SNES & RPG τίτλοι

sephirothson

RetroActive
Joined
5 Δεκ 2011
Μηνύματα
476
Αντιδράσεις
13
Το snes ειναι η απολυτη κονσολα για τους λατρεις των RPG τιτλων(και οχι μονο αυτων φυσικα) Παιχνιδια σταθμοι οπως το zelda,secret of mana,chrono trigger κτλ καταφεραν να αναδειξουν την κονσολα ως τον βασιλια των παιχνιδιων αυτων.Καθε φανατικος RPG-ας οφειλει να το αναγνωρισει.

Απο την μια υπαρχουν οι γνωστοι τιτλοι,οπως οι παραπανω-που οπως ειπαμε βοηθησαν στο να εδραιωθει το snes ως η κυριαρχη κονσολα για τα παιχνιδια ρολων-και απο την αλλη υπαρχουν παιχνιδια που δεν ειχαν την αναλογη επιτυχια(χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν ηταν καλα-το αντιθετο μαλιστα)

Ας αφησουμε το γιατι δεν γνωρισαν επιτυχια καποιοι τιτλοι και ας πει ο καθενας ποια RPG παιχνιδια- ΕΚΤΟΣ των πολυ γνωστων και επιτυχημενων παιχνιδιων βλεπε zelda,secret of mana,chrono trigger,final fantasy-πιστευει οτι αξιζει να εχει καποιος στην συλλογη του και να ασχοληθει με αυτα.Κοινως τιτλοι διαμαντια που δεν ετυχαν της αναγνωρισης που επρεπε.

Προσωπικη αδυναμια το soul blazer ενα τιτλος στα προτυπα του zelda.Κυκλοφορησε στην ιαπωνια και στην αμερικη το 1992 και στην ευρωπη το 1994.



Κλασικο rpg με τις μαχες του,τα τερατα,και την αναζητηση.Ομορφα γραφικα για την εποχη και πολυ ωραια μουσικη συνδυαζονται αρμονικα με την ιστορια του παιχνιδιου.Εσεις φυσικα(δλδ ο blazer ο ηρωας του παιχνιου)ειστε ο εκλεκτος των θεων οι οποιοι σας αναθετουν μια αποστολη,να επαναφερεται την ζωη οπως ηταν πριν,δλδ πριν ο βασιλιας Magridd ξυπνησει τον Deathtoll(ενας διαβολικο πνευμα) μεσω ενος επιστημονα του Dr.Leo και ο οποιος deathtoll καταστρεφει χωρια και φυλακιζει τις ψυχες των πλασματων σε φωλιες τερατων.

Ο blazer λοιπον πρεπει,μεσα απο μαχες αλλα και ερωτες :wub: να βρει 6 μαγικες πετρες αλλα και 3 ιερα αντικειμενα τα οποια θα τν βοηθησουν να αντιμετωπισει τν deathtoll.(εχω καιρο να παιξω το παιχνιδι αλλα πανω κατω αυτη ειναι η ιστορια)



Το παιχνιδι οπως ειπαμε φερνει αρκετα στο zelda οπως πχ οι μαχες αλλα και γενικα η ολη τεχνοτροποια του μοιαζει με τον κοσμο του link.

Παλιο κλασσικο rpg που αξιζει .







 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aφού είχα πάιξει ότι τοπ είχε βγει για ευρώπη κι αμερική άρχισα να ψάχνω μανιωδώς μεταφρασμένα ιαπωνέζικα rom για να τα παίξω απο emulator, αυτό που με ενθουσίασε ιδιαίτερα αοο ότι θυμάμαι είναι το treasure hunter G. Mπορώ να πω πως δεν θυμάμαι και παρά πολλά αλλά τα μοναδικά του πανέμορφα γραφικά και οι πρωτόγνωρες για εμένα grid based action μάχες με είχαν ενθουσιάσει ιδιαίτερα.

Αλλο ένα rpg που γενικά τρώει.. θάψιμο αλλά εγώ το αγαπώ είναι το final fantasy mystic quest.Oκ, πολύ απλοικό και ουσιαστικά βγήκε απο την square γιατί θεωρούσαν πως οι gamers στον κόσμο εκτός ιαπωνίας είναι τίποτα καθυστερημένοι και γι αυτό έπρεπε να τους χώσουν μέσα στην ιστορία των rpg σιγά σιγά, αλλά για εμένα έχει μια νοσταλγική μαγεία αυτό το παιχνίδι.Μάλλον περισσότερο απο την τρομερή του μουσική που έδινε ατμόσφαιρα και χαρακτήρα σε όποια τοποθεσία κι αν ταξίδευες.Προσπαθώ να το ξαναβρω στο ebay γιατί σχετικά με τα υπόλοιπα είναι σε καλυτερη τιμή αλλά ακόμα κουτάτο πηγαίνει πάνω απο 30 ευρώ που για εμενα είναι τιμή απαγορευτική.
 
sephirothson είπε:
[....]Προσωπικη αδυναμια το soul blazer ενα τιτλος στα προτυπα του zelda.Κυκλοφορησε στην ιαπωνια και στην αμερικη το 1992 και στην ευρωπη το 1994.



Κλασικο rpg με τις μαχες του,τα τερατα,και την αναζητηση.[...]
Εμ, συγνώμη για την offtopic επέμβαση: Ανάμεσα στις γραμμές που παραθέτω, έχει ένα συνημμένο που το χάσαμε! :D

Μπορείς να το ξαναβάλεις σε παρακαλώ? :)

Θενκ γιου!

(κλασικά, τα offtopics.... ε, ξέρετε! :p )
 
Εγω λογω ηλικιας και γλωσσας φυσικα , ημουν πολυ μικρος για να ξερω αρκετα αγγλικα για να καταλαβω ενα rpg... Δεν επαιξα κανενα στην φυσικη κονσολα εκτος του Illusion of time το οποιο πουλησα κακην κακος αφου δεν μπορουσα να το προχωρησω.... (χαλαλι πηρα το Donkey kong Country :D ) . Αργοτερα σε emulators και σε επανεκδοσεις σε αλλα μηχανηματα επαιξα μερικα απο τα πιο γνωστα (μερικα τα εχω παιξει και πανω απο μια φορες :p ) .. και συνεχιζω ακομα να παιζω οταν εχω ορεξη εχει πολυ πραμα!! Το Soul blazer δεν το θυμομουν .. θα το εχω στα υποψιν.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
sephirothson είπε:
αφου μου το ζητας τοσο ευγενικα πως μπορω να πω οχι :D
Ε, τώρα να μην πω κι εγώ ένα μεγάλο ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση!? :flower:

(θα περάσω σε λίγο να καθαρίσω τα offs! ;) )
 
Το Terranigma σε ποιον λέει κάτι;

 
cloud είπε:
Το Terranigma σε ποιον λέει κάτι;

Oχι απλα λεει κατι αλλα λεει πολλα για την υπεροχη περιπετεια που ζησαμε με τον Ark και το ταξιδι του να βρει τους 5 πυργους να παρει απαντησης στα ερωτηματα του και να λυσει το ξορκι που πετρωσε τον κοσμο.
Γενικα στο snes υπαρχουν παρα πολλα rpg's αλλα γνωστα που παρολα αυτα υπαρχει πολυς κοσμος που δεν τα εχει παιξει και αλλα σχετικα αγνωστα που η δεν εχουν τοσο μεγαλο ονομα η εχουν απλα δεν ηρθαν ποτε στην ευρωπη αλλα τα γνωρισαμε μεσω emulators και μεταφρασμενα roms κλπ.Καποια απο αυτα ειναι το Earthbound που πραγματικα ειναι και γνωστο και παιχνιδαρα αλλα που πολλοι ομως το απαξιωσαν λογο του οτι τους φανηκε καπως παιδικο την πρωτη φορα που το ειδαν.Φυσικα ειναι λαθος αυτο γιατι ειναι απλα παιχνιδαρα.Καποια αλλα ειναι τα δυο Lufia το Lufia & the fortress of doom και το Lufia:Rise of the sinistrals που πραγματικα ειναι απο τα κορυφαια rpg's του snes και ειδικα το δυο ειναι φανταστικο και περιλαμβανει εξαιρετικα πραγματα οπως την Ancient cave με τα 99 πατωματα που ξεκινας με 0 level ολα τα στατιστικα μηδενισμενα αλλα και χωρις οπλα και αντικειμενα και πρεπει να επιβιωσης και να τα ανεβαζεις ολα καθως προχωρας.Επισης εχουμε τα Breath of fire I,II που παρολο που ειναι γνωστη σειρα καποιοι τα γνωρισαν απο το Βreth of fire III του psx και αυτα τα δυο δεν τα επαιξαν ποτε.Επισης ειναι απο τα κορυφαια rpg's του snes και ειδικα το 2 με τους πολαπλους τερματισμους αναλογα με καποιες επιλογες μας μεσα στο παιχνιδι.Η ακομα και το Secret of evermore που δεν ειναι αγνωστο και το ακουμε συνεχεια να το αναφερουν πολλοι αλλα ποσοι ειναι αυτοι αληθεια που ασχοληθηκαν μαζι του το επαιξαν και το τερματισαν;

