SONY VAIO VS ΜΑDE IN GREECE PC

juliet

Retro Member
Joined
5 Σεπ 2009
Μηνύματα
114
Αντιδράσεις
0
Παιδιά και εγώ χρειάζομαι λίγη βοήθεια με τους υπολογιστές. Μέχρι στιγμής το έχω ρίξει στους φορητούς έχω δύο laptop sony vaio, έναν παλαιότερο του 2005 με windows xp και έναν καινούριο με windows 7. Η αλήθεια είναι οτι μου αρέσουν τα φορητά (τα παίρνω και αγκαλιά στην κρεβατοκάμαρα) αλλά αν και ειδικά το καινούριο machinery είναι καλό, χρειάζομαι ένα για επαγγελματική χρήση (φτιάχνω websites) και κάνω και editorials αλλά και είμαι και φαν των rpg games και τρελαίνομαι με τα γραφικά, καταλαβαίνετε αν μου πείτε να αφήσω την n-vidia θα πεθάνω. Και σκέφτομαι ακόμα ένα sony vaio που να αξίζει τα λεφτά του. Αλλά με αυτά τα λεφτά (1.700) σκέφτομαι μήπως αξίζω κάτι καλύτερο; Ωστόσο έχω μία προκατάληψη με τα ελληνικά σκευάσματα. Εκ πείρας εσείς τι λέτε;
 
"Ελληνικά" laptop δεν υπάρχουν. Εκτός αν εννοείς τα turbox κτλ που είναι Ελληνικές συνθέσεις.

Αν εννοείς λοιπόν αυτά θα σου πρότεινα να μην τα προτιμήσεις η ποιότητα τους είναι χαμηλότατη. Όμως να μην προτιμήσεις και κάποιο υπερτιμημένο Sony Vaio! Μπορείς να βρείς σε πιο γήινες τιμές laptop κάποιας άλλης εταιρίας όπως η HP (για παράδειγμα).
 
Μιάς και σκέφτεσαι το ποσό των 1700?, δεν κοιτάς κάτι σε macbook pro; Τέλεια κατασκευή, nvidia on board, το καλύτερο os της αγοράς τρέχουν και μπορείς να τα φορτώσεις windows :)
 
Toshiba

Τα HP χαλάνε ευκολα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ASiC είπε:
Μιάς και σκέφτεσαι το ποσό των 1700?, δεν κοιτάς κάτι σε macbook pro; Τέλεια κατασκευή, nvidia on board, το καλύτερο os της αγοράς τρέχουν και μπορείς να τα φορτώσεις windows :)
Και εγω Macbook Pro προτεινω! :thumbup:

http://www.rainbow.gr/
 
Haros είπε:
"Ελληνικά" laptop δεν υπάρχουν. Εκτός αν εννοείς τα turbox κτλ που είναι Ελληνικές συνθέσεις.
Ναι αυτό εννοώ αλλά δεν το ανέφερα για ευδιάκριτους λόγους. Πλάκα πλάκα τα Mac ούτε που μου πέρασαν από το μυαλό. Ίσως τα θεωρώ και τα πιο ακριβά της αγοράς. Αλλά θα τα ψάξω να δω σε χαρακτηριστικά τι έχουν με αυτά τα λεφτά. Νομίζω οτι τώρα δεν έχουν πρόβλημα συμβατότητας με άλλα προγράμματα Πχ. Ms office ή games αλλά τα το τσεκάρω και αυτό. Thanks, τα Mac ακούγονται όντως πολύ ωραία.
 
Εγω εχω sony vaio, και νομιζω οτι ειναι μικρη η διαφορα στην τιμη, σε σχεση με ενα λιγοτερο "επωνυμο", και εισαι λιγο πιο εξασφαλισμενος. Αν και η βαρια χρηση, μπορει να τα βγαλει και τα δυο off.
 
juliet είπε:
Αλλά με αυτά τα λεφτά (1.700) σκέφτομαι μήπως αξίζω κάτι καλύτερο; Ωστόσο έχω μία προκατάληψη με τα ελληνικά σκευάσματα. Εκ πείρας εσείς τι λέτε;
Macbook και θα σου μείνει και ενα 500άρικο. Τα ελληνικά είναι κινέζικα με ελληνική ταμπέλα. :D Πλέον δεν τίθεται θέμα εάν είναι ελληνικό/κινέζικο/αγγλικό/κλπ, αλλά ΠΟΣΑ χρόνια εγγύηση δίνουν και τί υποστήριξη έχουν από την αντιπρόσωπο. Με τα χρήματα αυτά παντως εγώ θα έπαιρνα mac book. Ασε που μπορείς να τρέχεις και mac osx και windows ταυτόχρονα ;) , και μαλιστα με νόμιμο τρόπο!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν φτιαχνεις websites δεν χρειαζεσαι hi res γραφικα (ολα στα 72 dpi ειναι), οποτε μπορεις να παιξεις με πολύ πιο low προδιαγραφες (εκτος κι αν θες να βαλεις το θηρίο CS4). Για games θα χρειαστεις καλυτερα specs αλλα στα laptop τα πληρωνεις αρκετα οποτε ισως συμβιβαστεις εδω αναγκαστικα. Τα ελληνικα laptop οντως δεν ειναι πολυ καλης κατασκευης, οι πλακετες ειναι πολυ λεπτες, τα υλικα πολυ φτηνα και γενικα ειναι για καποιον που τσεκαρει mail, κανα facebook, αντε και κανα word αλλα χωρις πολλη ταλαιπωρια εκτος σπιτιου. Τα Apple για μενα ειναι υπερεκτιμημενα και αισθανομαι οτι δινω πολλα λεφτα για design χωρις να εχουν ιδιαιτερα ακριβα components (πανε οι εποχες που ηταν full SCSI και τα PC σκετο IDE), αν και στα laptop οι τιμες Apple και PC πλησιαζουν αρκετα (αλλα στην πληθωρα των PC laptop εχεις πολυ περισσοτερες επιλογες στο που ριχνεις τα λεφτα σου). Και με τα 7αρια ολοι οσοι ακουω ειναι κατενθουσιασμενοι οποτε οσο μενεις μακρυα απο Vista εισαι μια χαρα.

15 ιντσες οθονη τουλαχιστον για development αλλιως θα πηζεις να μετακινεις μπαρες δεξια κι αριστερα (εκτος κι αν παρεις και μια οθονη για το σπιτι).

Πηγαινε στο plaisio.gr, απο τη 5η σελιδα αρχιζουν οι τιμες ανω του 1000ρικου (εχει και mac), επελεξε οσα βλεπεις και κανε συγκριση διπλα διπλα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Macbook Pro 15" φυσικά,δεν ξέρω άλλη εταιρία που να κατασκευάζει laptop από μία μονοκόμματη πλάκα αλουμινίου,έτη φωτός μπροστά στην ποιότητα κατασκευής,η ποιότητα κοστίζει...

P.S.Και το σημαντικότερο?Mac OS X
 
noxrider είπε:
δεν ξέρω άλλη εταιρία που να κατασκευάζει laptop από μία μονοκόμματη πλάκα αλουμινίου
συγγνωμη αλλα αυτο τι σχεση εχει με την αποδοση του υπολογιστη; Μη τρωμε οτι μας ταϊζει η Apple επειδη φαινεται cool (κι επειδη εχει το Apple logo). Για το OS X να πω οκ ειναι λογος, για τα specs και την επιλογη των υλικων οκ, για το after sales support οκ, αλλα το unibody shell περα απο το αισθητικο (που πολυ αμφιβαλλω αν το προσεχε καποιος αν δεν το εκαναν τοσο θεμα) δεν ειναι λογος για να επιλεξεις πλατφορμα. Το ιδιο θα πνιγει αν πεσει πανω του καφες και την ιδια ζημια θα παθει ο σκληρος αν πεσει εν λειτουργεια (οι κραδασμοι μενουν οι ιδιοι). Θυμασαι και το περιφημο crack στα λευκα macbook; Προσωπικα πιστευω οτι το unibody ειναι απλα ενα gimmick για να πουλησει high tech εμφανιση, τιποτε παραπανω.
 
Παιδιά μην ξεφεύγετε!!!! Το θέμα μας δεν είναι τι είναι και τί κάνει το mac book και πόσο καλό ή όχι είναι το OSX!!! Διαβάστε ξανα τον τίτλο του θρεντ. Ο/Η juliet (μαλλον Η αν και οι ασχολίες της/του φέρνουν προς το Ο) δεν παρέθεσε ενα οποιο να'ναι λαπτοπ απέναντι στα "ελληνικά", αλλα το Vaio. Οπότε λογικό να αντιπαρατεθεί το mac book. Αλλα μεχρι εκεί. Αμα θέλετε να κανετε συζήτηση για τα mac book υπαρχει αλλη κατηγορία!!!
 
Με Ελληνικά laptops εδώ και 2 χρόνια, το τελευταίο μου με i7 επεξεργαστή, και Geforce 260 κάρτα γραφικών, κατασκευής Clevo, Turbo - X στην Ελλάδα, Sager στην Αμερική.

Το προηγούμενο Multirama, με specs που πατάνε κάτω ακόμα και σήμερα πολλά μηχανάκια, κατασκευής Compal, Sager στην Αμερική.

Και τα δύο αγορασμένα με επέκταση εγγύησης και από χρήση, μάλλον δεν υπάρχει άνθρωπος που να τους έχει φερθεί βαναυσότερα από ότι εγώ.

Δεν έχουν πει "κιχ" και πάνε μια χαρά.

Και στα δύο μοντέλα είναι αναβαθμίσιμη η κάρτα γραφικών (MXM Module) αρκεί να ξέρεις να το κάνεις. (Piece of cake για μένα) .

Και τα δύο "τανκ" κατασκευαστικά, ειδικά το i7 το μόνο στην αγορά με διπλό σύστημα ψύξης για 15άρι μοντέλο. Δεν ανεβάζει θερμοκρασία, δεν ζεσταίνεται, δεν κάνει τίποτε.

Και τα δύο άσχημα σε σχέση με τα "design-άτα" VAIO και τα λοιπά, who cares εγώ για να τα λοιώνω στα games τα πήρα, άλλωστε σιχαίνομαι τα λεπτά και ντελικάτα μηχανήματα, size matters and matters seriously.

Το "παλιό" Multirama έχει φύγει από την κατοχή μου και έχει περάσει στην κατοχή της κυρίας του σπιτιού. Η γυναίκα μου μπορεί να συγκριθεί, πάντα στην συμπεριφορά προς τα μηχανήματα, σαν αρχιστράτηγο των SS ως προς τρόφιμους στρατοπέδου συγκέντρωσης.

Έχει καταστρέψει 2 Dell μέχρι στιγμής, τα κακόμοιρα πέθαναν από υπερθέρμανση σε μικρό χρονικό διάστημα, μια και έχει μανία να τα λειτουργεί πάνω στις κουβέρτες και τους καναπέδες χωρίς να μπορούν να πάρουν αέρα από κάτω, με μόνιμα φραγμένους αεραγωγούς. Το δεύτερο Dell πέθανε από μπουνιά που του έχωσε γιατί λόγω υπερθέρμανσης έσβηνε συνεχώς με αποτέλεσμα να το "εκτελέσει" χωρίς δεύτερη σκέψη. Το Multirama εδώ και τρεις μήνες έχει αποδειχτεί βρομόσκυλο. Και μπορεί να ξεχαστεί και όλη νύχτα αναμμένο πάνω στο καναπέ.

Ένα ξέρω, ότι για μένα, και το επόμενο laptop θα είναι "ελληνικό", τώρα τα περί λεπτών πλακετών, άσχημα υλικά κατασκευής και τα λοιπά, τα ακούω βερεσέ.

