Space Sim Games Revisited

Captain Kal

RetroNuts!
Joined
23 Δεκ 2006
Μηνύματα
1.708
Αντιδράσεις
170
Για όσους αγαπούν τα space sim games (billy μ' ακούς? :) ), ορισμένα ενδιαφέροντα links:

Από Ρώσους modders ένα remake του Frontier First Encounters, με χρησιμοποίηση του Direct 3D:

FFE D3D

Πρέπει μόνο να γραφτείτε στην σελίδα για να το κατεβάσετε. Επίσης ορισμένα από τα διαστημόπλοια έχουν ξανασχεδιαστεί, και θα τα βρείτε εδώ:

FFE 3D Ships

Η σελίδα είναι στα ρώσικα, αλλά με τα πράσινα fonts είναι έτοιμα, ενώ με τα μπλέ work in progress.

Επιρρεασμένο από το FFE, είναι και το Ad Astra. (Πάλι από Ρώσους. Πρέπει να το έχουν στο αίμα τους το διάστημα και την εξερεύνηση του.)

Και τέλος ένα free 2D Web Based Space Compat/Trading game, το Dark Orbit. Αν και δεν είμαι φανατικός του on-line gaming, αυτό λόγω θέματος το δοκίμασα, και μπορώ να πω ότι μου άρεσε. Αντε να κάνουμε και κανα Retromaniax Clan.

Αυτά και have fun.

Captain Kal signing out :cool:
 
Μπράβο Kal, ωραία "ευρήματα" !! :thumbup:

Το D3D FFE δεν θα το δοκιμάσω ακόμα μιά και βρίσκεται σε pre-beta στάδιο (θα περιμένω να ολοκληρωθεί).

Το Dark Orbit ψήνομαι να το δοκιμάσω, αλλά που χρόνος...

Το ΑD ASTRA πάντως το κατεβάζω άμεσα για δοκιμή !! :D
 
Descent Freespace 2...

Το καλύτερο παιχνίδι σε αυτήν την κατηγορία που υπήρξε ποτέ.Νομίζω ότι το έχει και στο Good Old Games.
 
Ωραίος ο Captain ! Κατεβάζω το Ad Astra και εγώ, μιάς και ψάρωσα με την βάση δεδομένων για τα άστρα και την τεχνική για Fractal Planets !! To ότι δέν έχει μουσική με ψήνει ακόμα περισσότερο, λέω να του στείλω κανα δικό μου μπάς και το συμπεριλάβει !!
 
Συμφωνώ και επαυξάνω. Όχι ότι και το Frontier πάει πίσω βέβαια. (Για μένα καλύτερο από το Elite :D ).

Το Dark Orbit ψήνομαι να το δοκιμάσω, αλλά που χρόνος...
Είναι κάτι σαν Diablo στο διάστημα. Αλλά έχει κάτι κρυφές περίεργες χρεώσεις που με χάλασαν. (Άσε που μου την πέφτανε κάτι Τούρκοι και με τινάζανε στον αέρα. :D )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η μηχανή του Freespace 2 έχει γίνει Open Source με αποτέλεσμα να έχουμε μερικά εντυπωσιακά mods.

Wing Commander Saga



Beyond The Red Line

(παιχνίδι βασισμένο στο BSG)

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=K0MFTugwas8]YouTube - BtRL - Benchmark 2 (2007)

The Babylon Project

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=4FiTYFyn7w4]YouTube - The Babylon Project Intro

Starfox:Shadows of Lylat

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=zXLPp_H3hIw]YouTube - Shadows of Lylat trailer
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Captain Kal είπε:
Όχι ότι και το Frontier πάει πίσω βέβαια. (Για μένα καλύτερο από το Elite :D ).
Aυτό μπορεί να αποτελέσει αφορμή για έναρξη debate που θα διαρκέσει μέρες !! :D

To γεγονός πάντως είναι πως το καθένα έχει τα δικά του υπέρ...

Captain Kal είπε:
Είναι κάτι σαν Diablo στο διάστημα.
Ναί, κάτι τέτοιο στο περίπου μου φάνηκε και εμένα (είδα το demo/βίντεο που είχαν στην σελίδα τους).

