SPARTACUS BLOOD AND SAND- GODS OF THE ARENA- VENGEANCE- WAR OF THE DAMNED

Vaggelis2000

RetroNoob
Joined
14 Αύγ 2021
Μηνύματα
6
Αντιδράσεις
14
Και ποιος δεν γνωρίζει τον Σπάρτακο; Τον ρωμαλέο αυτό μονομάχο από τη Θράκη, ο οποίος κατόρθωσε να σπάσει τα δεσμά της ρωμαϊκής πολιτείας, και να διεκδικήσει μαζί με τους συμπολεμιστές του και τους χιλιάδες δούλους που τους ακολούθησαν την πολυπόθητη ελευθερία τους! Την ιστορία λοιπόν του σπουδαίου αυτού άνδρα μεταφέρουν στην τηλεόραση, οι γνωστοί και μη εξαιρετέοι Σαμ Ράιμι και Ρομπ Τάπερτ μέσα σε τρεις σεζόν, συν μία επιπλέον, η οποία δημιουργήθηκε για να καλύψει το κενό του αδικοχαμένου Andy Whitfield (Ο Σπάρτακος της πρώτης σεζόν)...
Τι να πρωτοσχολιάσω για αυτό το έπος; Μία πολεμική σειρά γεμάτη ανατροπές, ατακάρες, άφθονο υβρεολόγιο (ίσως λίγο επιτηδευμένο, αλλά απόλυτα ταιριαστό με το ύφος των χαρακτήρων που προσπαθεί να σκιαγραφήσει), πλούσιες και χορταστικές μονομαχίες στην πρώτη σεζόν, καθώς και μεγαλειώδεις μάχες στην τελευταία σεζόν. Όλοι δε οι ρόλοι, μπορούν να γίνουν αγαπητοί και μισητοί ταυτόχρονα στο κοινό και αυτό είναι μία επιτυχία του σεναρίου, καθώς απεικονίζει πραγματικούς ανθρώπους και όχι σχηματικούς χαρακτήρες μίας εύπεπτης περιπέτειας. ..
Επίσης, δε θα μπορούσα να μη σχολιάσω τις εξαιρετικές ερμηνείες, ατάκες και δολοπλοκίες που μας προσέφερε το ζευγάρι του "ΕΥΓΕΝΙΚΟΥ" Βατιάτου (John Hannah) και της "ευγενικής" συζύγου του Λουκρητίας (Lucy Lawless).
Δεν ξέρω παιδιά, αλλά εγώ κατατάσσω τη σειρά αυτή όσο υπερβολικό και εάν ακουστεί στο top 10 των αμερικανικών τηλεοπτικών σειρών που έχουν γυριστεί και θα ήθελα και τη δική σας γνώμη εννοείται.
Επίσης αναρτώ μαζί με την γνώμη του την βασική υπόθεση του έργου και την διαφημιστική αφίσα του πρώτου κύκλου με τον αλησμόνητο Andy και την διαφημιστική αφίσα του τελευταίου κύκλου, με τον πολύ καλό αντικαταστάτη του Liam Mclntyre
Περίληψη: The life of Spartacus, the gladiator who lead a rebellion against the Romans. From his time as an ally of the Romans, to his betrayal and becoming a gladiator, to the rebellion he leads and its ultimate outcome.
 

Συνημμένα

  • 244315552_2195835584056712_2742235172370598048_n.jpg
    244315552_2195835584056712_2742235172370598048_n.jpg
    20,4 KB · Προβολές: 4
  • Spartacus_season_3_poster.jpg
    Spartacus_season_3_poster.jpg
    63 KB · Προβολές: 4
Ειναι απο τις αγαλημενες μου σειρες. Την εχω δει 4-5 φορες. Ψαχνω να την βρω σε dvd για την συλλογη μου.
Μου αρεσαν και οι δυο ηθοποιοι που ενσαρκωνουν τον Σπαρτακο. Αλλα και ολοι οι ηθοποιοι της σειρας παιζουν τελεια.
Η φιγουρα του Θεοκολις, ολα τα λεφτα.
Βρισκω, υπερβολικα τα σεξ και βωμολοχια. Η σειρα στεκεται ανετα και χωρις αυτα.
Για μενα κορυφαια μαζυ με το Game of Thrones. Για παιχνιδια/ταινιες ειμαι πολυ του αλογατου, σπαθιου, τοξου
 
Πίσω
Μπλουζα