Sonico 406-6

freaktmp

Expert
Joined
20 Απρ 2009
Μηνύματα
9.311
Αντιδράσεις
9.410
Ας ριξουμε μια ματια σε εναν γερμανικο Pong κλωνο με ενσωματωμένα παιχνιδια, Sonico 406-6. Κυκλοφορει με διαφορες ονομασιες. Πιθανο ετος κυκλοφοριας 1978.

Οπως ολες οι κονσολες που βασιζονται στο ολοκληρωμενο AY-3-8512 της εταιριας General Instruments, περιεχει 6 παιχνιδια και εχει εγχρωμη εικονα.

Το κουτι.

2018-04-17-06h27m42.JPG

Τα Περιεχομενα, κονσολα, lightgun και ταλαιπωρημενο τροφοδοτικο (δεν γνωριζω αν ηταν αυθεντικο της κονσολας).

2018-04-17-05h55m01.JPG

2018-04-17-05h57m38.JPG

2018-04-17-05h58m07.JPG

Ας δουμε την κονσολα απο πιο κοντα.

2018-04-17-05h56m17.JPG

Εξι διακοπτες:

  • On/Off

  • Ενεργοποιηση απενεργοποιηση ηχου

  • Αργη/γρηγορη ταχυτητα μπαλας

  • Γωνια αποκλισης της μπαλας

  • Μεγεθος ρακετας

  • Αυτοματο/χειροκινητο service
Δυο κουμπια

  • Service (σε περιπτωση που εχουμε επιλεξει χειροκινητο service)

  • Reset (για να ξεκινησουμε νεο παιχνιδι)
Επιλογεας εξι θεσεων για επιλογη παιχνιδιου.

Στην προσοψη συνανταμε και τις υποδοχες για τα δυο χειριστηρια και το lightgun.

Μα που ειναι αυτα τα χειριστηρια; Αφαιρωντας το πλαστικο καλυμα στο πανω μερος της κονσολας αποκαλυπτει εναν αποθηκευτικο χωρο που εχει τα χειριστηρια και το καλωδιο που παει στην τηλεοραση.

2018-04-17-05h58m46.JPG

Η κονσολα λειτουργει ειτε με 6 μπαταριες τυπου C ή τροφοδοτικο DC 9V. Εβαλα το μπανταρισμενο τροφοδοτικο στην πριζα αλλα εκανε τοσο θορυβο που δεν τολμησα να το αφησω στο ρευμα. Εβαλα ενα αλλο πολυτροφοδοτικο και εκανα την δουλεια μου.

2018-04-17-05h57m02.JPG

Η κονσολα πληρως μαχιμη.

2018-04-17-06h25m31.JPG

Τα παιχνιδια

Tennis. Για δυο παικτες.

2018-04-17-06h26m17.JPG

Hockey. Για δυο παικτες.

2018-04-17-06h26m24.JPG

Squash. Για δυο παικτες.

2018-04-17-06h26m35.JPG

Handball. Για εναν παικτη. Αλλου αναφερεται και σαν Practice.

2018-04-17-06h26m04.JPG

Shooting 1. Για εναν παικτη με το lightgun. Ειναι ασπρομαυρο. Ενας στοχος που κανει γκελ στις ακρες της οθονης μεχρι να τον πυροβολησουμε.

Shooting 2. Ομοιως, αλλα εχουμε στοχους που εμφανιζονται στην αριστερη μερια της οθονης και εξαφανιζονται στην δεξια.

2018-04-17-06h26m49.JPG

Στην πραξη τωρα. Ολοι αυτοι οι κλωνοι Pong με ολοκληρωμενα GI εχουν εξοδο RF και ειναι πρακτικα αδυνατο να συντονισουν με μια συγχρονη τηλεοραση. Με CRT δεν συναντησα καμια δυσκολια. Ηχος ακουγεται μονο απο την κονσολα. Δεν ξερω αν θα επρεπε να παιζει και απο την τηλεοραση, δεν ειμαι σιγουρος. Η συγκεκριμενη κονσολα εχει κινηση στις ρακετες μονο στον αξονα Υ (πανω-κατω). Τα χειριστηρια ειναι περιεργως πολυ βολικα. Το lightgun ειναι καπως αλλήθωρο και δουλευει ικανοποιητικα μονο απο παρα πολυ κοντα στην οθονη.

Μονο για οσους το ειχαν μικροι και για ιστορικους του gaming!
 

Συνημμένα

  • 2018-04-17-05h57m38.JPG
    2018-04-17-05h57m38.JPG
    214,7 KB · Προβολές: 9
Τελευταία επεξεργασία:
Αραγε το εξομοιωνει το MESS ή το DICE?
 
Τα παιχνιδια που βασιζονται στα ολοκληρωμένα  GI AY-3-8xxx δεν μπορουν να εξομοιωθούν γιατι δεν τρεχουν κώδικα. Απλα δημιουργούν το τηλεοπτικό σημα και το στελνουν στην τηλεοραση. Ετσι μπορουν μονο να προσομοιωθούν. Απ' οσο ξερω, το Lovemess και το WinArcadia υποστηριζουν αυτα τα παιχνιδια.
 
freaktmp είσαι κάτοχος αυτής της κονσόλας? Φανταστικό. Έχω πολλές αναμνήσεις από αυτήν. Είναι η πρώτη κονσόλα παιχνιδιών που είχα ποτέ. Την απέκτησα στα τέλη της δεκαετίας του 70. Από το εξωτερικό. Μου είχε κάνει φοβερή εντύπωση το όπλο. Που ακούστηκε να πυροβολάς την τηλεόραση. Τι κυνηγητό έχω ρίξει στην αδελφή μου με το πιστόλι αυτό δε λέγεται....
 
Ναι δικη μου ειναι.

Και μολις διαπιστωσα οτι οταν ξαναεβαλα τις φωτογραφιες ειχα κανει ενα λαθος! :bash:
 
Ηχος ακουγεται μονο απο την κονσολα. Δεν ξερω αν θα επρεπε να παιζει και απο την τηλεοραση, δεν ειμαι σιγουρος.

Χωρίς να είμαι σίγουρος, νομίζω πως έπαιζε από την τηλεόραση.
 
Αραγε το εξομοιωνει το MESS ή το DICE?
Τα παιχνιδια που βασιζονται στα ολοκληρωμένα GI AY-3-8xxx δεν μπορουν να εξομοιωθούν γιατι δεν τρεχουν κώδικα.

Εξομοιώνονται μέσω του Decapping. Αφαιρείται το "καπάκι" του chip και φωτογραφίζεται το εκτεθειμένο κύκλωμα στην σιλικόνη. Εν συνεχεία, "ιχνηλατείται" το κύκλωμα από την φωτογραφία και τέλος γράφεται σε κώδικα, όλη η δομή του chip.

Η εξομοίωση των GI AY-3-8500 και GI AY-3-8606 είναι σε WIP status, στον MAME.

diffusion.png output.png

Πηγές εδώ, εδώ κι εδώ.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εύκολα πράγματα δλδ.. :biglaugh:

Μονο που βλέπω αυτό το κύκλωμα στην πλακέτα με πιάνει η ψυχή μου..
 
  • Haha
Reactions: Ace
Πίσω
Μπλουζα