Street fighter VS Mortal kombat

Street fighter VS Mortal kombat

  • Mortal kombat

    Ψηφοφορίες: 4 23,5%
  • Street fighter

    Ψηφοφορίες: 13 76,5%

  • Συνολικοί ψηφοφόροι
    17

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.309
Αντιδράσεις
5.819
Δυο ονοματα θρυλοι στον χωρο των videogames,δυο απο της κορυφαιες αν οχι οι κορυφαιες σειρες fighting που εχουν γιννει τα παντα και εχουν κυκλοφορησει δεκαδες παιχνιδια οπως εχουν γιννει και ταινιες αλλα και σειρες.Δυο σειρες που ολοι της γουσταρουν αλλα απο την αλλη εχουν εκτος απο φανατικους φιλους και φανατικους εχθρους.Δυο σειρες που εχουν γραψει ιστορια με χρυσα γραμματα ολα αυτα τα χρονια και δισεκατομυρια ωρες gaming σε εκατομμυρια gamers.

Aπο την μια εχουμε την σειρα street fighter με δεκαδες χαρακτηρες,εχουμε ενα παιχνιδι με τελεια ισοροπια οσον αφορα την απλοτητα και την τεχνικη,ενα παιχνιδι με βαθος και παρα πολλες κινησεις που σε συνδιασμο με τους πολλους χαρακτηρες δημιουργουν εναν φοβερο συνδιασμο.Απο την αλλη εχουμε την σειρα Mortal kombat που μπορει να εχει λιγοτερες κινησεις,λιγοτερους χαρακτηρες και μικροτερο βαθος στο gameplay που κατα πολλους ειναι πιο χοντροκομμενο και πιο απλο με πολυ λιγοτερες κινησεις αλλα απο την αλλη εχουμε Fatality,animality,babality,friendship,pit fatality,stage fatality και κυριως αιμα η για την ακριβεια πολυ αιμα και βια εναντι των street fighter που απο μονα τους για πολλους ειναι ικανα να νικησουν κατα κρατος αυτη την μαχη για την καλητερη fighting σειρα μεταξυ Mortal kombat και street fighter.

Ποια σειρα θεωρειται καλητερη γενικοτερα αλλα και ποια απο της δυο αυτες σειρες θεωρειται οτι προσφερε τα περισσοτερα στον χωρο των videogames και των fighting παιχνιδιων;

YΓ: Aς το κανει καποιος poll.
 
Δύσκολα μας βάζεις Bill. Κάθε παιχνίδι έχει τη δική του αίγλη και ιστορία. Προσωπικά μου άρεσε πάρα πολύ το Street Fighter 2 World Warrior και το Super Street Fighter 2 και από τα Μortal Kombat αναλόγως την κονσόλα. Το Trilogy σίγουρα είναι φοβερό όπως και τα 2,3. Ας δούμε και το poll όμως.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολυ δυσκολη επιλογη τα αγαπημενα μου απο την καθε σειρα ειναι το Super Steet Fighter II και το Mortal Kombat II αντιστοιχα.

Δεν μπορω να επιλεξω ενα απο τα δυο δυστηχως :p
 
Φυσικά το Street fighter ,νομίζω είναι ο κανόνας στα fighting games

προσωπικά ,2η επιλογή έχω το killer instict και έπειτα το mortal kombat
 
Tα SF έχουν καλύτερο gameplay με πιο καθαρό hit detection και καλύτερο χειρισμό.

Τα MK έχουν φοβερή ατμόσφαιρα, πιο εντυπωσιακούς χαρακτήρες, fatalities και το gameplay είναι αρκετά κοντά σε ποιότητα από το MK2 και μετά.

Με βαριά καρδιά θα ψηφίσω MK γιατί τα MK2/3 έχουν καταπληκτικό σχεδιασμό/ατμόσφαιρα και το ΜΚ9 μου άρεσε πιο πολύ από το SF4.
 
Street Fighter. Το είχα λατρέψει αυτό το παιχνίδι...
 