Leon είπε:
Η μηχανή του Freespace 2 έχει γίνει Open Source με αποτέλεσμα να έχουμε μερικά εντυπωσιακά mods.
Ωραίος ο Leon !! :thumbup:

Tα WC Saga και Babylon Project θα δοκιμαστούν τις προσεχείς ημέρες...
 
Aυτό μπορεί να αποτελέσει αφορμή για έναρξη debate που θα διαρκέσει μέρες !!To γεγονός πάντως είναι πως το καθένα έχει τα δικά του υπέρ...
Όχι. Απλά το Frontier το παίζω ακόμα και σήμερα (και στην δουλειά ;) ). Το Εlite έχω να το παίξω από τότε που έφτασα Deadly Dangerous (χωρίς cheat), στην Amiga μου την δεκαετία του 90 :biglaugh:.
 
Captain Kal είπε:
Το Εlite έχω να το παίξω από τότε που έφτασα Deadly Dangerous (...)
Deadly ή Dangerous ? :D

Eγώ πιάνω τον ευτό μου να "επιστρέφει" με μεγαλύτερη ευκολία στο Elite, παρά στο Frontier. Ισως επειδή λόγω παλαιότητας μου φαίνεται πιό απλό, πιό "προσβάσιμο".

Μπορεί να με επηρεάζει και ο παράγων της νοσταλγίας. Το Elite με ταξιδεύει στην εποχή των 8-bit που είναι για μένα πιό ελκυστική, ενώ το Frontier με πάει στην αρκετά μεταγενέστερη pc-εποχή. (Αν και κυκλοφόρησε ταυτόχρονα σε pc και Amiga, δεν το είχα αγοράσει για την 500άρα μου γιατί είχα ακούσει ότι σερνόταν - ειδικά αν ανέβαινε η λεπτομέρεια στα γραφικά. Το αγόρασα μόλις κυκλοφόρησε, κατ' ευθείαν για το '386 μου).

Σαν παιχνίδι πάντως, εννοείται ότι το Frontier είναι πιό σύνθετο απο το Elite (πράγμα φυσικό - τόσα χρόνια το πάλευε ο Braben :D ).
 
Λέω να αρχίσω Elite για Αρχιμήδη (φυσικά θα χρειαστεί πολύς χρόνος για "λιώσιμο") μιας και από ότι έχω διαβάσει θεωρείται η καλύτερη έκδοση του κλασσικού Elite και διαφέρει αρκετά σε σχέση με αυτή που παίζαμε. Στον Αρχιμήδη υπάρχουν πολλοί που δρουν ανεξάρτητα από εσένα, οπότε είσαι απλά ένα μικρό μέρος του σύμπαντος και όχι το κέντρο του.
 
Leon, την καλύτερη δουλειά θα κάνεις !! :D

Aν και πάνε αρκετά χρόνια απο την τελευταία φορά που εξομοίωσα αυτή την έκδοση (στις αρχές της νέας χιλιετίας), μου είχε κάνει εξαιρετική εντύπωση.

Αυτό που έγραψες είναι πέρα για πέρα αληθινό: Πολλές φορές θα δείς αντίπαλα σκάφη να μονομαχούν μεταξύ τους (π.χ. αστυνομία με πειρατές), αντίθετα με τις παλιότερες εκδόσεις του Elite, όπου η αστυνομία (ή οι κυνηγοί επικυρηγμένων, ή άλλοι πειρατές, ή οι Thargoids, κλπ) αδιαφορούσαν για οτιδήποτε και οποιονδήποτε αλλο εκτός απο εσένα.

