Spooky παιδικά προγράμματα.

cloud

RetroAdept
Joined
31 Mαϊ 2012
Μηνύματα
871
Αντιδράσεις
109
Με αφορμή το θέμα Οι Καλικάντζαροι / Καλλικαντζαροδουλειές (ΕΡΤ2 1985), και το ερώτημα αν ήταν "τρομακτικό", σκέφτηκα πόσες ακόμα παιδικές εκπομπές και ταινίες είχαμε δει που είτε τότε είτε σήμερα μας προκαλούσαν λίγο ή και πολύ "φόβο";

Πχ η Φρουτοπία θυμάμαι ότι είχε αρκετές σκηνές που ήταν λίγο "ανατριχιαστικές", όπως πχ στα τελευταία επεισόδια που τα φρούτα μεταμορφώνονταν σε μανάβηδες, ή η σκηνή που ετοίμαζαν να εκτελέσουν - τηγανίσουν τον Θάνο το κολοκυθάκι..

Η ακόμα περισσότερα ξένα προγράμματα όπως πχ το The Skeleton Dance της Disney..

Τι άλλα θυμάστε εσείς;
 
Αυτό που δε θα ξεχάσω ποτέ είναι τα πατομπουκαλα που φορούσε το κορίτσι στην αρχή στο "ΤΟΥ ΚΟΥΤΙΟΥ ΤΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ", όπως κι επίσης τον Ρουχλα, και γενικότερα όλες τις κούκλες η τους μεταμφιεσμένος ηθοποιούς αυτής της εκπομπής.

Το πιο τρομακτικό ever στην ελληνική τηλεόραση, και τώρα που γράφω και τα ξαναθυμαμαι, ακόμα τρομακτικά είναι, χαχα!
 
Οπως ειχα πει και σε καποια αλλη συζητηση, οι Σοφιανοι μπορει να ηταν γνωστοι για τη δουλεια τους, αλλα αντικειμενικα νομιζω οι κουκλες τους δεν βλεπονταν! Αν τις συγκρινουμε ειδικα με αλλες μαριονετες οπως πχ. τα μαπετς, αυτες των Σοφιανων ηταν εντελως ο,τι ναναι!

Το ενδιαφερον ειναι οτι τοτε δε διναμε δεκαρα γι' αυτες τις λεπτομερειες. Τωρα ειναι που τα βλεπω και λεω "ειναι δυνατον;"
 
Στο μυαλό μου, η φρουτοπία ήταν πάντα ένα πρόγραμμα για ενήλικους. Εμ δεν έβλεπα κάτι άλλο εκτός από συνωμοσίες, δολοφονίες, δολοπλοκίες και πολιτικά σκάνδαλα. Βάλε και την κατασκότεινη ατμόσφαιρα, βάλε και τις κακάσχημες κούκλες που μοιάζανε λες και τις είχαν διασώσει από φωτιά, ε δεν ήθελα και κάτι άλλο. Αλλά γι αυτό ακριβώς τον λόγο μου άρεσε κιόλας!

Θυμάμαι ένα κινούμενο σχέδιο, πρέπει να είχε να κάνει με κάποιο παιδί της ζούγκλας ή κάτι τέτοιο. Στο τέλος, ο "κακός" πεθαίνει όταν γίνεται μία έκρηξη σε κάποιο σκάφος σε ένα ποτάμι η λίμνη αν θυμάμαι καλά. Είχα πραγματικά τρομάξει φοβερά, σε σημείο να μην μπορώ να κοιμηθώ, γιατί είχαν δείξει την σκηνή που η φωτιά διαλύει το πρόσωπό του. Πρέπει να ήταν και η πρώτη φορά που είδα gore σε cartoon και δεν μου είχε κάτσει καλά (ουτε καν θυμάμαι πόσο μικρός ήμουν)
 
Rakeesh είπε:
Οπως ειχα πει και σε καποια αλλη συζητηση, οι Σοφιανοι μπορει να ηταν γνωστοι για τη δουλεια τους, αλλα αντικειμενικα νομιζω οι κουκλες τους δεν βλεπονταν! Αν τις συγκρινουμε ειδικα με αλλες μαριονετες οπως πχ. τα μαπετς, αυτες των Σοφιανων ηταν εντελως ο,τι ναναι!
Το ενδιαφερον ειναι οτι τοτε δε διναμε δεκαρα γι' αυτες τις λεπτομερειες. Τωρα ειναι που τα βλεπω και λεω "ειναι δυνατον;"
χαχαχαχαχαχαχαχα Rakeesh ελεος ρε φιλε τι συγκρινεις τωρα.Τα muppets ηταν και ειναι μια χολιγουντιανη παραγωγη ενω η φρουτοπια,οι καλλικαντζαροδουλειες,του κουτιου τα παραμυθια κλπ με κουκλες των σοφιανων ηταν για την ελλαδιτσα και μονο και μια χαρα ηταν το επιπεδο τους οσον αφορα της κουκλες αλλα και γενικοτερα.
 