Τελικά έδωσα ψήφο στο Mortal Kombat χωρίς να σημαίνει ότι δεν μου αρέσουν τα Street Fighter βέβαια.
 
Εύκολο.... Street fighter φυσικά!

Αν και προσωπικά τα fighting μαζί με τα αθλητικά με αφήνουν παγερά αδιάφορο, και τα 2 μοναδικά που με τράβηξαν λίγο ήταν τα Samurai Shodown και τα Virtua Fighter, σε αυτή την διαμάχη πιστεύω ότι τα Street fighter είναι χαλαρά νικητές!

Τα Mortal kombat χωρίς να έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα σοβαρά (Όπως και με τα SF βέβαια..), νομίζω ότι έκαναν επιτυχία πρώτα για τα "ρεαλιστικά" τους γραφικά και το αίμα, παρά γιατί ήταν καλύτερα από τα SF.

Και πέρα από αυτά, ακόμα και το πολύ λίγο που έχω ασχοληθεί και με τα 2, νομίζω ότι τα SF μου άρεσαν πολύ περισσότερο από τα MK.
 
Εγω την ψηφο μου την εριξα στην σειρα SF οχι γιατι δεν γουσταρω τα MK αλλα γιατι τα εχω λιωσει πολυ περισσοτερο απο τα MK λογο του οτι στο χωριο μου οσο απιστευτο και αν ακουγεται δεν εφεραν ποτε καποιο MK ενω SF εχουν φερει κατα καιρους τα παντα αλλα και γιατι τα θεωρω πιο ολοκληρωμενα παιχνιδια που βασιζονται περισσοτερο στην στρατηγικη σε σχεση με τα MK.Γουσταρω fatality,animality,babality κλπ αλλα μεχρι εκει γιατι αν θελησω να παιξω να γουσταρω αυτο θα γιννει πολυ πιο ευκολα με καποιο SF παρα με καποιο MK.
 
Street Fighter. Ποτέ δεν συμπάθησα τα Mortal Kombat. Αν αφαιρέσεις την σπλατεριά, δεν μένει τίποτα. Το SF τουλάχιστον είναι παιχνίδι.
 
Όταν ήταν και τα δύο παιχνίδια στα πάνω τους γύρω στο 1994 δηλαδή, προτιμούσα το Mortal Kombat. Ήμουν 12 χρονών και ο σκοτεινός κόσμος του Mortal Kombat με είχε συνεπάρει.

ΟΜΩΣ τώρα 20 χρόνια περίπου μετά παίζω ακόμα Street Fighter παρά Mortal Kombat και αυτό οφείλεται στο απίστευτο gameplay του. Ο
 
Τα απόλαυσα και τα 2 και είναι δυο σειρές παιχνιδίων που μεγάλωσα με αυτές.Το MK είναι πιο εντυπωσιακό σάν παιχνίδι,πιο σκοτεινό/μοχθηρό αλλά ψηφίζω street fighter γιατί ήταν λίγο πιο διασκεδαστικό.Το MK σου έβγαζε την πίστη ώρες ώρες
 
Αρχικά μου άρεσαν μέσες-άκρες και τα δύο το ίδιο, αλλά...

...αν και το MK μου φαινόταν να έχει πιό "βατό" σύστημα ελέγχου στα χτυπήματα (πράγμα που το έκανε και πιό "προσβάσιμο" - ειδικά στις "special" κινήσεις), εν τέλει δεν μπορεσα ποτέ να συνηθίσω το να βρίσκεται η άμυνα σε κουμπί. :p

Μετά απο τόσα και τόσα gaming sessions όταν ήμουν μικρός, σε Karate Champ, και αργότερα σε Exploding Fist, International Karate, κλπ, το "πίσω" για την άμυνα είχε πλέον "αποτυπωθεί" στο DNA μου... :D

Αυτή ήταν και η πρώτη αφορμή για να αρχίσω να βάζω σταδιακά το ΜΚ σε 2η μοίρα.

