Snooker

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.785
Αντιδράσεις
4.254
Προσωπικα το θεωρω το πιο συναρπαστικο αθλημα.

Ανοιξα αυτο το thread για να ποσταρουμε γυρω απο αυτο

Σε πρωτη φαση...ολοι στο Eurosport ΤΩΡΑ διοτι ο τελικος του UK Championship μεταξυ Ηendry-Ebdon ειναι καθηλωτικος!!
 
Πω πω ρε συ τι θέμα άνοιξες τώρα!!!!!Έπαιζα παλιά Snooker και το θεωρώ φοβερό παιχνίδι αλλά πολύ δύσκολο..Θυμάμαι τις κόντρες του stieve davis

stevedaviscz2.jpg


Έχει ένας φίλος μου πολλούς τελικούς απο την δεκαετία του 90 έχω και εγώ διάφορά......Κάποτε..παίζαμε πολύ μπιλιάρδο!!!!
 
Steve Davis Snooker!

Το έπαιζα κάποτε στον Spectrum! :)

Από τότε βέβαια δεν έχω καμμία επαφή με το άθλημα...
 
Ωραίο θέμα άνοιξες φίλε Wally.

Ναι μου αρέσει το μπιλιάρδο γενικά. Όχι τόσο το γαλλικό, όσο όλες οι υπόλοιπες versions του. Έπαιζα μικρότερος, τότε που περνούσαμε "κάποιες" ελεύθερες ώρες στα "ηλεκτρονικά". Παράλληλα, με τους μοχλούς, στα χέρια μου κυκλοφορούσαν και στέκες. Ευτυχώς που δεν τα απαγόρευσαν και αυτά, τα γνωστά ζώα της "πολιτικής".

Όπως σχεδόν όλοι μας, διαθέτουμε σαν οικογένεια και ένα "εξοχικό" (που θέλει ακόμα πολύ δουλειά). Εκεί υπάρχει και διαθέσιμο ένα υπόγειο ενιαίο (75 m²), στο οποίο σκέφτομαι αφού το στρώσω λιγάκι, να το κάνω playroom. Ένας ωραίος καναπές για άραγμα και φυσικά ΤιΒι και το απαραίτητο ηχοσύστημα. Απαραίτητα το μπιλιάρδο, ένα τουλάχιστον arcade και κανένα ποδοσφαιράκι από τα παλιά τα κλασσικά. Στην πόλη που είναι το σπίτι, έχω βρει ήδη το μπιλιαρδάκι, καινούργιο από μαγαζί στο χιλιάρικο και το ποδοσφαιράκι στο πεντακοσάρικο το πολύ.

Καλή φάση δεν θα είναι; Τώρα που το συζητάμε, λέω τις γιορτές να πάω καμιά βόλτα από το εξοχικό, να κάνω καμία δουλειά να περάσει η ώρα ;)
 
@ambu χμμμμ...ξερεις οτι λατρευω την εξοχη,ε? :D :D

@Mad θυμαμαι τον ηχο που ειχε το Steve Davis Snooker οταν γυρναγε ο δεικτης γυρω απο το τραπεζι...ΑΠΑΛΕΥΤΟΣ

Παντως ενας ειναι ο θεος

Jimmy White

9900-1141536438.jpg


Τζογαδορος,γυναικας,τα τσουζει αβερτα (ξεχωριζει απο την αποστειρωμενη νοοτροπια των περισοτερων snooker παικτων) αλλα και ατομαρα,θεαματικος και αστραπιαιος (αν και τα χρονια τον εχουν μουδιασει καμποσο)

Official site (εχει πολυ υλικο,κυριως τα forums)

http://www.jimmywhirlwindwhite.com/

Παρτε και ενα 147αρι

http://www.youtube.com/watch?v=H58vCBCTa1Y&mode=related&search=

Εχει βγαλει και ενα πολυ καλο αυτοβιογραφικο βιβλιο που αξιζει να το διαβασετε...
 
Wally...Παίζεις μπιλιάρδο η απλά παρακολουθείς?
 
επαιζα..αλλα αντικειμενικα εχω σκουριασει μιας και εχω να πιασω στεκα 2 χρονια!!!!!!(εγγαμος βιος γαρ...)

Aλλα snooker παρακολουθω ανελειπως!!

και εσυ του Club φιλε Akmaka?
 
Ναι κυρίος αμερικάνικο..Πήρα μέρος και σε λίγους διαγωνισμούς εδώ στην θεσσαλονίκη..Παλιά είχα και δικιά μου στέκα από ότι θυμάμαι από μάρκα...μεούτσι,κούλερ κλπ Ποτέ δεν ήμουν πολύ καλός αλλά όταν άνοιγε το χέρι μου χτυπούσα χαλαρά μονοστεκιά!
 
Ισως το καλυτερο break στην ιστορια του αθληματος


1982, ημιτελικος παγκοσμιου πρωταθληματος Alex Higgins vs Jimmy White

O White χρειαζεται ενα μονο frame για να περασει στον τελικο και ο Higgins ειναι στο τραπεζι.Τιποτα δεν του παει καλα, αλλα δεν υπαρχουν περιθωρια λαθους.

Τελικα ο Higgins κερδιζει τον ημιτελικο με ενα frame διαφορα και στον τελικο που ακολουθει στεφεται παγκοσμιος πρωταθλητης για δευτερη φορα κερδιζοντας τον Ray Reardon με 18-15....

Ο πιο δημοφιλης παικτης snooker ever, και ο πιο αυτοκαταστροφικος ταυτοχρονα.....
 
μας πορωσες!!παω να το δω!! :headbangdude:
 
Jimmy White Rulez :thumbup:

BTW Γαλλικό παίζει κανείς απο δω?
 
Wally πολύ καλό θέμα άνοιξες!

Το Snooker είναι καταπληκτικό άθλημα για πραγματικά ικανούς παίκτες. Το παρακολουθούσα την εποχή που ζούσα στην Αγγλία μιας και έδειχνε το πρωτάθλημα κάθε χρόνο. Καμία σχέση με το Pool.
 
Jimmy White on fire....

(στα νειατα του - ημιτελικος του Masters 1984 με αντιπαλο τον Καναδο Kirk Stevens)



Και ο τεραστιος Alex Higgins κανει απιστευτα πραγματα σε exhibition match

http://youtube.com/watch?v=MC9VLT-Likk
 
Αχεμ. παιζω το αθλήμα και ψαχνω αντιπάλους....

...και τραπεζι να παίζουμε γιατι ενα που εχω βρει στο Village ειναι σκαμμενο...
 
Ωραιο ειναι το Snooker και συναρπαστικο να το παρακολουθεις.Αλλα δυστυχως αν ''στηνονται'' και εκει αγωνες δεν ξερεις αν αυτο που βλεπεις ειναι πραγματικο ή ''στημενο'' στο βωμο του χρηματος...

http://www.sport-fm.gr/article/227941
 
dim είπε:
Ωραιο ειναι το Snooker και συναρπαστικο να το παρακολουθεις.Αλλα δυστυχως αν ''στηνονται'' και εκει αγωνες δεν ξερεις αν αυτο που βλεπεις ειναι πραγματικο ή ''στημενο'' στο βωμο του χρηματος...
http://www.sport-fm.gr/article/227941
Είναι αυτό που λέμε για τους ανθρώπους: "πάει, χάλασε κι αυτός!". :(
 
Στο snooker υπάρχει ιστορικό στησίματος από τη δεκαετία του '80...
 
Ένα πολύ ενδιαφέρον χθεσινοβραδυνό ντοκυμαντέρ του ITV για την ζωή του Jimmy White

 
Καθηλωνόμουν στην τηλεόραση και παρακολουθούσα στα δορυφορικά κάθε αγώνα snooker μαζί με τον πατέρα μου.

"Μπαμπά ένα τέτοιο να είχαμε τώρα ε? Και να παίζαμε όλη μέρα" Του καρφώθηκε και του πατέρα μου η ιδέα. Ξεκινήσαμε να ψάχνουμε στα "σφαιριστήρια" αλλά δυστυχώς στην Θεσσαλονίκη τουλάχιστον το snooker ήταν δυσεύρετο ακόμα και για να παίξεις.

"Τι το θες το snooker?" μας λέει ένα βράδυ ένας γνωστός σε ένα ξεχασμένο υπόγειο μπιλιαρδάδικο. "Πάρε αμερικάνικο". Οπότε κατέληξα στο αμερικάνικο...

Yγ1. Jimmy White rulezzzzzzz

Yγ2. Wally η κόντρα ακόμα ισχύει? Nα ετοιμάσω σκέκα ? :D
 
Και μια και θυμηθήκαμε τον Jimmy, ας τον δούμε στα νειάτα του σε exhibition match να αμφισβητεί τον Νεύτωνα με τα φάλτσα στην άσπρη...

[video=youtube;q-91ZCBVUes]

 
Πίσω
Μπλουζα