Imgema είπε:
Θυμάμαι ένα κινούμενο σχέδιο, πρέπει να είχε να κάνει με κάποιο παιδί της ζούγκλας ή κάτι τέτοιο. Στο τέλος, ο "κακός" πεθαίνει όταν γίνεται μία έκρηξη σε κάποιο σκάφος σε ένα ποτάμι η λίμνη αν θυμάμαι καλά. Είχα πραγματικά τρομάξει φοβερά, σε σημείο να μην μπορώ να κοιμηθώ, γιατί είχαν δείξει την σκηνή που η φωτιά διαλύει το πρόσωπό του. Πρέπει να ήταν και η πρώτη φορά που είδα gore σε cartoon και δεν μου είχε κάτσει καλά (ουτε καν θυμάμαι πόσο μικρός ήμουν)
Ναι ρε φίλε, τι μου θύμισες τώρα? Κι εγώ το ίδιο..

Σκιαχτικο anime..Ειχε να κάνει Μ ένα αγόρι που το μεγάλωσε ένας πολεμαρχος ζουλού, και στο τέλος ο κακός που ήταν σαν Γερμανός Ναζί τρελαινεται και τον σκοτώνει και μετά γίνεται η τεράστια έκρηξη..

Τι λες τώρα, τι μου θύμισες, ωραίος!
 
viking4a είπε:
Ναι ρε φίλε, τι μου θύμισες τώρα? Κι εγώ το ίδιο.. Σκιαχτικο anime..Ειχε να κάνει Μ ένα αγόρι που το μεγάλωσε ένας πολεμαρχος ζουλού, και στο τέλος ο κακός που ήταν σαν Γερμανός Ναζί τρελαινεται και τον σκοτώνει και μετά γίνεται η τεράστια έκρηξη..

Τι λες τώρα, τι μου θύμισες, ωραίος!
Πρέπει να ψάξω να βρω κανένα video στο Youtube, όλο και κάτι θα υπάρχει, θυμάμαι παλιότερα κάποιος στο forum μου είχε πει και τίτλο.
 
Όντως Imgema, υπάρχει σίγουρα θέμα, απλά βαριόμουνα να το ψάχνω. Πάντως υπάρχει 100%, θυμάμαι ότι το είχα βρει και το διάβαζα..

Έλα Σταυρακα, παρεθεσε το, εσύ που είσαι ο ειδικός.. ;)
 
[edit] yt link σε ολόκληρη ταινία [/edit]

To βρήκα ήδη!

Αλλά πολύ σκληρή σκηνή όμως! Τελικα δεν κατάλαβα, σε πλοίο ηταν?

Εδώ είναι και το θέμα που είχα ξεκινήσει

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php/12234-%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%AF%CF%84%CE%BB%CE%BF%CF%85-%CE%BE%CE%AD%CE%BD%CE%B7%CF%82-%CF%84%CE%B1%CE%B9%CE%BD%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CE%9D%CE%BF-1

Εdit: Ναι, δεν επιτρέπεται να κανω link όλη την ταινία. Πάντως αν ψάξεις Jungle Boy Kenya θα το βρεις στο Youtube.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
metalcandyman είπε:
χαχαχαχαχαχαχαχα Rakeesh ελεος ρε φιλε τι συγκρινεις τωρα.Τα muppets ηταν και ειναι μια χολιγουντιανη παραγωγη ενω η φρουτοπια,οι καλλικαντζαροδουλειες,του κουτιου τα παραμυθια κλπ με κουκλες των σοφιανων ηταν για την ελλαδιτσα και μονο και μια χαρα ηταν το επιπεδο τους οσον αφορα της κουκλες αλλα και γενικοτερα.
Καλα δεν ειπα να κανουν χολυγουντιανες υπερπαραγωγες, αλλα καποιες απλες μαριονετες των μαπετς δε νομιζω να ξεπερνουσαν το επιπεδο των Σοφιανων. Απλα δεν εδειχνε να τους νοιαζει και τοσο η αισθητικη, με αποτελεσμα οι μαριονετες να ειναι σαν θυματα πυρκαγιας, οπως ειπε ο φιλος παραπανω :)

Κατα τα αλλα συμφωνω οτι ηταν οκ για την ελλαδιτσα, και τη συγκεκριμενη εποχη.
 
