Sonic CD

Vetus

RetroMaNiaC
Joined
21 Αύγ 2008
Μηνύματα
761
Αντιδράσεις
57
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
διαφωνώ στο θέμα του Opening. Το US έχει για πιο "πιασάρικο" τόνο και κυρίως είχε αξιοποιηθεί το πολύ δυνατό sound team της Sega που κατά τη γνώμη μου ήταν εκ των κορυφαίων εκείνη την περίοδο ~γενικότερα στη βιομηχανία vg~. Αξιοσημείωτο είναι πως πέρα των όμορφων μελωδιών, παρήγαγαν και πολύ αισιόδοξο στίχο.

"Believe in yourself" όπως μας προτρέπει η US edition :)

Το Sonic CD είναι ενδεχομένως το καλύτερο Sonic ή τουλάχιστον ισάξιο του Sonic 3 (από αυτά που έχω παίξει, όχι τα πολύ καινούργια).
 
To opening theme του Αμερικανικου Sonic CD σκοτωνει. Oμοιως και το Special Stage theme...

Το Title theme του Ιαπωνικου ειναι απιθανο. Ομοιως και το Final Boss theme...

To Ending Theme ειναι το ιδιο καλο και στις δυο εκδοσεις (παρολο που το Αμερικανικο ειναι re-arrange του Opening theme).

Με αλλα λογια...ειναι πολυ δυσκολο να βρεις νικητη οσο αφορα τα soundtracks μεταξυ των δυο εκδοσεων. Επειδη τα ακουω συχνα μαλλον ρεπω ελαφρως υπερ του Αμερικανικου...
 
To'χω το ευρωπαϊκο,το μονο που με εντυπωσιασε την εποχη που το πηρα ηταν η εισαγωγη,το Sega CD εσκιζε στα FMV.
 
Μπριζωθηκα. Θα κατσω να το παιξω το ΣουΚου στο MegaCDακι μου. Ποιο region δισκακι να παιξω ομως? Θα το αποφασισω με τον επιστημονικο τροπο του "ακατα-μακατα-σουκουτου-μπε"
 
Sonic CD στο DF Retro

 
Πίσω
Μπλουζα