Η συγκεκριμένη έκδοση προτείνεται ανεπιφύλακτα. :thumbup:
 
Αυτό που έγραψες είναι πέρα για πέρα αληθινό: Πολλές φορές θα δείς αντίπαλα σκάφη να μονομαχούν μεταξύ τους (π.χ. αστυνομία με πειρατές), αντίθετα με τις παλιότερες εκδόσεις του Elite, όπου η αστυνομία (ή οι κυνηγοί επικυρηγμένων, ή άλλοι πειρατές, ή οι Thargoids, κλπ) αδιαφορούσαν για οτιδήποτε και οποιονδήποτε αλλο εκτός απο εσένα.
Κάτι μου λέει, ότι το έπαιξες σε πραγματικό Archie, και το ξέρεις τόσο καλά. ::)

Στον Αρχιμήδη υπάρχουν πολλοί που δρουν ανεξάρτητα από εσένα, οπότε είσαι απλά ένα μικρό μέρος του σύμπαντος και όχι το κέντρο του.
Νομίζω σε αυτή την έκδοση στηρίζεται το Oolite.
 
Captain Kal είπε:
Κάτι μου λέει, ότι το έπαιξες σε πραγματικό Archie, και το ξέρεις τόσο καλά. ::)
Xαχα !! ...κι όμως φίλε μου Kal, ο Archie παραμένει ασύνδετος εδώ και πολύ καιρό (ελεύθερος χρόνος μηδέν). Αν όμως κάποια μέρα γίνει η "έκπληξη", θα postάρω φωτογραφίες. :)

Captain Kal είπε:
Νομίζω σε αυτή την έκδοση στηρίζεται το Oolite.
Aν και κατεβάζω τακτικά νέες test εκδόσεις, ποτέ δεν έκατσα να παίξω πάνω απο 2-3 ταξίδια (τα οποία ήταν και χωρίς "απρόοπτα") για να το ψάξω σε βάθος.

Εκανα όμως μία δοκιμή πριν λίγο, και όντως ισχύει. :thumbup:
 
Να προσθέσω και ένα site που ασχολείται με αυτήν την κατηγορία των games:

Space Sim Central

ο Archie παραμένει ασύνδετος εδώ και πολύ καιρό (ελεύθερος χρόνος μηδέν)
Εμένα μου λες! Μου ήρθαν ένας SX-64 , και ένας Atari 130XE (με τα Star Raiders 1&2 σε catridges), αλλά πριν μια εβδομάδα που ήμουν στην Αθήνα, τα άφησα στην άκρη, και απλά κοιμόμουν όλη μέρα.:animeek:
 
Συγνώμη που ξεφεύγω λίγο, αλλά γνωρίζει κάποιος να μου πει γιατί δεν βγαίνουν πια space sims; Έστω και σε πιο shooter και λιγότερο sim μορφή.

H Lucasarts που έχει ξεζουμίσει το Star Wars έχει πάνω από δεκαετία να βγάλει τέτοιο παιχνίδι. Δηλαδή τα παιδάκια τώρα δεν θέλουν να πιλοτάρουν X-Wings και Tie Fighters;
 
Όχι, τώρα προτιμάνε να κραδαίνουν lightsabers...
 
To Sylpheed στο 360 ηταν πολυ καλο (αν και shoot-ερατο)
 
Captain Kal είπε:
Εμένα μου λες! Μου ήρθαν ένας SX-64 , και ένας Atari 130XE (με τα Star Raiders 1&2 σε catridges), αλλά πριν μια εβδομάδα που ήμουν στην Αθήνα, τα άφησα στην άκρη, και απλά κοιμόμουν όλη μέρα.:animeek:
Με γειά τα νέα αποκτήματα !!

Σταθερή αξία το Star Raiders, και αν και "το αυθεντικό είναι πάντα το καλύτερο" όπως λένε κάποιες φορές, εγώ ως αδιόρθωτός cpc user, θα αρκεστώ στο Codename MAT. :D

Leon είπε:
Συγνώμη που ξεφεύγω λίγο, αλλά γνωρίζει κάποιος να μου πει γιατί δεν βγαίνουν πια space sims; Έστω και σε πιο shooter και λιγότερο sim μορφή.

H Lucasarts που έχει ξεζουμίσει το Star Wars έχει πάνω από δεκαετία να βγάλει τέτοιο παιχνίδι. Δηλαδή τα παιδάκια τώρα δεν θέλουν να πιλοτάρουν X-Wings και Tie Fighters;
Leon, πιστεύω πως η Lucas (αλλά οι διάφορες άλλες εταιρίες), "ποντάρουν" στα "φαβορί". Δεν θέλουν το οποιοδήποτε ρίσκο. Επειδή η "μόδα" λοιπόν τα τελευταία χρόνια επιβάλλει κατά κύριο λόγο στην παιχνιδο-αγορά των pc FPS, RTS, και MMORPG, εκεί θα εστιάσουν την παραγωγή τους.

Δεν είναι ότι οι gamers δεν θέλουν να πιλοτάρουν X-Wings, απλά αυτοί που το θέλουν είναι σαφώς λιγότεροι απο τις μάζες των καμμένων με Stalker, Far Cry, Call of Dudy, Splinter Cell, και όλη την σωρεία παρόμοιων τίτλων που κατά καιρούς κατακλύζουν την αγορά τα τελευταία χρόνια.

Αντε δηλαδή να βγεί κανένα Rogue Squadron για τους κονσολάκηδες (το οποίο είναι και σε πιό "shooter" μορφή όπως χαρακτηριστικά είπες και εσύ - οπότε και έχει το "plus" ότι μπορούν να ασχοληθούν μαζί του και παιδάκια μικρότερων ηλικιών), παρά ένα πιό σοβάρο, "ψαγμένο" και "πολύπλοκο" single-player space-sim.

Αυτό το περίφημο "trend", η εκάστοτε "μόδα" που άλλες κατηγορίες παιχνιδιών ανεβάζει και άλλες κατεβάζει, πιστεύω πως την δημιουργούν οι ίδιοι οι gamers, και όχι οι εταιρίες. Απλά δηλαδή μία δεδομένη στιγμή, οι μάζες έχουν καταλήξει ότι "την βρίσκουν" με FPS (ή RTS, ή MMORPG, κλπ), και τέτοια παιχνίδια πουλάνε περισσότερο - οπότε και οι εταιρίες απλά ακολουθούν (και παρακολουθούν :D ) για να βγάλουν κέρδος.

Κατά καιρούς βλέπω να εμφανίζονται και spce-sims απο εταιρίες που τολμούν να ρισκάρουν, αλλά η πλειοψηφία παίρνει χαμηλές βαθμολογίες στα διάφορα reviews (όχι άδικα κάποιες φορές - να λέμε και του στραβού το δίκιο), πράγμα που δεν βοηθάει το συγκεκριμένο genre να "ανέβει".

Ευτυχώς εμφανίζονται και κάποια δείγματα που πραγματικά ξεχωρίζουν (όπως η σειρά των "Χ" π.χ.) και η αγορά κρατάει όσο κρατάει !!

---EDIT---

Maddog είπε:
Όχι, τώρα προτιμάνε να κραδαίνουν lightsabers...
...σωστό και αυτό !! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wally είπε:
To Sylpheed στο 360 ηταν πολυ καλο (αν και shoot-ερατο)
Μπα...μάλλον μέτριο. Τεχνικά είχε πολλά προβλήματα, ο χειρισμός ήταν λίγο ότι να'ναι και οι αποστολές δεν είχαν μεγάλο ενδιαφέρον. Και φυσικά πολύ shooterάτο. Δεν ασχολήθηκα πολύ και το παράτησα γρήγορα.Το Freespace 2 παραμένει το top παιχνίδι 10 χρόνια μετά. :(
 
Αν ακολουθησεις το tutorial,αλλαξεις ορισμενα απο τα αναποδα controls ειναι μια χαρα!

Εχει και επικες μουσικες, αρχαιοελληνικα ονοματα στα motherships...I am bought with this stuf :D

Απλα ειναι δυσκολουτσικο και δεν εχει online...

Παραμενει ομως η μοναδικη "φρεσκια" κυκλοφορια του ειδους.

Το ερωτημα γιατι καποιος δεν εφτιαξε FS3 ειναι οντως δυσκολο να απαντηθει...
 
Πίσω
Μπλουζα