Super Mario 64 vs Super Mario 64 DS γνώμες

johnny19818

Retromaniax Thread Excavator!
Joined
18 Απρ 2010
Μηνύματα
7.711
Αντιδράσεις
1.936
Πρόσφατα τσίμπησα ένα Ν64 Ελληνικής αντιπροσωπείας καινούριο (θα ακολουθήσουν εικόνες στο μέλλον σε άλλο thread). Θα ήθελα τη γνώμη σας για το Super Mario 64. Είχα το Super Mario 64 DS στο ΝDS μου αλλά δεν με ενθουσίασε να είμαι ειλικρινής. Το βρήκα δύσκολο στο χειρισμό και γενικά με κούρασε σε σημείο να το σιχαθώ.Έφταιγε η μικρή οθόνη και το χειριστήριο και δεν το συμπάθησα στο DS? Τι να πω? Θέλω να κάνω μια ωραία συλλογή για την κονσόλα. Το παιχνίδι στο Ν64 είναι πανομοιότυπο με αυτό του DS? Θα έχει διαφορετική συμπεριφορά στο Ν64 με το αναλογικό χειριστήριο? Παρακαλώ όποιοι έχουν εμπειρία και από τα 2 παιχνίδια ας μου πουν τη γνώμη τους.
 
Το Super Mario DS είναι στην ουσία το Super Mario 64 με διάφορες προσθήκες και bonus games. Για μένα αυτές οι προσθήκες δεν βελτίωσαν ιδιαίτερα το παιχνίδι και μου φάνηκαν σαν filler. Στην αρχή, για παράδειγμα, πρόσθεσαν το κομμάτι με τον λαγό και το κλειδί (που κανονικά το συναντάς αργότερα στο παιχνίδι). Εμένα αυτό δεν μου άρεσε γιατί χάλασε την ατμόσφαιρα του original που η αρχή του ήταν πιο μυστηριώδης να το πω. Kαι οι εξτρά χαρακτήρες δεν μου άρεσαν, προτιμούσα την μοναχική αναζήτηση του Mario και όχι άλλο ένα Mario Party.

Γενικά προτιμώ το original στην μεγάλη οθόνη με τον αναλογικό. Tα ακροβατικά που μπορείς να κάνεις (αν το μάθεις καλά) δεν μπορείς να τα κάνεις τόσο καλά με το D-pad.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ασυζητητεί καλύτερο του Ν64. Του DS δεν ξέρω γιατί αλλά είχε χάσει όλη τη μαγεία...
 
Εχει χασει την μαγεια του γιατι ειναι ενα παιχνιδι που το εχουμε χιλιοπαιξει,χιλιοδει και γενικα παραχορτασει.Τωρα για την εκδοση του DS περα απο της προσθηκες που αναφερει ο τασος (imgema) παραπανω δεν υπαρχει κατι το διαφορετικο.Οποτε αν εσενα δεν σαρεσε το στυλ του το υφος του ο σχεδιασμος του το gameplay και γενικα σαν παιχνιδι δεν πιστευω οτι θα σαρεσει απλα παιζοντας το σε μεγαλητερη οθονη και με το gamepad του Ν64.Αν απλα δεν σαρεσε η μικρη οθονη και ο χειρισμος στο DS αλλα σου αρεσε σαν παιχνιδι τοτε σιγουρα θα απολαυσεις την Ν64 εκδοση στην οθονη της τηλεορασης σου.
 
Τα εχω και τα 2 και προσωπικα λατρευω την εκδοση του n64 με τον επαναστατικο χειρισμο του (για τοτε ολοι ειχαν να λενε για το χειρισμο του mario 64 ) αλλα η εκδοση του ds ειναι σαφως κατωτερη οχι απαραιτητα στα γραφικα αλλα γενικα σε ολη τη μαγεια του αυθεντικου στο 64.Ενω και εγω ειχα μεγαλες προσδοκιες τοτε που κυκλοφορησε στο ds εχασα πολυ γρηγορα το ενδιαφερον μου για την φορητη εκδοση
 
Πάντως τα γραφικά στο DS έχουν κάποιες βελτιώσεις, τα textures φαίνονται λίγο πιο πλούσια (αν και πιξελιάζουν) ενώ τα coins είναι 3D objects αντί για 2D sprites όπως ήταν στο original.
 
Κατατοπιστικότατες οι παρατηρήσεις σας παιδιά. Νομίζω ότι τελικά θα του δώσω μια ευκαιρία στο Ν64 και θα δω πως θα πάει...
 
johnny19818 είπε:
Έφταιγε η μικρή οθόνη
Μην ψάχνεις την αιτία, το βρήκες από μόνος σου, έφταιγε κυρίως η μικρή οθόνη. Έχω πάθει ακριβώς το ίδιο σε παιγνίδια που λάτρεψα όπως το Chrono Trigger DS ή το Donkey Kong Country 2 GBA....η μικρή οθόνη στερεί αρκετά απο τη μαγεία του παρελθόντος. Παίξε Μάριο 64 στο Νιντέντο 64, θα σε καθηλώσει.

metalcandyman είπε:
Εχει χασει την μαγεια του γιατι ειναι ενα παιχνιδι που το εχουμε χιλιοπαιξει,χιλιοδει και γενικα παραχορτασει.
Αυτό που λες δεν ισχύει, το παιγνίδι αυτό δεν έχει χάσει ούτε στο ελάχιστο από τη μαγεία του παρελθόντος. Τυχαίνει να το παίζω αυτόν τον καιρό σε εξομοιωτή και επιβεβαιώνω πως έχω πωρωθεί περισσότερο από ότι στις αρχές του 1997 που το πρωτοέπαιξα. Το παιγνίδι έχει τη σφραγίδα του Μιγιαμότο, ενός ανθρώπου που δημιουργεί τίτλους χωρίς ημερομηνία λήξεως. Πραγματικά, δεν περίμενα να διαβάσω τέτοιο πράγμα από σένα κάντυ...
 
geo2004z είπε:
Μην ψάχνεις την αιτία, το βρήκες από μόνος σου, έφταιγε κυρίως η μικρή οθόνη. Έχω πάθει ακριβώς το ίδιο σε παιγνίδια που λάτρεψα όπως το Chrono Trigger DS ή το Donkey Kong Country 2 GBA....η μικρή οθόνη στερεί αρκετά απο τη μαγεία του παρελθόντος. Παίξε Μάριο 64 στο Νιντέντο 64, θα σε καθηλώσει.
Γι'αυτό το είπα κι εγώ. Φαντάστηκα ότι άλλο στην μικρή οθονούλα του DS και άλλο σε τηλεόραση... Σωστότατη η παρατήρηση για το DK2.
 
Και εγώ πιστεύω ότι στην τηλεόραση και ειδικά με τον αναλογικό μοχλό το παιχνίδι είναι πολύ καλύτερο. Σε ορισμένα σημεία δεν καταλάβαινα που πήγαινα στο DS και πήγαινα από μνήμης από τις εκατοντάδες ώρες που έχω ρίξει στο nintendo 64.

Οι προσθήκες πάντως ήταν πολύ καλές στο DS παιχνίδι και σε ορισμένα σημεία τα πράγματα είχαν απλοποιηθεί, κυρίως λόγω του πιο δύσκολου χειρισμού.

Αν μπορούσα να βαθμολογήσω θα έβαζα στο Super Mario 64 8 και στο Super Mario 64 DS 7.

To παιχνίδι με emulator και το κατάλληλο χειριστήριο πάντως είναι το καλύτερο δυνατό, καθώς τα γραφικά καθαρίζουν αρκετά, παρά τα θολά textures.
 
[Edit] Χαλάρωσε δε σε είπε δα και τίποτα! [edit] Το μονο πραγμα που ειναι λαθος στο post μου ειναι το "εχουμε" χιλιοπαιξει,χιλιοδει κλπ που εγραψα γιατι θα επρεπε να γραψω "εχω" και οχι εχουμε γιατι μιλαω για την παρτη μου.τεραματισα το παιχνιδι 100% 5 φορες στο N64 και 2 στο DS αλλα πως να το κανουμε το σιχαθηκα το βαρεθηκα και εχω βαρεθει την παρελθοντολογια για το συγκεκριμενο παιχνιδι.Ηταν το πρωτο 3D mario προσφερε πολλα αλλα μεχρι εκει νησαφι πια.Δεν θα παραμηνουνε σαυτο μια ζωη και θα το συγκρινουμε με ολα τα επομενα mario οπως κανουν πολλοι με το ocarina of time και βγαζουν σκαρτα ολα τα επομενα Zelda και μαλιστα ατομα που και δεν εχουν παιξει οκα τα Zelda η τα ξεκινησαν απο το ocarina of time και μετα η ακομα χριροτερα απο το Twilight princess και μετα.Το παιχνιδι εκτος απο ελαχιστα εξτρα ειναι ολοιδιο και στης δυο εκδοσεις και οπως εγραψα αν δεν του αρεσε σαν παιχνιδι του φιλου δεν προκυται να του αρεσει στο N64 μονο και μονο επειδη θα το παιξει στην τηλεοραση του.Αν δεν του αρεσε στο DS μονο για την μικρη οθονη και τον χειρισμο τοτε λογικα θα το απολαυσει στο N64.Και στην τελικη αν το παρατησε το παιχνιδι και δεν το εχει τερματισει ποτε τοτε ναι η μαγεια υπαρχει σαυτον αντιθετα με μενα που μαγειρς κλπ εχουν τελειωση εδω και πολλα χρονια για το συγκεκριμενο παιχνιδι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είμαι ο μόνος που πάντα προτιμούσε το Banjo-Kazoei και το Donkey Kong 64 από το Super Mario 64;

geo2004z είπε:
Μην ψάχνεις την αιτία, το βρήκες από μόνος σου, έφταιγε κυρίως η μικρή οθόνη. Έχω πάθει ακριβώς το ίδιο σε παιγνίδια που λάτρεψα όπως το Chrono Trigger DS ή το Donkey Kong Country 2 GBA....η μικρή οθόνη στερεί αρκετά απο τη μαγεία του παρελθόντος.
Kαι το Game Boy είχε μικρή οθόνη. Αυτό το καθιστούσε απαίσια κονσόλα; Όσο αφορά το Chrono Trigger στο DS πέρα τ' ότι είναι η πληρέστερη έκδοση και με καλύτερη μετάφραση από την SNES έκδοση όταν είχε βγει στην Αμερική τέτοιου είδος retro rpg είναι πιo βολικά να τα παίζεις σε φορητή κονσόλα. Κι ειδικά με την δεύτερη οθόνη του DS όπου έχεις το menu και τον χάρτη έτοιμο στην κάτω oθόνη αντί να χρειαστείς να πατάς κάθε τόσο pause για να βγει το menu και ο χάρτης είναι άκρως βολικό.

Μην είμαστε τελείως σκοταδιστές όσο αφορά τις επανακυκλοφορήσεις παλιών παιχνιδιών σε νεότερες κονσόλες. Αλλιώς να σταματήσουμε να παίζουμε arcade παιχνίδια στο PC και στις κονσόλες και ν' αγοράζουμε τις αυθεντικές arcade καμπίνες ώστε να έχουμε το "αυθεντικό συναίσθημα".
 
Άσχετα από το συναίσθημα κλπ που λέγονται, το συγκεκριμένο παιχνίδι είναι απλά καλύτερο με τον αναλογικό μοχλό και την μεγάλη οθόνη. Άλλα games μπορεί να βολεύουν καλύτερα σε φορητά (όπως πχ τα advance wars και άλλα παιχνίδια στρατηγικής) αλλά το συγκεκριμένο είναι καλύτερο στην τηλεόραση.

Αν μπορείς παίξτο στο Wii/WiiU που έχει και λίγο πιο καθαρά γραφικά σε ανάλυση 480p.

Οσο για το Banjo, το παιχνίδι είναι όντως καλύτερο σαν level design, είναι πιο χορταστικό και φυσικά έχει πιο όμορφα γραφικά, αλλά ο έλεγχος είναι καλύτερος στο Mario και τα ακροβατικά/combos που κάνεις κάνουν το gameplay πιο γρήγορο και εθιστικό. Το Donkey Kong 64 το βρήκα κουραστικό προσωπικά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είναι γεγονός ότι τα ports του N64 στο DS δεν είναι τα καλύτερα δυνατά. Προσωπικά θα μπορούσα να μιλήσω περισσότερο για to Diddy Kong Racing 64 ~του οποίου είμαι fan~ αλλά στο DS δε μπόρεσα να το συμπαθήσω με τίποτα.

H απάντηση χωρίζεται σε 3 σκέλη εκ των οποίων τα 2 ήδη έχουν θιχτεί.

1.) Το N64 ήταν μία κονσόλα με καθαρά 3D προσανατολισμούς γι'αυτό είχε κι αυτό το ιδιόμορφο χειριστήριο που όμως έδινε άλλη διάσταση στους τίτλους της. Επομένως τίθεται θέμα χειρισμού για την εμπειρία.

2.) Η οθόνη του DS είναι αρκετά μικρή κι άρα χάνεται μέρος της "απόλαυσης".

3.) Το πιο σημαντικό όμως είναι η αδυναμία του DS για texture filtering.

Το DS στη θεωρία είναι ένα πιο δυνατό hardware απ'το N64. Ωστόσο, σε θέματα αρχιτεκτονικής/ποιότητας έχω την αίσθηση πως το N64 το κάνει πέρα.

Αρχίζοντας απ'το texture filtering, είναι μία σημαντική τεχνική. Στο DS λόγω σχεδιασμού υπάρχει αδυναμία εφαρμογής του με αποτέλεσμα όταν παρατηρούνται textured πολύγονα σε κοντινή απόσταση να έχουμε τη αναβίωση του σιχαμένου 90's φαινομένου που λέγεται...Pixel! :p Τα περίφημα τετραγωνάκια.

Απ'την άλλη το N64 μπορεί να είχε χαμηλές δυνατότητες στο texture filtering, ωστόσο η αξιοποίησή του στα παιχνίδια έδινε την αίσθηση ότι δεν υπάρχουν pixels. Επί της ουσίας, τα textures ήταν "ντυμένα" με μικρές εικόνες (mipmap) με αποτέλεσμα να φαίνονται (textures) από κοντά πιο θολά αλλά χωρίς Pixels!

Έπειτα, κάποια σημαντικά στοιχεία που αφορούν το οπτικό κομμάτι όπως ο επεξεργαστής και ο αριθμός πολυγώνων είναι υπέρ του N64.

Όπως και να έχει, θέλω να καταλήξω σε κάτι που έχω ξαναπεί.

Το DS δε το συμπάθησα ποτέ όπως άλλα συστήματα, ωστόσο οφείλω να παραδεχθώ ότι πως ελάχιστοι ασχολήθηκαν και το αξιοποίησαν σωστά. Το αποτέλεσμα ήταν να μοιάζει περισσότερο με συγγενή του PS1 παρά του N64.

Στα ports που είναι και το θέμα του thread, τα λάθη οφείλονται ξεκάθαρα στον developer. Έγινε προσπάθεια Port με κάποιες έξτρα προσθήκες κι όχι ανασχεδιασμός τους ~απ'την αρχή~ που θα τους έδινε και τη δυνατότητα για πειραματισμό πάνω στο hardware για το που μπορούν να φτάσουν στην πιο ορθολογική αξιοποίησή του.

αυτά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To Diddy Kong Racing oύτε εμένα μου άρεσε το port του στο DS, όπως επίσης δεν μου αρέσουν όσα παιχνίδια φτιάχτηκαν από την Rare σε φορητές κονσόλες της Nintendo από την εποχή του Gameboy Advance και μετά. Κι η ειρωνεία ποιά είναι; Ότι στο Gameboy που ήταν πολύ πιο αδύναμη κονσόλα συγκριτικά με το SNES και το N64 κάνανε πολύ καλύτερα ports όπως το Killer Instinct στο Gameboy και το Donkey Kong Country στο Gameboy Color. Φυσικά μιλάμε για άλλες έποχες όπου η Rare ήταν στις δόξες της.
 
Παιδιά μόλις χθες αγόρασα ένα Super Mario 64 για το Ν64. Περιμένω τώρα να δω κατά πόσο αληθή είναι όλα τα προηγούμενα που ειπώθηκαν :) .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Περιμένουμε να δούμε τις εντυπώσεις ενός πρωτάρη σε ένα παιχνίδι του 1997, χωρίς να επηρεάζεται από νοσταλγικούς παράγοντες.
 
Diddy Kong είπε:
Περιμένουμε να δούμε τις εντυπώσεις ενός πρωτάρη σε ένα παιχνίδι του 1997, χωρίς να επηρεάζεται από νοσταλγικούς παράγοντες.
Σωστή η παρατήρησή σου Diddy.....η άποψή μας είναι αρκετά "νοσταλγική" και θα ήθελα κι εγώ να δω την αντίδραση ενός gamer που ασχολείται πρώτη φορά με τον τίτλο.
 
Το παιχνίδι έχει φτάσει αλλά λόγω χρόνου και άλλων απροσδόκητων παραγόντων δεν έχω ασχοληθεί μαζί του παρά μόνο να το βάλω να δω αν λειτουργεί. Θα γράψω τις εντυπώσεις μου μόλις έχω ολοκληρωμένη εικόνα...
 
διαφωνω με πολλους. το mario 64 ds δεν μπορει να ειναι χειροτερο απ το original γιατι πολυ απλα, ειναι ακριβως το ίδιο αλλα με προσθήκες! τωρα 'νταξει δεν νομιζω οτι επειδη το ενα ειναι σε μεγαλη οθονη και το αλλο handheld υπαρχει ρεαλιστικη διαφορα
 
Πίσω
Μπλουζα