Super Mario Galaxy 2

Nikol@r@s

Retro Member
Joined
6 Σεπ 2008
Μηνύματα
174
Αντιδράσεις
2
supermariogalaxy2200906o.jpg


Τελικα ο 3D τιτλος της Nintendo ειναι η συνεχεια του επιτυχημενου Super Mario Galaxy!To σεναριο δεν εχει γινει γνωστο αλλα το game εχει πολλες εκπληξεις!Μαζι με τον Mario επιστρεφει ο Yoshi τον οποιο εχουμε να δουμε απο το 2003(Super Mario Sunshine) αλλα και κοσμοι με παγο και ερημο οπως στο Mario 64!Το μονο σιγουρο ειναι οτι ο Mario θα ειναι κοντα μας για αλλη μια φορα στο Wii!Αναμενονται νεα..........

[flash(425,350)]http://www.youtube.com/watch?v=KGSoBlpK4sc

gsm169supermariogalaxy2.jpg


supermariogalaxy2.jpg


supermariogalaxy2200906.jpg


supermariogalaxy2200906.jpg


supermariogalaxy2200906x.jpg
http://img194.imageshack.us/img194/6629/superyoshigalaxybychame.jpg[/img]

91569220071030screen012.jpg


largep.jpg


134630galaxyo.jpg


supermariogalaxy2200906.jpg


supermariogalaxy2200906q.jpg


supermariogalaxy2200906i.jpg


supermariogalaxy2200906d.jpg


Eσεις πως το βλεπετε?Θα εχει την ιδια επιτυχια με το προηγουμενο?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ότι έχει τον κοντό με το μουστάκι επιτυχημένο είναι.

Το μυστήριο είναι γιατί... :)
 
Tην ιδια απορεια εχω κι εγω!O Mariο εμφανισιακα ειναι τελειως αντι-ηρωας!Πως γινεται να ειναι στην κορυφη μετα απο τοσα χρονια?
 
Maddog είπε:
Ότι έχει τον κοντό με το μουστάκι επιτυχημένο είναι.Το μυστήριο είναι γιατί... :)
Δεν είναι ο Mario. Είναι το γεγονός ότι οι κύριοι τίτλοι (όχι τα αμέτρητα και συχνά μετριότατα spin offs) είναι τα καλύτερα platform games που υπάρχουν.
 
Σωστα!Το Mario 64 εφερε την επανασταση στα Games καθως ηταν το πρωτο 3D Mario.Το Sunshine βεβαια απογοητευσε καποιους(αλλα εμενα ειναι το αγαπημενο Mario ever).Το Galaxy μπορω να πω οτι ηταν ισαξιο του 64!
 
Βασικά ο Mario δεν είναι ούτε trendy και cool ούτε τίποτα ιδιαίτερο.Είναι διαχρονικός για αυτό και συνεχίζει να πουλάει.Αλλά έτσι και αλλιώς μην κοροιδευόμαστε δεν είναι ο Mario που πουλάει αλλά οι παιχνιδάρες που κρύβονται από πίσω,που αν και τόσο απλά είναι απίστευτα εθιστικά και πορωτικά!
 
Leon είπε:
Δεν είναι ο Mario. Είναι το γεγονός ότι οι κύριοι τίτλοι (όχι τα αμέτρητα και συχνά μετριότατα spin offs) είναι τα καλύτερα platform games που υπάρχουν.
Μα αυτό ακριβώς είναι το περίεργο Leon.

Μιλάμε για έναν ήρωα που τον έχουν εμφανίσει άπειρες φορές και όχι πάντοτε αριστουργηματικά και παρόλα αυτά δεν τον βαρέθηκε ο κόσμος. Η συνηθισμένη τάση είναι μετά από κάποιο διάστημα να βαριέσαι να βλέπεις ίδιες φάτσες, ειδικά όταν είναι αντιηρωικές εώς και άσχημες όπως του Mario. Εδώ ψιλοβαρεθήκαμε την Lara μετά από τόσα χρόνια...

Τέλος πάντων, επί της ουσίας, πανικός θα γίνει πάλι με το Galaxy 2. Υπάρχει ολόκληρη στρατιά από fanboys έτοιμους να ορμήξουν! ;)
 
XAXA Πανικος δεν λες τιποτα!Θα ειμαι απο τους πρωτους που θα το παρουν!
 
Maddog είπε:
Τέλος πάντων, επί της ουσίας, πανικός θα γίνει πάλι με το Galaxy 2. Υπάρχει ολόκληρη στρατιά από fanboys έτοιμους να ορμήξουν! ;)
Βέβαια αυτή τη φορά ένα νέο Mario platformer δεν προσφέρει κάτι ριζικά νέο σε σχέση με το προκάτοχό του. Μου μοιάζει ίδιο με το SMG 1. Κάπως έτσι την "πάτησαν" και με το τελευταίο Zelda. Ίδωμεν.
 
Απο τη στιγμη που το παλμαρε του Wii πασχει αφορητα απο ελλειψη ποιοτικων τιτλων, ακομα και να ειναι μελισουλα καθ ολη τη διαρκεια o Μαριο, θα πουλησει στους διψασμενους για ανω-του-κακου-games κατοχους Wii.

Το ξερει η N γι αυτο και το καροτο εμφανιζεται οταν το απαιτησουν οι συνθηκες. Αυτα :p
 
Η αλήθεια είναι πως ήταν από τα παιχνίδια που περίμενα πώς και πώς να δω στην gamescom και μου κακοφάνηκε που δεν ήταν (υποθέτω πως δεν είχαν κατορθώσει να ετοιμάσουν ακόμα playable demo, οπότε δεν είχε νόημα να το επανεμφανίσουν ως τρέιλερ...)

Όχι βέβαια ότι με χάλασε και το New Super mario Bros. Wii που έπαιξα για αρκετή ώρα, το οποίο κατά την άποψή μου είναι ό,τι πρέπει για co-op platforming...
 
Πολύ anti-mario τάση εδώ μέσα. Εντάξει είναι άσχημος, με μπάκα αλλά στη συνείδηση όλων έχει μείνει ως ο ήρως που χοροπηδάει τρελά και με άνεση και πάντα πολεμάει τον κακό bowser. Τα παιχνίδια είναι αν μη τι άλλο ποιοτικότατα και πάντα μέχρι στιγμής έχουν κάτι νέο να προσφέρουν. Πιστεύω ότι έτσι θα είναι με το Mario Galaxy 2.

Θα πέσει τρελό κάψιμο πάλι. Το πρώτο το τελείωσα με όλα τα άστρα και μετά έπρεπε να το παίξεις ξανά όλο με τον Luigi. Λίγο υπερβολικό και το παράτησα μετά.
 
Εγώ το πρώτο τερμάτισα συνολικά 4φορές.2 Με Mario 2 με Luigi^_^
 
Είναι οι μηχανισμοί και η πρόκληση που κρατάνε τα βασικά Mario games τόσο ψηλά. Βέβαια σιγά σιγά η πρόκληση χάνεται για να μπορούν να το πρχωράνε όλοι, αλλά ακόμα κρατάει γερά. Αν πάρω ποτέ Wii, θα είναι για αυτά τα 2 games και το Metal Slug Anthology που στο PS2 δεν έχει 60Hz mode (έλεος).
 
Τον πετυχαίνεις καμμιά φορά και εκεί που δέν τον περιμένεις !!

 
Jedah είπε:
Είναι οι μηχανισμοί και η πρόκληση που κρατάνε τα βασικά Mario games τόσο ψηλά. Βέβαια σιγά σιγά η πρόκληση χάνεται για να μπορούν να το πρχωράνε όλοι, αλλά ακόμα κρατάει γερά. Αν πάρω ποτέ Wii, θα είναι για αυτά τα 2 games και το Metal Slug Anthology που στο PS2 δεν έχει 60Hz mode (έλεος).
Κι όμως, στο SMG2 από τα δέκα περίπου levels που έπαιξα το Φεβρουάριο στο Λονδίνο (αλλά και από ό,τι λέει μέχρι κι ο ίδιος ο Miyamoto) το επίπεδο δυσκολίας έχει αυξηθεί σε σχέση με το πρώτο μέρος...

Σε γενικές γραμμές, όπως είχα γράψει και τότε, θεωρώ πως πρόκειται για τη μικρότερη αλλαγή που είχε υπάρξει ποτέ ανάμεσα σε δυο παιχνίδια της κεντρικής σειράς, αλλά αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό γιατί δεν νομίζω να χαλάσει πολλούς να δούμε "μια από τα ίδια" με το SMG, συν Yoshi και λίγο μεγαλύτερη πρόκληση...
 
Λιγο τα sound effects να μην εκαναν τοσο μωρουδίστικα (δεν μιλάω για χαρούμενα/παιδικά όπως σε όλα τα υπoλοιπα Mario games, μιλάω για Yoshi's Story/Playskool level μωρουδίστικα) το παιχνίδι θα ήταν τελειο, δεν θα χρειαζόταν να χαμηλώνω τον ήχο και ίσως να μπορουσα να απολαυσω το πολύ καλό soundtrack (επικό soundtrack από ορχήστρα με ήχους απο κουδουνίστρες και κουκλάκια που τα πιέζεις στο στομάχι για να βγάλουν ήχους?)....

Και αυτα ειναι λεγόμενα ενός Νιντεντάκια που εχει συνηθήσει τα χαρουμενα παιχνίδια της μαμάς Nintendo (αν και προτιμώ Metroid, F-Zero, Zelda και Starfox από οποιοδήποτε Mario, πλην του Mario Bros 3).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Imgema νομίζω υπερβάλεις αλλά σέβομαι απόλυτα την αποψή σου
 
Τώρα που το συζητάμε ίσως το ξαναπιάσω πάλι με τον LUIGI το Super Mario Galaxy. Έχει και τα κάτι έξτρα πίστες διάβασα αν το τελειώσεις και με αυτόν. Πάντως από το 2 δεν περιμένουμε και πολλές αλλαγές. Θα είναι ουσιαστικά το ίδιο game με την προσθήκη του YOSHI.

Παρεξηγημένο παραμένει πάντως το Super Mario Sunshine το οποίο κατά τη γνώμη μου ήταν πολύ καλό. Απλώς ορισμένες πίστες προς το τέλος ήταν απίστευτα δύσκολες.
 
Πίσω
Μπλουζα