Super Vision: Ηλεκτρονικό παιχνίδι / παιχνιδομηχανή

BETTY BOOP

Official *GOD* of RetRo
Joined
25 Απρ 2010
Μηνύματα
9.240
Αντιδράσεις
5.958
Στα μέσα της δεκαετίας του 90 είχα αγοράσει το ηλεκτρονικό παιχνίδι Super Vision που ήταν όπως το Game Boy δηλαδή έπαιρνε δισκέτες με παιχνίδια και λειτουργούσε με μπαταρίες. Θυμάμαι ότι είχε ευλύγιστη οθόνη με στηρίγματα για να ακουμπάς σε επιφάνεια και να παίζεις χωρίς να κρατάς στα χέρια σου την παιχνιδομηχανή. Η συσκευασία περιείχε και μια δισκέτα με παιχνίδι και επιπλέον δισκέτες πωλούνταν χωριστά. Μου είχε κάνει εντύπωση και μου άρεσε να παίζω με το Super Vision.

Θυμάστε την παιχνιδομηχανή αυτή;
 
Προφανώς αναφέρεσαι στο Watara Supervision. Το είχε ένας φίλος μου πριν πάρει Playstation. Είχα παίξει το Crystball. Να πω την αλήθεια νόμιζα τότε ότι ήταν απομίμιση του Gameboy. Το έχεις ακόμη, παιχνίδια?

Supervision.jpg
 
Πού το ξεθάψατε βρε παιδιά! Το είχα πάρει στις αρχές του 1990 σαν ενα φθηνότερο gameboy, δώρο ήταν μαζί και ενα ραλλάκι και είχα αγοράσει και ένα άλλο παιχνίδι με μια μέλισσα διαστημόπλοιο (honey bee άν δεν κάνω λάθος). Καλό κονσολάκι και είχε και ρυθμιζόμενη κλίση η οθόνη του σε σχέση με το gameboy.
 
Το παιχνίδι που είχα πάρει στη συσκευασία με την παιχνιδομηχανή ήταν το Crystball (παιχνίδι με τουβλάκια), αργότερα είχα αγοράσει τη δισκέτα Honey bee με μια μελισούλα, μου άρεσε περισσότερο αυτό το παιχνίδι. Είχα αγοράσει το Super Vision από το κατάστημα Ζαχαριάς το Δεκέμβριο του 1994. Δυστυχώς η παιχνιδομηχανή κάποια στιγμή χάλασε και δεν λειτουργούσε η οθόνη ακόμα και με καινούριες μπαταρίες. Επίσης οι δισκέτες με παιχνίδια είχαν τσιπάκια που προεξείχαν και εφάρμοζαν στη θήκη του ηλεκτρονικού. Αν έσπαγε ένα από τα τσιπάκια ήταν άχρηστη η δισκέτα. Αν θυμάμαι καλά, η παιχνιδομηχανή με μια δισκέτα παιχνιδιού στη συσκευασία κόστιζε 5000 δρχ και ξεχωριστά κάθε δισκέτα κόστιζε 2500 με 3000 δρχ.

images
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
BETTY BOOP είπε:
Το παιχνίδι που είχα πάρει στη συσκευασία με την παιχνιδομηχανή ήταν το Crystball (παιχνίδι με τουβλάκια), αργότερα είχα αγοράσει τη δισκέτα Honey bee με μια μελισούλα, μου άρεσε περισσότερο αυτό το παιχνίδι. Είχα αγοράσει το Super Vision από το κατάστημα Ζαχαριάς το Δεκέμβριο του 1994. Δυστυχώς η παιχνιδομηχανή κάποια στιγμή χάλασε και δεν λειτουργούσε η οθόνη ακόμα και με καινούριες μπαταρίες. Επίσης οι δισκέτες με παιχνίδια είχαν τσιπάκια που προεξείχαν και εφάρμοζαν στη θήκη του ηλεκτρονικού. Αν έσπαγε ένα από τα τσιπάκια ήταν άχρηστη η δισκέτα. Αν θυμάμαι καλά, η παιχνιδομηχανή με μια δισκέτα παιχνιδιού στη συσκευασία κόστιζε 5000 δρχ και ξεχωριστά κάθε δισκέτα κόστιζε 2500 με 3000 δρχ.
images
από τα δυο παιχνίδια που ανέφερα μου άρεσε περισσότερο το παιχνίδι Honey Bee με μια μελισσούλα, το παιχνίδι είχε διάφορες πίστες...
 
BETTY BOOP είπε:
από τα δυο παιχνίδια που ανέφερα μου άρεσε περισσότερο το παιχνίδι Honey Bee με μια μελισσούλα, το παιχνίδι είχε διάφορες πίστες...
Ήταν δηλαδή τύπου Super Mario ας πούμε;
 
Το παιχνιδι δεν το εχω...εχει χαλασει και...αποσυρθηκε!!!

το παιχνιδι crystball ηταν αυτο

images.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα