Sprite 09 - Ιούνιος 1989

Το μέλλον είναι εδώ...

Το τεύχος 9 δεν είχε την σχετική ένδειξη στο εξώφυλλο. Για όσους θυμούνται, τον Ιούνιο του 1989 επρόκειτο να διενεργηθούν οι πανελλήνιες εξετάσεις, αλλά λόγω απεργίας των καθηγητών τελικά αναβλήθηκαν για τον Ιούλιο. Προσωπικά, ωφελήθηκα πάρα πολύ, καθώς μέχρι τότε δεν είχα δώσει και ιδιαίτερη προσοχή στην Ιστορία της 4ης δέσμης, και κατάφερα και κάλυψα τα κενά...

Το τεύχος ήταν μάλλον φτωχό, τίγκα στις διαφημίσεις.

Χωρίς να θέλω να περιαυτολογήσω, αλλά ας το κάνω, το άρθρο μου για τον χειρισμό του disk drive του 6128 σε low level επίπεδο ήταν πρωτοποριακό. Στο τέλος του άρθρου μηνμονεύω κάποιον Θανάση, τον οποίο γνώρισα στην ROM Ψηφιακή και με προμήθευσε με φωτοτυπημένες σελίδες ενός manual της intel για το NEC 765 για IBM PC. Αφού εβγαλα τα μάτια μου και έκανα reverse engineering διάφορoυς loaders (συγκεκριμένα θυμάμαι του Gauntlet και του Prohibition) κατέληξα στο εν λόγω κείμενο. Όντως τότε δεν υπήρχε σχετική βιβλιογραφία πέραν του manual αυτού και ο Θανάσης χάρηκε που δημοσιεύθηκε το όνομά του (ακόμα και αν δεν προσδιοριζόνταν περαιτέρω!!!). Για την ιστορία, τον συνάντησα άλλη μια φορά στην ROM Ψηφιακή, έπειτα τα ίχνη του χάθηκαν...

Τα πινακίδια με τα bits των καταχωρητών είχαν γίνει στο Pagemaker, κάπως έτσι το έλεγαν το πρόγραμμα.

Στις κριτικές παιχνιδιών, βλέπω το όνομά μου στην κριτική του Federation of Free Traders, αλλά δεν θυμάμαι να το έχω γράψει αυτό... Μάλλον εμπίπτει στην κατηγορία "οι κριτικές παιχνιδιών γίνονταν με έναν συγκεκριμένο τρόπο, αλλά δεν είναι και πρέπον να το αποκαλύψω τώρα".....

Παρομοίως, στο games service είχα σπάσει το netherworld γιατί είχα κολλήσει πολύ με το κωλοπαίχνιδο, αλλά ενώ αναγράφεται ότι έχω σπάσει και το Shangai Karate για CPC 464, δεν θυμάμαι ούτε το παιχνίδι, ούτε να είχα ασχοληθεί ποτέ με 464. Χμμμ, μάλλον ύποπτο. Άλλωστε λόγω εξετάσεων, είχα σταματήσει την συνεργασία με το sprite, και είχα παραδώσει τα κείμενα αρκετά νωρίς. Ισως κάποιος προσέθεσε κάτι?

Στα previews για το επόμενο τεύχος παρουσιάζεται το populus (RESPECT), με το οποίο καταπιάστηκα προ ημερών στον winUAE. SUPER.
 
Ipotamianos τα συγχαρητήρια μου για την προσπάθεια σου μπράβο....
 
Μπράβο Λάμπρο και απο εμένα, για την καλή δουλειά και τις ρετρο-αναμνήσεις. :thumbup:

Εριξα μία πρόχειρη ματιά στο τεύχος αυτό, και γίνεται για άλλη μία φορά το "έλα να δείς" με τα διάφορα games.

Αξίζει να σταθούμε στο Ballistix - ένα απο τα αγαπημένα μου amigoπαίχνιδα (πολύ καλό στο μονό, φοβερό στο διπλό), το οποίο μάλιστα έμαθα πως είχε κυκλοφορήσει και σε BBC !!

Το Federation of Free Traders το έψαχνα σε amstrad, αλλά δεν το βρήκα ποτέ (ίδια περίπου φάση με το Whirligig). Οταν πήρα amiga κάποιους μήνες αργότερα, και πάλι δεν μπόρεσα να το βρώ !! (τελικά αξίωσα να το παίξω σε emulator, αρκετά χρόνια μετά...).

Το WEC Le Mans, δεν χρειάζεται ιδιαίτερες συστάσεις. Πρόκειται για ένα απο τα καλύτερα "ραλλάκια" σε οκτάμπιτους υπολογιστές (ειδικά η έκδοση του amstrad, ήταν απίθανη). Αν και είχαν ανακοινωθεί και δεκαεξάμπιτες εκδόσεις, τελικά δεν κυκλοφόρησαν ποτέ (εγώ τουλάχιστον δεν τις είδα τότε πουθενά). Ενας οκτάμπιτος "κλώνος" που αξίζει να παίξετε, είναι και το πασίγνωστο Burning Rubber του plus.

Denaris: Μαζί με το Katakis, αποτελούν δύο γνωστά και αγαπητά R-Typoειδή shoot'em ups των Commodore users.

TV Sports Football: Ισως λιγότερο προσιτό στους έλληνες gamers απο άλλους τίτλους της σειράς (ιδίως το μεταγενέστερο TV Sports Basketball), παρ' όλα αυτά αξίζει να ξεσκονίσετε τις γνώσεις σας γύρω απο το ράγκμπυ, μόνο και μόνο για να παίξετε το πολύ καλό αυτό παιχνίδι.

Στα παιχνίδια στρατηγικής του μήνα, έχουμε δύο γνωστούς οκτάμπιτους τίτλους, που επανέρχονται ανανεωμένοι στην Amiga μας: το εξαιρετικό Seven Cities of Gold (μαζί με το θεσπέσιο MULE, η καλύτερη στιγμή του/της Dan(i) Bunten - RIP), και το MikeSingleτικό (και άκρως πορωτικό), War in Middle Earth.

Tέλος, στα previews -όπως παρατήρησε και ο Λάμπρος- έχουμε το θεϊκό (όνομα και πράμα !!) Populous του Peter Molyneaux. Ενα παιχνίδι που δημιούργησε την δική του "σχολή", και παραμένει αγαπητό ακόμα και σήμερα. Εκείνο τον καιρό πάντως είχε γίνει και μία μικρή αναστάτωση με μία προβληματική πειρατική έκδοση που κυκλοφορούσε, ενώ πολύς κόσμος είχε επαναπαυτεί νομίζοντας ότι το παιχνίδι "παίζει μία χαρά" (θυμηθείτε την αντίστοιχη περίπτωση του Lost Patrol)...
 
πράγματι, το TV sports football δεν το θυμάμαι καθόλου, όμως το basketball στην Amiga το έπαιζα για χρόνια, ήταν πολύ πόρωση.
 
Επιτέλους ο billy ξαναέγραψε με ακόμη ένα αριστουργηματικό ποστ.. :thumbup:
 
...φίλε akmakas, περιμένω πως και πως νέο review, απο εκείνα τα κορυφαία που γράφεις. :)

To τελευταίο σου ήταν για το πολύ καλό Fantastic Voyage. :thumbup:

...αναρωτιέμαι ποιό θα είναι το επόμενο...
 
Πίσω
Μπλουζα