Survivors (BBC 1975)

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.792
Αντιδράσεις
4.276
Τυχαια επεσα πανω σε αυτη την Αγγλικη τηλεοπτικη σειρα του 1975. Μαλιστα εκανε 3 σαιζον τοτε. Αυτη τη περιοδο παρακολουθω την πρωτη σαιζον.

Ειναι μια post apocalyptic σειρα με την ματια των 70s.

Ενας πειραματικος ιος ξεφευγει μεσα απο ενα Κινεζικο εργαστηριο και απο ανθρωπο σε ανθρωπο, εξαπλωνεται σε ολη την υφηλιο σκοτωνοντας σχεδον ολο τον πληθυσμο. Υπαρχουν ομως ελαχιστοι οπου τελικα επιβιωνουν λογω ανοσιας.

Η σειρα μας δειχνει τη πορεια καποιων επιζησαντων στην Αγγλικη υπαιθρο.

Λατρευω τις Αγγλικες σειρες του 70 και αυτη δεν αποτελει εξαιρεση τουλαχιστον με βαση τα επεισοδια που εχω μεχρι τωρα παρακολουθησει.

Καταφερνει να σου μεταφερει τα συναισθηματα μιας τετοιας καταστασης εστω και με την τοτε ελαφρως αθωα προσεγγιση (την οποια προτιμω απο σημερινες σαβουρες οπως Walkind Dead και τοιαυτα).

Δημιουργος του ο Terry Nation (Daleks ;) ) αν και απο οτι διαβαζω καποια στιγμη αποχωρησε λογω διαφωνιων ή κατι τετοιο.

Το καστ ειναι καλουτσικο. Η Carolyn Seymour και ο Ian McCulloch παιζουν αρκετα καλα. Εμφανιζονται αρκετοι guest stars. Τα δυο παιδια που πρωταγωνιστουν παιζουν χαλια.

Τα opening credits (δωστε προσοχη στο 42 δευτερολεπτο)


Υπηρξε και remake απο το BBC το 2008 που εχω στο προγραμμα να το παρακολουθησω μετα.

Fan Site
 
Τελειωσα το Season 1 που θεωρειται και το καλυτερο. Τα αλλα δυο Seasons θα τα παω με το πασο μου.

Πραγματικα το ευχαριστηθηκα. Οι αργοι ρυθμοι, το πρωτοτυπο για την εποχη σεναριο, η αθωοτητα των 70s, η υπεροχη Βρετανικη φυση, η επιβλητικη μουσικη, οι καλες ερμηνειες, ή οχι παντοτε politically correct εκβαση της πλοκης...με ευχαριστησαν ιδιαιτερως.

Με παραξενεψε το πληθος των πεθαμενων ζωων που απεικονιζονται (κοτες, λαγοι, κουνελια, προβατα). Αν γυριζοταν τωρα, θα ειχαν μεγαλο προβλημα ως παραγωγη...χαχαχαχαχα.

Πολλα απο τα σημεια θα ηθελα να τα επισκεφθω αν ποτε ανεβω Αγγλια.

Δυνατο φορουμ

Δεν ηξερα οτι η Seymour εχει δανεισει τη φωνη της σε πολλα videogames που εχω παιξει.

Στα σχεδια μου ειναι να διαβασω και τη νουβελα του Nation οπου δινει διαφορετικη εκδοχη της πλοκης (οπως εμαθα)
 
Πίσω
Μπλουζα