Supreme AES

nicksofar

RetroActive
Joined
21 Σεπ 2008
Μηνύματα
263
Αντιδράσεις
21
άλλο ένα μέλος στην οικογένεια του AES. Το μηχανάκι το έχω λιώσει, έχω παρατήσει ps3, 360 και παίζω μανιακά neo geo. περιμένω τώρα art of fighting 2 & king of fighters 94.... :shake:
 
Αυτό θα μπορούσες να το γράψεις και στο chatbox. Μια γραμμή είναι άλλωστε. Κι εγώ λιώνω διάφορα πράγματα, αλλά όταν είναι, τα γράφω αναλυτικά (παραπάνω από 1 γραμμές) και μπορεί να βάλω και καμια φωτό.
 
καλά σβήστο αμα είναι... ήθελα να ενισχύσω το topic NEO GEO γιατί είναι άδικο για τέτοια consola, κατα την γνώμη μου τον βασιλιά των 90΄ς, να υπάρχει μόνο ένα topic και αυτό για το NEO GEO CD....
 
Βρε γιατί να το σβήσω; Απλά μην είσαι μονολεκτικός όταν ανοίγεις θρεντ. Γράψε και καμια πληροφορία. Κάποιος μπορεί να μη γνωρίζει τί είναι το AES. Εγώ προσωπικά πρώτη φορά ακούω για το Supreme AES. Βάλε καμια φωτό από το σύστημά σου να γουστάρουμε εμείς που δεν το έχουμε. Να δούμε π.χ. τί είδους joystick εχεις ή τί διαφορές έχει από το απλό AES.

Πάντως όπως είναι άδικο να μην υπάρχει τόπικ για τέτοια κονσόλα όπως λες, άλλο τόσο το αδικείς γράφοντας μια γραμμή μονο. Γράψε ας πούμε ένα μινι review. Μπορεί να είσαι από τους ελάχιστους που το έχουν.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σας επισυνάπτω, μιά φωτογραφία του μηχανηματός μου πριν το λάβω.. Επειδή είμαι νέο μέλος του neo geo aes, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι είναι τα mvs cartiges?
 
nicksofar είπε:
Σας επισυνάπτω, μιά φωτογραφία του μηχανηματός μου πριν το λάβω.. Επειδή είμαι νέο μέλος του neo geo aes, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι είναι τα mvs cartiges?

Τα mvs carts είναι τα arcade cartridges τα οποία δεν χωράνε στο aes!

Καλορίζικο btw! ;)
 
Τα MVS cartridges είναι σχεδόν τα ίδια εμφανισιακώς με του AES, μονο που προορίζονταν για την arcade καμπίνα. Κούμπωναν με παρόμοιο τρόπο σε μια πλακέτα σαν κι αυτή εδώ. Πρώτα κυκλοφόρησε τα MVS το 1989, και 2-3 χρόνια αργότερα βγήκε και η κονσόλα. Επίτηδες η SNK τροποποίησε λίγο τα AES carts ώστε να μην κουμπώνουν στα MVS (και το ανάποδο). Επίσης είχαν μικρότερη χωρητικότητα από τα MVS. Πλέον τα MVS είναι πολύ φτηνά και τα AES (κονσόλα και παιχνίδια) πανάκριβα, σε σχέση με εκείνη την εποχή που συνέβαινε το αντίστροφο. Η MVS πλακέτα είναι για όσους έχουν καμπίνα, με 4 κουμπιά ανα παίχτη. Είσαι πολύ τυχερός που έχεις τέτοιο σύστημα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
φίλε pistunami, thank you. Μόνο το trip που έχω μπει, να παίζω coin op που έπαιζα στα 12-13, είναι ανεκτίμητη... Οσό για να αποκτήσω αυτην την κονσόλα στα 90'ς όνειρο άπιαστο..θυμάμαι τα διαφιμιστiκά του pixel την είχαν 250000 δρχ, άντε να τα μαζέψεις στα 12 σου.
 
nicksofar είπε:
φίλε pistunami, thank you. Μόνο το trip που έχω μπει, να παίζω coin op που έπαιζα στα 12-13, είναι ανεκτίμητη... Οσό για να αποκτήσω αυτην την κονσόλα στα 90'ς όνειρο άπιαστο..θυμάμαι τα διαφιμιστiκά του pixel την είχαν 250000 δρχ, άντε να τα μαζέψεις στα 12 σου.
γιατί τα μάζευαν αυτά τα λεφτά οι μεγαλύτεροι?? :) :) καλορίζικο κιόλας

#) #)
 
Φίλε Amigos ευχαριστώ, πιστεύω αξίζει μέχρι τελευταίας δεκάρας το σύστημα. Τώρα καταλαβαίνω παλιούς που λένε οτι τα σύχρονα παιχνίδια βασίζονται στα γραφικά και όχι στo gameplay... H επόμενη αγορά μου θα είναι το super sidekicks.. αρε λίωσιμο, τι fifa kai pro....
 
Δεν μας είπες όμως.... από που την πήρες και πόσο?
 
βάζω και μια pic με τα παιχνίδια μου.
 
νέα παιχνίδια

σήμερα παρέλαβα και τα καινούργια μου παιχνίδια για το aes. Το super spy απλά τα σπάει.....
 
nicksofar είπε:
Φίλε Amigos ευχαριστώ, πιστεύω αξίζει μέχρι τελευταίας δεκάρας το σύστημα. Τώρα καταλαβαίνω παλιούς που λένε οτι τα σύχρονα παιχνίδια βασίζονται στα γραφικά και όχι στo gameplay... H επόμενη αγορά μου θα είναι το super sidekicks.. αρε λίωσιμο, τι fifa kai pro....
To πιο διαχρονικό Super Sidekicks είναι με διαφορά το πρώτο! Τα επόμενα δεν με κράτησαν!
 
Buzzer το SUPER SIDEKICKS είναι η επόμενη μου αγορά, θυμάμαι που το έλιωνα στα coin op. Πολύ καλό και το αρθρο σου για το NEO GEO.
 
Εγώ θα ποστάρω φωτό με τη δική μου ΑES και παιχνίδια μετά τη μετατροπή που άρχισα από χθές και μετά το πλήρες πλύσιμο και γυάλισμα των πλαστικών της κονσόλας.

Η μετατροπή περιλαμβάνει αφαίρεση του bios chip, τοποθέτηση βάσης (έγινε χθές) και εγκατάσταση chip με το Unibios v3.0 που επιτρέπει να αλλάζεις το region της κονσόλας αλλά και πολλά άλλα όπως cheats κλπ. Με αυτόν τον τρόπο μπορείς να παίρνεις Γιαπωνέζικα παιχνίδια αλλά να παίζουν σαν να ήταν Ευρωπαϊκά ή Αμερικάνικα (δηλαδή να βγάζουν Αγγλικά αντί γιαπωνέζικα).

http://unibios.free.fr/

Επίσης περιλαμβάνει τοποθέτηση στο πίσω μέρος της κονσόλας, βυσμάτων Right και Left για στερεοφωνικό ήχο.

Αύριο παραλαμβάνω και το 3 Count Bout... τα ζώα στο ταχυδρομείο το είχαν εκεί 2 εβδομάδες τώρα και δεν είχαν στείλει ειδοποίηση (ήταν και συστημένο).... έπρεπε να αρχίσω να ψάχνω τηλεφωνικώς για να βρώ που είναι.

Αλήθεια ξέρει κανείς πως ανοίγει ένα cart NeoGeo AES? Θέλω να ανοίξω ένα για να καθαρίσω πολύ καλά τις επαφές, αλλά δε βλέπω πουθενά εξωτερικά βίδες στο cartridge.

Άν οι επαφές δεν είναι καθαρές μπορεί το παιχνίδι να συμπεριφέρεται περίεργα (καθόλου ήχος, χαλασμένα γραφικά, να μην ξεκινά κλπ)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
gtsamour είπε:
Εγώ θα ποστάρω φωτό με τη δική μου ΑES και παιχνίδια μετά τη μετατροπή που άρχισα από χθές και μετά το πλήρες πλύσιμο και γυάλισμα των πλαστικών της κονσόλας.Η μετατροπή περιλαμβάνει αφαίρεση του bios chip, τοποθέτηση βάσης (έγινε χθές) και εγκατάσταση chip με το Unibios v3.0 που επιτρέπει να αλλάζεις το region της κονσόλας αλλά και πολλά άλλα όπως cheats κλπ. Με αυτόν τον τρόπο μπορείς να παίρνεις Γιαπωνέζικα παιχνίδια αλλά να παίζουν σαν να ήταν Ευρωπαϊκά ή Αμερικάνικα (δηλαδή να βγάζουν Αγγλικά αντί γιαπωνέζικα).

http://unibios.free.fr/

Επίσης περιλαμβάνει τοποθέτηση στο πίσω μέρος της κονσόλας, βυσμάτων Right και Left για στερεοφωνικό ήχο.

Αύριο παραλαμβάνω και το 3 Count Bout... τα ζώα στο ταχυδρομείο το είχαν εκεί 2 εβδομάδες τώρα και δεν είχαν στείλει ειδοποίηση (ήταν και συστημένο).... έπρεπε να αρχίσω να ψάχνω τηλεφωνικώς για να βρώ που είναι.

Αλήθεια ξέρει κανείς πως ανοίγει ένα cart NeoGeo AES? Θέλω να ανοίξω ένα για να καθαρίσω πολύ καλά τις επαφές, αλλά δε βλέπω πουθενά εξωτερικά βίδες στο cartridge.

Άν οι επαφές δεν είναι καθαρές μπορεί το παιχνίδι να συμπεριφέρεται περίεργα (καθόλου ήχος, χαλασμένα γραφικά, να μην ξεκινά κλπ)

Καλορίζικο και το δικό σου! :D

Λογικά φτάνει να καθαρίσεις τις επαφές με μπατονέτα και οινόπνευμα,δεν χρειάζετε να την ανοίξεις!

Περιμένω φωτος με την περιποιημένη πλέον AES σου....
 
Στην αρχή έπαθα μια πλάκα, γιατί με το που το σύνδεσα έβγαζε χαλασμένα γραφικά ακόμα και στο πρώτο σήμα της ΝΕΟGEO. Μετά έκανα το πρώτο καθάρισμα στις επαφές του cartridge και δούλεψε καλά (έβγαλε πολύ μπίχλα), αλλά καμια φορά δεν βγάζει ήχο, αν βγάλω και ξαναβάλω το cart, βγάζει κανονικά. Είναι θέμα cart γιατί όταν δεν βγάζει ήχο, όσες φορές και να το ανοιγοκλείσω πάλι δε βγάζει. Αν όμως το βγάλω και το ξαναβάλω τότε είναι ΟΚ και όσες φορές και να το ανοιγοκλείσω πάλι ΟΚ είναι.

Μάλλον κάποια pins θέλουν περισσότερο καθάρισμα γι'αυτό θα προτιμούσα να το ανοίξω γιατί έχει και άπειρα pins το άτιμο....

Επίσης διάβασα ότι η υποδοχή της κονσόλας καθαρίζεται με οδοντόβουρτσα και καθαριστικό (οινόπνευμα, ισοπροπανόλη κλπ), και αυτό θα το κάνω αν και οπτικά φαίνεται πεντακάθαρη.

Στη megadrive είχα χρησιμοποιήσει μια λεπτή μεταλλική επιφάνεια επικαλυμμένη με φανέλα εμποτισμένη με ισοπροπυλική αλκοολη, την οποία σφήνωνα στην υποδοχή του cart μερικές φορές μέχρι να μη βγάζει πρασινίλες. Εχεί πολύ καλό αποτέλεσμα αλλά πρέπει να είναι όσο πιο λεπτό γίνεται για να μην προκληθεί βλάβη στα ελάσματα της υποδοχής.

Καλά έπαθα πλάκα με το μέγεθος των cart, δεν είχα δει ποτέ από κοντά και δεν περίμενα να είναι μεγάλα σαν βιντεοκασσέτα :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και όχι μόνο είναι ακριβός ο μετατροπέας αλλά κάπου θυμάμαι ότι διάβασα για ασυμβατότητα σε κάποια παιχνίδια αλλά δε θυμάμαι ακριβώς, μπορεί και να κάνω λάθος. Βέβαια η διαφορά τιμής στα παιχνίδια AES και MVS είναι μεγάλη οπότε για κάποιον που συλλέγει πολλά μπορεί και να συμφέρει ο μετατροπέας.

Από χθές η AES μου είναι στερεοφωνική με δύο όμορφα χρυσά RCA βίσματα στο πίσω μέρος δίπλα στο A/V βίσμα.

Το σκέφτομαι να κάνω και τη μετατροπή RGB bypass με την οποία παίρνεις το απόλυτα καλύτερο RGB σήμα από την AES αλλά δυστυχώς αποχαιρετάς για πάντα το σήμα composite και δεν ξέρω αν το θέλω αυτό (παρόλο χρησιμοποιώ αποκλειστικά RGB).

Επίσης σκέφτομαι αν θα βάλω LEDάκι κάτω από το κουμπί reset για να φαίνεται όταν η κονσόλα είναι αναμένη...

Σύντομα θα ανέβουν φωτογραφίες, πρέπει να ρεκτιφιάρω και το control pad :)
 
Πίσω
Μπλουζα