Solaris (1972) vs 2001: A Space Odyssey (1968)

Solaris (1972) vs 2001: A Space Odyssey (1968)

  • 2001: A Space Odyssey [1968]

    Ψηφοφορίες: 1 100,0%
  • Solaris [1972]

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%

  • Συνολικοί ψηφοφόροι
    1

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.785
Αντιδράσεις
4.264
Ενα ιδιαιτερως αμφιρροπο (κατα τα φαινομενα τουλαχιστον) δημοψηφισμα μεταξυ δυο ταινιων-σταθμων στις οποιες πολλοι (μαλλον αδικα) χρεωνουν παραλληλιες ή τις βαζουν μεσα στα πλαισια του συναγωνισμου των υπερδυναμεων κατα τη διαρκεια του Ψυχρου Πολεμου.

Η μια ειναι το 2001: A Space Odyssey, το αριστουργημα του Kubrick σε σεναριο του Arthur Clark

http://www.youtube.com/watch?v=uU4TQ1NTo50

και απο η αλλη το υπεροχο Solaris του μεγαλου Andrei Tarkovsky βασισμενο στο βιβλιο του Stanislaw Lem.


Ποια θεωρειτε καλυτερη?
 
Επειδή τυγχάνει να λατρεύω το έργο του Άρθουρ Κλάρκ και παράλληλα θεωρώ πως το 2001 αποτελεί μια κλασική sci-fi δημιουργία με υπαρξιακές προεκτάσεις ενώ το solaris πάντα πιστευα πως έχει το υπόβαθρο ενός ψυχολογικού θρίλερ-δράματος που απλά εκτυλίσεται στο διάστημα,θα επιλέξω το πρώτο ως τον κλασσικότερο εκπρόσωπο του είδους.
 
οι ταινίες του Kubrick με κουράζουν αρκετά. το 2001 δεν αποτελεί εξαίρεση, αν και την βλέπω (σχετικά) ευχάριστα. επίσης τις θεωρώ αρκετά "στυλιζαρισμένες" που αποιδίδουν πιο πολύ τα στερεότυπα παρά την πραγματικότητα.

προσωπικά διαλέγω το solaris, για τον λόγο ότι ο ψυχολογικός παράγοντας χειρίζεται με τέτοιο τρόπο από τον δημιουργό που οι επακόλουθες υπαρξιακές αναζητήσεις δεν αφήνουν τον θεατή στο να παρακολουθήσει απλά την ταινία, αλλά στο να θέσει τον εαυτό του στην αντίστοιχη θέση των πρωταγωνιστών και να αντιμετωπίσει τις δικές του απωθημένες σκέψεις. επίσης η space ατμόσφαιρα αν και μικρότερη σε χρονική διάρκεια αποδίδεται με τρόπο πιο αληθοφανή από ότι στο 2001.
 
Τα είπε όλα το κουτάβι. Συμφωνώ απολύτως.
 
Δεν δικαιούμαι να εκφέρω γνώμη μια και δεν γνωρίζω κανένα από τα 2. Η σχέση μου με το κινηματογράφο είναι ανύπαρκτη, εκτός από τις Ελληνικές ταινίες του '80, ποτέ δεν μπόρεσα να δω εύκολα κάτι άλλο.
 
Εκλαμβανω το της αμφιρροπης συγκρισης του 2001 με το Solaris ως προφανες αστειο και απαντω αναλογως... δυσκολευτηκα πααααρα πολυ να τα συγκρινω: ποιο προηγηθηκε χρονολογικα, ποιο πρωτοτυπησε, ποιο ηταν καλυτερο σκηνοθετικα, στα εφε, ως concept, ως σεναριο, ως μουσικη, ποιο ειχε υπαρξιακες-φιλοσοφικες ανυσηχιες, θεματα ηθικης και συμβιωσης ανθρωπων-μηχανων, ποιο επηρρεασε την απανταχου κουλτουρα των sci-fi-αδων. Με πολυ οριακη διαφορα λοιπον επελεξα το ....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πριν 15+ χρονια που βρεθηκα για πρωτη φορα μπροστα σε internet, εκανα τις εξης τρεις πρωτες αναζητησεις:

Simca Chrysler, δεσποινιδες με πλουσιο μπουστο και αρθρα περι των νοηματων του 2001.

Μαζι με το Κουρδιστο Πορτοκαλι και το Conan, ηταν οι αγαπημενες μου ταινιες.

Μεσα στην αναζητηση μου διαβασα και περι του Solaris. To εψαξα, το εντοπισα και το ειδα.

Επαθα πολιτισμικο σοκ με την ταινια. Θυμαμαι στο τελος να εχω μεινει με το στομα ανοιχτο και μετα απο λιγα λεπτα να σπευδω παλι στο internet για περαιτερω αναλυσεις του φιλμ.

Τελικα ειδα ολες τις ταινιες του Αντρει με συνεπακολουθο ο Καθρεφτης και το Σολαρις να καβαλησουν τις τρεις προηγουμενες επιλογες μου...

Κριμα που αυτος ο ποιητης της εικονας πεθανε τοσο νωρις...
 
Το πιο "δύσκολο" poll που έχει μπει. Ειλικρινά δεν ξέρω τι να ψηφίσω. Μου αρέσουν υπερβολικά και τα δύο, καθένα για διαφορετικούς λόγους.
 
Εγώ πάντως είπα να ψηφίσω Ταρκόφσκι εν μέρει διότι οι νεότεροι θα το ξέρουν κυρίως από το ρημέικ του Σόντεμπεργκ κα θεωρώ το ορίτζιναλ ανυπέρβλητο αλλά την ώρα που πάτησα το κουμπί το μετάνιωσα και εν τέλει ψήφισα Κιουμπρικ. Χάνει λίγο σε ποιητική διάθεση αλλά ειναι σαφώς διασκεδαστικότερο! Αλλαξα και το ποστ μου. Το μετανιώνω όμως τώρα... οχι, τελικά Ταρκόφσκι... Γιατί μας βασανίζετε έτσι;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα