Suska open source Atari ST! Hardware Atari ST Emulation!

nkarytia

RetroAdept
Joined
26 Μάρ 2007
Μηνύματα
932
Αντιδράσεις
16
Είναι ένα Atari ST βασισμένο σε FPGA! Το προτζεκτάκι είναι σχεδόν 100% έτοιμο και ήδη πουλάνε τις μητρικές (πανάκριβα κατ' εμέ):

http://shop.inventronik.de/store/1

http://shop.inventronik.de/store/1

http://www.experiment-s.de/en/

Το TOS του είναι το EmuTOS για λόγους copyrights.
 
Πρώτα είπα: WOW!!!

Μετά είδα την τιμή: wow...
 
Η τιμή είναι 620 ευρά???

2 Falcon δηλαδή?
 
Κοίτα να δεις που για πρώτη φορά το original είναι φτηνότερο από το μαϊμού. Βέβαια λέει πως είναι για development, αλλά και πάλι είναι πολλά τα ευρά...
 
Πάντα το development stuff ήταν ακριβότερο. Διόλου περίεργη η τιμή...
 
Αναμενόμενο και λογικό κόστος.

Από την φώτο φαίνεται αρκετά πολύπλοκο ΣΥΝ το γεγονός ότι είναι στη Γερμανία οι τύποι , οπότε αν δεν είναι ROHS δεν μπορούν να πουλήσουν τίποτα. ΑΡΑ μεγαλύτερο κόστος. Βάζουμε και τα λίγα κομμάτια που θα παραχθούν, και καταλήγουμε σε τέτοια ποσά. Τα είδαμε και στα amigo-ειδή αυτά, παντού τα ίδια ισχύουν στο θέμα κόστους...
 
Έστω! Πάντως τα σχετικά amigo-ειδή έχουν πολύ λογικότερη τιμή :)
 
ειδικά οι amigaδες δεν μπορούν να πούν τίποτα για τιμές...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
όχι και λογικότερες τιμές στις amiga! Ξέρεις πόσο έχει ένας pegasos/A1/SAM ; 500αρικα και 600αρια... γιατί αυτά είναι σχετικά του Suska...

και η αγγελεία που δείχνει ο Saulot είναι αντιπρωποπευτική ΑΛΛΑ ο τύπος πουλάει Α3000 + CSPPC + extras, ακριβούτσικα όμως... μην ξεχνάμε ότι η CSPPC μόνη της έχει ~600ευρώ ... εγώ τις δικές μου πριν 3-4 χρόνια τις είχα πάρει την μια 520e και την άλλη 610e.
 
Αχμμμ! Σίγουρα, αλλά παρ' όλα αυτά παραμένει ένα humble STE με τον 68000 πάνω του. Καμιά σχέση με PPC, κλπ.
 
Πόσο θα κάνει το natami οταν βγεί?
 
Σίγουρα θα είναι ακριβό, αλλά θα έχει ξεφύγει από τις κλασσικές Amiga. Το Suska δεν είναι τίποτα περισσότερο από ένα STE (εντάξει έχει και USBs).
 
nothing better than the real thing...
 
αυτά τα projects δεν έχουν "λογικό" κόστος... το 2010 τόσο πάει ένας συμβατός ST ΛΟΛ

noxrider είπε:
nothing better than the real thing...
όντως, αλλά όταν το "real thing" αρχίζει και γίνεται μπαγιάτικο, αρχίζει και χαλάει σε διάφορα σημεία, δεν είναι και τόσο better... μια οι πυκνωτές, την άλλη το psu... άσε έχω καεί με τις επισκευές :p
 
nkarytia είπε:
Επικροτώ και επαυξάνω!
;) Και τα οποία vintage μηχανήματα τα θέλω όπως βγήκαν στην τότε αγορά,χωρίς λειτουργικές(πχ.Ultra Satan whatever) ή αισθητικές(τα τέρατα που βλέπω κατά καιρούς) παρεμβάσεις.Φυσικά υπάρχουν και άνθρωποι που θέλουν αυτές τις παρεμβάσεις,περί ορέξεως δεν υπάρχουν κανόνες.
 
noxrider είπε:
;) Και τα οποία vintage μηχανήματα τα θέλω όπως βγήκαν στην τότε αγορά,χωρίς λειτουργικές(πχ.Ultra Satan whatever) ή αισθητικές(τα τέρατα που βλέπω κατά καιρούς) παρεμβάσεις.Φυσικά υπάρχουν και άνθρωποι που θέλουν αυτές τις παρεμβάσεις,περί ορέξεως δεν υπάρχουν κανόνες.
Όχι βρε 'συ... Την ευκολία που δίνουν τα διάφορα Ide adaptors είναι κάτι που επιβάλλεται σήμερα... Ειδικά στην αμιγκα και στα διάφορα 8bit που είναι συμβατά μόνο με τον εαυτό τους! Τώρα για τις διάφορες Frankenstein επεμβάσεις (ακομα έχω εφιάλτες απο την amiga-ferrari!), συμφωνώ!

Η τιμή του suska, είναι όντως υπερβολική... Και στην τελική, μιλάμε για emulation, σε hardware level, αλλά δεν παύει να είναι emulation.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γενικά ότι είπε ο Keropi

noxrider είπε:
;) Και τα οποία vintage μηχανήματα τα θέλω όπως βγήκαν στην τότε αγορά,χωρίς λειτουργικές(πχ.Ultra Satan whatever) ή αισθητικές(τα τέρατα που βλέπω κατά καιρούς) παρεμβάσεις.Φυσικά υπάρχουν και άνθρωποι που θέλουν αυτές τις παρεμβάσεις,περί ορέξεως δεν υπάρχουν κανόνες.
UPoJ δηλαδή ;)

Περι ορέξεως κολοκυθόπιτα σίγουρα :)
 
Πίσω
Μπλουζα