Aπο τα πιο αγνωστα σχετικα εχουμε το Shadowrun ενα Real time rpg που ξεφευγει απο την μεσαιωνικη εποχη και τους μαγους τους ιπποτες κλπ και που δηιγητε την ιστορια ενος τυπου που ξυπναει σε ενα μερος που τον πεταξαν αυτοι που τον νομιζαν νεκρο και μεσα σε εναν κοσμο με με τερατα,cyborgs ανθρωπους κλπ ψαχνεινα βρει απαντησης για το ποιοι τον ηθελαν νεκρο κλπ.Μιλαμε για φανταστικη εμπειρια οταν το πρωτοεπαιξα.H ακομα και το Secret of the stars που το εχουν ξεσκισει οι περισοτεροι που αμφιβαλω αν ασχοληθηκαν μαυτο που μπορει να μην ειναι το καλητερο rpg αλλα δεν ειναι ασχημο και μπορουμε μεχρι και την δεικη μας πολη να φτιαξουμε μεσα στο παιχνιδι.H το Robotrek ενα εξαιρετικο για μενα rpg και πανεμορφο της Enix που φτιαχνουμε το δεικο μας ρομποτ το αναβαθμηζουμε κλπ και το ριχνουμε στην μαχη εναντια στους Hackers και στον σατανικο στρατο τους απο ρομποτ.Υπαρχει επισης και το Ys III:Wanderers of Υs της γνωστης σειρας που ειναι εξαιρετικο και με την διαφορα οτι το συγκεκριμενο ειναι side scrollong σε σχεση με τα προηγουμενα και σαυτο υπαρχει και αλμα.Επισης κλασικα υπαρχουν γριφοι κλπ που θα συνατησουμε στην περιπετεια μας.Ενα εξαιρετικο rpg στο στυλ του Zelda ειναι και το Lagoon που πραγματικα το προτινω σε ολους ωσους γουσταρουν τα οχι και τοσο ευκολα action rpg's αλλα και το επισης φανταστικο και απο τα αγαπημενα μου Paladin's Quest με την εκπληκτικη πρωτοτυπια που δυσκολευει το παιχνιδι βεβαια του οτι δεν υπαρχει μαγεια για healing αλλα ουτε αντικειμενα για τον συγκεκριμενο σκοπο.Υπαρχουν μονο και σε ορισμενους χαρακτηρες τα ''Bottles'' που μπορουμε να τα χρεισιμοποιησουμε 9 φορες και μετα τελος αλλα μπορουμε να τα γεμηζουμε σε καποια πολη.H για να μην το ξεχασω το επισης υπεροχο Τhe 7th Saga με την εκπληκτικη ψευτο 3D αποικονηση αλλα και το περιεργο Ε.V.O:Search for eden που αναλμβανουμε τον ρολο ενος θλασιου προιστορικου οργανισμου που καθως προχωραμε αναπτυσετε και το βλεπουμε να μεγαλωνει και να εξελισετε.Και με gampelay που δεν ειναι γραμμικο αλλα μπορουμε να επιλεξουμε την πορεια μας.Και φυσικα υπαρχουν και τα απιστευτα διαμαντια που δεν πρεπει να υπαρχει ανθρωπος που να μην τα εχει παιξει ειδικα τωρα που μπορουμε να τα βρουμε παντου μεταφρασμενα και αυτα ειναι τα Bahamut lagoon,Star ocean,Tales of Phantasia,Dragon Quest VI,Secret of mana 2,Romancing Saga 3.

Υπαρχουν βεβαια και αλλα rpg's στο snes που αναφερθηκαν παραπανω αλλα και καποια αλλα που πραγματικα ειναι αδιαφορα και δεν αξιζουν καν να τα αναφερω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
γνωριζα οτι ο bill θα εχει γνωσεις πανω στο αντικειμενο μιας και ειναι απο τους πλεον φανατικους rpg-κιδες :thumbup:
 
Άλλο ένα ενδιαφέρον παιχνίδι είναι το twisted tales of spike mcfang, είχα ασχοληθεί μαζί του απο emulator και θυμάμαι πως περνούσες κάμποσες ώρες ευχαριστα μαζί του.Όχι τίποτα τρομερό και βαθύ αλλα σίγουρα ένα απλό και διασκεδαστικό action rpg.
 
οπως και ο tupamaro(το avatar του το δειχνει εξαλλου...secret of mana 2??)
 
Παιδιά μία λίγο άσχετη ερώτηση.. Είμαι ο μόνος που πιστεύει ότι τα (J)RPG πέθαναν μετά το PS1;

Ειδικά τώρα που βλέπω μαζεμένα όλα αυτά τα διαμάντια του SNES, και θυμάμαι και τι είχε βγει και στο PS1, πραγματικά δεν μου έρχονται και πολλοί τίτλοι από την 6η και 7η γενιά που να μπορούν να σταθούν δίπλα σε αυτά τα "ιερά τέρατα" της ιστορίας των video games, και πιο συγκεκριμένα των RPG...

Και ναι, ΟΚ, μπορεί να βγήκαν μερικά καλά η πολύ καλά RPGάκια... Όμως ρε παιδιά Secret of Mana, Chrono Trigger

Final Fantasy 6-7-9 (Άντε και 8..), Terranigma, Chrono Cross, και τόσα άλλα, μου φαίνεται ότι δεν είδαμε.. :wait2:

sephirothson είπε:
οπως και ο tupamaro(το avatar του το δειχνει εξαλλου...secret of mana 2??)
Όχι.. Secret of Mana σκέτο..

Το 2 είναι από τον Ιαπωνικό τίτλο που ήταν "Seiken Densetsu 2"..

Το πρώτο Seiken Densetsu αν δεν κάνω λάθος είχε βγει για το Game Boy..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
sephirothson είπε:
οπως και ο tupamaro(το avatar του το δειχνει εξαλλου...secret of mana 2??)
Όχι.. Secret of Mana σκέτο..

Το 2 είναι από τον Ιαπωνικό τίτλο που ήταν "Seiken Densetsu 2"..

Το πρώτο Seiken Densetsu αν δεν κάνω λάθος είχε βγει για το Game Boy..
 
cloud είπε:
Παιδιά μία λίγο άσχετη ερώτηση.. Είμαι ο μόνος που πιστεύει ότι τα (J)RPG πέθαναν μετά το PS1;
Ειδικά τώρα που βλέπω μαζεμένα όλα αυτά τα διαμάντια του SNES, και θυμάμαι και τι είχε βγει και στο PS1, πραγματικά δεν μου έρχονται και πολλοί τίτλοι από την 6η και 7η γενιά που να μπορούν να σταθούν δίπλα σε αυτά τα "ιερά τέρατα" της ιστορίας των video games, και πιο συγκεκριμένα των RPG...

Και ναι, ΟΚ, μπορεί να βγήκαν μερικά καλά η πολύ καλά RPGάκια... Όμως ρε παιδιά Secret of Mana, Chrono Trigger

Final Fantasy 6-7-9 (Άντε και 8..), Terranigma, Chrono Cross, και τόσα άλλα, μου φαίνεται ότι δεν είδαμε.. :wait2:

Όχι.. Secret of Mana σκέτο..

Το 2 είναι από τον Ιαπωνικό τίτλο που ήταν "Seiken Densetsu 2"..

Το πρώτο Seiken Densetsu αν δεν κάνω λάθος είχε βγει για το Game Boy..
Σιγουρα και για το ps2 έχουν βγει πολύ καλά rpgs όπως τα shadow hearts,kingdom hearts,dragon quest vii, final fantasy x,xenosaga, αλλά κι εγώ πιστεύω πως δεν προσφέρουν τόση διασκέδαση και δεν έχουν την ατμόσφαιρα των snes rpgs. Aν κι εδώ παίζει ένας προσωπικός λόγος του ότι δεν αντέχω πλέον τις random encounters σε παιχνίδια 3d, είναι τόσο αργές και χρονοβόρες που καταντούν ανυπόφορες, άσε που συνήθως δεν πάιζει και καμια τρομερή ιστορία για να σε κάνουν να τις αντέξεις.Το μόνο που με κόλλησε ήταν το Valkyrie profile 2 επειδή έχει πανεμορφα γραφικά και είναι side scrolling αλλά είναι τόσο δύσκολο και πολύπλοκο που με έπιασε πονοκέφαλος, γενικώς τα έχουν κάνει πολύπλοκα τα rpgs και προσωπικά μου λέει η απλοική προσσέγγιση που είχαν τα rpgs του snes με κάτι πιτσιρίκια που προσπαθούν να σωσουν τον... κόσμο και μπλέκονται σε διάφορες περιπέτειες κάνωντας ένα τεράστιο ταξίδι σε όλο τον κόσμο.Άλλωστε αυτό ονειρευόμασταν απο πιτσιρίκια και ήρθαν τα rpg να το κάνουν πραγματικότητα.:biglaugh:
 
Φοβερό θέμα Σάκη, πολύ καλή η ιδέα σου καθώς υπήρχαν τόσο μα τόσο πολλά RPG στο SNES ώστε να συζητήσουμε. Και όπου υπάρχει θέμα με 16-bit rpg είναι η χαρά μου!! :D

Νομίζω κι εγώ με τη σειρά μου ότι το Soul Blazer ήταν ότι καλλίτερο σε A-RPG για την εοχή που κυκλοφρόρησε. Μάλιστα για μένα η απλότητά του το κάνει ακόμη πιο ξεχωριστό από τα Terranigma και Illusion of Time που κυκλοφόρησαν επίσης από την Enix.