Φυσικά εσύ πάρε VAIO ή Macbook για να λες ότι έχεις αλουμινένιο μηχάνημα και καλά.

(Παρήγγειλα ήδη geforce 280 κάρτα γραφικών για το "ελληνάκι" μου will keep you posted soon) .
 
Ρε συ Rygar αφου 50 ατομα λενε να παρει macbook και τελικα παραδεχθηκε οτι δεν το ειχε σκεφτει σαν option, μπηκε κι αυτο στη συγκριση, δεν ειμαστε εντελως offtopic. Αλλα απ την αλλη εχεις δικιο γιατι νομιζα οτι απλα εψαχνε γενικα για laptop κι οχι τοσο ξεκαθαρα μεταξυ vaio και ελληνικων (και macbook μετα). Το vaio για μενα ειναι το αναλογο των apple στα pc. Πληρωνεις design και logo (τουλαχιστον στα apple εχει κι ενα OS διαφορα) και με λιγοτερα λεφτα βγαζεις στα ιδια specs μηχανημα σε αλλη μαρκα.
 
masbass είπε:
συγγνωμη αλλα αυτο τι σχεση εχει με την αποδοση του υπολογιστη; Μη τρωμε οτι μας ταϊζει η Apple επειδη φαινεται cool (κι επειδη εχει το Apple logo). Για το OS X να πω οκ ειναι λογος, για τα specs και την επιλογη των υλικων οκ, για το after sales support οκ, αλλα το unibody shell περα απο το αισθητικο (που πολυ αμφιβαλλω αν το προσεχε καποιος αν δεν το εκαναν τοσο θεμα) δεν ειναι λογος για να επιλεξεις πλατφορμα. Το ιδιο θα πνιγει αν πεσει πανω του καφες και την ιδια ζημια θα παθει ο σκληρος αν πεσει εν λειτουργεια (οι κραδασμοι μενουν οι ιδιοι). Θυμασαι και το περιφημο crack στα λευκα macbook; Προσωπικα πιστευω οτι το unibody ειναι απλα ενα gimmick για να πουλησει high tech εμφανιση, τιποτε παραπανω.
Δεν θα μπω καν στο τριπάκι σου για flaming,εγώ είπα τη γνώμη μου στο μέλος που ενδιαφέρεται για αγορά laptop.Μπορείς να πιστεύεις ότι θέλεις για την Apple και τα macbook αλλά μην προσπαθείς να επιβάλλεις σε όλους τη δική σου γνώμη-άποψη.

Δεν χρησιμοποιώ Αpple υπολογιστές για το μηλαράκι ή για να φαίνομαι "cool" αλλά γιατί ακόμα κλαίω τα 1800 ευρώ που έδωσα το 2007 για HP laptop με τα ανεκδιήγητα Vista (που γρήγορα πήραν πόδι από το laptop και έβαλα Fedora).

P.S.Sorry για το off topic αλλά έπρεπε να απαντήσω.Έτσι και αλλίως το τι θα επιλέξει στο τέλος το μέλος είναι καθαρά δική του επιλογή αλλά να μην βγάζουμε αυθαίρετα συμπεράσματα για προιόντα και users.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
δεν κανω ουτε flaming ουτε trolling ουτε τιποτα. Και σου λεω το γιατι:

Για το OS X να πω οκ ειναι λογος, για τα specs και την επιλογη των υλικων οκ, για το after sales support οκ, αλλα το unibody shell περα απο το αισθητικο (που πολυ αμφιβαλλω αν το προσεχε καποιος αν δεν το εκαναν τοσο θεμα) δεν ειναι λογος για να επιλεξεις πλατφορμα.
Δεν προσπαθω να επιβαλλω καμια γνωμη, απλα οπως κανουμε συζητηση σου λεω οτι ειμαι ιδιαιτερα καχυποπτος με τους μαρκετινιστικους λογους που λενε οι εταιρειες, και το unibody shell κατα τη γνωμη μου δεν ειναι λογος για να επιλεξεις πλατφορμα. Εχω δουλεψει σε mac απο το 96 και τα εχω ζησει απο την εποχη που οτι πληρωνες επαιρνες σε hardware (κι ενα PowerPC ηταν μονοδρομος αν ηθελες ν'ασχοληθεις με γραφικά).

