Someone behind the door (1971)

RIO

Retro Horrormaniac
Joined
12 Νοέ 2009
Μηνύματα
20.823
Αντιδράσεις
67.051
Ένας νευροχειρούργος αποφασίζει να εκδικηθεί την σύζυγο του και τον εραστή της, χρησιμοποιώντας ως πιόνι στα σχέδια του, ένα μυστηριώδη ασθενή με αμνησία. Ατμοσφαιρική ταινία του Nicolas Gessner σε " Θεατρικό σκηνικό " ( το 90% της ταινίας εκτυλίσσεται σε ένα δωμάτιο) με κυνικούς χαρακτήρες και πειστικές ερμηνείες από τους Antony Perkins, Jill Ireland και Charles Bronson ( σε διαφορετικό ρόλο από τους συνηθισμένους του)....

http://www.imdb.com/title/tt0067773/

Προβολή συνημμένου 60873
 
Όντως αξιοσημείωτη ταινία, που αν και δεν είναι από τις κορυφαίες τόσο του Μπρόνσον όσο και του Πέρκινς, είναι αρκετά ενδιαφέρουσα και αξίζει να τη δει κάποιος...

Την είχε δώσει κάποια εφημερίδα πέρυσι.
 
Eχει κυκλοφορησει με τιτλο ''Ψυχρος Εκτελεστης'' σε dvd.Προκειται για πολυ καλο ψυχολογικο θριλερ με μουντη ατμοσφαιρα και ανατρεπτικο σεναριο.Εξαιρετικοι στους ρολους τους ειναι ολοι οι ηθοποιοι και κατα τη γνωμη μου αξιζει μεγαλυτερης προσοχης.
 
Καλή ταινία που έχουν ψιλοθάψει πολλοί φανατικοί οπαδοί του Bronson, αλλά εγώ προσωπικά την βρίσκω έξυπνη και εξαιρετικά ενδιαφέρουσα. Ευκαιρία να δούμε τον Bronson σε κάτι διαφορετικό, που απαιτεί και μεγαλύτερες ερμηνευτικές δυνατότητες. Πάντως μια χαρά τα πηγαίνει. Μου αρέσουν οι ταινίες που έχουν ένα θεατρικό ύφος γυρισμένες σε περιορισμένους χώρους, αν και πιστεύω πως κάποιος σκηνοθέτης με μεγαλύτερες δυνατότητες θα μπορούσε να δώσει μεγαλύτερη ένταση. Ο ίδιος σκηνοθέτης μας έχει δώσει και το πολύ καλό ψυχολογικό θρίλερ The Little Girl Who Lives Down the Lane, με την νεαρή τότε Jodie Foster
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πριν απο πολλα χρονια ειχα παρακολουθησει αυτη την ταινια στην τηλεοραση.

Θυμαμαι πολυ λιγα πραγματα πλεον, απο την υποθεση της. Ωστοσο δεν μπορω να ξεχασω την ερμηνεια του Τσαρλς Μπρονσον που με ειχε εντυπωσιασει αφανταστα και το εξαιρετικο της σεναριο. Θυμαμαι οτι με ειχε κρατησει σε ενταση απο την πρωτη στιγμη μεχρι την τελευταια με το απροσμενο φιναλε της.

Ανεκαθεν αλλωστε ειχα τρομερη αδυναμια στις ταινιες που εκρυβαν κατι ανατρεπτικο για το τελος.
 
Πίσω
Μπλουζα