Spectrum & ελληνικά ρομποτ

fgbrain

RetroActive
Joined
27 Οκτ 2006
Μηνύματα
324
Αντιδράσεις
34
Ξαφνικά σήμερα θυμήθηκα ότι υπήρχε κάποια Ελληνική εταιρεία που έφτιαχνε ρομποτ και είχε επάνω πληκτρολόγια spectrum. Νομίζω QL (ή 128 ?)

Εψαξα στο Google και δεν βρίσκω τίποτα. Είμαι σχεδόν βέβαιος όμως ότι είχε γίνει παρουσίαση στον τύπο ή την ΕΡΤ (αρχές '80).

Αν γνωρίζει κανείς κάτι παραπάνω ας γράψει plz...
 
Καποιο καμπανακι μου χτυπαει...κατι ψιλοθυμαμαι στα μεσα του 80.

Σιγουρα δεν γινεται μνεια σε τετοιο project στα δυο σκαναρισμενα Hardware και Ρομποτικη που εχουμε ανεβασει.

Σε λιγες μερες θα ανεβει το τριτο τευχος, ελπιζω να εχουμε καποια πληροφορια εκει.
 
Ένα τέτοιο ρομπότ παρουσιάστηκε στην έκθεση ρετρό Η/Υ και κονσολών του (συνάδελφου) site sillogomania. Μου φάνηκε αρκετά εξελιγμένο για τις δυνατότητες του spectrum, αλλά όπως φαίνεται με έξυπνο προγραμματισμό κάνεις πολλά.

Δεν συγκράτησα περισσότερες λεπτομέρειες.
 
Καλημερα σε ολους και Καλη Χρονια retro και ολα τα καλα!

Αντε να γραψω και εγω το πρωτο μου post στο φορουμ, καλοριζικος.. :cool: .

Να προσθεσω ηθελα μονο κατι στην κουβεντα. Δεν υπαρχει δυστηχως κατι σχετικο στο τριτο τευχος του Hardware και Ρομποτικη. Μια κατασκευη INTERFACE "X" μονο, για προγραμματισμο EPROM με πολλες υποθετω δυνατοτητες, αλλα οχι κατι exclusive ελεγχου καποιου ειδους ρομποτ. Σαφως λεπτομερειες, μολις ανεβασω και αυτο το τευχος, μια και τυχαινει να εχω την τιμη και χαρα να ασχολουμαι με το project.

Με την ευκαιρια, να ευχαριστησω τον φιλο Wally για τη βοηθεια και υποστηριξη, ασχολουμαι πρωτη φορα και εκτιμω την προσπαθεια ολων σας να διασωθει και να προβληθει αυτη η 'ηρωικη' εποχη των Η/Υ.
 
Πίσω
Μπλουζα