Δεν ξέρω όμως ποιο ήταν το αγαπημένο μου απ όλα. Το FF II ήταν το πρώτο RPG που έπαιξα και για αυτό ίσως να το θεωρώ κορυφή. Το Secret of Mana ήταν ένα άλλο είδος RPG πιο action που σε καθηλώνει στην οθόνη για 40+ ώρες. Το Chrono Trigger ανέβασε τα 16-bit RPG έναν επίπεδο, ίσως είναι η ακμή των διδιάστατων RPG!

Όσο για το Secret of Mana 2 το θεωρώ πολύ κατώτερο του προκατόχου του και το μόνο που άξιζε ήταν το σύστημα των classes αλλά και αυτό συνέβαινε μόνο 2 φορές σε ένα παιγνίδι 30 ωρών περίπου.

Δεν ξέρω αν το Actraiser είναι στην κατηγορία RPG, όμως ήταν ξεχωριστό και μοναδικό!
 
Δεν μπορω (οσο και αν αντιπαθω τη Nintendo - εξαιρουμενων των G&W) οτι το SNES ηταν η μανα των JRPGs.

Κριμα που μετα η ποιοτητα και η ποσοστητα των JRPG τιτλων αρχισε να φθινει (σηκωσε λιγο κεφαλι στο PS2).

Στην 7η Γενια μονο στο 360 ειχαμε καποιες καλες παραγωγες και παραλληλα οι JRPG παραγωγοι επικεντρωθηκαν στα handhelds (δυστυχως)
 
Wally είπε:
Δεν μπορω (οσο και αν αντιπαθω τη Nintendo - εξαιρουμενων των G&W) οτι το SNES ηταν η μανα των JRPGs.
Κριμα που μετα η ποιοτητα και η ποσοστητα των JRPG τιτλων αρχισε να φθινει (σηκωσε λιγο κεφαλι στο PS2).

Στην 7η Γενια μονο στο 360 ειχαμε καποιες καλες παραγωγες και παραλληλα οι JRPG παραγωγοι επικεντρωθηκαν στα handhelds (δυστυχως)
Μην ξεχνας το Xenoblade... παιχνιδι ποιοτητας και τεραστιων διαστασεων!! (απο τα λιγα απο αξιζαν τα τελευταια χρονια...)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Tupamaro είπε:
Σιγουρα και για το ps2 έχουν βγει πολύ καλά rpgs όπως τα shadow hearts,kingdom hearts,dragon quest vii, final fantasy x,xenosaga, αλλά κι εγώ πιστεύω πως δεν προσφέρουν τόση διασκέδαση και δεν έχουν την ατμόσφαιρα των snes rpgs.
Ακριβώς!

Και εγώ χάρηκα τα FFX, DQVIII ακόμα και το FFXII (Όχι όμως και τόσο το Dark Chronicle..).. Όμως κανένα (Άντε, το DQVIII πραγματικά ήταν σε αυτά τα επίπεδα.) δεν μου πρόσφερε την διασκέδαση που είχα βρει στα RPG των SNES και PS1..
 
geo2004z είπε:
Όσο για το Secret of Mana 2 το θεωρώ πολύ κατώτερο του προκατόχου του και το μόνο που άξιζε ήταν το σύστημα των classes αλλά και αυτό συνέβαινε μόνο 2 φορές σε ένα παιγνίδι 30 ωρών περίπου.
Kι εγώ το έπαιξα και το παράτησα κάπου, μου φάνηκε αρκετά γραμμικό με συγκεκριμένους δρόμους που πέρνεις να πας στην επόμενη πόλη, δεν έχει αυτήν την άπλα που είχε στην αρχή το SoM όπου γυρνούσες χωρίς λόγο χαζεύοντας τα χορτάρια που τα έπερνε ο αέρας και την θεά απο τα ψηλά βουνα. :p Όπως και όσο έπαιξα οι τοποθεσίες μου φάνηκαν αδιάφορες, που είναι εκείνο το μαγευτικό μέρος με τις 4 εποχές; :eek:
 
Πίσω
Μπλουζα