιο ακριβως προιον, αλλα με μια διαφορα τιμης κοντα στα 80+ ευρω! Η αιτιολογια ηταν απλα copyright violation για ευνοητους λογους. (φωτο: Dhgate και Classic-pirates sites)

Στο ψητο τωρα: Το χτυπησα το πειρατικο Black Pearl της Sluban και εμεινα με το στομα ανοικτο. Το κουτι εχει απιστευτο illustration και τα παντα μεσα σε αυτο ειναι προσεγμενα και πολυ καλης ποιοτητας. Για να πω την αληθεια μου, δεν τα πολυεμπιστευομουν και τα θεωρουσα φθηνιαρικα, αλλα τελευταια εχω αναθεωρησει πολλα απο τα πραγματα που πιστευα για την Κινα. Πολυ καλα τουβλακια, αριστη εφαρμογη και με μια ιδιαζουσα δυσκολια στο να τα βγαλεις μετα (που δινω συν ποντο, λογω της ομορφης και στιβαρης αισθησης που δινουν) και πραγματικα αν ειχαν τα σφραγιδακια της Lego δεν θα καταλαβαιναμε καμια απολυτως διαφορα, ιδιως και με τις πληρη οδηγιες που ειναι οτι εχουμε συνηθισει με τα Lego. Οι φιγουρες εχουν ελαχιστες διαφορες και προσωπικα δεν μου αρεσαν μονο τα μεγαλα τσεκουρια απο τα οπλα τους και τα καπελα των vikings που ειναι λιγο ακυρα αλλα deep down to it.. για 19.90 το να εχουμε ενα πληρες και αριστο πειρατικο πλοιο που να μπορουμε να επεκτεινουμε και να συμπληρωσουμε με αλλα Lego που μπορει να εχουμε, η ακομα καλυτερα το να αποκτησουμε 4-5 πλοια σε τιμη μικροτερη απο οτι ενα της Lego (!) και να εχουμε ετσι ενα μινι στολο για παιχνιδι και ναυμαχιες.. πιστευω πως σε θεμα ποιοτητας προς τιμη ειναι no brainer. Οι δυνατοτητες ειναι ανεξαντλητες.

attachment.php


Το Black Pearl της Sluban. Εμφανης η διαφοροποιηση απο τις γραμμες του Black Seas Barracuda, αν και η βαση ειναι η ιδια, με εξαιρεση ενα κοντυτερο keel frame. Με την αφαιρεση απο διαφορα κοσμητικα μπιχλιμπιδια στο εμπρος μερος αποκτα πιο "κακο" look οπως ειναι, ενω η ενωση δυο Black Pearl μπορει να φτιαξει ενα πιο σκοτεινο σε χρωματα Black Seas Barracuda replica σε 95% πιστοτητα (εχουν αφαιρεθει τα μεντεσεδακια της ανακλινομενης γεφυρας και κατι μικρολεπτομερειες απο λυχναρακια/τουβλακια που μπορουν να αποκτηθουν απο ebay). Δικια μου σκεψη ειναι η ενωση τριων Black Pearl σε ενα μεγαθηριο τρικαταρτο (με επεκταση του υψους και πανιων απο μαυρο υφασμα) με διπλα deck για τα κανονια (3 ανα σειρα) και βαψιμο μαυρο στην καρινα.

Εχω παρει επισης ενα τραινακι της σειρας Sluban που ειναι πραγματικα απιστευτο. Πηρα το Explorers Aliance (εχει 4-5 διαφορετικα πακετα η σειρα των τραινων) με εξισου αριστη ποιοτητα, με ομορφα φιγουρακια, ηλεκτρικο τραινο στυλ ατμομηχανης, βαγονια, γραμμες και κτηριο και ολα αυτα παλι με 19.90! Δεν κανω καν το λαθος να δω ποσο κοστιζει ενα σετ τραινου της Lego ειδικα σε αυτη την vintage θεματολογια. Και φυσικα ειναι 100% συμβατο με υπαρχουσες γραμμες απο τα τραινα των Lego. Πιστευω ειναι αριστες επιλογες σε μηδαμινο κοστος και που μπορει να συμπληρωσει πανεμορφα καθε συλλογη Lego αφου τα κομματια απο οτιδηποτε ειναι συμβατα με τα γνωστα μας Lego, και ειδικα με τα πειρατικα καραβια που μπορουμε να τα επεκτεινουμε οπως θελουμε και να τα φερουμε σε οποια μορφη θελουμε. Αυτο που δεν βλεπω βεβαια στο site τους ειναι να διαφημιζεται πλεον η πειρατικη σειρα. Ελπιζω να μην την εχουν καταργησει γιατι ειναι ισως η καλυτερη τους σειρα μετα το τραινακι.

attachment.php


Sluban Explorer's Alliance.. (Φωτο: Sluban NL site)

Τουβλακιων συνεχεια.. μαγεμενος απο τα σετ της Sluban, πηρα και ενα σετ απο την αλλη εταιρεια που φερνει η ιδια αλυσιδα καταστηματων, την Ausini, και συγκεκριμενα το σετ Knights που εχει. Προκειται για το 1/4 ενος κανονικου καστρου (Δηλαδη με 4 τετοια σετακια φτιαχνεις ενα πληρες καστρακι) και περιεχει ακριβως οτι φαινεται στις φωτο, τμημα καστρου, καταπελτης, μηχανη αποβασης (που με τα κομματια απο πολλα σετ φτιαχνει ανετα πυργο) και τα ανθρωπακια στις φωτο στις ιδιες αποχρωσεις (το γαλαζιο χρωμα ειναι λιγο off απο τα συνηθισμενα, αλλα.. αλλα.. οι φιγουρες εχουν πολυ καλη ποιοτητα - καλυτερη της Sluban και 100% με αυτης των Lego σε διαστασεις). Πολλα οπλακια (περισσοτερα απο οσα θα χρειαστουν τα στρατιωτακια), πολλα σακουλακια, ξανα ενα σετ απο υπερπληρη οδηγιες αριστης ποιοτητας, και πολλα πολλα μικρα κομματακια! Το ομορφο ειναι πως δινει ενα σκουρο τονο στο καστρο που ξεφευγει λιγο απο τα κλασικα γκρι και μαυρα και ενα φτιαγμενο καστρο σε αυτο τον τονο θα ειναι killer.

Παλι στα γνωστα 19.99 που για να φτιαχτει ενα καστρο θελουμε περιπου 4 σετακια οποτε 4x20 ευρω=80 ευρω, δηλαδη 45 ευρω "κατω" απο το καστρο των Lego (που δεν εχει εχθρους και μηχανες πολιορκιας απο τον εχθρο και ουτε το ιδιο πληθος απο ανθρωπακια). Δηλαδη με το ιδιο ποσο που κοστιζει ενα σετ καστρου της Lego, μπορουμε να παρουμε 6 σετ της Ausini, και περισσευουν και 5 ευρω για σουβλακια και κοκα κολα! Δεν ξερω, με εχουν κερδισει αυτα τα σετακια ειδικα στο θεμα τιμης, αλλα και με την εξαιρετικη τους ποιοτητα που δεν περιμενα απο τετοιες εταιρειες. Επειδη εχουν μεγαλα κουτια διχως χωρισματα, ειναι ευκολο να χωρεσω μεσα τους πολλα σετ, οποτε στους πειρατες εχω ηδη σε ενα κουτι δυο πλοια και παω για τριτο, στο τραινακι χωραει αλλο ενα οποτε θα το χτυπησω με πρωτη ευκαιρια, και στους ιπποτες εχω 5 σετ και ισα ισα πρεπει να χωραει και αλλο ενα μεσα! (πρεπει να καηκα ε?)

Αναμεσα σε μια προσπαθεια να στριμωξω 5 κουτια σε ενα, και εχοντας ανοιξει μονο τα τρια και εχοντας τα αραδιασμενα, ηρθε η φαεινη αναλαμπη να φτιαξω κατι. Με τρια σετ ανοιγμενα μεχρι την στιγμη της φωτογραφισης.. και διχως οδηγιες απο κανενα καστρο lego παρα μονο με οτι σκαρφιζομουν εκεινη την στιγμη.. βγηκε το παρακατω που εμεινε ημιτελες γιατι θα ξημερωνα χαλαρα να το φτιαχνω! Ετσι οτι εφτιαξα το εξοπλισα με στρατιωτακια και ειπα να το αποθανατισω !!

attachment.php


Εδω το καστρακι με τα χαλασματα και τις ατελειες (σκεφτειτε με οδηγιες ποσο ομορφο θα βγει ενω εχει ολα τα διακοσμητικα για πλαινες ασπιδες και πυρσους και σημαιακια αλλα και τις απιστευτα ομορφες αλυσιδες που μου βγηκε η πιστη να τις φτιαξω!!!! Χαλαρα μια γεματη ωρα για ολες!)

attachment.php
attachment.php


Τα closeups θα μπορουσαν να ειναι και καλυτερα, αλλα φανταζομαι τα φιγουρακια διακρινονται οπως και ο εξοπλισμος τους. Τα σετακια αυτα εχουν πολυ ομορφες λεπτομερειες οπως αψιδες, γωνιες, κωλωνακια, παραθυρακια κλπ που κανουν ακομα και μια απλη προσπαθεια να δειχνει μελετημενη.

attachment.php


Και εδω οτι εμεινε ανεκμεταλλευτο απο τα τρια κουτια!!! Μιλαμε για πολλα κομματια και πολυ λαο, οπλα, αξεσουαρ και παρα πολλες ιδεες. Αν με τρια σετ καταφερα να φτιαξω ενα καστρακι (που λογικα με ολα τα κομματια θα το εκλεινα τριγυρω, με τα 5 κουτια περισσευουν και για μικροτερο καστρακι! Φανταζομαι και με αναλυτικες οδηγιες καστρων των lego τα αποτελεσματα θα ειναι killer! Μεχρι στιγμης ολα αυτα πηγαν μετα βιας ενα 100αρι (για τα 5 σετ των καστρων) και μετα απο προσωπικη εμπειρια στο κουμπωμα και ποιοτητα των σετ της ausini, εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος για οτι εδωσα.

Αυτο που μου κινησε την περιεργεια παντως ειναι πως γινεται να μιλαμε για κομματια εφαμιλλης ποιοτητας (ας πουμε για τα πλοια των Sluban και Lego) εστω και με ενα μικρο προβαδισμα στην Lego στην αισθητικη και στις φιγουρες (καθαρα αισθητικο), και να υπαρχει τετοια τρελη ψαλιδα 80-100 ευρω προς διαφορα στην τιμη τους. Εννοω πως και η μια εταιρεια εχει κερδος (Sluban) και η αλλη (Lego), και το οποιο σκεπτικο πως "ναι οκ, η Lego ειναι εγγυηση και μονο απο το ονομα" αλλα και παλι.. Φανταζομαι εχουν κανει τους υπολογισμους τους και η Lego και η Playmobil αλλα αυτες οι υπερογκες τιμες τους σιγουρα απομακρυνουν πολυ κοσμο. Θυμαμαι πιτσιρικας οταν εβγαινα βολτα με την μαμα μου παντα θα μου επαιρνε μικρα κουτακια Playmobil και Lego που θα ειχαν 100-500 δραχμες, με τα μεγαλυτερα σετ που υπηρχαν να ηταν κοντα στις 5.000-6.000 (Καστρα, Καραβια) την ωρα που ο πατερας μου εβγαζε 300.000 δραχμες σε μισθο τοτε. Οπως και να το δουμε, και με καθε εξομοιωση οικονομικης κλιμακας, με κανενα συγχρονο πετσοκομμενο μισθο δεν δικαιολογουνται σετ των 100+ ευρω. Για παιχνιδια μιλαμε, μην τρελαθουμε. Προσωπικα τους εχω γυρισει την πλατη εφοσον οι μεγαλοεταιρειες πια δεν ενδιαφερονται να ριξουν νερο στο κρασι τους, και βλεπω οτι πολυς κοσμος πρατει το ιδιο αν κρινω απο την προτιμηση που δειχνουν στα προιοντα που ανεφερα πιο πανω. Ειδικα με τις γιορτινες μερες που πλησιαζουν αυτα τα πακετα μπορουν να γινουν αριστες επιλογες για δωρα. Mιλαμε για κομπλε υπερπληρη playsets ενω να μην αναφερω καλυτερα τι μπορουμε να παρουμε απο την Lego στα ιδια χρηματα. Απλα μαθηματικα. Σε αυτα τα λεφτα ισως το πλοιο να ειναι το καλυτερο σετ αλλα χωρις τα αλλα να πηγαινουν πισω. Και οσο και να δειχνουν πως ειναι Lego, η πλακα ειναι πως δεν ειναι και δεν υπαρχει τιποτα το κακο με αυτο. Οπως δεν με πειραζε που πιτσιρικας ειχα κανα δυο πλοια της Τente και δεν ειχα ιδεα φυσικα αν το ενα ειναι Lego η το αλλο δεν ειναι Lego.. ολα Lego ηταν στα ματια μου και ετσι συνεχιζουν να ειναι.

Sluban / Ausini.. who needs Lego anymore?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ακόμα και να πεις ότι δε θα τα στήσεις στη μορφή που έχουν, αξίζουν με τα 1.000 για bulk κομμάτια, ώστε να κάνεις γενικές κατασκευές!....

Αλλά είναι πανέμορφα τα σετάκια! :)

Νομίζω ότι θα τα τιμήσω σαν Xmas gift! :)

(για μένα - όχι για παιδιά! :p )
 
Φιλλιπε σε ευχαριστουμε για αυτη την παρουσιαση/σεντονι!!! :thumbup:

Πραγματικα δεν τα γνωριζα τα εν λογο τουβλακια.

Μια ερωτηση μονο...που ειναι οι φωτογραφιες????!!!!!:what:

Γιατι δεν φαινεται τιποτα... :eek: ...εκτος εαν εχω παραισθησεις... :D
 
Tα έχω τιμήσει αρκετές φορές τα εν λόγω "τουβλάκια". Τελευταίο απόκτημα το τραινάκι το οποίο με ψιλοαπογοήτευσε γιατί δεν τραβάει! Και σε κάποιες ενώσεις τα κενά είναι εμφανή. Αλλά οκ μην τα θέλουμε και όλα δικά μας :D

stayros είπε:
Μια ερωτηση μονο...που ειναι οι φωτογραφιες????!!!!!:what:

Γιατι δεν φαινεται τιποτα... :eek: ...εκτος εαν εχω παραισθησεις... :D
Δεν έχεις. Τώρα είναι οκ :)
 
Kambia είπε:
Δεν έχεις. Τώρα είναι οκ :)
Να 'σαι καλα Ναταλι, σε ευχαριστω!!! :flower:

Να σε πω...ψηνεσαι για κανα διοραματακι Η' ζηταω πολλα? :D
 
Για να το κάνω εγώ? Ή στον Phil το λες?
 
Kambia είπε:
Για να το κάνω εγώ?
Ναι...για να το φτιαξεις εσυ λεω.Ψηνεσαι? :D

Ο Φιλλιπος πιστευω οτι μολις βρει χρονο και τα μονταρει ολα θα μας αφησει παγωτο ολους....
smiley-shocked016.gif
"]
smiley-shocked016.gif
[/url]
 
Eυχαριστουμε τον Φιλλιπο,για την παρουσιαση και την επανοδο του στο φορουμ!Το θεμα με την τιμη που θιγει ειναι σημαντικο,αφου ποτε δεν καταλαβα γιατι πρεπει να ειναι τοσο ακριβα καποια πλαστικα τουβλακια,οπως ειναι τα lego.Αν καποιος το σκεφτει αναλογικα με αλλα αντικειμενα βλεπει οτι ενω οι τιμες εχουν πεσει,στα lego/playmobil εχουν παραμεινει αρκετα υψηλες...
 
Κοιτάω και ξανακοιτάω το όνομα του δημιουργού του thread! :animeek:

Welcome back, my friend! :beer:

Πάνω στην ώρα το θεματάκι για τις εορταστικές μας αγορές!

Πέρυσι, είχα πετύχει και εγώ ένα καράβι τύπου Playmobil και δεν του έδωσα πολύ σημασία, απλά το πήρα για να περάσει το χρόνο του ο μικρός, και όταν το ανοίξαμε έμεινα παγωτό από την ποιότητά του...
 
πολύ ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες σου για Lego-εναλλακτικές! Δεν τα έχει πάρει το μάτι μου μέχρι στιγμής. Ότι πρέπει για καιρούς οικονομικής κρίσης, γιατί όχι! ;)

Σ 'ευχαριστούμε phil_vr! :)
 
Σταύρο δεν υπόσχομαι αλλά θα το προσπαθήσω.

Πάντως στα Sluban / Ausini η ποιότητα στις φιγούρες θα έλεγα οτι είναι χάλια.
 