Νομίζω ότι κάπου το είχα αναφέρει ξανά , ήταν ένα παιδικό με έναν κακό τύπο όπου ασχολούνταν με την μαγεία και προσπαθούσε να παγιδεύσει τον καλό ανιψιό του. Στην τελευταία σκηνή ο κακός έκανε μια τελετή μαύρης μαγείας και ερχόταν ένας Δαίμονας σαν δράκος και το έπαιρνε μαζί του μέσα σε φωτιές και ουρλιαχτά. Ε, για παιδί δημοτικού ήταν αρκετά ανατριχιαστικό. Δυστυχώς δεν θυμάμαι τον τίτλο.
 
επειδη πηγα και ειδα και την ταινια χθες με τον jack black (οσοι διαβαζατε τα βιβλια δειτε το απλα) αρκετα τρομαχτικες ηταν οι ανατριχιλες που βλεπαμε τα σαββατοκυριακα στον αντ1 καθως και οι ιστοριες απο την κρυπτη που επαιζαν σαββατοκυριακα μεσημερι στο star channel
 
Όταν λες πήγες και το είδες? Σινεμά?

Ε όχι, δεν αξίζει να πας σινεμά γι αυτό το έργο, χαχα.

Σορι κι όλα, στο ίντερνετ και πολύ του ήταν..
 
Imgema είπε:
Στο μυαλό μου, η φρουτοπία ήταν πάντα ένα πρόγραμμα για ενήλικους. Εμ δεν έβλεπα κάτι άλλο εκτός από συνωμοσίες, δολοφονίες, δολοπλοκίες και πολιτικά σκάνδαλα.
Ο Τριβιζας στην πραγματικοτητα εναι καθηγητης εγκληματολογιας. Τυχαιο; :p
 
RIO είπε:
Νομίζω ότι κάπου το είχα αναφέρει ξανά , ήταν ένα παιδικό με έναν κακό τύπο όπου ασχολούνταν με την μαγεία και προσπαθούσε να παγιδεύσει τον καλό ανιψιό του. Στην τελευταία σκηνή ο κακός έκανε μια τελετή μαύρης μαγείας και ερχόταν ένας Δαίμονας σαν δράκος και το έπαιρνε μαζί του μέσα σε φωτιές και ουρλιαχτά. Ε, για παιδί δημοτικού ήταν αρκετά ανατριχιαστικό. Δυστυχώς δεν θυμάμαι τον τίτλο.
Ναι, το είχες αναφέρει εδώ :) Με είχε εξιτάρει πολύ η περιγραφή, και προσπάθησα απελπισμένα να το βρω, έφτασα μέχρι σε έναν Ολλανδό που έκανε διάφορα τέτοια περίεργα καρτούνς, αλλά τίποτα δυστυχώς.
 
Με τρόμαζαν και συνεχίζουν να με τρομάζουν τα παλιά κινούμενα σχέδια της Σοβιετικής Ένωσης. Είναι κάπως...εχθρικά, δεν ξέρω πώς να το περιγράψω καλύτερα.

Στο επεισόδιο του Μικρού μου Πόνυ με τις πριγκίπισσες πόνυ με τρόμαζε φοβερά ο Λάβας. Ειδικά όταν μεταμορφώνεται από την δύναμη των ραβδιών τους, καί οι άνθρωποι των πάγων ήταν ανατριχιαστικοί. Τώρα τα βλέπω και γελάω, αλλά τότε με είχαν τρομάξει πολύ!

Το χειρότερο: Στην κατασκήνωση μας είχαν βάλει να δούμε μία έκδοση του Άρχοντα των Δαχτυλιδιών με κινούμενα σχέδια. Μόνο όταν μέσα σ' ένα τέταρτο όλα τα παιδιά (το έβαλαν και στο παιδικό κινηματογραφο οι αθεόφοβοι!) άρχισαν να τσιριζουν και να κλαίνε συνειδητοποίησαν τί μας έβαλαν να δούμε! Όταν λέμε για τρόμο, ακόμα ανατριχιάζω όταν το σκέφτομαι. Ήταν και παλαιού τύπου σχέδιο, και το έκανε ακόμα χειρότερο. Εννοείται το βράδυ κοιμηθήκαμε δυό-τρείς μαζί (όσοι μπορέσαμε). Το έψαξα, αλλά πουθενά δεν μπορεσα να ξαναβρώ αυτή την...εκδοχή.
 
Crimson Moonlight είπε:
Με τρόμαζαν και συνεχίζουν να με τρομάζουν τα παλιά κινούμενα σχέδια της Σοβιετικής Ένωσης. Είναι κάπως...εχθρικά, δεν ξέρω πώς να το περιγράψω καλύτερα.
Αν και υπάρχουν αρκετά αριστουργήματα από την παλιά Ρωσία - ΕΣΣΔ, πραγματικά τα περισσότερα είναι "κάπως"..

Και μάλιστα σχετικά πρόσφατα που ασχολήθηκα λίγο με το είδος, είδα αρκετά που όχι μόνο "παιδικά" δεν είναι, αλλά όσο "σκληρός" και αν είσαι θα σε κάνουν να δεις εφιάλτες...:precry2:

Crimson Moonlight είπε:
Το χειρότερο: Στην κατασκήνωση μας είχαν βάλει να δούμε μία έκδοση του Άρχοντα των Δαχτυλιδιών με κινούμενα σχέδια. Μόνο όταν μέσα σ' ένα τέταρτο όλα τα παιδιά (το έβαλαν και στο παιδικό κινηματογραφο οι αθεόφοβοι!) άρχισαν να τσιριζουν και να κλαίνε συνειδητοποίησαν τί μας έβαλαν να δούμε! Όταν λέμε για τρόμο, ακόμα ανατριχιάζω όταν το σκέφτομαι. Ήταν και παλαιού τύπου σχέδιο, και το έκανε ακόμα χειρότερο. Εννοείται το βράδυ κοιμηθήκαμε δυό-τρείς μαζί (όσοι μπορέσαμε). Το έψαξα, αλλά πουθενά δεν μπορεσα να ξαναβρώ αυτή την...εκδοχή.
Νομίζω κατάλαβα για ποιο λες... Και ναι, τα σχέδια του, σε συνδυασμό με κάποιες επεξεργασμένες μεν αλλά πραγματικές σκηνές (

), έχουν ένα λίγο τρομακτικό αποτέλεσμα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
cloud είπε:
Νομίζω κατάλαβα για ποιο λες... Και ναι, τα σχέδια του, σε συνδυασμό με κάποιες επεξεργασμένες μεν αλλά πραγματικές σκηνές (

Λίγο; ΛΊΓΟ; ΛΊΓΟ;;;;;;;;

Σε μισώ cloud, τί ήταν αυτό που μ' έβαλες να δώ μες τη μαύρη νύχτα! :banghead: Ξυπνούν και πάλι οι πιό τρομακτικές αναμνήσεις της κατασκήνωσης...:nervous:
 
Crimson Moonlight είπε:
Λίγο; ΛΊΓΟ; ΛΊΓΟ;;;;;;;;
Σε μισώ cloud, τί ήταν αυτό που μ' έβαλες να δώ μες τη μαύρη νύχτα! :banghead: Ξυπνούν και πάλι οι πιό τρομακτικές αναμνήσεις της κατασκήνωσης...:nervous:

Sooooorrrrrrryyyyyyyyy....... που σου ζωντάνεψα παλιούς παιδικούς εφιάλτες... :(

Και ναι.. Σε σχέση με κάτι άλλα που έχω δει, είναι "λίγο"..

Πχ για όποιον έχει γερά νεύρα, αν και δεν είναι και ότι χειρότερο.. The Mascot - Stop Motion Animation by Vladislav Starevich (1933) :p

Πέρα από την πλάκα, έχω εδώ και αρκετή ώρα που ψάχνω για 1-2 ρωσικά animations που είχα δει παλιά, που αν και είναι καταπληκτικά, η λέξη "τρομακτικό" ή "spooky" επί το ελληνικότερο, μάλλον δεν είναι αρκετά για να τα περιγράψουν.

Αν και δεν ξέρω και κατά πόσο αυτά είναι η μπορούν να χαρακτηρισθούν και πραγματικά παιδικά.

Υ.Γ.: Για το λινκ που έχω βάλει, η ταινία είναι πολύ παλιά και δεν νομίζω να υπάρχει θέμα πνευματικών δικαιωμάτων.

[edit] Για να είμαστε σίγουροι έβαλα τίτλο και όποιος θέλει το ψάχνει [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα