Super Standard Amiga 500

freaktmp

Expert
Joined
20 Απρ 2009
Μηνύματα
9.311
Αντιδράσεις
9.413
Ενα ακομα, πολυ λιγοτερο φιλοδοξο αυτη την φορα, project! Μια το κατα δυναμην συμβατη Amiga 500 για να παιζουμε τον μεγιστο δυνατο αριθμο παιχνιδιων που μπορουσαν να παιξουν σε 500, και με ευκολιες και βελτιωσεις σχετικες με το gaming. Οι στοχοι μου:

1. +512kb ram, ευκολα απενεργοποιησιμη

2. 1.3 και 2.04 kickstart σε switcher

3. ενσωματωση του HxC Floppy Disk Emulator στο κουτι

4. διαφορες ευκολιες (κουμπι reset, επιλογεα NTSC/PAL)

5. A570 για να παιζουμε games και απο CD, αλλα και CDTV software αν χρειαστει

6. Action Replay MKIII για τις δυσκολες ωρες.

7. Scandoubler/flickerfixer ( ; )

Σχετικα με το kickstart 2.04, δεν ειμαι σιγουρος αν υπηρχαν παιχνιδια για 500 που να ηθελαν οτιδηποτε παραπανω απο 1.3, αλλα αφου υπαρχει το switcher και η rom, γιατι να πανε χαμενες;

Τελος εχω ενα ερωτηματικο στο scandoubler, γιατι δεν ειμαι σιγουρος αν επιρεαζει αρνητικα την συμβατοτητα με καποια games. Ας μας το ξεδιαλυνει καποιος σχετικοτερος.

Ολα τα υλικα εκτος απο τον scandoubler τα εχω ηδη διαθεσιμα και σιγα σιγα λεω να προχωρησω στην συναρμολογηση.

Μνημη 512kb με διακοπτη.

2011-01-05-16h27m14.JPG

Οι κολλησεις για τον διακοπτη reset (board ver.6A).

2011-01-05-16h26m42.JPG

Οι διακοπτες τοποθετημενοι στο case, εσωτερικα και εξωτερικα.

2011-01-05-16h27m30.JPG

2011-01-05-16h28m57.JPG

Πρωτη φορα που πιανω dremel στα χερια μου, ετρεμα λιγο για να μην κανω ζημια στο κουτι, αλλα νομιζω οτι πηγε αρκετα καλα το πραγμα.

Ξεχασα να βγαλω φωτογραφια το switcher, αλλα αυτα τα εχουμε ξαναδει ετσι κι αλλιως.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Συγχαρητηρια για το μερακι σου!Σε κατι παρομοιο προσανατολιζω μια απο τις 4 πλεον 500αρες που εχω.
 
Συνεχεια στο project Super Standard Amiga 500. Ειπα να δοκιμασω το A570 που ειχα παρει πριν καμποσους μηνες απο την Γερμανια και επιανε και αυτο σκονη στο ντουλαπι μαζι με 1002 αλλα πραγματακια.

Δυστυχως ομως ο γερμανος μας την εκανε την ζημια και το ταχυδρομησε με το caddy μεσα στο cdrom. Οποτε οταν ηρθε η ωρα να το δοκιμασω, αρνειτο πεισματικα να βγει απο την συσκευη! :cry:

Εμπρος πιστα μου κατσαβιδακια και μετα απο 2-3 λεπτα και 4 βιδες ειχαμε εισχωρησει στα ενδωτερα του Α570, το οποιο ειναι παρομοιο με Matsushita-Kotobuki 1x cdrom που εχει και το cdtv.

2011-01-07-15h44m15.JPG

Περιεργαζομενος τον μηχανισμο, συντομα καταφερα να ξεκολλησω και να κανω eject το caddy. Δυστυχως ομως επειδη τιποτα στο retrocomputing δεν ειναι ευκολο, οταν προσπαθησα να το ξαναβαλω μεσα με ενα δισκακι, αρνειτο πεισματικα να το διαβασει και για την ακριβεια δεν γυρνανε καν το μοτερ. :bash: :frypan: :rant:

4 ακομα βιδες για να βγει να βγει το μεταλλικο πανω περιβλημα του μηχανισμο και καμια ωριτσα πειραματισμων για να καταλαβω την αλληλουχια των λειτουργιων του μηχανισμου και ιδου ο ενοχος μας.

2011-01-07-17h56m14.JPG

Αυτα τα λευκα πλαστικα εξυπηρετουν τους εξης σκοπους:

1. τραβανε το λαμακι του caddy

2. ενεργοποιουν τον μηχανισμο που κλειδωνει το caddy στην θεση του

3. σπρωχνουν προς τα εξω το caddy οταν πατας το eject

4. το βουρτσακι καθαριζει την κεφαλη οπως βγαινει το caddy

Δυστυχως επειδη ο μηχανισμος ηταν οπλισμενος κατα την διαρκεια της μετακινησης απο την Γερμανια το ελατηριο ασκησε μεγαλη πιεση στο πλαστικο που το κραταγε στην θεση του και το εκοψε.

Στην παρακατω φωτογραφια φαινεται μια προσπαθεια που εκανα να το επισκευασω.

2011-01-07-17h56m35.JPG

Δυστυχως ομως η επισκευη μου δεν δουλευει πολυ καλα. Κανει σωστα το 2, αλλα τα 1 και 3 δεν γινονται ολοκληρωμενα, γιατι μαλλον εχει χαλασει και το ελατηριο και δεν δινει την ωθηση που χρειαζεται. :(

Πονηρος ο βλαχος, ομως. :p Λεω, τι ειναι το σημαντικο πραγμα που δεν γινεται; Δεν τραβιεται το λαμακι του caddy για να αρχισει να διαβαζει η κεφαλη την επιφανεια του δισκου. Ετσι εκανα την εξης πατεντα στο caddy με λιγο sellotape για να μενει ανοικτο και για να μπορω να το βγαζω εξω ευκολα οταν κανω eject:

2011-01-07-15h43m52.JPG

Success!!! :cheers: :beer: :award: :headbang: :hurrah:

2011-01-07-15h44m04.JPG

Indiana Jones στα γερμανικα... :xm:

Ξεχασα να βγαλω φωτο το ολοκληρωμενο συστημα. Αλλη φορα! Στο επομενο επεισόδιο: Action Replay Mk III! :headbangdude:
 
Τελευταία επεξεργασία:
πολυτέλεια το cd, καλό το reset, το 2.04 νομίζω δεν έχει χρησιμότητα.
 
Εμένα η A500 είναι με switch 1.3 και 2.04, απο το 1992. Τότε βέβαια δεν την είχα κάνει εγώ την τροποποίηση, αλλά είχε γίνει απο την επίσημη αντιπροσωπεία της Commodore, πάνω στη Λεωφόρο Βουλιαγμένης.
 
Κάποτε η 500αρα μου είχε 1.3/2.04 switcher. Μετά βρήκα και άλλους switchers, και επειδή έχω όλα τα KS σε τσιπάκια μου ήρθε η ιδέα να κάνω ένα 4πλο 1.2/1.3/2.04/2.05 switcher. Δεν δούλεψε και δεν ξαναδούλεψε κανένας switcher... :cry: Ευτυχώς τα KS ήταν όλα οκ, και κράτησα το 1.3 πάνω.

Για παιχνίδια πάντως πιο καλό switch θα ήταν 1.2/1.3, παρά 1.3/2.04. Υπήρχαν 5-6 πολύ παλιά παιχνίδια που ήθελαν 1.2, είτε λόγω παιχνιδιού είτε λόγω κακού crack (π.χ. Shadowgate). Δεν νομίζω ότι υπήρχε παιχνίδι που απαιτούσε 2.04, αν και επίσης κάποια κακά releases χρησιμοποιούσαν εντολές του WB2 στο startup, που δημιουργούσε πρόβλημα στο 1.3 - οι, εμμμμ, "μη γνώστες" τότε έλεγαν "το τάδε θέλει 2.04", ενώ το μόνο που θέλει είναι απλά αλλάγή του startup-sequence.

To PAL/NTSC switch είναι απαραίτητο αν θες να απολαύσεις NTSC παιχνίδια σε full screen, χωρίς την ενοχλητική μπάρα στο κάτω μέρος (ειδικά για adventures ότι πρέπει).

Α570 με action replay δεν νομίζω ότι μπορείς να έχεις μαζί. Και τα 2, αν θυμάμαι καλά, δεν είναι ανοιχτά στο πλάι για περαιτέρω επέκταση (η Amiga τρένο που είχα κάποτε τελείωνε στο Α570, και δεν έπαιρνα action replay για αυτόν τον λόγο).
 
Πίσω
Μπλουζα