Σίγουρα έχω ωραίες αναμνήσεις απο το MK και το "βίαιο στυλ" που το έκανε να ξεχωρίζει, αλλά η ψήφος μου θα πάει στο SF II το οποίο κάθε φορά που έπαιζα μου άρεσε όλο και περισσότερο...
 
Δεν υπάρχει σύγκριση. H σειρά Street Fighter είναι η καλύτερη σειρά fighting games ενώ το Mortal Kombat είναι μια σειρά μετριότατων και κακόγουστων παιχνιδιών.
 
Δυο αναμνησεις και απο τα δυο την εποχη που πρωτοβγηκανε,το Street Fighter 2 να το βλεπεις στα arcades το 91 και να μην το χορταινεις,μιλαμε για εποχες που καποιοι παιζαμε IK+ στον 6128 ακομη και ηρθε το SF2 απο αλλον πλανητη.


Απιστευτα διπλα παιζαμε.



Οσο για το Mortal Combat ,θυμαμαι να μπαινω στα arcades και να βλεπω καινουργια νουμερα και εκδοχες αυτου καθε φορα πoυ εμπαινα (1,2,3,Ultimate κ.τ.λ) και κοσμος να μαζευεται γυρω και να θαυμαζει.



Προσωπικα μονο κανα διπλο επαιζα και μονό μονο για να θαυμασω τα γραφικα τους μιας και ποτε δεν εμαθα πανω απο μια κινηση στα συγκεκριμενα.
 
Ψηφισα SF.

Το ΜΚ στην εποχη του ΜΚ2 ηταν απο τα καλυτερα παιχνιδια που ειχα παιξει, μου αρεσε που τα fatality ηταν καπως πολυπλοκα και δεν μπορουσε να τα μαθει ο καθε τυχοντας ή να τα κανει κατα τυχη, ετσι ξεχωριζαν οι γνωστες. Απο την αλλη το κουμπι για αμυνα δεν το συνηθισα ποτε, απλα δεν επαιζα ποτε αμυνα, ειτε πηδαγα για να αποφυγω fireball, ειτε εσκυβα.

Αλλα το SF εκεινης της εποχης παιζεται ανετα και τωρα, για εμενα το SuperStreetFighter2Turbo ειναι το καλυτερο της σειρας, αν και η παραλληλη σειρα alpha και ειδικα το alpha3 μου ειχε φαει τις περισσοτερος ωρες. Eχει ακομα και για σημερα ενα ισορροπημενο gameplay, μπορεις να το μαθεις ευκολα, αλλα για να το τελειοποιησεις θελει πολλες ωρες προπονησης.
 
Mortal Kombat. Συγκριτικά με το SF, έχω ασχοληθεί μαζί του περισσότερες ώρες και με περισσότερα παιχνίδια από τη σειρά (ΜΚ 2, ΜΚ3, ΜΚ Trilogy).
 
Στο Γαλάτσι θεωρούμουν κορυφή στο street fighter......το τερμάτιζα με ένα κέρμα με όλους τους χαρακτήρες.....όσο για διπλά με άλλα παιδιά δεν είχα αντίπαλο:ccool:,τώρα το έχω στο ps2 και θυμάμαι που και που την τέχνη........
 
Το SF σαν παιχνίδι απο άποψη καθαρά gameplay και τεχνικής, σίγουρα είναι αρτιότερο του MK, όμως ο χαβαλές του Mortal Kombat στα διπλά για μένα είναι αξεπέραστος, οπότε έχει την δική του γλύκα.

To MK το αγαπάω για την ατμόσφαιρα, τους χαρακτήρες, το γενικότερο στήσιμο και τις μουσικές, το SF για το fluent gameplay. Πάντως, κανένα απο τα δύο δεν αντικαθιστά το King Of Fighters για μένα, το οποίο και προτιμώ μακράν απο όλα τα ξυλίκια. Για μένα ισοπαλία λοιπόν, αλλού κερδίζει το ένα, αλλού το άλλο, κανένα δεν φτάνει το KOF :) Άντε, ίσως να γέρνω λίγο προς το SF λόγω του SVC Chaos της SNK !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα