Super Conan [Κόμπρα Πρεςς]

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.881
Αντιδράσεις
3.852
Aλλος μεγαλος τιτλος ηταν ο Κοναν της Κομπρα ,τον μαθαμε ασπρομαυρο σε μεγαλο μεγεθος ωσπου καποια στιγμη εν ετει 1989 η Κομπρα αποφασισε να βγαλει ενα κατιτις πιο προσεγμενο τευχος παραλληλα με τον αδελφο τιτλο.


Μηνιαιο,σε μικρος μεγεθος,ολο εγχρωμο,ενω τα ασπρομαυρα τευχη προερχονταν απο το αμερικανικο Savage Sword το παρον ηταν απο την κανονικη εκδοση της Marvel.


Aκολουθουν καμμια 30αρια τευχη απο την συλλογη μου,πολυ αγαπημενο το συγκεκριμενο.

Ωωπ τι εχουμε εδω,δυο Νο1 τευχη,πως εγινε αυτο;;

Λεπον το αριστερο κατεμε και κατα προσωπικη εκτιμηση κυκλοφορησε πρωτα σαν Εκτακτη εκδοση και μετα απο καποια επιτυχια προφανως ακολουθησε και το 1ο της σειρας!




72342.jpg72341.jpg72340.jpg72339.jpg72338.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχω μερικά τεύχη Κόναν της Κόμπρα, αγορασμένα πολύ μετά από την εποχή που τα εξέδιδε η Κόμπρα, κανένα έγχρωμο όμως. Το εξώφυλλο όμως του πρώτου άλμπουμ με τον λύκο μου φαίνεται γνωστό. Παίζει να το είχε χρησιμοποιήσει και η Modern Times στη δική της σειρά που είχε βγάλει στα τέλη της δεκαετίας του 90; Και κάτι ακόμα. Τα άλμπουμ της Κόμπρα ήταν μεταφράσεις αυθεντικών άλμπουμ ή συρραφή ιστοριών από διαφορετικά πρωτότυπα άλμπουμ;
 
Πιθανον για το εξωφυλλο με τον λυκο,εγω σταματησα τα Μαρβελ οταν τα σταματησε ο Καμπανάς και η Μαμουθ,τωρα για το 2ο αν αλμπουμ εννοεις τον τιτλο του θρεντ τα συγκεκριμενα αν και εχω πολλααα χρονια να τα ανοιξω ηταν μεταφρασεις αντιστοιχων τευχων της Μarvel,θελω να πω τιτλο τον King Conan αλλα πρεπει να το ψαξω πρωτα.
 
Το εξώφυλλο με το λύκο είναι το πρώτο τεύχος του Σούπερ Κόναν. Όντως, πριν από αυτό είχε κυκλοφορήσει ένα Σούπερ Κόναν σαν έκτακτη έκδοση με τίτλος "Θάνατος στη Μαύρη Ακτή". Οι περιπέτειες αυτής της έκδοσης κυκλοφόρησαν αργότερα ανάμεσα στα αριθμημένα τεύχη του Σούπερ Κόναν.

Έχω πολλά από αυτά τα τεύχη στην κατοχή μου. Έχω και κάποια ασπρόμαυρα Κόναν. Τα αγόραζε ο αδελφός μου και μου έχουν μείνει. Τα Σούπερ Κόναν για πολύ καιρό ήταν έγχρωμα μέχρι που από κάποιο σημείο και μετά, έγιναν ασπρόμαυρα. Δεν ξέρω αν είναι σύμπτωση αλλά από την αλλαγή και ύστερα, άρχισαν οι ιστορίες να μην είναι τόσο ωραίες (γνώμη μου πάντα). Αυτό που με σύγχιζε στα τεύχη του Κόναν και του Σούπερ Κόναν ήταν ότι δεν είχαν καμία λογική συνέχεια! Ας πούμε, οι περιπέτειες του Κόναν με την Μπέλιτ είναι αυτές που αγαπώ περισσότερο (τι να κάνω? Γυναίκα είμαι) και οι περισσότερες είχαν μια λογική σειρά, η οποία όμως ξέφυγε κι αυτή με αποκορύφωμα την ιστορία "Ο νεκροφάγος" που την πέταξαν από το έγχρωμο Σούπερ Κόναν στο ασπρόμαυρο Κόναν!!!! Και μετά συνέχισαν τις ιστορίες στο έγχρωμο Σούπερ Κόναν!!! Δεν μπόρεσα ποτέ να καταλάβω γιατί αυτός ο αχταρμάς!

Ο αδελφός μου έχει κάποιες από αυτές τις ιστορίες με τον Κόναν και την Μπέλιτ στα αγγλικά. Τις διάβασα φέτος γιατί ήθελα να δω τα κείμενα στα πρωτότυπα... Οι διαφορές στην μετάφραση είναι αρκετές αλλά δέχομαι ότι πάντα η μετάφραση είναι πιο ελεύθερη σε τέτοιου είδους εργασία... Μου άρεσε πολύ η απόδοση της μετάφρασης του Κόναν αλλά απ' ότι είδα, και το αρχικό κείμενο στα αγγλικά είναι πολύ εμπνευσμένο... Αυτό όμως, που δε μου άρεσε καθόλου είναι ότι διαπίστωσα ότι λείπουν πολλές εικόνες από τα ελληνικά καρέ. Σε πολλές από τις ιστορίες λείπουν οι μεγάλες εικόνες της αρχής κάθε ενότητας, σε κάποιες λείπουν του τέλους και κάποιες φορές λείπουν και εικόνες ενδιάμεσα... Επίσης, στα Ελληνικά τεύχη έχουν παραλείψει μια ολόκληρη ιστορία που όμως δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσε...
 
Οταν ειχα ξεκινησει να παιρνω Σουπερ ηταν ιστοριες σε συνεχειες. Κατοπιν ειχα βρει κατι προηγουμενα τευχη. Δυστυχως σε καποιες περιπτωσεις "πηδουσαν" καποιες σελιδες και εγραφαν μια μικρη περιληψη για το τι εγινε ενδιαμεσα (προφανως επροκειτο για καποιο τραγικο τεχνικο λαθος των ελληνικων εκδοσεων).

Επισης το Σουπερ ειχε καποιο ενθετο αν δεν κανω λαθος, στις τελευταιες σελιδες. Οταν το επαιρνα εγω ειχε σε συνεχειες το πρωτοτυπο κειμενο του Howard για την Υβοριανη Εποχη . Περιττο να πω οτι λογω της λεπτομερειας του και αναφορες σε Ατλαντιδα, Αρειους κλπ, ειχα ψαρωσει και (ως υπερφαντασιοπληκτος ) αναρωτιομουν αν ειχε καποια βαση στην πραγματικοτητα XD

Οντως στα επομενα τευχη εγινε καποιο μπερδεμα μεταξυ των δυο, συγχωνευτηκαν μαλλον, αλλα δε θυμαμαι καλα. Για να ειμαι ειλικρινης αναρωτιεμαι ποια η σχεση των δυο, δηλ. αν συμβαινουν στην ιδια continuity.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δεν ξέρω αν ήταν τεχνικό λάθος ή αν έτσι εξοικονομούσαν μελάνι και χρώμα αλλά το θεωρώ απαράδεκτο! Οι εικόνες της αρχής ειδικά είναι πάρα πολύ ωραίες και έντονες!

Αν είναι το πρωτότυπο κείμενο του Howard στα τεύχη που έχω, έχει πολλές πληροφορίες για μία εποχή που τελικά καταφέρνει πολύ γλαφυρά να την ζωντανέψει και σε μπερδεύει.... :) Αρχίζεις να πιστεύεις ότι πραγματικά υπήρχε η εποχή που περιγράφει... Μέχρι χάρτη είχε φτιάξει για την εποχή.... :D :D Πρέπει να είχε τρομερή φαντασία αυτός ο άνθρωπος!

Στις αγγλικές εκδόσεις που διάβασα φέτος, στις τελευταίες σελίδες υπάρχουν οι αυθεντικές σημειώσεις του Roy Thomas. Απ'ότι καταλαβαίνω, ήταν ο άνθρωπος που διασκεύασε τις περισσότερες από τις ιστορίες του Κόναν, βασισμένος πάντα στην έμπνευση του Howard. Κάποιες ιστορίες τις επιμήκυνε και τις ανέπτυξε δίνοντας και τις απαραίτητες επεξηγήσεις όπου δεν υπήρχαν. Οι σημειώσεις του αφορούν κάθε ιστορία και εξηγεί από πού αντλούσε την έμπνευσή του (ακόμα και από την Μινωϊκή Κρήτη) σε περιπτώσεις που επενέβη στην αρχική γραμμή του Howard αλλά και λεπτομέρειες από την συνεργασία του με κάποιους από τους συντελεστές του κόμικ. Με την πρώτη ευκαιρία, θα τα σκανάρω αλλά τώρα δεν είναι εύκολο. Γύρισα από το νησί και δεν ξέρω πότε θα ξαναπάω.

Δε νομίζω ότι οι δύο εκδόσεις συγχωνεύτηκαν... Απλά κάποια στιγμή σταμάτησε να κυκλοφορεί το Σούπερ Κόναν και λίγο αργότερα το Κόναν.
 
Κάνοντας εκκαθάριση σήμερα (μάλλον τακτοποίηση στο χαώδες σύνθετο) βρήκα τα τεύχη του Κόναν σε μια σακούλα. Αυτό είναι που έλεγα ότι κυκλοφόρησε πρώτο-πρώτο σε αυτή τη σειρά σαν "Έκτακτο έγχρωμο τεύχος". Κάτι σαν πιλότος, δηλαδή. Όπως πάντα, δεν μπορώ να το βγάλω μεγαλύτερο. Πρέπει να πατήσει κάποιος πάνω για να το δει.
 

Συνημμένα

  • CONAN.jpg
    CONAN.jpg
    1,7 MB · Προβολές: 8
Πίσω
Μπλουζα