angel_grig είπε:
Eυχαριστουμε τον Φιλλιπο,για την παρουσιαση και την επανοδο του στο φορουμ!Το θεμα με την τιμη που θιγει ειναι σημαντικο,αφου ποτε δεν καταλαβα γιατι πρεπει να ειναι τοσο ακριβα καποια πλαστικα τουβλακια,οπως ειναι τα lego.Αν καποιος το σκεφτει αναλογικα με αλλα αντικειμενα βλεπει οτι ενω οι τιμες εχουν πεσει,στα lego/playmobil εχουν παραμεινει αρκετα υψηλες...
Ξερεις τι με τρελαινει περισσοτερο angel_grig? Στο θεμα που ανοιξα και αναφερω πως "ενωσα" κουτια απο το σετ Knights της Ausini, τα 5 κουτια που βαλα σε ενα, κοστισαν 100 ευρω παρα κατι ψιλα. To King's Castle της Lego κοστιζει 120-135 αναλογα τα μαγαζια. Οταν εφτασα στο σημειο να εχω 5 κουτια σε ενα, παρατηρησα ενα θεματακι. Μου βγηκε η μεση να το σηκωσω! Εγινε υπερβαρο σε σημειο να κρατιεται οριακα στην μορφη του κουτιου που εχει, αν σκεφτει κανεις πως μεσα ο ελευθερος χωρος εχει περιοριστει στο 5% και αυτο απο κενα αναμεσα στα κομματια! Εκανα και το πειραμα και σηκωσα με τα χερια μου το Kings Castle σε ενα μαγαζι.. τι να πω.. η ξαφνικα μου ηρθε η υπερδυναμη και το σηκωσα σαν πουπουλο, η το πακετο αυτο δεν ζυγιζει παρα κατι γραμμαρια. Και καθομαι και σκεπτομαι.. 100 ευρω στο μεσο ορο.. το ενα κουτι ειναι τιγκαρισμενο στο πλαστικο, ενω το αλλο δυσκολα παλευει το βαρος ενος βιβλιου. Με το ενα στο χερι δεν βγαζω οικοδομικο τετραγωνο χωρις να δημιουργηθει δισκοκοιλη, με το αλλο το βαζω στο κεφαλι και κανω τον γυρο του κοσμου. What the hell?

H αιτια ειναι απλη. Το Kings Castle αποτελειται απο πλατια "φυλλα" που απαρτιζουν τα κομματια του τοιχου, με αποτελεσμα το απειροελαχιστο τους παχος και βαρος, και την ετοιματζιδικη λυση του οτι σε 5 λεπτα το εφτιαξες. Δεν θα ειχα ενσταση σε κατι τοσο πρακτικο, αλλα.. αυτη ειναι η ουσια των Lego? Υποτιθεται οτι μπορεις να φτιαξεις τα παντα με αυτα τα σετ, ενω τωρα η μοδα επιτασει καθε σετ να γινεται μονο οτι ειναι φτιαγμενο το κουτι. Δηλαδη δεν υπαρχει τροπος να σπασει το "φυλλο" σε 7-8 χρησιμα τουβλακια για κατι αλλο. Χαζο? Ηλιθιο σαν concept? Οτι και να ειναι σιγουρα δεν εξαπτει την φαντασια για δημιουργια. Α, ξεχασα και τον πονοκεφαλο που αποκτησα οταν ειχα μπροστα μου ενα λοφο απο τουβλακια που μπορουσα να φτιαξω το οτιδηποτε. Εκει να δειτε κολημα αφου ειχα τουβλακια καθε μορφης και μεγεθους. Ετσι στο θεμα της δημιουργιας, για να δημιουργηθει ενα καστρο απο μερικα σετ της Ausini θα βγει κατι εκ της φαντασιας μεσα σε ωρες και θα ειναι τιγκαρισμενο απο τουβλα, ενω το Lego σε ενα τεταρτο παιζουμε ηδη.

Καποτε λατρευα την Lego, αλλα οχι πια. Και οχι επειδη εχει απλα υπερκοστολογημενα σετ, αλλα πιο πολυ απο τους περιορισμους αυτους στα κομματια και το τι μπορεις να φτιαξεις με αυτα. Lego ηξερα πως φτιαχνεις οτι θελεις ενω αυτο εχει περιοριστει πλεον κατα πολυ. Δεν λεω οτι τα σετ της Sluban και Ausini ειναι πανακεια, καθε αλλο. Απλα στην πιο στεγνη μορφη τους μου θυμιζουν την Τente του παρελθοντος. Ειναι τιμια παιχνιδια (γιατι για αυτο προκειται στο κατω κατω), που βρισκουν την θεση τους στην αγορα ακριβως επειδη υπαρχει υπερκοστολογηση απο την Lego. Το κατα τα αλλα μονοπωλιο της καλα κρατει, αφου εχει το status που απεκτησε με τα χρονια και την εμπιστοσυνη του κοσμου, και με το απιστευτο κερδος που βγαζει απο τα υπερκοστολογημενα της προιοντα. Γιατι το μονο σιγουρο ειναι πως και οι και οι Sluban - Ausini βγαζουν κερδος. Καθε σκεψη σας δεκτη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τυχαια τα βρηκα...και θυμηθηκα το θεμα, οποτε τα εβγαλα μια φωτο..

P1120286.jpg

P1120287.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα