Supercarrier (1988)

gademosauros

Retro Member
Joined
2 Ιουν 2013
Μηνύματα
174
Αντιδράσεις
22
H συγκεκριμένη σειρά ήταν ένα κακέκτυπο καθαρά του Top Gun. Δεν ξέρω σε ποιο κανάλι προβλήθηκε αρχικά, όταν την πέτυχα εγώ γύρω στο 1996 ή 1997 ήταν σε ένα τοπικό κανάλι (ΟΡΤ), προφανώς λόγω φθηνών δικαιωμάτων, λέγε με αζήτητα. Για του λόγου το αληθές, πέρα από τον πιλότο και 8 επεισόδια, η σειρά δεν είχε να επιδείξει κάτι παραπάνω. Τελείωσε υπερβολικά γρήγορα, με φτωχή τηλεθέαση και μάλλον απογοήτευση για όσους είχαν «καλομάθει» με το Top Gun.

Η εισαγωγή:


http://www.imdb.com/title/tt0094560/

http://www.imdb.com/title/tt0096195/

http://en.wikipedia.org/wiki/Supercarrier_%28TV_series%29
 
Eλα φιλος η σειρα προβληθηκε αρχες 90s απο τον Αντ1 ολοκληρη εξαλλου μια ''χουφτα'' επεισοδια ηταν.Επισης απο τα link που ποσταρες θυμαμαι το εξωφυλο απο τη μια ταινια οπου ηταν ''direct to video'' και την ειχα λιωσει στις προβολες.Παρ'ολα αυτα δεν θυμαμαι την υποθεση της μονο ενα στραβογιαννο ναυτη θυμαμαι να περιπλανιεται στα διαμερισματα του αεροπλανοφορου να βρει την κουκετα του.Χα χα!Μεχρι και σε μια βραδυα φανταρου στο στρατο μας την εβαλαν προβολη κι εγω εκει να πορωνομαι με τις προσνηωσεις και τις απονηωσεις των ''Τomcat''.Για την ιστορια οι δυο πιλοτοι πρωταγωνιστες λεγονταν ''Sierra'' και ''ANZAC''.Το αεροπλανοφορο οπου πηραν το αρχειακο υλικο ειναι το ''USS John F. Kennedy'' αφου ''USS Georgetown'' δεν υφισταται.Επισης ο Dale Dye ''το ειχε'' το στρατιωτικο στυλ αφου τον θυμαμαι απο απειρες και πασιγνωστες ταινιες και σειρες.

Οσον αφορα το μουσικο κομματι το ψαχνω κι εγω...θυμαμαι οτι επαιζε στους τιτλους τελους οπου εδειχνε ολο το αεροπλανοφορο απο επιστεγο προς προστεγο (η το αντιθετο δε θυμαμαι) απο τη μερια του πυργου και των ανελκυστηρων.Μου εκανε εντυπωση που εδειχνε το τελος ολοκληρο αφου για λογους οικονομιας τοτε τους εκοβαν απο καθε σειρα.Μαλλον καποιος υπαλληλος του καναλιου πορωνωταν οπως εμεις εδω :D .Εχω την εντυπωση πως καποιος θα μας βοηθησει οσον αφορα το μουσικο κομματι :wait2: .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
εγώ το μόνο που βρήκα, χωρίς να μπορέσω να το επιβεβαιώσω, ήταν ότι η σύνθεση είναι του Bill Conti.

Δεν θυμάμαι αν το είχε δείξει ο ΑΝΤ1, πιθανότατα, απλώς εγώ το πέτυχα σε ένα κανάλι, λογικά μεταγενέστερα του ΑΝΤ1. Θυμάμαι κι εγώ τους τίτλους τέλους και ήταν όντως εντυπωσιακό το πλάνο, γυρισμένο ακριβώς για να προκαλεί δέος με το ατελείωτο μήκος του αεροπλανοφόρου.
 
Ωραία πράματα !!

Είχε γίνει μία αναφορά στο Supercarrier σε ένα παραπλήσιο thread, και είχα υποσχεθεί πως αν ανοιγόταν ξεχωριστό thread, θα σχολίαζα στα σίγουρα. :)

Ελπίζω το παρόν θέμα να "τραβήξει" και άλλους fans... :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
gademosauros είπε:
Θυμάμαι κι εγώ τους τίτλους τέλους και ήταν όντως εντυπωσιακό το πλάνο, γυρισμένο ακριβώς για να προκαλεί δέος με το ατελείωτο μήκος του αεροπλανοφόρου.
Που να το δεις απο κοντα κιολας.Λιγα μονο μετρα... :D
 
Παιδια,για το κομματι των τιτλων το ψαχνει πολυς κοσμος..και γω πλεον..ως συνθετης παντως πρεπει να ειναι ο Graig Safan,οχι ο Μπιλ Κοντι..κοματαρα παντως..το σηριαλ παντως δεν το χα δει!
 
αν θυμάμαι και εγώ το προτοέδειξε ο Αντεννα αρχες 90 ,και μετά πέρασε από πολλά τοπικά και μικρότερα κανάλια (μάλλον λόγω φτηνών δικαιωμάτων όπως είπε ο φίλος πιο πάνω)
 
Πίσω
Μπλουζα