Sonic Mania (ps4,xbox one,pc spring 2017)

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.309
Αντιδράσεις
5.819
Για να γιορτασει τα 25 χρονια του sonic η sega και σε συνεργασια με τους christian whitehead,Headcannon και PagodaWest games κυκλοφορει το sonic mania ενα 2D sonic game στα χναρια των παλιων παιχνιδιων με νεες πιστες και remixed παλιων κλασσικων πιστων.Το παιχνιδι θα κυκλοφορησει την ανοιξη του 2017 για ps4,xbox one και pc και η κυκλοφορια του NX θα παει για αργοτερα καποιο port δηλαδη γιατι την ιδια περιοδο θα κυκλοφορησει το NX και λογικα δεν μπορεσαν να προλαβουν να το αναπτυξουν και για την κονσολα της Ν.

 
Κάτι παρόμοιο πήγαν να κάνουν και με το Sonic 4 και απέτυχαν παταγωδώς.

Ομως αυτό φαίνεται να είναι καλύτερο. Απλά πρέπει να προσέξουν λίγα πραγματάκια:

-Τα physics! Επιτέλους πρέπει να είναι τουλάχιστον όσο καλά όσο στα Sonic του Mega Drive.

-H μουσική να είναι κλασσική videogame μουσικούλα, χωρίς vocals και άλλες αηδίες.

-Nα μην έχει πολύ story και να έχει ελάχιστα cutscenes που να διαρκούν λίγο, όπως στο Sonic & Knuckles.

-Να μην έχει voice acting. ΚΑΘΟΛΟΥ. OYTE ΛΕΞΗ!

Αμα τα προσέξουν αυτά, μόνο τότε θα βγει καλό.
 
Οπτικα φαινεται να εχουν κανει καλη δουλεια, οπως και στο σχεδιασμο. Απορια το εχω παντως, γιατι δεν προσλαμβανουν πχ τον orioto για το εικαστικο τμημα ενος θεωρητικου νεου τιτλου, και με συμβουλους την ανεπισημη Sonic σκηνη, θα γινει απειρως καλυτερη δουλεια καθως και θα εχουν σιγουρα εκπληκτικο αποτελεσμα.
 
Μακάρι να μπορούσα να πάρω το SONIC MANIA σε μια SEGA κονσόλα.... :(

Όπως και να'χει , σίγουρη αγορά στο PS4! ;)

ΥΓ. Καλή κίνηση θα ήταν να το κυκλοφορούσαν και σε Android/iOS
 
Ίσως ένας λόγος για να αγοράσω μελλοντικά PS4...
 
Πιστεύω έχεις PC. Το sonic mania θα έχει πολύ χαμηλές απαιτήσεις σε HW στο PC, δεν αξίζει να πάρεις PS4 μονο για το sonic mania, το παίρνεις για PC και έτοιμος και ωραίος!
 
Για να δούμε τι θα δούμε και με αυτό! Δεν ξέρω αλλά κρατάω τις επιφυλάξεις μου. Διότι ως συνήθος οι εταιρείες δεν κοιτάνε μόνο τους retro-fans και sonic-fans αλλά και να προσεγγίσουν και άτομα που ποτέ δεν ήξεραν τον Sonic και έτσι να τον μάθουν. Για να δούμε λοιπόν.....
 
Diogr είπε:
Για να δούμε τι θα δούμε και με αυτό! Δεν ξέρω αλλά κρατάω τις επιφυλάξεις μου. Διότι ως συνήθος οι εταιρείες δεν κοιτάνε μόνο τους retro-fans και sonic-fans αλλά και να προσεγγίσουν και άτομα που ποτέ δεν ήξεραν τον Sonic και έτσι να τον μάθουν. Για να δούμε λοιπόν.....
Mα για αυτό βγάζουν 2 SONIC τιτλους. Έναν καθαρά για τους retro fans και μόνο, χωρίς να θέλουν να τραβίξουν νέο κοινό. Και έναν τιτλο SONIC που εκει θα δοκιμάσουν να αναστήσουν ουσιαστικά τον SONIC και να περάσει στις νεες γενιές. Δεν κάνουν ΕΝΑ παιχνίδι SONIC που να προσπαθεί να κάνει και τα 2 μαζί.
 
[h=1][video=youtube_share;vPOBsk-rjgU]

[/h]
 
mib είπε:
Mα για αυτό βγάζουν 2 SONIC τιτλους. Έναν καθαρά για τους retro fans και μόνο, χωρίς να θέλουν να τραβίξουν νέο κοινό. Και έναν τιτλο SONIC που εκει θα δοκιμάσουν να αναστήσουν ουσιαστικά τον SONIC και να περάσει στις νεες γενιές. Δεν κάνουν ΕΝΑ παιχνίδι SONIC που να προσπαθεί να κάνει και τα 2 μαζί.
Μην είσαι απόλυτα σίγουρος. Εγώ νομίζω ότι με αυτόν προσπαθούν παρόλα αυτά να τραβήξουν και νέο κόσμο δείχνοντας τους τον "παλιό" Sonic ώστε μήπως και δεθούν καλύτερα μαζί του άτομα που ποτέ δεν τον γνώρισαν σαν 2D. Τεσπα. Δεν ξέρω ποιο θα είναι το αποτέλεσμα, θα το δούμε στις οθόνες μας υποθέτω όταν βγεί. Εγώ ήμουν και θα είμαι Sonic Fan όπως και να έχει και ότι και να λέει το παραπάνω βίντεο, εγώ συνεχίζω να βρίσκω τον Sonic ποιο ενδιαφέρον απο τον Mario (ωχ παναγία μου τι είπα....κατάρες που θα φάω τώρα.....)
 
Ο εθισμός της ταχύτητας που πιάνει ο SONIC στο SONIC 2, ιδιαιτέρα όταν ξεπερνά σε ταχύτητα την οθόνη, είναι αξεπέραστος.

Και... να πω την αμαρτία μου; Στο sonic unleashed και generations απόλαυσα πραγματικά ταχύτητα σε αυτα τα παιχνίδια.Για αυτό και μου αρέσανε. Πιστεύω ότι ο SONIC έχασε τον δρόμο του γιατί επικεντρώθηκε σε άσχετα πράγματα απο την ταχύτητα. Θα έπρεπε να δώσουν περισσότερο βάθος στο gameplay της ταχύτητας. power up ή όταν γίνεται golden sonic ας πουμε που να δίνει ταχύτητα φωτός και να γυρνά τον χρόνο πίσω παράδειγμα, ή κάποιο τρικ καλύτερου ελέγχου όταν πατάει τελικές, για τον καλύτερο έλεγχο, κάτι σαν slow motion απο τα μάτια του sonic σαν τον flash gordon . Αν δεν ξέρουν ποιο κοινο θέλουν να ευχαριστήσουν και προσπαθούν να τους ευχαριστήσουν όλους (όπως λέει το βίντεο) τότε δεν θα έχουν κανένα κοινο. Ξέρω εγώ να τους πω μεγάλο κοινο που πρέπει να ευχαριστήσουν. Το κοινό που αγαπάει την ταχύτητα. Ας επικεντρωθούν και ας εκθειάσουν την ταχύτητα. Ας χτίσουν το gameplay πάνω στην ταχύτητα. Έχει μια μοναδικότητα ο χαρακτήρας και δεν την χρησιμοποιούν σωστά, αλλά αντι να είναι προτέρημα το κάνουν μειονέκτημα. Χάνεται ο κόσμος στα 3D sonic όταν χτυπάει τελικές ο sonic, βελτίωσε αυτό το πράγμα. Η τεχνολογία είναι βοηθός τους πια, δεν υπάρχουν δικαιολογίες για έλλειψη εφαρμογής ιδεών, απλά χρειάζονται ιδέες στη σωστή κατεύθυνση. Και αυτή είναι η ταχύτητα!

ΥΓ. Α, και αυτό το EGGMAN πρέπει να σταματήσει, είναι το ορόσημο της παρακμής του SONIC! Μόνο Dr. Robotnic!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Διονύση δεν είσαι ο μόνος, ούτε εμένα μου άρεσε ο nintendo συνονόματός μου. Εξαιρώ την έκδοση του supernes που μου είχε κάνει πολύ καλή εντύπωση λόγο γραφικών.

mib μπορεί να έχεις δίκιο, δεν το έχω φιλοσοφίσει καθόλου αυτό το παιχνίδι. Πάντως ήταν πολύ εντυπωσιακό για εκείνη την εποχή. Το λάτρευα στο megadrive ενός φίλου ο οποίος είχε και μια αρκετά μεγάλη συλλογή, το είχα και αργότερα στο gamegear. Είχα το cartridge του megadrive στο nomad. Άσχετα που αγόρασα και το supernes για να παίζω super probotector, axelay και starwing. Ο φανατισμός κάνει κακό.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν με τρελαίνει ως ιδέα αλλά σίγουρα θα το παίξω για την νοσταλγία και μόνο. Ελπίζω να μην είναι καμιά αθλιότητα όπως το Sonic 4.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γνωριζει κανεις αν το παιχνιδι θα κυκλοφορησει τελικα για τους υπολογιστες στην Ευρωπη; βρισκω μονο προπαραγγελιες για την ps4/one εκδοση.
 
Tι εγινε ρε SEGAκηδες κανεις δεν πηρε το sonic mania πεντακοσια χρονια περιμενατε ενα sonic της προκοπης και το συγκεκριμενο εχει παρει αρκετα καλες βαθμολογιες και κριτικες.

ΥΓ: Getta το παιχνιδι στα PC κυκλοφορει 29 αυγουστου.
 
Εγω το πήρα!

Με 2 λόγια είναι ότι έπρεπε να είναι το SONIC 4 στα κινητά που είχε κυκλοφορήσει πριν μερικά χρόνια.

Ξαναέζησα το αεράτο gameplay/physics του παλιού SONIC, και θυμήθηκα (όχι ότι έχω ξεχάσει) γιατί ήταν τόσο εθιστικό !

Η μουσική απιστευτη , και η καινουρια και τα remix

Τα γραφικα πανεμορφα.

Αλλά αυτά τα ξέρετε λίγο πολύ απο τα βιντεάκια στο youtube

Η αίσθηση του παιχνιδιου είναι απολαυστική , και αυτό δεν μεταδίδεται. To παιχνίδι φωνάζει απο μακριά ότι δεν είναι αρπαχτή. Αν το παίξει κάποιος old SONIC fan , θα βλέπει σε κάθε κομμάτι του παιχνιδιου (απο το μενου μέχρι τον SONIC τις πίστες και την μουσική) ιδέες και στοιχειά τα οποία θα έβαζε στο παιχνίδι ο κάθε ένας απο εμάς τους SONIC fans.

Μια επισήμανση σημαντική είναι ότι όσοι έχουν παίξει SONIC 1,2,3,K θα έχουν ένα συγκριτικό πλεονέκτημα στους διάφορους μηχανισμούς του gameplay, όχι του SONIC αλλά των πιστών. Απλά η καμπύλη εκμάθησης μιας πίστας σε έναν παλιό SONIC player θα είναι σχεδόν άμεσα στην κορυφή, εν αντιθέση με έναν νέο παίχτη που δεν έχει ακουμπήσει τα παλια SONIC.

Το παιχνίδι αξίζει τα λεφτά του με το παραπάνω γιατί μπορεί να είναι μικρό αλλά έχει πολύ replayability αφου οι πίστες έχουν πολλές διαδρομές, πολλές bonus πιστες κ.α. Το βασικό όμως είναι ότι το gameplay είναι ΤΟΣΟ εθιστικό που δεν βαριέσαι και το απλό περπάτημα-τρέξιμο στις πίστες!

Μην περιμένετε να πέσει η τιμή. είναι κρίμα να χάσετε το αριστούργιμα των 2D platform για μια εκπτωση 5 ευρώ μετά απο μήνες όταν θα έχετε και λιγότερο ελευθερο χρόνο.

Στηρίξτε τους τρελούς fan του SONIC που έφτιαξαν αυτό που δεκαετίες δεν μπόρεσε να φτιάξει η SEGA!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
mib είπε:
Εγω το πήρα!
Με 2 λόγια είναι ότι έπρεπε να είναι το SONIC 4 στα κινητά που είχε κυκλοφορήσει πριν μερικά χρόνια.

Ξαναέζησα το αεράτο gameplay/physics του παλιού SONIC, και θυμήθηκα (όχι ότι έχω ξεχάσει) γιατί ήταν τόσο εθιστικό !

Η μουσική απιστευτη , και η καινουρια και τα remix

Τα γραφικα πανεμορφα.

Αλλά αυτά τα ξέρετε λίγο πολύ απο τα βιντεάκια στο youtube

Η αίσθηση του παιχνιδιου είναι απολαυστική , και αυτό δεν μεταδίδεται. To παιχνίδι φωνάζει απο μακριά ότι δεν είναι αρπαχτή. Αν το παίξει κάποιος old SONIC fan , θα βλέπει σε κάθε κομμάτι του παιχνιδιου (απο το μενου μέχρι τον SONIC τις πίστες και την μουσική) ιδέες και στοιχειά τα οποία θα έβαζε στο παιχνίδι ο κάθε ένας απο εμάς τους SONIC fans.

Μια επισήμανση σημαντική είναι ότι όσοι έχουν παίξει SONIC 1,2,3,K θα έχουν ένα συγκριτικό πλεονέκτημα στους διάφορους μηχανισμούς του gameplay, όχι του SONIC αλλά των πιστών. Απλά η καμπύλη εκμάθησης μιας πίστας σε έναν παλιό SONIC player θα είναι σχεδόν άμεσα στην κορυφή, εν αντιθέση με έναν νέο παίχτη που δεν έχει ακουμπήσει τα παλια SONIC.

Το παιχνίδι αξίζει τα λεφτά του με το παραπάνω γιατί μπορεί να είναι μικρό αλλά έχει πολύ replayability αφου οι πίστες έχουν πολλές διαδρομές, πολλές bonus πιστες κ.α. Το βασικό όμως είναι ότι το gameplay είναι ΤΟΣΟ εθιστικό που δεν βαριέσαι και το απλό περπάτημα-τρέξιμο στις πίστες!

Μην περιμένετε να πέσει η τιμή. είναι κρίμα να χάσετε το αριστούργιμα των 2D platform για μια εκπτωση 5 ευρώ μετά απο μήνες όταν θα έχετε και λιγότερο ελευθερο χρόνο.

Στηρίξτε τους τρελούς fan του SONIC που έφτιαξαν αυτό που δεκαετίες δεν μπόρεσε να φτιάξει η SEGA!
Μπραβο φιλος ευχομαι να το απολαμβανεις για πολλα χρονια καθε φορα που θα το παιζεις.Σε ποια κονσολα το πηρες;
 
Πίσω
Μπλουζα