Αυτα δεν τα πιστευω μονο για την Apple αλλα και για κάθε εταιρεια που πουλαει design και εμφανιση για ενα, στην ουσία, εργαλειο. Αναγνωρίζω ότι το αισθητικό μέρος επηρρεάζει την αγορά αλλά απ την αλλη προτεραιότητά μου είναι η αναλογία κοστους προς προδιαγραφές κι εκει υπάρχουν πολλες εναλλακτικες.

Τα Vista ειναι απαραδεκτα και το OSX πολυ καλο συστημα αλλα κανενα απο τα δυο δεν εχει να κανει με unibody shell. Τα παλαιότερα Apple υστερούσαν επειδη δεν ειχαν τετοια κατασκευη και τωρα λογω unibody shell ειναι λογος να τα επιλέξει καποιος; Περιτυλιγμα ειναι, αλλού ειναι η ουσία, στα components που ειναι πανω κατω τα ιδια και (το μεγαλο ατου) στο ΟSX.
 
masbass είπε:
δεν κανω ουτε flaming ουτε trolling ουτε τιποτα. Και σου λεω το γιατι:


Δεν προσπαθω να επιβαλλω καμια γνωμη, απλα οπως κανουμε συζητηση σου λεω οτι ειμαι ιδιαιτερα καχυποπτος με τους μαρκετινιστικους λογους που λενε οι εταιρειες, και το unibody shell κατα τη γνωμη μου δεν ειναι λογος για να επιλεξεις πλατφορμα. Εχω δουλεψει σε mac απο το 96 και τα εχω ζησει απο την εποχη που οτι πληρωνες επαιρνες σε hardware (κι ενα PowerPC ηταν μονοδρομος αν ηθελες ν'ασχοληθεις με γραφικά).

Αυτα δεν τα πιστευω μονο για την Apple αλλα και για κάθε εταιρεια που πουλαει design και εμφανιση για ενα, στην ουσία, εργαλειο. Αναγνωρίζω ότι το αισθητικό μέρος επηρρεάζει την αγορά αλλά απ την αλλη προτεραιότητά μου είναι η αναλογία κοστους προς προδιαγραφές κι εκει υπάρχουν πολλες εναλλακτικες.

Τα Vista ειναι απαραδεκτα και το OSX πολυ καλο συστημα αλλα κανενα απο τα δυο δεν εχει να κανει με unibody shell. Τα παλαιότερα Apple υστερούσαν επειδη δεν ειχαν τετοια κατασκευη και τωρα λογω unibody shell ειναι λογος να τα επιλέξει καποιος; Περιτυλιγμα ειναι, αλλού ειναι η ουσία, στα components που ειναι πανω κατω τα ιδια και (το μεγαλο ατου) στο ΟSX.
Για σένα μπορεί να είναι εργαλείο για άλλους κάτι παραπάνω.Δεν αγοράζουμε υπολόγιστες όλοι για τον ίδιο σκοπό και με τα ίδια κριτήρια όπως και αυτοκίνητα κτλ.Το unibody εκτός από eye candy έκανε τα laptops της Apple πιο στιβαρά ως κατασκεύες.Για μένα ο υπολόγιστης πρέπει να περιέχει τον αρχικό σκοπό που εξυπηρετεί,δηλαδή και τη τέχνη την ίδια,τεχνο-λογια.Για άλλους είναι εργαλείο,όλες οι απόψεις σεβαστές.

P.S.Είμαστε πραγματικά εντελώς off topic οπότε εγώ σταματάω εδώ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα