spybot

thamonas

RetroMaNiaC
Joined
13 Απρ 2007
Μηνύματα
697
Αντιδράσεις
45
Ρε παιδιά, πια είναι η γνώμη σας για το Spybot...είναι καλό εργαλείο??
 
Το χρησιμοποιώ παράλληλα με το Avast αλλά μόνο στους υπολογιστές που έχουν πρόσβαση στο Internet.

Να σου πω την αλήθεια, μια και δεν μπαίνω σε "πονηρά" sites, αλλά και είμαι μέλος σε private torrent trackers και αποκλειστικά χρησιμοποιώ μόνο αυτούς, ποτέ δεν χρειάστηκα κανένα. Μάλιστα στο παλιό μου server δεν έτρεχε τίποτε από αυτά για χρόνια και μόλις ήρθε η ώρα να πεταχτεί για πλάκα εγκατέστησα spybot και avast όπου δεν βρήκαν τίποτε.

Πάντως, είναι σχετικά βαρύ για παλαιότερους υπολογιστές.
 
Είναι πολύ καλό, και ο συνδιασμός με το avast και το ad-aware free σε καλύπτουν πλήρως και δωρεάν. Έχει εξαιρετικό firewall (teatimer), συνεχή updates, είναι ελαφρύ (ειδικά άν βγάλεις το tea-timer και απλά κάνεις scan) , και κάνει ανοσοποίηση σε explorer και firefox. Aξίζει το (προαιρετικό) donation.
 
Ναι, πολύ καλό. Συνιστάται.
 
M' αρέσουν, αυτού του είδους οι συζητήσεις................ :diablotin:

:tongue:
 
!

ευχαριστώ ρε παιδιά...το χρησιμοποιώ αλλά το tea timer ειναι λίγο εκνευριστικό καποιες στιγμές.
 
Μαζι με το spyware ειναι οι σταθεροτερες επιλογες σε ενα υπολογιστη για antispyware.
 
Είναι καλό και δωρεάν utility,με πολλά και συχνά updates,πολύ δραστήριο κι ωφέλιμο tea timer και αρκετή δύναμη στο να ξεριζώνει ενοχλητικά spywares,ή,στη χειρότερη,να ειδοποιεί τον χρήστη για την ύπαρξή τους στο PC του.

Δε βλέπω το λόγο να λείπει από ένα σύστημα,κι αχρείαστο ας είναι...
 
Για να μην ανοίγω νέο thread,συνεχίζω στο παρόν,μια κι είναι παρεμφερής η ερώτηση.

Υπάρχει κάποιος φίλος που να έχει αγοράσει το Spy sweeper της Webroot ;

Εντάξει,ξέρω ότι μιλάμε για ένα δυνατό (αν και αρκετά βαρύ ομολογουμένως) εργαλείο,το οποίο όμως με εκνεύρισε σε μια δωρεάν trial version που κατέβασα,καθότι προφανώς προκειμένου να με πείσει ότι το σύστημά μου κάτι έχει (η trial version φυσικά δε κάνει καθαρισμό ! ) μου ανέφερε ότι έχω κάποιο trojan downloader cvista,για το οποίο και πληροφορίες επαρκείς δε βρήκα (όπως κι ο τύπος εδώ άλλωστε),αλλά και ποτέ και κανένα άλλο από τα free εργαλεία που χρησιμοποιώ δεν εντόπισε.

Κοινώς...άρες μάρες κουκουνάρες !

(retro έκφραση !!! :p :p )

Έτσι λοιπόν,η ερώτησή μου είναι η εξής:Αν και όποιος το έχει,έχει δει κάποια περίπτωση διαφοράς με τα άλλα γνωστά free utilities -όπως το spybot- (εντάξει,πέραν των διαφόρων shields που "φοράει" στο σύστημα) σε επίπεδο ανίχνευσης κι αποτελεσματικότητας στην καταπολέμηση διαφόρων sywares,trojans,worms κτλ κτλ ;

Πραγματικά έχω αρχίσει να αλλάζω γνώμη γι΄αυτό,μετά το περιστατικό τούτο ! :(
 
δε το εχω αλλα απο οτι φαινεται και κρινωντας απο παρεμφερη προγραμματα, αυτα τα προγραμματα ολο και κατι βρισκουν απλα και μονο για να δικαιολογησουν την αγορα τους.

δε προσφερουν κατι το πολυ καλυτερο.
 
Το spybot δεν καταφέρνει πολλά (χώρια ότι η τελευταία έκδοση κρεμάει). Δοκίμασε το Malwarebytes' Anti-Malware. Κάνει πολύ καλύτερη δουλειά καθαρίζοντας και τους ποιο δύσκολους λεκέδες χωρίς restart.

Μαζί με τη free έκδοση του Avira (υπάρχει κόλπο για να ξεφορτωθείς το nag) δεν περνά τίποτα χωρίς να σου τρώνε resources από το σύστημά σου.
 
Μια χαρά είναι το Spybot, αρκετά καλή προστασία παρέχει, είναι και δωρεάν.

Το είχα πολύ καιρό και ήταν αρκετά ικανοποιητικό.

Λίγο βαρύ όμως, ειδικά για παλιότερα μηχανήματα, όταν τρέχει το Tea Timer στο background.

Μια άλλη καλή επιλογή, αλλά με πληρωμή, είναι το Spyware Doctor, το οποίο και χρησιμοποιώ πλέον εδώ και αρκετούς μήνες, με πολύ καλές εντυπώσεις.
 
Πίσω
Μπλουζα