SnesGT Bilinear Filtering και Windows 7

Ajax87

Human RetroDatabase
Joined
20 Φεβ 2011
Μηνύματα
3.565
Αντιδράσεις
466
Καλησπερα σημερα δοκιμασα να βαλω τον SnesGT στο λαπτοπ μου που εχει Windows7 πανω. Παρατηρησα οτι φαινονται πολυ pixeλιασμενα ολα . Στην αρχη επειδη ειχα καιρο να δουλεψω τον συγκεκριμενο emulator λεω δεν θα εχω το bilinear filtering ενεργοποιημενο. Ψαχνοντας δεν βρηκα επιλογη για bilinear filtering , ομως θυμομουν οτι στο desktop επαιζα μια χαρα με τον SnesGT.

Ξερωντας οτι ο φιλος Τασος (imgema) χρησιμοποιει τον συγκεκριμενο emulator του εκανα ενα pm να τον ρωτησω που ειναι η ρυθμιση για bilinear filtering και μου ειπε οτι ειναι ενεργοποιημενη by default και οτι μαλλον φταιει το direct draw των windows7 επειδη ο emulator εχει μονο directdraw output.

Ψαχνοντας λοιπον κατεληξα οτι αυτο φταιει οντως, κανοντας ενα απλο τεστ με τον Snes9x.

Ο Snes9x εχει 3 output methods directdraw-direct3d-openGL οποτε εχουμε :

με το direct3D + bilinear filtering που εχω ως default εχω αυτο το αποτελεσμα:

88792.jpg

με directdraw + bilinear filtering εχω αυτη την εικονα που ειναι ακριβως το ιδιο με αυτο που βλεπω στον SnesGT :88791.jpg

Η ερωτηση που εχω να κανω προς τους ειδημονες εδω στο φορουμ ειναι η εξης : μπορω με καποιο τροπο να εχω bilinear filtering στα win7 οταν δουλευει κατι με direct draw(SnesGT);;

Ευχαριστω εκ τον προτερων :D .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Eίχα διαβάσει ότι το DirectDraw στα Windows Vista/7/8 είναι emulated γιαυτό δεν δουλεύει το bilinear filtering, επίσης πολλές φορές σέρνεται ή σε κάποιες περιπτώσεις δε δουλεύει καν. Μόνο Direct 3D αν το υποστηρίζει ο emulator.
 
Δυστυχώς ο SNESGT από ότι φαίνεται μόνο directdraw υποστηρίζει. Οπότε η μόνη λύση πλέον στα 7 είναι να αλλάξεις emulator αν θες οπωσδήποτε bilinear. Το μόνο κακό είναι ότι, για μένα, ο μόνος emulator που είναι καλύτερος από τον SNESGT είναι ο BSNES/HIGAN. Αλλά αυτός είναι τόσο βαρύς που αν πέσει κάτω κάνει κρατήρα.

Τι υπολογιστή έχεις? Λογικά θα τον σηκώνει. Έχει 3 modes ο emulator, “accuracy”, “compatibility” και “performance”. Το compatibility νομίζω είναι πιο ελαφρύ από το accuracy αλλά με πιο λίγα bugs από το performance.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εχω και τον Snes9X1.53 που ειναι σχετικα οκ. Τον bsnes δεν τον πολυσυμπαθω γιατι θελουν μετατροπες τα ρομς κτλ.. Τελως παντων μαλλον δεν υπαρχει λυση για τον SnesGt στα win7 αρα το αφηνουμε...

Thanks για τις απαντησεις!
 
Θα τον δοκιμασω thanks Getta.
 
Από σήμερα και...

...στα ξαφνικά άρχισε να χτυπάει το AVG, για ένα Inject2.AEOT trojan, στο .exe του SnesGT 0.218e, ενώ όλα τα άλλα antivirus στο Virustotal το βγάζουν καθαρό. Πρώτη μου σκέψη είναι το false alarm, αλλά μήπως κάποιος, γνωρίζει κάτι παραπάνω;

Edit: Το herdprotect λέει άλλα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εμένα πάντως το Avast δεν βλέπει κάτι. Αυτήν την έκδοση του SNESGT την έχω στο PC μου εδώ και 5-6 χρόνια. Εχω αλλάξει και 1-2 antivirus από τότε, δεν θυμάμαι να μου βγάζανε κάτι. Τώρα το θυμήθηκε ο AVG? Μήπως μολύνθηκε από κάτι άλλο? Μπας και το είχες σε κανα φλασάκι και το έβαλες σε μολυσμένο PC και πέρασε στο exe? Κάτι τέτοια είναι συνηθισμένο φαινόμενο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν υπαρχει χειροτερο antivirus απο το AVG ειτε ειναι η free εκδοση ειτε ειναι η εμπορικη.Με το μονο antivirus που εχω το κεφαλι μου ησυχο προσωπικα εγω ειναι με το eset smart security με κανενα αλλο.Δεν το θεωρω φυσικα το καλητερο αλλα το θεωρω φανταστικο γιαυτα που θελω εγω.Την εκδοση αυτη λοιπον του SNESGT εχω και γω και δεν εχω συναντησει κανενα παρομοιο προβλημα.
 
metalcandyman είπε:
Δεν υπαρχει χειροτερο antivirus απο το AVG ειτε ειναι η free εκδοση ειτε ειναι η εμπορικη.[....]
Συμφωνώ απόλυτα με το Βασίλη. Γενικά, αν μπορείτε περάστε σε οποιαδήποτε άλλη λύση εκτός του AVG. Πέρα ότι το engine του δε δουλεύει ικανοποιητικά, διαβάζω ότι στις τελευταίες εκδόσεις έχει γίνει ασήκωτο.

Προσωπικά, θα σου πρότεινα να το γυρίσεις στο Microsoft Security Essentials. Κάνει πολύ καλή δουλειά, είναι ελαφρύ και το θεωρώ από τις πιο αξιόπιστες free λύσεις. Το χρησιμοποιώ στο σπίτι και σε μικρούς πελάτες.

Έχε κατά νου, ότι από καιρού εις καιρόν το AVG τρώει κάποια ενδιαφέροντα "σκαλώματα" - εντελώς "φάουλ".... Σε έναν υπολογιστή μου έβγαζε ότι το svchost (ένα από τα πολλά instances) είναι μολυσμένο. Δεδομένου ότι ο Η/Υ είχε disabled τα usb ports, κλειδωμένα από το group policy το execute από dvd-rom και τα αφαιρούμενα μέσα και ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΠΡΟΣΒΑΣΗ σε lan ή σε internet, ήταν μάλλον απίθανο ένα τέτοιο σενάριο.... Το πρόβλημα λύθηκε με την απεγκατάσταση του AVG! :supergrin:
 
D@redevil είπε:
Συμφωνώ απόλυτα με το Βασίλη. Γενικά, αν μπορείτε περάστε σε οποιαδήποτε άλλη λύση εκτός του AVG. Πέρα ότι το engine του δε δουλεύει ικανοποιητικά, διαβάζω ότι στις τελευταίες εκδόσεις έχει γίνει ασήκωτο.
Προσωπικά, θα σου πρότεινα να το γυρίσεις στο Microsoft Security Essentials. Κάνει πολύ καλή δουλειά, είναι ελαφρύ και το θεωρώ από τις πιο αξιόπιστες free λύσεις. Το χρησιμοποιώ στο σπίτι και σε μικρούς πελάτες.

Έχε κατά νου, ότι από καιρού εις καιρόν το AVG τρώει κάποια ενδιαφέροντα "σκαλώματα" - εντελώς "φάουλ".... Σε έναν υπολογιστή μου έβγαζε ότι το svchost (ένα από τα πολλά instances) είναι μολυσμένο. Δεδομένου ότι ο Η/Υ είχε disabled τα usb ports, κλειδωμένα από το group policy το execute από dvd-rom και τα αφαιρούμενα μέσα και ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΠΡΟΣΒΑΣΗ σε lan ή σε internet, ήταν μάλλον απίθανο ένα τέτοιο σενάριο.... Το πρόβλημα λύθηκε με την απεγκατάσταση του AVG! :supergrin:
Επιτελους συμφωνουμε και σε κατι μετα απο πολυ καιρο μαριανα :p
 
A, να χαθείς! :p

(Είχε και κανά δυο ακόμα που συμφωνούσα, αλλά με φάγαν οι δ'λειες και δεν πρόλαβα να ποστάρω....)
 
D@redevil είπε:
A, να χαθείς! :p
(Είχε και κανά δυο ακόμα που συμφωνούσα, αλλά με φάγαν οι δ'λειες και δεν πρόλαβα να ποστάρω....)
Ωραια ημαστε σε καλο δρομο :D
 
Κοιτάξτε...

...το AVG χτυπάει ακόμα και στο φρεσκοκατεβασμένο zip αρχείο του SnesGT, από το διαδίκτυο.

Από εκεί και πέρα, αν και βγαίνουμε ελαφρώς off topic, θα μοιραστώ μία προσωπική εμπειρία, όπου ακόμα κρατάω στο αρχείο μου ένα bitcoin miner, το οποίο το Security Essentials άφησε να περάσει στο σύστημά μου αέρα. Εκείνη τη μέρα το μόνο free πρόγραμμα που μπορούσε να το ανιχνεύσει και να το αφαιρέσει -όπως αποδείχτηκε στην πράξη- ήταν το AVG, ενώ σύμφωνα με το VirusTotal, από τα συνδρομητικά μόνο τα Kaspersky και NOD32, αν θυμάμαι καλά.

Από τότε, ακόμα κρατάω το συγκεκριμένο trojan στο αρχείο μου και ελέγχω που και που στο VirusTotal, αν η Microsoft εδέησε να το προσθέσει στη database της. Πέντε μήνες έχουν περάσει και παρά τα reports που έχω στείλει, εξακολουθεί να το βγάζει καθαρό! Νομίζω ότι δεν μιλάμε για σοβαρή antivirus λύση, κάτι που φαίνεται άλλωστε και στα σκορ που πιάνει στο av-comparatives.org...

Όσον αφορά τη βαρύτητά του AVG, παραθέτω την εξής εικόνα:

avg.jpg

Τέλος, καλό χρυσό το ESET, αλλά εγώ με τις συνδρομές και τα συνδρομητικά γενικότερα, δεν...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ZSNES δοκίμασες φίλε μου? Δοκίμασε ZSNES και θα δεις ;)

sample.jpg

Παίζει τα πάντα, ρυθμίζεις τα πάντα, άψογα και στα win7!
 
gremlinakos είπε:
ZSNES δοκίμασες φίλε μου? Δοκίμασε ZSNES και θα δεις ;)

Παίζει τα πάντα
Πλέον όμως τον έχουν ξεπεράσει πολλοί emulators σε compatibility. Μπορεί να φορτώνει σχεδόν όλα τα games αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δουλεύουν όλα καλά, σε σχέση με τον SNES9X, SNESGT κλπ, έχει τα περισσότερα glitches και bugs. Εχει περάσει προ πολλού ο καιρός που ο Zsnes ήταν ο καλύτερος emulator για το σύστημα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φίλε δεν διαφωνώ με όσα λες, αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση το παιδί την ψάχνει με τα φίλτρα γιατί δεν μπορεί το pixelιασμα. Πάνω σ' αυτόν τον τομέα, δλδ στο CRT simulation, δεν υπάρχει ανταγωνιστής του Zsnes. Δεν αρκεί μόνο το compatibility σαν κριτήριο. Υπάρχουν 100άδες games που μπορεί να παίξει άψογα! Δεν χάνει τίποτα να τον δοκιμάσει. Μπροστά στο υπέροχο interpolation και στα scanlines, τί ψυχή έχουν λίγα bugs. :D
 
Gremlinakos για μενα ηταν το μηνυμα; Αν ναι εχω τον Znes αλλα τον εχω σαν backup. Αυτη την εποχη πιο πολυ δουλευω Snes9X , μετα SnesGT (μονο στα xp) και τελευταιο τον Znes. Δεν με ενδιαφερουν τα scanlines οσο το bilinear filtering :) . Ευχαριστω για την απαντηση παντως.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι @Ajax87 σε σένα πήγαινε! Παιδιά συμπαθάτε με, είμαι λίγο παλιομοδίτης σ αυτά! Παραδοσιακός μάλλον! :D
 
Πίσω
Μπλουζα