Stories from the Bible & Superbook (1985)

Dominion

RetroMasteR
Joined
17 Μάρ 2006
Μηνύματα
1.463
Αντιδράσεις
525
Ήτανε str8 2 video, παραγωγή αυτοτελών ιστοριών με wraparound ήρωες του σύγχρονου κόσμου μας στο παρελθόν

αμερικάνικη παραγωγή της Ηanna Barbera

Προβλήθηκε το 1993 από το Μεγκα και μάλιστα περίοδο πάσχα

composite20080327190110tm2.jpg


http://en.wikipedia.org/wiki/The_Greatest_Adventure:_Stories_from_the_Bible
 
Tαυτόχρονα κυκλοφορουσε επίσης και σε βιντεοκασέτες με διαφορετικη μεταγλώττιση από αυτή του Mega. Έχω μερικες.

Παρόμοια σειρά με το Superbook και τη σειρά-κλώνο “The Flying House”.

Superbook.JPG


The_Flying_House_2.JPG
 
θεόσωστος και... Βοήθειά Μας αμήν
 
Πωπω τι μου θύμισε η αναφορά στο Πάσχα του ’93. Ήμουν στην πέμπτη δημοτικού τότε και θυμάμαι που τη μεγάλη εβδομάδα πρώτα έβλεπα τα επεισόδια αυτής της σειράς στο Mega και στις 18.00 τα ξαναέβλεπα με την άλλη μεταγλώττιση στο Power το οποίο έπαιζε αποκλειστικά και μόνο βιντεοκασέτες. Πού εκείνες οι ένδοξες μέρες. Παραδόξως το Mega δεν ξανάπαιξε τη σειρά τις επόμενες χρονιές (ή τουλάχιστον δε θυμάμαι να ξανάδα τη σειρά στο Mega). Ενώ στο Power ξαναείδα αυτά τα επεισόδια πολλές φορές.
 
Το σούπερ βιβλίο!!!!

Όποτε το πετύχαινα το έβλεπα! Θυμάμαι πως μου άρεζε πολύ!

Χαρακτηριστικά θυμάμαι την ιστορία με τον Άβελ και τον Κάιν. Και ακόμα έχω στο μυαλό μου την εικόνα του Κάιν, αφού σκότωσε τον Άβελ να περπατάει (στην έρημο ήταν τώρα;;; κάτι τέτοιο) και να ακούγεται η φωνή "Γιατί σκότωσες τον Άβελ;"

ποποοο... τι αναμνήσεις...

Εγώ το είχα πετύχει νομίζω στο NEW, πολύ πριν γίνει tempo.

Και επίσης θυμάμαι ότι πριν ή μετά από το Σούπερ Βιβλίο είχε ένα άλλο παιδικό που ήταν σαν σειρά μεταγλωτισμένη με μία μάγισσα, που πήγαινε σε κανονικό σχολείο και έκανε μαγικά. Πολύ θέλω να την βρω αλλά δεν θυμάμαι τπτ άλλο.

Anyway, με πιασε πολυλογία.

Αν ανοίξεις το σούπερ βιβλίο


θα σε πάει πολύ μακριά



 
Εγώ το είχα πετύχει νομίζω στο NEW, πολύ πριν γίνει tempo.Και επίσης θυμάμαι ότι πριν ή μετά από το Σούπερ Βιβλίο είχε ένα άλλο παιδικό που ήταν σαν σειρά μεταγλωτισμένη με μία μάγισσα, που πήγαινε σε κανονικό σχολείο και έκανε μαγικά. Πολύ θέλω να την βρω αλλά δεν θυμάμαι τπτ άλλο
Μηπως σε κάποιο σημείο έκανε τους δασκάλους της κουνέλια;

Divka na kosteti

http://www.youtube.com/watch?v=rLUMjtUxX2s
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Northstar δεν έχω λόγια!!! Είσαι αστέρι!!! Ακριβώς αυτήν λέω! Απίστευτο! Έχω κατενθουαστεί απ' ότι κατάλαβες!

:cheers: :cheers: :cheers:

Thank youuu!

Ειδικά η συγκεκριμένη σκηνή που κάνει το χέρι λάστιχο και αυτό κάνει βολτα στην τάξη είναι χαραγμένη στο μυαλό μου!

Τελικά το σχολείο δεν ήταν κανονικό, λάθος μου.

Πάντως αυτές τις 2 σειρές τις έχω συνδυάσει μαζί. Σούπερ βιβλίο με την μαγισσούλα! Παλιές καλές εποχές!

Χαχαχα, το επεισόδιο με τα κουνέλια ήταν τέλειο!
 
Αααα τέλεια σειρά αυτή με τις ιστορίες της βίβλου.

Έχω μία βιντεοκασσέτα με 2 επεισόδια νομίζω!

Τη λάτρευα τη σειρά!
 
Ιστοριες της βιβλου

Ξενος τιτλος: The greatest Adventure

Ηταν διαφορες ιστοριες απο την βιβλο οπου 3 παιδια δεν θυμαμαι με ποιο τροπο ταξιδευαν στο παρελθον και τις ζουσαν. Θυμαμαι μονο την μια ιστορια οπου και μου αρεσε, μαλιστα θα μπορουσα να πω οτι εγινε το προτυπο μου αυτη η γυναικα :D η ιστορια του Σαμσον και της Δαλιδας μιας κουκλαρας που την χρησιμοποιουνε οι Φιλισταιοι για να ανακαλυψει ποιο μυστικο κανει τον Σαμσον τοσο δυνατο. Μου αρεσε το σκιτσο της καθως και αυτη που εκανε την φωνη της.

Οι αλλες δυο που συμπεριλαμβανονταν στην ιδια βιντεοκασετα ηταν η ιστορια του Δαβιδ και Γολιαθ και Ιησους και η μαχη στην Ιεριχω.
 
Η βιβλος ανοιγε στην σελιδα με το θεμα κ τους μετεφερε αυτοματα!!Εμενα μαρεσε κ το επισοδειο με την κιβωτο του νωε!!!!!!ο gizmo το ρομποτακι ειχε πολυ πλακα !Το ειχε βαλει πριν κατι μηνες το αθηνα tv (νομιζω!)
 
Η βιβλος ανοιγε στην σελιδα με το θεμα κ τους μετεφερε αυτοματα!!Εμενα μαρεσε κ το επισοδειο με την κιβωτο του νωε!!!!!!ο gizmo το ρομποτακι ειχε πολυ πλακα !Το ειχε βαλει πριν κατι μηνες το αθηνα tv (νομιζω!)
Η σειρά με τo ρομπότ και τα δυο παιδιά (ένα αγόρι και ένα κορίτσι) που ταξιδεύουν στις ιστορίες της Βίβλου μέσω του βιβλίου έχει άλλο τίτλο και λέγεται Superbook. Το Greatest Adventure είναι για δύο αγόρια και ένα κορίτσι που κάνουν το ίδιο ταξίδι επειδή πέρασαν μια πύλη σε κάτι χαλάσματα. Περισσότερες πληροφορίες και για τις δύο σειρές στο

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?p=109375
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ξέρουμε αν στο Mega προβλήθηκαν όλα τα επεισόδια;

Έχω όλες τις κασσέτες αλλά δεν είναι σε αυτές όλα τα επεισόδια...

Λείπουν 2 ή 3...
 
Πίσω
Μπλουζα